|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/6/21: چرا راه موفقيت تنها به «كنكور» ختم نمي شود؟
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22104
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22000 21/6/97 > صفحه 8 (دانشگاه) > متن
 
      


چرا راه موفقيت تنها به «كنكور» ختم نمي شود؟نيمه نخست تيرماه هر سال شاهد برگزاري کنکور سراسري در داخل و خارج ايران هستيم و علاوه بر داوطلبان، خانواده هاي بسياري چشم انتظار قبولي فرزندان و ساير عزيزانشان در اين آزمون سرنوشت ساز هستند؛ به طوريکه شايد يک تابستان را در استرس بگذرانند تا در پايان فصل نتيجه آزمون فرزندشان مشخص شود، آزموني که برخي از افراد آن را تنها راه رسيدن به موفقيت در زندگي مي دانند.
    اما آنچه روان شناسان و دانشگاهيان هم به آن معتقدند و تجربه هم ثابت کرده اين است که نوجوانان در سن کنکور بايد براي موفقيت در تحصيل تلاش کنند اما نه اينکه تمام مسيرهاي موفقيت خود را در کنکور خلاصه کنند.
    اخباري که گه گاه پس از اعلام نتايج کنکور از وضعيت داوطلباني که به نتيجه دلخواه نرسيده اند به گوش مي رسد گاهي واقعا تعجب برانگيز و حتي تاسف بار است چرا که برخي داوطلبان که تنها راه موفقيت خودشان را در کنکور ديده اند با شکست در اين آزمون، خود را باخته و دنيا را تمام شده مي دانند اما آنچه مسلم است کنکور آزموني براي تعيين يک مسير در راه موفقيت است نه تمام مسيرها.
    داوطلبان آزمون سراسري مي دانند که براي نواختن ترانه موفقيت، کنکور يکي از راه ها است و حتي در صورت موفق نشدن در کنکور نيز مي توانند از مسيرهاي ديگر براي رسيدن به موفقيت در زندگي بهره ببرند و چه بسا افرادي که راه هاي ديگري را برگزيده اند و موفق تر هم بوده اند، چرا که موفقيت در تلاش و علاقه است و هر کسي اگر مسير درست را انتخاب کرده و آن را به مقصد پاياني برساند موفق است، چه بسا افرادي که به دانشگاه هم راه يافته اند اما به دليل نبود علاقه آن را به پايان نرسانده اند يا از آن به خوبي بهره گيري نکردند.
    اتفاقا اين روزها و در شرايط اقتصاد امروز، مهارت آموزي يکي از بهترين مسيرهاست و حتي دانشگاه ها نيز در حال حرکت به سمت آموزش مهارت هستند تا تئوري.
    پاسخ اين سوال که «آيا کنکور، تنها راه موفقيت است يا خير»، در گفت وگويي که با برخي از دانش آموزان داشته ايم خواهيد يافت.
    
    * کنکور نمي تواند تنها مسير موفقيت براي دانش آموزان باشد
    طنين زاهدي کيا رتبه دوم کنکور علوم انساني بر اين باور است که کنکور تنها راه موفقيت نيست اگر مقصدي به نام موفقيت و خوشبختي وجود داشته باشد چندين مسير به اين مقصد ختم مي شود و کنکور نمي تواند تنها مسير موفقيت باشد.
    وي با اشاره به اينکه از طريق درس، هنر، ورزش و... مي توان به آنچه که انسان مي خواهد به آن برسد، اظهار مي دارد: اگر در رشته حقوق قبول نشوم ترجيح مي دهم دانشگاه سطح پايين تري بروم اما امسال ادامه تحصيل بدهم و در مقاطع بعدي، تلاش بيشتري کنم تا اينکه بخواهم پشت کنکور بمانم.
    رتبه دوم کنکور علوم انساني با بيان اينکه رشته حقوق دانشگاه بهشتي را انتخاب کرده است، مي گويد: به نظر من در گروه ادبيات و علوم انساني، رشته حقوق يکي از تاثيرگذارترين رشته ها است. قطعاً وقتي ما قوانين خوبي داشته باشيم جامعه بهتري خواهيم داشت و قوانين را حقوقدان ها تنظيم مي کنند.
    
    * اگر پزشکي قبول نمي شدم به توانايي هاي ديگري که دارم فکر مي کردم
    اميرحسين قوي دل که سال گذشته توانست رتبه دوم کنکور تجربي را به دست آورد و هم اکنون دانشجوي رشته پزشکي در دانشگاه تهران است، خطاب به کساني که نتوانسته اند رتبه مناسبي را در کنکور به دست آورند، بيان مي دارد: دانشگاه هايي هم وجود دارند که بدون کنکور هم دانشجو مي پذيرند و يا حتي با شرايط راحت تري دانشجو مي پذيرند که اين مي تواند يک گزينه جايگزين براي افرادي باشد که در کنکور سراسري پذيرفته نشده اند.
    وي تصريح مي کند: راه هاي بسياري براي موفقيت وجود دارد که به کنکور ختم نمي شود؛ شايد بعضي مشاغل خاص نيازمند تحصيلات دانشگاهي فشرده باشد اما شغل هايي هم وجود دارند که در ابتداي راه به تحصيلات آکادميک نيازي ندارد.
    اين دانشجوي پزشکي دانشگاه تهران ابراز مي دارد: اگر انسان يک هدف مشخصي را براي زندگي اش تعيين کرده است مانند اينکه در رشته پزشکي قبول شود؛ بايد براي آن تلاش ويژه اي داشته باشد و به نظر من، هر چه هدف ارزشمند و والا باشد بايد تلاش بيشتري کرد اما اگر فردي تلاش کرد و به نتيجه دلخواهش نرسيد بايد به فکر راه هاي جايگزين باشد.
    وي خاطرنشان مي کند: راه زندگي فقط پزشکي و امثال آن نيست و دانش آموزان بايد روي توانايي هايي خودشان تمرکز کنند و آن رشته اي که به آن علاقه دارند ادامه دهند. حتي اگر خود من هم پزشکي قبول نمي شدم به توانايي هاي ديگري که دارم فکر مي کردم.
    
    * مهم تلاش براي رسيدن به هدف است
    کيميا عبدلي داراي رتبه 800 کنکور سراسري با بيان اينکه به اعتقاد من کنکور پايان راه نيست بلکه کنکور بخشي از زندگي است و همه آن نيست. اگر امسال قبول نمي شدم سال بعد دوباره شرکت مي کردم، اظهار مي دارد: حتي بعضي از افرادي که در بهترين رشته هاي دانشگاهي هم تحصيل کرده اند واقعاً به آن موفقيت دلخواهشان نرسيده اند و در طرف مقابل افرادي هم بوده اند که کنکور نداده اند اما در حال حاضر انسان هاي موفقي هستند.
    وي که مي خواهد در رشته حقوق تحصيل کند و به اين رشته علاقه دارد، تصريح مي کند: لازم است همه دانش آموزان تمام تلاش خود را داشته باشند مهم اين نيست که نتيجه تلاش هايمان را مي بينم يا نه، بلکه مهم اين است که من تمام تلاش خود را در راستاي هدف خويش داشته باشم اگر هم به هدفم نرسيدم، واقعاً آخر راه نيست و من مي توانم به موفقيت هاي ديگر دست يابم بنابراين کنکور فقط يک بخشي از زندگي انسان ها است.
    عبدلي ادامه مي دهد: هدف من از تحصيل در رشته حقوق اين است که دوست دارم انسان هاي جامعه به حق خود برسند و حق خوري کمتر اتفاق افتد و سعي مي کنم همواره در اين مسير گام بردارم.
    
    * کنکور پايان راه نيست
    علي خوش چشم نيز از ديگر داوطلبان کنکور سراسري 97 بيان مي دارد: مسلماً کنکور پايان راه يک دانش آموز نيست مگر امروز هر کسي که در بهترين رشته دانشگاهي تحصيل کرده، بهترين کار و درآمد را دارد، خير! موفقيت يک فرد، ربطي به قبولي يا عدم قبولي اش در کنکور ندارد شايد اصلاً يک دانش آموزي هم در دانشگاه آزاد تحصيل کند و بتواند علاوه بر رشته تحصيلي مورد علاقه اش شغل مرتبط با آن رشته را نيز پيدا کند.
    وي ابراز مي دارد: من در رشته شيمي درس خوانده ام و دوست دارم در رشته مهندسي پليمر يا مهندسي شيمي و مواد متالورژي قبول شوم، اگر هم در کنکور امسال قبول نشوم، تحت هيچ شرايطي براي بار دوم وارد بازي کنکور نخواهم شد و سعي مي کنم اگر در رشته مورد علاقه ام پذيرفته نشدم در رشته هاي مرتبط پذيرفته شوم.
    خوش چشم تصريح مي دارد: به نظر من کساني که سال ها پشت کنکور مي مانند تا در رشته مورد علاقه خود پذيرفته شوند شايد هدفشان آنقدر برايشان مهم و پررنگ است که چند سال پشت سر هم در کنکور شرکت مي کنند تا در رشته و دانشگاهي که مي خواهد تحصيل کنند، بنابر اين هدفي که يک فرد دارد بسيار در آينده آن شخص تعيين کننده است.
    
    * ترجيح مهارت بر مدرک
    محدثه عليخاني نيز از ديگر داوطلبان کنکور سراسري بيان مي دارد: اگر در دوران راهنمايي و دبيرستان استعدادهاي دانش آموزان شناخته شود و اگر دانش آموز در طي سال هايي که تحصيل مي کند هنر و حرفه اي بياموزد که بعد از مدرسه بتواند از هنر خويش استفاده کند، کسب و کاري راه بيندازد يا جايي بتواند مشغول کار شود اعتماد به نفس آن دانش آموز بيشتر مي شود و مي تواند جايگاه خود را در جامعه بيابد، اما متاسفانه نظام آموزشي ما آنقدر بسته است وقتي دانش آموزي فارغ التحصيل مي شود عملاً مهارت خاصي ندارد و مجبور است که به دانشگاه برود و اگر دانشگاه نرود جامعه او را قبول نمي کند.
    وي اظهار مي دارد: از طرفي هم يک فرد ديپلمه اي که کار هم بلد باشد را جامعه سخت مي پذيرد و مي گويد بايد حداقل مدرک ليسانس داشته باشد و او هم مجبور است صرفاً به خاطر اينکه يک ليسانس داشته باشد در رشته اي درس بخواند که نه به درد خودش مي خورد و نه به درد جامعه، بنابراين بعد از گرفتن مدرک، نمي تواند کار مورد علاقه خود را بيابد و بعد از سن ۲۴-۲۳ سالگي به دنبال آموختن يک حرفه مي رود.
    محدثه عليخاني که ۲۳ سال سن دارد همزمان با قبولي در رشته کارشناسي اتاق عمل، چندين مرتبه در کنکور پزشکي هم شرکت کرد، اما نتيجه دلخواهش حاصل نشد و به همان کارشناسي اتاق عمل بسنده کرد، مي گويد: من فکر مي کردم که شايد بار اول خوب نخوانده باشم از اين رو براي دفعه دوم هم در کنکور شرکت کردم و دوست داشتم در رشته پزشکي يا دندان پزشکي ادامه تحصيل بدهم اما اين اتفاق برايم نيفتاد.
    وي ابراز مي دارد: اين دو رشته به دليل جايگاه اجتماعي و اينکه بهتر مي توانم با اين دو رشته به مردم خدمت کنم و مستقيماً مي توانم به ديگران کمک کنم، برايم اهميت داشت ولي وقتي يک کارشناس اتاق عمل باشم درواقع وابسته به بيمارستاني هستم که در آنجا کار مي کنم، از خودم اختياري ندارم که مثلاً به بيماري که بضاعت مالي ندارد بگويم فلاني تو هزينه کمتري پرداخت کن، يا اينکه من دستمزدم را نمي گيرم؛ بنابراين يک پزشک مي تواند به تنهايي کار کند اما يک کارشناس اتاق عمل خير.
    عليخاني معتقد است: اگر در دوران راهنمايي و دبيرستان استعدادهاي دانش آموزان شناخته شود و اگر دانش آموز در طي سال هايي که تحصيل مي کند هنر و حرفه اي بياموزد که بعد از مدرسه بتواند از هنر خويش استفاده کند، کسب و کاري راه بيندازد يا جايي بتواند مشغول کار شود اعتماد به نفس آن دانش آموز بيشتر مي شود و مي تواند جايگاه خود در جامعه را بيابد، اما متاسفانه نظام آموزشي ما آنقدر بسته است که وقتي دانش آموزي فارغ التحصيل مي شود عملاً حرفه اي نمي داند و مجبور است که به دانشگاه برود و اگر دانشگاه نرود جامعه آن را قبول نمي کند.
    
    * اغلب افراد جامعه ما فکر مي کنند که تنها راه موفقيت، کنکور است
    علي منافي نيز از ديگر شرکت کنندگان در کنکور 97 اظهار مي دارد: شرکت در کنکور بستگي به تلاش طرف مقابل دارد اگر واقعاً يک دانش آموزي زحمت کشيده باشد و در کنکور پذيرفته نشود مطمئناً نااميدي زيادي برايش ايجاد مي شود ولي به نظر من خانواده دانش آموز نقش مهمي مي تواند در روحيه دادن به فرزندشان ايفا کند و اگر خانواده اي از دانش آموز خود حمايت کند حتي اگر رتبه دلخواهش را به دست نياورده باشد آن فرد کمتر احساس ناراحتي خواهد کرد.
    به نقل از فارس؛ وي خاطرنشان مي کند: مطمئناً اين طور نيست همه کساني که موفق هستند از راه شرکت در کنکور موفق شده باشند اما کنکور يک راهي است که عموم مردم دوست دارند از اين مسير بروند و به موفقيت برسند البته کنکور در جامعه ما مرسوم شده و اغلب افراد فکر مي کنند که تنها راه موفقيت، کنکور است اما هرکسي با توجه به استعدادش شايد بدون کنکور هم موفق تر از کساني شود که در کنکور شرکت کرده است.
    منافي ابراز مي دارد: تصميم دارم در رشته مکانيک تحصيل کنم و اکنون که سال حمايت از توليد ملي است مطمئناً اگر در اين مسير حمايت شوم دوست دارم به مردم جامعه ام با انتخاب اين رشته خدمت کنم و رشته مکانيک در سازه هاي صنعتي بسيار کاربرد دارد و مي توان خيلي از چيزها را بومي سازي کرد البته اگر حمايتي باشد.
    وي با بيان اينکه کساني که در کنکور قبول نشده اند، بهتر است به دنبال راه هاي ديگر باشند، مي گويد: امسال رتبه کمتر از دوهزار آورده ام و اگر امسال دانشگاه قبول نشوم سال آينده ديگر در کنکور شرکت نخواهم کرد، چون به فشار و استرسي که کنکور براي انسان ايجاد مي کند اصلاً نمي ارزد که دوباره بخواهم اين مسير را بروم. در اين صورت ترجيح مي دهم به دنبال يک شغل معمولي تر باشم.
    
    چرا راه موفقيت تنها به «كنكور» ختم نمي شود؟
    


 روزنامه كيهان، شماره 22000 به تاريخ 21/6/97، صفحه 8 (دانشگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تهويه و تبريد
متن مطالب شماره 170، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است