|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: بازار فولاد آزاد شد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4553
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


بازار فولاد آزاد شد
با حذف سقف رقابت از معاملات در بورس كالا از روز سه شنبه    
    دنياي اقتصاد : بازار فولاد بعد از فراز و نشيب هاي دستوري و اعمال حکم هاي کلي از سوي مسوولان و دست اندرکاران اين حوزه، بالاخره آزاد شد. روز گذشته جعفر سرقيني، معاون امور معادن و صنايع معدني وزارت صنعت، سقف رقابت قيمتي در بورس کالا را حذف کرد تا به اين ترتيب شرايط براي يکسان سازي قيمت ها بين بورس کالا و بازار آزاد و حذف واسطه ها در اين بازار فراهم شود. هرچند تعيين قيمت بر اساس ارز ثانويه نيست، اما به نظر مي رسد مشکل با اين تصميم نيز برطرف شده باشد. به اين ترتيب اين مقام مسوول با ارسال نامه اي به حامد سلطاني نژاد، مديرعامل بورس کالاي ايران مجوز برداشتن سقف رقابت براي محصولات فولادي در بورس کالاي ايران را صادر کرد.
    به گزارش «دنياي اقتصاد» در متن اين نامه به ۲ مورد کلي اشاره شده است که اين دو مورد سه موضوع مهم همچون «قيمت هاي پايه»، «نرخ کشف شده کالاها» و از همه مهم تر «سقف رقابت» را در برمي گيرد.سرقيني با اشاره به ضرورت اعمال اصلاحات در تنظيم بازار محصولات فولادي از بورس کالا درخواست کرده که تغييرات مورد نظر در سيستم سازمان متبوع از روز سه شنبه (۲۰ شهريور) اعمال و عملياتي شود. بر اساس اين دستورالعمل از اين به بعد قيمت هاي پايه محصولات فولادي در بورس کالا معادل متوسط نرخ کشف شده کالاها در ۴ عرضه آخر بورس کالا در نظر گرفته مي شود و به علاوه سقف رقابت در معاملات بورس کالا براي محصولات فولادي باز مي شود.
    در متن اين نامه همچنين آمده به چهار فولادساز بزرگ کشور (فولاد مبارکه، ذوب آهن، فولاد خوزستان و فولاد خراسان) اعلام مي شود که کف عرضه توافق شده جديد با فولادسازان ملاک عمل آنها در معاملات بورس کالا خواهد بود. به طوري که براي تامين کامل نياز بازار کف عرضه ها افزايش يافته و کالاهاي پرطرفدار بازار به سبد عرضه اضافه شده است. همچنين توافق شده که با توجه به تعداد محدود خريداران اسلب، از اين به بعد اسلب مورد نياز کارخانه هاي توليدي بدون هيچ محدوديتي بر مبناي قيمت کشف شده بورس براي بيلت در بورس ثبت شود (حداکثر تا ۵ درصد بيشتر از قيمت بيلت).
    در ادامه نامه معاون امور معادن و صنايع معدني وزارت صنعت همچنين آمده است: با توجه به اينکه خريداران محصولات فولادي از تاريخ اول مرداد به بعد موظف به عودت ۷۵ درصد کالاي توليدي زنجيره بعدي به بورس هستند و ممکن است آنها را به قيمت هاي بالاتر از زمان کنترل سقف بفروشند، موظف به تسويه حساب کالاي خريداري شده از فولادسازان از اين تاريخ با قيمت هاي کشف شده روز هستند.
    
    پيش بيني کاهش قيمت در بازار
    جعفر سرقيني روز گذشته همچنين در گفت وگو با خبرگزاري صدا و سيما خبر داده است که به زودي با تمهيدات انديشيده شده قيمت فولاد و ساير مقاطع کاهش فوق العاده اي يافته و قيمت ميلگرد به کيلويي ۳۵۰۰ تومان خواهد رسيد.
    جعفر سرقيني در ادامه اين گفت وگو اضافه کرده است: از ۲۴ شهريور امسال فقط کساني قادر به خريد از بورس کالا خواهند بود که سفارش آنها در سامانه بهين ياب وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت شده باشد.
    اين مقام مسوول در ادامه با اشاره به اينکه قيمت فولاد تا کيلويي ۳۸۰۰ تومان کاهش يافته بود اما با افزايش قيمت ارز قيمت فولاد نيز تا ۴۸۰۰ تومان افزايش يافت، گفت: قيمت فولاد در ادامه مسير با تغييرات انجام شده به کيلويي ۴ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۴۲۰۰ تومان کاهش يافت که پيش بيني مي کنيم قيمت فولاد به زودي به کيلويي ۳۵۰۰ تومان تا ۳۶۰۰ تومان برسد.
    سرقيني همچنين گفت: عرضه محصولات فولادي از اول مرداد تا کنون حدود ۷۵۰ هزار تن بوده که فقط ۱۵ هزار تن از اين ميزان ميلگرد و مقاطع طويل بوده است.
    وي افزود: از روز سه شنبه سقف رقابتي براي عرضه در بورس برداشته مي شود ضمن اينکه از فولادسازان بزرگ تعهد گرفتيم تا عرضه محصولات فولادي را به ميزان ۳۰ درصد در بورس کالا افزايش دهند؛
    پيش بيني مي کنيم با وجود کاهش قيمت انواع مقاطع فولادي و به ويژه کاهش قيمت ميلگرد به کيلويي ۳۵۰۰ تومان در بازار، درآمد فولادسازان در بورس نيز ۲۰ تا ۲۵ درصد افزايش پيدا کند.
    
    کاهش قيمت و افزايش عرضه با حذف سقف رقابت
    گروه بنگاه ها- زهرا مسافر: حذف سقف رقابتي فولاد در بورس کالا موجب کاهش قيمت ها در بازار آزاد براي مصرف کننده و افزايش ميزان عرضه در بورس کالا خواهد شد. رسول خليفه سلطان با بيان اين مطلب گفت: بر اساس دستورالعمل حذف سقف رقابت در بورس کالا، قيمت پايه بر مبناي ميانگين ۴ نرخ کشف شده آخرين عرضه ها خواهد بود. وي با تاکيد براينکه تا کنون به علت مصوبه دستوري قيمت گذاري در بورس کالا، مکانيزم عرضه و تقاضا با اختلال مواجه بود، افزود: بر اين اساس فقط توليدکنندگان بزرگ فولادي متعهد به عرضه محصولات خود در بورس کالا بودند اين درحالي بود که متقاضي براي آن وجود نداشت. دبير انجمن توليدکنندگان فولاد تصريح کرد: با اجراي دستورالعمل جديد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبني بر حذف سقف رقابت فولاد در اين بازار، ميزان عرضه و تقاضا با افزايش مواجه خواهد شد، زيرا اين بازار کاملا رقابتي است. وي با بيان اينکه بر اساس مصوبه قيمت گذاري دستوري علاوه بر اينکه انگيزه فولاد سازان براي عرضه در بورس کالا کاهش يافت بستر مناسب براي رانت فراهم شده بود. خليفه سلطان افزود: بر اساس مصوبه قيمت گذاري دستوري فولاد در واقع ميزان عرضه و تقاضا در بورس کالا با ۷۰ درصد اختلال مواجه شد و اين اتفاق به ضرر توليدکنندگان و مصرف کنندگان نهايي بود. به گفته وي، با مصوبه جديد وزارت صمت مبني بر حذف سقف رقابتي فولاد در بورس کالا، ميزان عرضه و تقاضا آزاد مي شود و شاهد افزايش عرضه در اين بازار و متعادل شدن قيمت ها در کف بازار خواهيم بود. دبير انجمن توليدکنندگان فولاد تاکيد کرد: با اجراي دستورالعمل جديد وزارت صمت شاهد کاهش قيمت ها به ميزان حداقل ۵۰۰ تومان در هر کيلو خواهيم بود. وي همچنين ابراز اميدواري کرد: با اجراي دستورالعمل جديد وزارت صمت، ميزان سهام شرکت هاي فولادي نيز در بورس با رشد مواجه شود. شنيده ها حاکي است تصميم به آزادسازي سقف رقابت محصولات فولادي در بورس کالا در جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي کشور به رياست رئيس جمهوري اتخاذ شده است.
    بازار فولاد آزاد شد / با حذف سقف رقابت از معاملات در بورس کالا از روز سه شنبه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه طبيعت ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 13)، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است