|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: مديريت ريسك در تغييرات ابتكاري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4525
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


معناي مديريت 
مديريت ريسك در تغييرات ابتكاري


نويسنده: محمدعلي اديبي *
برگرفته از: harvard extension

تغييرات ابتکاري در سازمان ها ذاتا با ريسک همراه هستند. اما اغلب خطرات و ريسک بالقوه موجود، در ابتداي کار ناديده گرفته مي شوند. اگر خواهان موفقيت هستيم، بايد ريسک را بپذيريم. در اصل تغيير مبتکرانه، خود زاييده تجزيه و تحليل ريسک است و هنگامي رخ مي دهد که خطر دست روي دست گذاشتن و انجام ندادن کار، بالاتر از ريسک شروع يک تغيير يا يک ابتکار تجربي باشد.
    هنگامي که تغييرات را هدايت مي کنيد، به جاي اجتناب از در نظر گرفتن انواع هزينه ها، بايد بر دانش پيش بيني و مديريت ريسک تمرکز کنيد.خبر خوب اين است که مديريت ريسک مانند دانش هوا فضا پيچيده نيست. ديويد شور از طريق فعاليت گسترده با تغييرات مبتکرانه، شش مرحله کليدي براي مديريت موثر ريسک را شناسايي کرده است. با پيروي از اين مراحل در ابتکار، درک خواهيد يافت که چگونه پذيرش ريسک مي تواند منجر به موفقيت شود.
    
    شش مرحله براي مديريت موثر ريسک
    ۱- از ابتدا ريسک وخطراتي را که با آن مواجه هستيد شناسايي کنيد: با ايجاد يک ليست، فرآيند تغييرات را با در نظر گرفتن پيش شرط هاي لازم برنامه ريزي کنيد. درست همان طور که نتايج يک پروژه تيم را قادر مي سازد تا پس از پايان انجام کار درستي يا نادرستي عملکرد خود را بسنجند، پيش شرط ها فضاي لازم را براي اين تفکر فراهم مي کند که چه مواردي در پروژه مي تواند نادرست باشد. در حالي که جلسات توفان هاي فکري تيم را برگزار مي کنيد، بايد يک شبکه گسترده احتمالات را قالب بندي کنيد. عوامل دروني پروژه و همچنين افرادي که خارج از کنترل تيم هستند را در نظر بگيريد. براي مثال، خطر مقاومت بالقوه ذي نفعان (سهامداران) را که تقريبا هميشه در تغييرات مبتکرانه وجود دارد، در نظر بگيريد.
    
    ۲- ريسک را با کميت شناسايي کنيد: همه مخاطرات و ريسک ها برابر نيستند. خطر يک تاخير اندک در تامين مالي، ممکن است بسيار متفاوت از خطر جدا شدن يک شريک اصلي از صندوق سرمايه گذاري مشترک باشد. با محاسبه ريسک، نفوذ احساسات را کاهش مي دهيد و مي توانيد انواع ريسک را با هم مقايسه کنيد. يکي از روش ها، شناسايي و محاسبه ريسک در دو بعد است: ۱- احتمال وقوع ريسک ۲- تاثير ريسک در صورت وقوع. با استفاده از يک مقياس اهميت سنجي از يک تا پنج، به صورت جداگانه براي هر يک از دو عامل مطرح شده، مي توانيد ابعاد خطراتي را که شناسايي کرده ايد، ارزيابي کنيد. سپس عدد حاصل از ريسک هر عامل را در هم ضرب کرده و نتيجه نهايي عامل ريسک، که عددي بين ۱ تا ۲۵ خواهد بود را شناسايي کنيد.
    
    ۳- آستانه تحمل ريسک ايجاد کنيد: حد تحمل ريسک را در پروژه تغييرات در نظر بگيريد، سپس يک آستانه ايجاد کنيد. اگر مطمئن نيستيد از کجا شروع کنيد، آستانه ريسک را مي توانيد از طريق کمي سازي آن، که در مورد قبل به دست آورديد محاسبه کنيد. به عنوان مثال، در مقياس ۱ تا ۲۵، از عدد ۱۲ به عنوان آستانه خود شروع کنيد. ريسک هاي کمي تان را نسبت به عدد آستانه مقايسه کنيد، سپس وقت خود را صرف فکر کردن در مواردي که از آستانه تجاوز کرده ايد کنيد و در صورت نياز مجددا برنامه ريزي کنيد.
    
    ۴- برنامه هاي جايگزين ايجاد کنيد: براي هر ريسک، يک تدبير و راه حل در نظر بگيريد. ابتدا، در مورد چگونگي اقداماتي که مي توانيد انجام دهيد، تا ريسک را از بين ببريد يا کاهش دهيد فکر کنيد. ممکن است يک اصلاح و تعديل کوچک در پروژه شما احتمال ريسک را به صفر کاهش دهد. سپس، به مواردي فکر کنيدکه احتمال وقوع بالايي دارند. به عبارت ديگر، اگر خطر يک عامل غير قابل اجتناب باشد، از خود بپرسيد آيا تيم قادر خواهد بود به راحتي آن را مهار کند؟ آيا اين ميزان خطر نياز به بازنويسي کامل پروژه دارد؟ هرچه بيشتر براي پيشگيري از خطرات برنامه ريزي کنيد، بهتر، آماده تر و موفق تر خواهيد بود – و مي توانيد ابتکار عمل خود را در مسير حفظ کنيد.
    
    ۵- در طول زمان بر ريسک کنترل و نظارت کنيد: علاوه بر نمودار گانت،گزارش هاي وضعيت، داشبوردها و ساير ابزارهايي که به شما در پيش بيني پيشرفت در سازمان کمک مي کنند، مي توانيد نمودار ديگري با عنوان ثبت ريسک ايجاد کنيد که انواع مخاطرات، عوامل ريسک و وضعيت فعلي را مشخص کند. هنگامي که به يک نقطه عطف در اين نمودار رسيديد، احتمال دارد يک عامل ريسک يا چند مخاطره که ديگر امکان وقوع ندارند، حذف شوند. شايد گونه اي جديد از خطرات ايجاد چالش کنند و نياز به رسيدگي داشته باشند، يا شايد يک خطر جديد شناسايي شود و نياز به ارزيابي داشته باشد. هدف اين است که تمام مخاطرات و انواع ريسک احتمالي را در پروژه ها شناسايي کنيد. (نمودار گانت: نمودار ميله اي است که برنامه زمان بندي پروژه را نشان مي دهد. گانت چارت يا نمودار گانت وسيله اي مفيد براي برنامه ريزي و زمان بندي پروژه ها است-م)
    
    ۶- تعيين يک مسوول کنترل ريسک: در صورت امکان يک عضو مشخص از تيم را براي مسووليت نظارت بر ريسک و نقاط عطف مشخص کنيد. تيم هايي که روي طرح هاي تغييرات مبتکرانه کار مي کنند، در حالت پيش فرض خوش بين هستند. در حالي که ديگر اعضاي تيم مي گويند: «اين کار به خوبي پيش خواهد رفت»، کسي بايد باشد که بگويد، «آسمان ابري است» يا «در ۶ جلسه گذشته اين موضوع مطرح شده اما متاسفانه اتفاق نيفتاده است.» براي موفقيت در مديريت ريسک، بايد آن را فعالانه پيش بيني کنيد و براي موفقيت تغيير مبتکرانه، بايد صادقانه ارتباط برقرار کنيد. با تيم خود صحبت کنيد و با مديران بالا تر در مورد خطرات پروژه و موضوعاتي که در طول مسير ايجاد شده است گفت وگو کنيد. به عنوان يک مدير، يک فرهنگ پرورش دهيد که ارزش فکر مثبت را در عين تشويق به بحث هاي باز در مورد مشکلات افزايش دهد، و هم زمان توانايي خود را براي مديريت ريسک افزايش دهيد. در پايان به ياد داشته باشيد، تغييرپذيري به معني درگيرشدن با ريسک است، با رويکرد عملي مناسب، اگر ريسک را به عنوان بخشي از طبيعت تغيير شناسايي کنيد، مي توانيد با پيش بيني و مديريت آن، عامل تغيير موثر در سازمان خود باشيد.
    
    تهيه شده در موسسه معنامعناي مديريت : مديريت ريسک در تغييرات ابتکاري
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 30 (پياپي 1003)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است