|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/6/21: ذهن خسته دانش آموزان در اسارت مافياي كنكور
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22000 21/6/97 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


ذهن خسته دانش آموزان در اسارت مافياي كنكور
آسيب هاي كنكور و مزيت تغيير پذيرش دانشجو در مراكز آموزش عالي- بخش نخست


گروه گزارش: تمام شد! درست در جايي که بايد شروع مي شد! کنکور، آزمون پاياني 12 سال تحصيلي ا ست و به قول کنکوري ها بايد دست رنج 12 سال را در چهار ساعت رقم زد تا به يک پايان خوش رسيد، اما چرا همه چيز را همين طور تربيت داده اند که در انتهاي دوران تحصيل مدرسه به پايان برسيم، نه آغازي براي يک دوران جديد؟ سال هاست که بسياري از نوجوانان و جوانان ما به جلسه کنکور مي روند تا به جاي علامت زدن گزينه هاي خوشبختي، آرزوهايشان را با اعلام ساعت 12 و پايان آزمون، همان جا چال کنند.
    اما از اين آب گل آلود کنکور که کمتر دست جوانان با هزار اميد و آرزو، ماهي مي دهد برخي ها خوب ماهي مي گيرند. آرزوهاي جوانان با استعداد اين سرزمين را طعمه دام هاي خود کرده اند و همه فصل پول هاي کلاني را به جيب مي زنند. به قول بعضي ها «الان نون تويِ کنکوره»! اين تنور که به دست دلال ها و مافياي کنکور نان مي دهد، نوجوانان را با آرزوهايشان در خود مي سوزاند.
    
    داستان تکراري چهار سال براي چهار ساعت!
    از همان سال هاي نخست دبيرستان زمزمه اش بلند مي شود. حتي حالا برخي جاها مد شده است که براي گرفتن نتيجه مناسب از اين غول وبي شاخ و دم کنکور از اول دبيرستان، دانش آموزان را به کلاس کنکور مي فرستند. دلال هاي کنکور با شست وشوي مغزي دانش آموزان و خانواده هايش اين باور را در ذهن آنان ايجاد مي کنند که اگر 4 سال به کلاس هاي کنکور بيايد وهر سال درس هاي کنکور را که خيلي هايش را در سال اول و دوم دبيرستان نه ديده است و نه خوانده است کنار کنکوري ها بخواند، مي تواند در برابر هم سن هاي خود در سال کنکور قوي تر باشد و نتيجه مطلوب را کسب کند. با اين اوصاف 15، 16 سالگي که بهترين سنين نوجواني براي نوجوانان است به راحتي در راه کنکور تباه مي شود.
    اولياي دانش آموزي يک فرزندش به تازگي کنکور 97 را پشت سر گذاشته است، در گفت و گو با گزارشگر روزنامه کيهان مي گويد:« دخترم سال اول دبيرستان بود که به يک مشاوره انگيزشي براي کنکور از طرف مدرسه در يک آموزشگاه دعوت شديم؛ يکي از مشاوران تحصيلي برجسته در آن جا حضور داشت و از اهميت تلاش در سال هاي قبل کنکور حرف هايي مي زد و از دانش آموزان مي خواست که براي درس خواندن حرفه اي تنها به سال کنکور اکتفا نکنند، چون در اين صورت نتيجه مطلوبي به دست نمي آورند.»
     وي در ادامه همين بحث مي گويد:«بعد از همايش تبليغات مربوط به برنامه کلاس هايي با عنوان نکته و تست در بين ما پخش شد و خواستند تا اولين جلسه را به صورت رايگان از اين کلاس ها استفاده کنيم. به اصرار دخترم او را به اين کلاس ها فرستادم؛ وقتي که برگشت مي گفت که اگر در اين کلاس ها شرکت نکند هرگز نمي تواند موفق شود. بازهم به اصرار به ثبت نام او در اين کلاس ها با مبلغ گزافي تن دادم، اما کنکورهرگز به پيش بيني فرزندم پيش نرفت.» کم نيستند والدين و نوجواناني که چند سالي را براي کنکور به تباهي داده اند و در آخر جز پشيماني هيچ نتيجه اي دريافت نکرده اند.
    
    نرخ هاي سر به فلک کشيده براي موفقيت
    کنکورهمواره براي دانش آموزان و خانواده هاي آنها کابوس بوده است؛ کابوسي که برخي از آن استفاده کرده و کيسه هاي بزرگي را براي جمع آوري پول خانواده ها دوخته اند. وضعيتي که مجلس چندين نوبت براي تغيير آن دست به کار شده و طبق قانون، آخرين مهلت براي حذف کنکور، سال ۹۷ اعلام شده است؛ اما مافياي کنکور نمي خواهند اجازه رقم خوردن اين اتفاق را بدهند و از اين روي به دنبال تغيير قانون هستند.
    دست هاي پشت پرده کنکور وقتي که اذهان جامعه هدف را براي شرکت در کلاس هاي يک يا چند ساله شان آماده کردند، آن گاه از قيمت هاي نجومي کلاس هاي کنکور رونمايي مي کنند، اما اين در حالي است که داوطلبان و خانواده هايشان آن قدر تشنه استفاده از اين کلاس ها براي کسب موفقيت هستند که هرعدد و رقمي را حاضرند بپردازند. برخي از اين موسسات زير نظر آموزش و پرورش هستند، اما با اين حال براي کلاس هايشان قيمت هاي نجومي ارائه مي کنند. اما داستان قيمت هاي نجومي يک طرف و اين که آيا اصلا واقعا کلاس ها آن گونه که وعده داده مي شود، تشکيل مي شود يا خير، يک طرف ديگر است.
    يکي از مراجعين يک مرکز آموزشي کنکور برايمان از خلف وعده هاي اين مرکز مي گويد: «درحين ثبت نام درس زيست شناسي و رياضي اسامي اساتيد مطرح اين دروس ارائه شده بود و بر همين اساس در اين کلاس ها ثبت نام کردم، اما پس از گذشت چند جلسه از کلاس ها، پشتيبان استاد به جاي خودش در کلاس حضور پيدا مي کرد.»
    او در ادامه مي گويد:« بعد از آن متوجه شديم که اين يکي از روش هاي کسب درآمد آموزشگاه هاست که از اسامي اساتيد مطرح براي جذب افراد استفاده مي کنند.»
    در فضاي تبليغاتي، برخي والدين بدون توجه به مسائل مختلف، فرزندان خود را جهت کسب آمادگي براي شرکت در کنکور، در موسسات کمک آموزشي ثبت نام مي کنند که برخي از آنها غير مجاز بوده و مورد تاييد آموزش و پرورش نيستند.
    
    حذف کنکور نيازمند جسارت مسئولان
    امروز بعضي زمينه ها براي حذف کنکور دردانشگاه ها وجود دارد که بايد مسئولان براي اقدام آن جرات جسارت لازم را به خرج دهند. اقدام قابل توجه دانشگاه آزاد اسلامي در حذف کنکور کارداني پيوسته در سال 84 به عنوان نقطه عطفي در دوره حل معضل کنکور در کشور باقي خواهد ماند. اقدامات مشابه ديگري را نيز مي توان آغاز کرد. در حذف کنکور کارداني پيوسته دانشگاه آزاد اسلامي براي هر رشته معدل تقريبي ديپلم هنرستان اعلام شد تا دانشجويان مدارک خود را ارسال کنند و سپس بر اساس اولويت انتخاب شوند. ممکن است اين شيوه در عمل نارسايي هايي داشته باشد، اما حداقل اين حسن را داشته که داوطلبان از امکان قبولي يا عدم قبولي خود در رشته شهرها قبل از اعلام نتايج تا حد زيادي مطمئن شدند و از اضطراب و نگراني آنان کاسته شد. امروزه با وجود طرح هاي بسياري که براي جايگزيني و کنکور وجود دارد، اما باز هم هر بار که به مرحله اجرا مي رسد، سدهاي نامشخصي مانع عمل شدن اين جريان مي شوند. هر چند که آن چنان هم اين سدها نامشخص نيستند و آنان که سال ها با نام کنکور و به اسم موفقيت دانش آموزان اين سرزمين جيب هاي خودشان را پر کرده اند، حذف کنکور برايشان يک کابوس است و هربار به نحوي مانع آن مي شوند.
    نتيجه يک پژوهش علمي نشان مي دهد که تجديد نظردر نظام پذيرش دانشجو در آموزش عالي کشور يک ضرورت است و براي انجام آن نکاتي بايد مورد توجه قرار گيرد؛ هر گونه تغيير در کنکور سراسري بايد از اضطراب و نگراني دانش آموزان و خانواده هاي آنان کم کند و بايد از تغييراتي که اين اضطراب را افزايش مي دهد پرهيز کرد. با افزايش ظرفيت آموزش‎ هاي فني و حرفه اي در هنرستان هاي صنعتي، آموزشکده هاي فني و حرفه اي دانشگاه جامع علمي کاربردي و دوره هاي کارداني دانشگاه ها بايد سرنوشت دانش آموزان را به سمتي تغيير داد که از تعداد متقاضيان شرکت در کنکور سراسري کاسته شود. تغيير در روش هاي کنکور و پذيرش دانشجو بايد بر اساس تحقيقات علمي و به صورت تدريجي صورت گيرد و از هرگونه اقدام شتاب زده پرهيز کرد. هر يک از گروه هاي درسي يا رشته هاي دانشگاهي متقاضياني دارند که لزوما مشابه يکديگر نيستند. بنابراين ضرورتي ندارد که براي همه آنها تصميم مشابهي گرفت. مي توان متقاضيان رشته يا شهرهايي را مطالعه کرد و آنها را به تدريج از گردونه کنکور خارج ساخت.
    
    مافياي کنکور، آزمون يا صنعت؟!
    اين قصه داستان تکراري موسساتي است که در بستر ضعف نظارت و ضعف بدنه آموزش و پرورش، رشد کرده اند و از غول کنکور، غول ديگري به نام «مافياي کنکور» حاصل شده است و امروز به جايي رسيده اند که سخن از ۲هزار ميليارد تومان گردش مالي ساليانه اين موسسات به ميان مي آيد! چنان که به گفته دکتر علي عبدالعالي، مدير گروه ارتباط با مدارس دانشگاه علم و صنعت، مقوله اي به اسم «کنکور آزمايشي» در سال بالغ بر هزار ميليارد تومان گردش مالي دارد و از محل چاپ کتاب هاي کمک آموزشي نيز به همين ميزان پول نصيب موسسات خصوصي مي کند.
    پيش تر، دبيرکل شوراي عالي آموزش و پرورش هم به موضوع مافياي کنکور اذعان کرده و گفته بود که آسيب هاي اقتصادي در حال حاضر، کنکور را به «صنعت کنکور» تبديل کرده و به تعبير کارشناسان، مافياي کنکور در کشور شکل گرفته است.
    نويد ادهم اين راهم گفته بود که مافياي کنکور با گردش مالي ميلياردي، فرايند آموزش و پرورش را به علت توان مالي، متاثر کرده است، چرا که به علت توان مالي بالا، در همه جا مداخله و کيف دانش آموزان را سنگين مي کند و با استفاده از روش هاي آشکار و پنهان، کتاب هاي خود را وارد کيف دانش آموزان مي کند که همه اين اتفاقات در سايه قدرت مالي رخ داده است.
    در تاريخ دوازدهم مرداد ۱۳۹۷ برنامه مناظره اي در شبکه يک سيما در همين زمينه و تحت عنوان تاثير معدل در پذيرش کنکور برگزار شد که در نوع خود جالب توجه بود.
     در اين مناظره افرادي، چون قاسم احمدي لاشکي، نايب رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، احمد حج فروش، پژوهشگر حوزه تعليم و تربيت، غلامرضا کاتب، رئيس فراکسيون اشتغال و توليد مجلس شوراي اسلامي و هامون سبطي، کارشناس آموزشي حضور داشتند.
    حضور هامون سبطي به عنوان کارشناس آموزشي و مخالف تاثير قطعي سوابق تحصيلي در کنکور ۹۸ نيز در نوع خود جالب بود، زيرا وي از کساني است که به دليل تدريس در موسسات کنکوري و نوشتن کتاب هاي کنکوري جزو ذي نفعان برگزاري کنکور است.
    همچنين در اين مناظره، از مخاطبان خواسته شده بود به اين پرسش دو گزينه اي پاسخ دهند:
    «آيا موافقيد معدل دبيرستان در نتيجه کنکور تاثير قطعي داشته باشد؟ ۱- بله ۲-خير.» در پايان برنامه 87/66 درصد پاسخ خير را ارسال کرده بودند. هم اکنون مافياي کنکور با استناد به نتيجه همين نظرسنجي بيان مي دارند که مردم خواهان برگزاري کنکور هستند و بايد قانون تغيير يابد. بايد به اين مافيا گفت، اولا بيننده اين برنامه بيشتر کساني بودند که از حذف کنکور متضرر مي شدند و به همين دليل، بيشتر به گزينه خير اين نظرسنجي راي دادند و دوم آنکه افرادي که در اين نظرسنجي شرکت کردند، تنها بخش کوچکي از کساني هستند که با کنکور به نوعي در ارتباط هستند. سوم، مسير تغيير هر قانوني از مجلس و شوراي نگهبان عبور مي کند و اين دو نهاد هستند که بايد تصميم بگيرند، قانون تغيير کند يا خير. اينجاست که بايد به توان مافياي کنکور تاکيد کرد؛ افرادي که مقابل قانون حذف کنکور مي ايستند- در حالي که گزارش ها نشان از آن دارد که هم اکنون بسياري از دانشگاه هاي دولتي ظرفيت خالي دارند- آنها قصد دارند، با جلوگيري از حذف کنکور، به گفته فرهاد رهبر رئيس سابق دانشگاه آزاد اسلامي همچنان از گردش مالي ۸ هزار ميلياردي کنکور که حاصل برگزاري آزمون، کلاس ها، فروش کتاب ها و... است، بهره مند بمانند و براي اين منظورهر چقدر لازم باشد، هزينه مي کنند.
    
    ذهن خسته دانش آموزان در اسارت مافياي كنكور / آسيب هاي كنكور و مزيت تغيير پذيرش دانشجو در مراكز آموزش عالي- بخش نخست
    


 روزنامه كيهان، شماره 22000 به تاريخ 21/6/97، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش حسابداري
متن مطالب شماره 35، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است