|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: افزايش سرمايه روي ميز چادرملو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4549
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


خبر بنگاه ها 
افزايش سرمايه روي ميز چادرملو
    
    گروه بنگاه ها : مديران مجتمع صنعتي چادرملو ضمن اعلام خبر افتتاح طرح توسعه اي اين مجموعه در آينده نزديک از برنامه افزايش سرمايه اين شرکت خبر دادند.مدير مجتمع صنعتي چادرملو در نشست خبري روز گذشته به تشريح ظرفيت توليدات مجتمع پرداخت و از افتتاح طرح توليد آهن اسفنجي در آينده اي نزديک خبر داد.
    محمود مصري نژاد در اين خصوص توضيح داد: طرح گندله سازي چادرملو در سال ۸۶ به بهره برداري رسيد. ظرفيت توليد روزانه اين طرح ۴/ ۳ ميليون تن در سال يعني معادل ۱۱ هزار و ۳۳۰ تن بود که با اصلاحات اخير در طرح هاي توسعه، توليدات اين کارخانه به ۱۲ هزار تن در روز يعني بيش از ۴ ميليون تن در سال افزايش يافته است.
    وي در ادامه به توليد کنسانتره اشاره کرد و افزود: ميزان توليدات کنسانتره در مجتمع بالغ بر ۵/ ۱۰ ميليون تن است که توليد گندله از اين محصول در حال حاضر معادل ۴ ميليون تن است. مصري نژاد در ادامه افزود: آهن اسفنجي نيز در دو کارخانه هر کدام با ظرفيت توليد ۸۰۰ هزار تن و يک کارخانه ديگر با ظرفيت توليد ۱۶۰۰ هزار تن در برنامه شرکت قرار دارد. در حال حاضر منتظر ارسال تجهيزات براي تکميل اين طرح از گمرک هستيم تا بتوانيم توليدات را آغاز کنيم.
    وي درخصوص توليد فولاد گفت: حدود ۸۰۰ هزار تن توليد فولاد داريم که اين توليد قرار است به يک ميليون تن افزايش يابد. اين خط توليد قابليت افزايش به يک ميليون و ۳۰۰ هزار تن را نيز دارد.به گفته مصري نژاد، ميزان توليد ميلگرد نيز بالغ بر ۴۵۰ هزار تن است؛ اين محصول نيز قابليت افزايش تا ۵۵۰ هزار تن را دارد.وي در ادامه خاطرنشان کرد: فولادسازي ابرکوه نيز با ظرفيت توليد ۶۰۰ هزار تن در برنامه چادرملو قرار دارد. بهره برداري از اين کارخانه در انتظار گروه تجهيزات موردنظر به کشور است.
    وي در ادامه به توليد فولاد به روش شارژ داغ که در مصرف انرژي صرفه جويي قابل توجهي دارد، اشاره کرد و گفت: در حال بررسي هاي لازم براي اجرا و توليد فولاد به روش جديد شارژ داغ هستيم تا به اين ترتيب هم در مصرف انرژي صرفه جويي کنيم و هم زمان توليد کاهش يابد. بر اين اساس انرژي مورد نياز حدود يک سوم کاهش پيدا خواهد کرد. اين امر سبب مي شود ميزان توليد فولاد در چادرملو از يک ميليون تن به يک ميليون و ۳۰۰ هزار تن افزايش يابد. مدير مجتمع صنعتي چادرملو در ادامه به تامين برق مصرفي اشاره کرد و گفت: در اين راستا نيروگاهي به ظرفيت ۵۰۰ مگاوات در مجاورت کارخانه تشکيل شده است. به اين ترتيب کمبودي در زمينه برق نخواهيم داشت.
    مصري نژاد در ادامه افزود: در حال حاضر هنوز سيستم شارژ داغ راه اندازي نشده است. پيش بيني ما بر اين است که سال آينده ظرفيت توليد به يک ميليون تن برسد به اين ترتيب تا بهره برداري از سيستم جديد و برنامه ريزي هاي صورت گرفته پس از آن به توليد يک ميليون و ۳۰۰ هزار تن فولاد دست خواهيم يافت.وي در ادامه به خط انتقال آب از خليج فارس اشاره کرد و گفت: شرکت هاي چادرملو، گل گهر و مس سرچشمه در طرح انتقال آب از خليج فارس قرار دارند تا به اين ترتيب نيازهاي لازم در زمينه کمبود آب مرتفع شود. در حال حاضر خط لوله از بندرعباس به گل گهر در حال اجراست. پس از آن از گل گهر به مس سرچشمه بررسي مي شود.وي در ادامه افزود: فاز سوم اين طرح شامل انتقال آب از مس سرچشمه به چادرملو است که قراردادهاي لازم در اين زمينه بسته شده و در حال اجراست. به طوري که در آخرين مراحل مقداري خاکبرداري نيز صورت گرفته است.
    در ادامه اين نشست سيدمحمود سيدي مدير امور مالي و اقتصادي چادرملو به تشريح بهره برداري از طرح هاي توسعه شرکت پرداخت و گفت: بيشتر مراحل بهره برداري از طرح توليد آهن اسفنجي به اتمام رسيده است، اما با توجه به مسائل رخ داده در زمينه ارز و دلار ترخيص تجهيزات از بنادر با مشکل مواجه شده است. اما در تلاشيم به زودي اين مراحل تمام شود.محمود سيدي در ادامه افزود: تمامي وجوه مربوط به ماشين آلات خارجي موردنظر پرداخت شده، اجناس مزبور سال گذشته وارد گمرک شده و در حال پياده شدن است. تلاش داريم در اواخر سال جاري اين طرح را افتتاح کنيم.وي در ادامه به طرح توسعه ديگري اشاره کرد و گفت: قصد سرمايه گذاري در معادن استراليا را داريم و اين طرح با همکاري سه شرکت چادرملو، گل گهر و فولاد هرمزگان به نمايندگي از فولاد مبارکه در حال بررسي است. در اين زمينه سه پهنه معدني در استراليا شناسايي شده و پيش بيني مي شود ۵/ ۱۲ ميليون تن کنسانتره در سال از اين محل توليد شود.
    وي در ادامه افزود: توليدات اين معدن را يا در بازارهاي دنيا مي فروشيم يا براي توليدات داخلي وارد ايران خواهيم کرد.وي در ادامه به طرح توسعه ديگري در منطقه مکران اشاره کرد و گفت: اين طرح نيز با همکاري چادرملو، گل گهر و فولاد مبارکه در حال پيگيري است. توليد ۵/ ۱۲ ميليون تن کنسانتره و در نهايت رسيدن به توليد ۱۰ ميليون تن فولاد از جمله آثار مثبت اين طرح توسعه خواهد بود. سيدي در ادامه به برنامه افزايش سرمايه شرکت اشاره کرد و گفت: با توجه به سرمايه ۳۳۰۰ ميليارد توماني کنوني شرکت، افزايش سرمايه ۳۰ تا ۴۰ درصدي را در برنامه خود داريم.مدير امور مالي و اقتصادي چادرملو در ادامه به عرضه محصولات شرکت در بورس کالا اشاره کرد و گفت: ما مخالف قيمت گذاري دستوري هستيم. اساس بورس عرضه و تقاضاست. دولت نبايد اقدام به اعمال دستوري قيمت کند و بايد اجازه دهد تا عرضه و تقاضاي واقعي مبناي قيمت گذاري تعيين شود. وي در ادامه افزود: تا زماني که اين سياست گذاري ها اصلاح نشود، عرضه اي در بورس کالا نخواهيم داشت.سيدي در ادامه تاکيد کرد: حتي اگر با همين روش دستوري، اجبار به عرضه محصولات در بورس کالا داشته باشيم، توليدات خود را متوقف خواهيم کرد.
    خبر بنگاه ها: افزايش سرمايه روي ميز چادرملو
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه توسعه كارآفريني
متن مطالب شماره 3 (پياپي 41)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است