|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/20: ماه دستگيري از محرومان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5199 20/6/97 > صفحه 18 (جامعه) > متن
 
 


ماه دستگيري از محرومان
جام جم از همراهي بيشتر گروه هاي خيريه و هيات هاي مذهبي با مردم نيازمند با آغاز محرم گزارش مي دهد

نويسنده: مينا مولايي

مي گويند غبار فراموشي تاريخ روي هر چيزي که بنشيند، پايانش يعني هيچ، يعني همه چيز تمام! اين داغ اما تازه است، انگار خود تاريخ باشد، کهنه نشده و نمي شود حتي بعد از گذشت 1379 سال از محرم سال 61؛ همه ظهرهاي پرعطش عاشورا، شب هاي پررمز و راز تاسوعا.
    اين حماسه هنوز زنده است، هنوز دهان به دهان مي چرخد و سينه به سينه منتقل مي شود. قصه اينجا هميشه همان است که بود: سجده عشق در خاک کربلا؛ عشقي که تمام نمي شود و هر سال محرم که مي آيد، شهرهاي ما را هم مثل آدم هايش سياهپوش مي کند؛ آدم هايي که بي بهانه دل داده اند به صاحب مجلس؛ آدم هايي که تا دنيا دنياست دل نمي بُرند از يادآوري اين حماسه، از شور حسيني؛ آدم هايي که نشانه هايشان را مي توان در تک تک کوچه ها و محله هاديد. همان ها که از اول محرم دور هم زير سقف هيات هاي بزرگ و کوچک، زير سقف مساجد و تکايا دور هم جمع مي شوند، همان جوان ها، پيرها، بچه ها، مردها و زن هايي که پرچم عزاداري اباعبدا... را بالا نگه داشته اند. آدم هاي سياهپوشي که عزادار يک داغ بزرگند و دنباله روي مکتب همان مردي که فلسفه آزادگي به نامش نوشته شده است.
    مرام اين مردم در اين روزها، روي يک محور بيشتر نمي چرخد، مردانگي و آزادگي؛ همان سبک و سياقي که سررشته اش مي رسد به کربلا. همان صحرايي که هنوز اسمش که مي آيد حال دل خيلي ها باراني مي شود، که هنوز براي خيلي ها انگار، در ميانه هايش خيمه آتش مي زنند و اسب مي تازانند روي پيکرهاي به خاک افتاده قافله عشق.
    براي اين آدم هاي بامرام، براي اين بچه هياتي هاي پيرو مکتب آزادگي، محرم امسال يک رنگ و بوي ديگر هم دارد؛ رنگ و بوي کمک و همياري.
    
    کمک با نام يک شهيد مدافع حرم
    قصه محرم 1440 هجري قمري، اين بار براي خيلي ها که سياه پوشيده اند و عزادار سالار شهيدان اند، با دستگيري و کمک شروع شده است. کمک به افرادي که شرايط اين روزهاي اقتصادي کشور، با آنها نامهربان بوده، سفره هايشان را کوچک تر کرده و دستشان را تنگ تر.
    آنها اينجا هم پاي کار آمده اند، هم پرچم عزاداري شان در هيات ها بالاست و هم شانه به شانه اين کار، ياري و دستگيري را تمرين مي کنند.
    هيات اميرالمومنين امامزاده قاسم (ع) يکي از همين هيات هاست، همان هايي که اين روزهاي سخت، به داد هموطنان شان رسيده اند. با يکي از اعضاي فعال همين هيات تماس مي گيريم و او به ما از حرکتي مي گويد که مدتي است زير سقف هيات آنها شروع شده است. حرکتي که سررشته اش به اسم يک شهيد مي رسد؛ يک شهيد مدافع حرم. شهيد احمد اسماعيلي که 22 بهمن 94 در حومه حلب، در يک عمليات مستشاري، آسماني شد. شهيدي که حالا سه سال بعد از شهادتش، نامش بر تارک يک خيريه در محله چيذر مي درخشد.
    شهيدي که خودش از اعضاي ثابت هيات اميرالمومنين بوده و حالا دوستانش به ياد او يک خيريه را بنا نهاده اند: «بعد از شهادت احمد، بچه هاي هيات ما تصميم گرفتند خيريه را با نام همين شهيد در زيرمجموعه هيات برقرار کنند و تمرکز ما هم براي کمک و کار خير، در محله خودمان است؛ يعني امامزاده قاسم (ع). اين محله با اين که در شميران است اما چون بافت کاملا بومي و حتي در مواردي حاشيه نشين دارد، از نظر اقتصادي بافت ضعيفي را شامل مي شود که خيلي وقت ها مردمش نيازمند کمک هستند. ما در همين محله، خانواده هاي بي بضاعت را شناسايي کرديم و شروع کرديم به جمع آوري کمک از اعضاي هيات و در کنار اين موضوع از پتانسيل خود محله هم استفاده کرديم. براي مثال با سوپرمارکت ها، ميوه فروشي ها و ... که خودشان اهل خير بودند قرارداد بستيم تا با بن هاي خريدي که از خيريه ما مي گيرند، مايحتاج روزانه شان را تهيه کنند.»
    کار خيري که بي بهانه در کوچه پس کوچه هاي اين محله قديمي از پايتخت شروع شده و نواي عاشقي را زير سقف خانه خيلي ها طنين انداز کرده است.
    هيات هاي مذهبي در سراسر ايران براي کمک به نيازمندان آستين بالا زده اند. انتظاري، صندوقدار هيات شاهزاده علي اصغر(ع) مشهد نيز به ما مي گويد: هيات ما در مشهد علاوه بر مجالسي که به طور هفتگي برگزار مي کند، در ايام محرم برنامه هاي ويژه اي براي عزاداري و حرکت به سمت حرم مطهر امام رضا(ع) دارد. ناهار نذري که روز عاشورا به عزاداران داده مي شود، معمولا ميزبان صدها نفر از مردم سوگوار يا اقشار محرومي است که در مراسم عزاداري حسيني شرکت کرده اند.
    مريم مطهري، مسوول جنبش جهادي هيات جنت الحسين نيز در گفت وگو با ما مي گويد، با توجه به افزايش قيمت ها و کاهش قدرت خريد مردم، تصميم گرفتيم بخش عمده اي از توان خود را صرف کمک به قشر کم توان تهران و حاشيه شهر کنيم.
    اين هيات که پيش از اين نيز خانواده هاي محروم را شناسايي کرده بود، اکنون علاوه بر توزيع ماهانه مواد غذايي ميان آنها، برنامه هاي فرهنگي و آييني خود در ماه محرم را نيز با طرح هاي کمک رساني خود تلفيق کرده است.
    مطهري ادامه مي دهد: در کنار کمک هاي مستقيم غذايي، کمک هاي مالي خود به خانواده هاي کم توان را در قالب يک طرح مطالعاتي و معارفي انجام مي دهيم. براي مثال در ماه محرم پروژه هاي مرتبط با دروس اخلاقي و معارفي را در اختيار اقشار تحصيلکرده اما، دچار مشکلات مالي قرار مي دهيم تا آنها ضمن مشارکت توليد محتواي فرهنگي، از کمک هاي مالي نيز برخوردار شوند.
    
    حال دلمان خوب مي شود
    ابراهيمي يکي از موسسان هيات محبان المهدي محله شهرک وحدت شهر ري هم براي ما از اين همنوايي مي گويد؛ از اين که از همان زماني که او و ديگر دوستانش، سنگ بناي يک هيات را براي برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان بنا گذاشتند، تصميم گرفتند به محرومان محل خودشان هم کمک کنند و حالا اين کمک به تحت پوشش قرار دادن ده ها خانواده محروم در اين منطقه مي رسد، به تهيه سبد غذايي و کمک هاي نقدي و غيرنقدي در قالب هزينه بيمارستان و ... .
    اتفاقي که يک حال خوب را نصيب بچه هاي هيات محبان المهدي کرده است؛ آنقدر که ابراهيمي به ما بگويد: در اين شرايط که همه ما مي بينيم مردم با چه مشکلات اقتصادي اي درگير هستند، اين که ما هم بياييم در اين کار خير مشارکت کنيم، هم کار مردم راه مي افتد و هم يک کار دلي است که حال خودمان را خوب مي کند.
    
    کمک به هيات هاي کوچک و نوپا
    قصه اين کمک و همياري اما در هيات عبدا...بن حسن محله پاسداران و دولت، يک حکايت خواندني ديگر است؛ قصه اي که به خيريه اي به اسم برکات مي رسد. محسن مبارکي که يکي از اعضاي فعال همين خيريه است به ما مي گويد: ما امسال تصميم گرفتيم با توجه به شرايط اقتصادي، سعي کنيم به هيات هايي که مي دانيم در برگزاري مراسم عزاداري دستشان تنگ است، کمک کنيم.بخشي از اين کمک هاي ما به صورت نقدي است و بخشي هم به صورت غيرنقدي و تهيه اقلامي که نياز دارند، مثل گوشت، برنج، نخود، لوبيا، ظرف يک بار مصرف و ...
    هيات هايي که تعدادشان کم نيست و از چند روز پيش توسط اعضاي اين هيات شناسايي شده اند، اتفاقي که مبارکي درباره اش مي گويد: در سطح شهر تهران مخصوصا در مناطق جنوبي و حاشيه اي، در اسلامشهر و ... هيات هاي تازه و نوپايي هستند که براي فعاليت به حمايت احتياج دارند، هيات هايي که مشکل مالي دارند و نمي توانند هزينه هايشان را تامين کنند، جامعه هدف ما همين ها هستند. ما اين کار را قبل از محرم شروع کرديم و تا پايان دهه هم به حمايت خودمان ادامه مي دهيم.
    
    ماه دستگيري از محرومان / جام جم از همراهي بيشتر گروه هاي خيريه و هيات هاي مذهبي با مردم نيازمند با آغاز محرم گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5199 به تاريخ 20/6/97، صفحه 18 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "مينا مولايي"

  كم لطفي به «عطر سيب» / هيئات مذهبي از كم شدن حمايت شهرداري از هيات ها گلايه دارند
مينا مولايي، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  قصه عاشقي ننه مراد / گزارش خبرنگار اعزامي جام جم از خانواده شهيد مراد بديع دهقان در زابل؛ شهيدي كه مزارش آن طرف ديوار مرزي جا مانده است
مينا مولايي، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  ننوشت افزار خاصه! / گزارشي از وضعيت بازار لوازم التحرير
مينا مولايي، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  شهريه به دلار، دانشجو الفرار / جام جم از دلايل انصراف از تحصيل دانشجويان غير ايراني مشغول به تحصيل در ايران گزارش مي دهد
مينا مولايي، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  عبور از جهنم تكريت 11 / با اسماعيل يكتايي، جانباز 70 درصد و آزاده گيلاني ، اسيري كه از اردوگاه مخوف عراقي هاجان سالم بدر برد
مينا مولايي، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پدافند غيرعامل
متن مطالب شماره 3 (پياپي 35)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است