|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


خبربررسي بهره وري نيروگاه هاي کشور
    شانا : موسسه مطالعات بين‎المللي انرژي، در نشستي نتايج حاصل از ارزيابي بازدهي و بهره وري نيروگاه‎هاي کشور، بهره‎مندي از ظرفيت‎هاي قانوني موجود در آنها و تدوين راهبرد اقدام عملي براي کاهش اتلاف انرژي در صنايع نيروگاهي را بررسي کرد.
    علي مبيني، رئيس موسسه مطالعات بين‎المللي انرژي در اين نشست گفت: روزانه معادل ۲ ميليون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام در شبکه عرضه انرژي کشور تلفات داريم که نشان دهنده لزوم مديريت انرژي با تکيه بر سيستم عرضه است. به گفته وي، مقدار بيشتر تلفات ياد شده مربوط به فرآيندهاي توليد و انتقال انرژي الکتريکي در نيروگاه‎هاي حرارتي کشور و سامانه هاي انتقال و توزيع است که بايد به آن توجه داشت.مبيني بررسي و ارزيابي بازدهي نيروگاه‎هاي کشور، بهره‎مندي از ظرفيت‎هاي قانوني موجود در آنها و تدوين راهبرد اقدام عملي براي کاهش اتلاف انرژي در صنايع نفت و گاز کشور را از جمله اهداف اصلي برگزاري اين نشست تخصصي دانست و اظهار کرد: ارائه بسته کامل به دست‎اندرکاران و فعالان صنايع نفت، گاز و انرژي کشور به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي مي‎تواند در اين برهه از زمان براي برون‎رفت از مسائل پيش آمده راهگشا باشد.
    رئيس موسسه مطالعات بين‎المللي انرژي اظهار کرد: ميانگين بازدهي نيروگاه‎هاي حرارتي کشور در سال ۱۳۹۵ براساس نتايج ترازنامه هيدروکربوري معادل ۸/ ۳۷ درصد گزارش شده است که فاصله زيادي با ميانگين جهاني (۴۵ درصد ميانگين جهاني) دارد و همچنين براي رسيدن به سطح مطلوب به اصلاحات زيرساختي بخش نيروگاهي نياز است. وي ادامه داد: هم اکنون بهترين نيروگاه‎هاي سيکل ترکيبي دنيا با بازدهي ۴/ ۶۲ درصد در حال کارند، به اين منظور بهترين بازدهي نيروگاه‎هاي سيکل ترکيبي کشور در سال ۱۳۹۵ معادل ۶۷/ ۵۰ درصد بوده است.وي افزود: تدوين نقشه راه توسعه فناوري نيروگاهي کشور و افزايش سطح کارآيي انرژي آنها ضروري است. رئيس موسسه مطالعات بين‎المللي انرژي اظهار کرد: اگر بخواهيم تا پايان افق چشم انداز ۱۴۰۴ به حداقل‎هاي موجود در اروپا برسيم بايد ميانگين بازدهي نيروگاه‎هاي حرارتي کشور شامل گازي، سيکل ترکيبي و بخاري حداقل سالانه ۴/ ۱ درصد رشد داشته باشد که اين مساله مستلزم برنامه‎ريزي و جذب سرمايه‎هاي لازم در اين حوزه است.مبيني پيرامون مساله اتلاف و به طور کلي مديريت مصرف در بخش هاي پالايشگاهي، نيروگاه‎ها، صنايع پتروشيمي و ديگر بخش‎هاي مرتبط حوزه نفت، گاز و انرژي کشور در موسسه مطالعات بين‎المللي انرژي که تمرکز اصلي آن بررسي تراز هيدروکربوري کشور است، گفت: بايد قدري در ميزان مصرف جدي تر بود، زيرا تداوم شرايط موجود، سرمايه‎گذاري در صنعت نفت و گاز کشور را با آسيب جدي روبه رو خواهد ساخت.
    
    
    روسيه: قرارداد همکاري جديد اوپک پلاس در دسامبر امضا مي شود
    ايسنا : خبرگزاري تاس به نقل از وزير انرژي روسيه گزارش کرد گروه اوپک پلاس ممکن است قرارداد همکاري بلندمدت جديدي را در دسامبر امضا کند. به گزارش خبرگزاري رويترز، الکساندر نواک به جزئيات اين قرارداد همکاري اشاره اي نکرد.
    اوپک، روسيه و ساير کشورهاي غيراوپک در ژوئن توافق کردند پايبندي خود به توافق کاهش توليد را که از ژانويه سال ۲۰۱۷ به اجرا گذاشتند، به نرخ ۱۰۰ درصد بازگردانند که به معناي افزايش توليد بيشتر است. ماه ها کاهش توليد ونزوئلا و مشکلات عرضه در نقاط ديگر، نرخ پايبندي به توافق کاهش توليد را به بيش از ۱۶۰ درصد رسانده بود. نواک همچنين گفت توافق اوپک و غيراوپک براي کاهش توليد در سپتامبر همانند سطوح مشاهده شده در آگوست و جولاي اجرا خواهد شد.قرار است کميته فني اوپک و غيراوپک اواخر ماه ميلادي جاري پيشنهادها را درباره چگونگي توزيع افزايش يک ميليون بشکه در روز توليد نفت که در ژوئن توافق شده بود، بررسي کند. اين پيشنهادها به وزيراني که در نشست ۲۳ سپتامبر کميته نظارتي مشترک وزيران اوپک و غيراوپک در الجزاير شرکت مي کنند، ارائه خواهد شد.
    
    
    جابه جا يي بازيگران بزرگ در صادرات نفت به هند
    ايسنا : آمار منابع صنعتي و کشتيراني نشان داد با روي آوردن پالايشگاه هاي هندي به عراق براي جبران خريد کمتر نفت ايران، اين کشور در آگوست جاي عربستان سعودي را به عنوان بزرگ ترين صادرکننده نفت به هند گرفت. به گزارش رويترز، با وجود خريد کمتر پالايشگاه هاي هندي، ايران در اوت همچنان سومين صادرکننده بزرگ نفت به هند باقي ماند. هند که سومين مصرف کننده بزرگ نفت جهان است، در آگوست ميزان وارداتش از ايران را يک سوم نسبت به ماه پيش از آن کاهش داد، زيرا دولت فدرال اجازه به پالايشگاه هاي دولتي براي استفاده از نفتکش ها و بيمه ايران براي خريد نفت از تهران را با تاخير صادر کرد.
    واشنگتن که به دنبال تصميم ماه مه ترامپ براي خروج از توافق هسته اي تحريم ها عليه ايران را اعلام کرده است، درخواست هاي معافيت از تحريم ها براي خريداران ايران مانند هند را بررسي خواهد کرد. اما مايک پمپئو، وزير خارجه آمريکا، پنج شنبه گذشته اظهار کرد: زماني که تحريم ها عليه ايران به اجرا گذاشته شوند واردات از اين کشور بايد متوقف شود. طبق آمار نفتکش ها، عراق و عربستان سعودي در ماه ميلادي گذشته دو صادرکننده بزرگ نفت به هند باقي ماندند. پالايشگاه هاي هندي در ماه آگوست ۰۲/ ۱ ميليون بشکه در روز نفت بصره عراق را وارد کردند که حدود ۴۶ درصد نسبت به ماه پيش افزايش داشت، در حالي که واردات از عربستان سعودي در همين مدت پنج درصد کاهش يافت و به حدود ۷۴۷ هزار بشکه در روز رسيد.هند در آگوست نفت کمتري از نيجريه وارد کرد، زيرا اين کشور آفريقايي با اختلالاتي در توليد مواجه بود. همچنين خريداران آسيايي ترجيح دادند نفت سبک شيرين آمريکا را به جاي نيجريه دريافت کنند. واردات نفت هند از آمريکا در اوت به رکورد ۲۷۵ هزار بشکه در روز افزايش يافت که حدود ۶ درصد از مجموع خريد اين کشور بود. پالايشگاه هاي هندي محموله هاي نفت آمريکا را در ژوئن که اختلاف قيمت ميان معاملات آتي نفت آمريکا و برنت افزايش چشمگيري پيدا کرده بود، ثبت سفارش کردند.واردات نفت ماهانه هند از نيجريه حدود ۳۴ درصد کاهش يافت و به حدود ۲۷۹ هزار بشکه در روز رسيد. مجموع واردات نفت ماهانه هند در آگوست ۱/ ۳ درصد رشد کرد و به حدود ۷/ ۴ ميليون بشکه رسيد، در حالي که ۸/ ۱۵درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش داشت.
    
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله عرفانيات در ادب فارسي (ادب و عرفان)
متن مطالب شماره 36، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است