|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي
به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است

نويسنده: محمدحسين بابالو


    
    دنياي اقتصاد : پارادوکس اين روزهاي بازار پليمرها در افزايش مستمر حجم عرضه ها در بورس کالا و همچنين رشد متعاقب قيمت ها در بازار آزاد است که به وضوح از عدم کارآيي مکانيزم هاي تحليلي در اين بازار خبر مي دهد؛ يعني بازار پليمرها را بايد از مسير داده هاي جديدي مورد ارزيابي قرار داد به خصوص در وضعيتي که هر روز سيگنال هاي تازه اي بر روند عمومي معاملات در اين بازارها تاثير مي گذارند.
    در شرايط فعلي که شاهد پيچيدگي همه داده ها و سيگنال ها هستيم شايد بتوان مهم ترين داده ها را دستچين کرد و به رهگيري دورنماي بازار از آن مسيرها پرداخت. افزايش قيمت دلار و تداوم جو رواني حاکم بر بازار، رشد مستمر قيمت ها با اهرم قيمت دلار و سکه، افزايش گام به گام و مداوم حجم عرضه ها در بورس کالا و در کنار آن مديريت تقاضا و افزايش بيشتر فاصله قيمتي بين بورس و بازار مواردي است که بيش از همه بر بازار تاثير مي گذارد. اين در حالي است که سختگيري هاي جديد صادراتي به بازار عراق و تعطيلات پايان هفته آينده هر دو داده هايي براي کاهش تقاضاي موثر در بازار آزاد است البته اين موضوع شامل حال برخي مواد اوليه و مصنوعات پليمري همچون ظروف يک بار مصرف نمي شود.
    داده هاي فوق اغلب متناقض با يکديگر هستند؛ يعني رشد حجم عرضه ها و افزايش نرخ در بازار داخلي کاملا عکس يکديگر عمل مي کنند ولي چرا؟ پاسخ اين تناقض در شيوه معامله در بورس کالا نهفته است؛ يعني با مديريت تقاضا و استفاده از داده هاي معاملاتي سال گذشته به عنوان مجوز خريد سال جاري، مسير براي خريد افراد محدودي فراهم است يعني بازار را کاناليزه در اختيار بخش خاصي قرار داده ايم که هر چه بخواهند با قيمت ها بازي کنند. البته اين تجربه در سال ۹۱ هم تکرار شده بود ولي به شکلي ديگر؛ يعني در آن دوره نيز با تداوم اصرار بر قيمت گذاري دستوري شاهد بوديم که اختلاف نرخ بين بورس و بازار افزايش يافت و اين بار هم همين شد و تاکنون تغييري حاصل نشده است.
    به صورت دقيق تر با بازاري کاناليزه روبه رو هستيم که تنها چند منفذ تنفسي داشته و همه مصرف کنندگان بايد به هر قيمتي که فعالاني محدود تعيين مي کنند تمکين کنند. اين وضعيت را مي توان مهم ترين دليل براي عدم افت قيمت ها با فرض رشد عرضه ها به شمار آورد. باز هم بايد تاکيد کرد که هرگونه انحصار در بازار مخالف با عملکرد بازار در چارچوب نظام بازار آزاد است. بايد پذيرفت که در شرايط دشوار فعلي وجود اين قبيل انحصارها تنها به زيان مصرف کننده نهايي و توليدکننده واقعي است که شايد از پيچ و خم امور اداري سررشته نداشته باشند ولي نوسان قيمت ها در بازار آزاد بر زندگي آنها و کارکنانشان تاثيرگذار خواهد بود. با توجه به موارد فوق و در شرايط فعلي هيچ تضميني وجود ندارد که کالايي که در بورس کالا با احتساب دلار ۴۲۰۰ توماني عرضه شده و با سقف مجاز رقابت مورد معامله قرار مي گيرد به دست مصرف کننده رسيده يا چه نرخي براي خريدار نهايي کشف خواهد شد. آيا رانت از اين شفاف تر وجود دارد؟
    
    حجم عرضه ها در بالاترين رقم در ۹ هفته
    در هفته جاري تا پايان روز گذشته بيش از ۶۹ هزار تن انواع پليمرها در بورس کالا عرضه شده که همين رقم نشان مي دهد در هفته هاي اخير شاهد تداوم رشد عرضه ها هستيم و حجم عرضه هفته جاري بالاترين رقم در ۹ هفته اخير است. اين داده خود به معني حمايت جدي از بازار داخلي است و البته اکثريت قريب به اتفاق عرضه ها مورد معامله قرار مي گيرد. اين سيگنال عمومي خود به معني افزايش آرام تزريق کالا از بورس به بازار است که بايد به کاهش قيمت ها منتهي شود.
    از سوي ديگر سختگيري هاي صادراتي در مرزهاي عراق و افغانستان جدي شده و بحث دريافت ضمانت نامه هاي ارزي به پاشنه آشيل صادرات براي مصنوعات پليمري بدل شده است. البته صادرکنندگان در نهايت بايد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نيما به نرخ ارز ثانويه به فروش برسانند که برخي از آنها معتقدند اين امر به معني زيان ده بودن تجارت و توليد برخي از کالاهاست زيرا قيمت دلاري مواد اوليه آنها در بازار آزاد بالاتر از ارز ثانويه محاسبه مي شود و در صورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نيما به جاي سود زيان مي کنند که البته اين اظهار نظرها در جاي خود قابليت بررسي دقيق تر و کارشناسي شده تر دارد ولي تجميع اين داده ها به معني آن خواهد بود که ممکن است تقاضا براي محصولات و مصنوعات پليمري کاهش يابد ولي اگر صادرات مواد اوليه را مدنظر قرار دهيم تاثير کمتري بر فرآيند صادراتي خواهد داشت زيرا هم اکنون هم به صورت غيررسمي و تخلف شاهد صادرات مواد اوليه پليمري با نام هاي ديگر کالاها به کشورهاي همسايه هستيم.
    نکته ديگري که ابهام در بازارها را تقويت مي کند وضعيت کلي در بازار است يعني زماني که شاهد رشد عرضه ها هستيم ولي قيمت ها افزايش مي يابد به اين معني است که يا تقاضاي واقعي با سرعت بيشتري افزايش يافته يا جنس به دست مصرف کننده نهايي نمي رسد، اگرچه ذات مديريت بازار در مسيرهاي کاناليزه ذکر شده را هم نمي توان ناديده گرفت. اين در حالي است که در مقايسه با هفته هاي گذشته حجم تقاضاي موثر در بازار و صنعت داخلي افزايش جدي نداشته ولي قيمت ها و حجم معاملات رشد کرده است. اين بدان معناست که مسير بين بورس و بازار با حفره هايي ناپيدا روبه روست يعني کالا احتمالا به جاي تزريق در بازار در انبارهاي مشهود و نامشهودي ذخيره مي شود تا شايد با قيمت هاي بالاتر به فروش برسد. حال سوال اينجاست در وضعيتي که فاصله قيمتي بين بورس و بازار شايد بيش از دو برابر قيمت هاي پايه است ديگر قرار است نرخ ها سر به کدام فلک بگذارند تا دوستان به فروش بيشتر ترغيب شوند؟ کسي گمان نمي کند که اگر جو رواني در بازار به هر دليلي تغيير کرد و قيمت ها افت داشت ديگر چه سرنوشتي پيش روي اين بازار ترسيم خواهد شد. همين داده ها در کنار توجه به موجودي انبارها و فاصله قيمتي بين بورس و بازار نشان مي دهد که در کشور ذخاير انبارها بيش از حد تصور است و احتمالا از هر گريدي در آن يافت مي شود، بنابراين مديريت اين بازار چندان هم دشوار نيست و اگر دولت بخواهد مي تواند به بهبود بازار به سرعت بپردازد.
    
    اوج تقاضاي فصلي ظروف يکبار مصرف
    آغاز دهه محرم در صنايع پلاستيک با افزايش تقاضا براي بسياري از محصولات همچون ظروف يکبار مصرف و حتي سفره و نايلون همراه است و اين نکته به معني آن است که اوج تقاضاي فصلي برخي از گريدها را شاهد خواهيم بود. اين در حالي است که فصل توليد براي بسياري از محصولات به پايان رسيده و هم اکنون زمان حمل ونقل يا توليد مابقي سفارشات باقي مانده است يا تقاضاي بيشتر در بازار توليدکنندگان را مجبور به تداوم توليد حتي تا اواسط و اواخر هفته آينده کرده است. تمامي اين موارد به معني اين است که از هفته گذشته تقاضاي بسياري از انواع پلي استايرن ها و پلي پروپيلن هاي شيميايي يا گريدهاي سبک فيلم و حتي سنگين فيلم افزايش يافته است و هنوز شواهد اين روند عمومي را مي توان مشاهده کرد.
    از سوي ديگر هم اکنون زمان اوج معاملات فصلي براي ظروف يکبار مصرف است که در برخي از گمانه زني ها از رشد ۹ برابري برخي از قيمت ها سخن به ميان آمده است. با توجه به تجربيات سال هاي قبل و با نزديک تر شدن به روزهاي تاسوعا و عاشورا از التهاب در اين بازار کاسته مي شود و تعادل نرخ بيشتري را شاهد خواهيم بود. البته اغلب خريداران اصلي تاکنون مصنوعات موردنياز خود را تهيه کرده يا در حال تدارک ملزومات موردنياز هيات ها هستند. همين روند يعني هجوم تقاضا در روزهاي اخير اگرچه به صورت سنتي و حتي تاريخي معمول به شمار مي رود ولي همين روند در روزهاي اخير به التهاب بازار منتهي شده است.
    حال اگر برخي از خريداران تامين مصنوعات و ظروف موردنياز خود را به تعويق انداخته و بخشي از آن را در هفته آينده تامين کنند هم به حمايت از بازار منتهي شده و هم قيمت ها از پتانسيل کاهش مقطعي برخوردار خواهند شد. اين شرايط در وضعيتي جذاب تر جلوه مي کند که تامين ظروف و مصنوعات موردنياز از بازارهاي اصلي آن صورت گيرد يعني در تهران مناطقي همچون ميدان شوش، مولوي و راه آهن که به صورت سنتي مناطقي براي تجميع فروشندگان هستند و انتظار داريم که پتانسيل نوسان نرخ هيجاني کمتري خودنمايي کند، مي تواند به کاهش التهاب در بازار منتهي شود.
    رمزگشايي از يک پارادوکس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 93 بارآثار ديگري از "محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  حاشيه نگاري بر يك پيشنهاد / طرح «دنياي اقتصاد» براي اصلاح بازار پليمرها با بازخوردهاي بسياري همراه بود
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله اكو هيدرولوژي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است