|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/21: آماده باش سازمان ها براي برگزاري مراسم دهه اول محرم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6874 21/6/97 > صفحه 21 (اجتماعي) > متن
 
      


آماده باش سازمان ها براي برگزاري مراسم دهه اول محرم
آنچه هيات هاي عزاداري و مردم بايد در اين ايام رعايت كنند    
    گروه اجتماعي - دهه محرم سال 97 امروز به دومين روز خود وارد شد، درحاليکه شهرهاي کشور، با حضور خود جوش مردم، يکدست سياه پوش شده اند، پيش بيني مي شود امسال تکايا، حسينيه ها و هيات ها با آمادگي پليس و ساير دستگاه ها از جمله وزارت بهداشت، دهه محرمي ايمن و آرامي را پشت سر بگذرانند. هم اکنون فقط در تهران بيش از 5 هزار حسينيه، تکيه و مسجد شناسايي شده است. ابلاغ بخشنامه محرم به تکايا و هيات ها، کنترل بهداشتي چهار محور درون و برون مرزي، صدور کارت بهداشت براي آشپزها، طراحي 68 طرح لباس عاشورايي و الزام هيات ها به هماهنگي با پليس از جمله اقداماتي است که دستگاه ها، در چند هفته اخير تدارک ديده اند.
    
    استقرار تيم هاي پزشکي از نجف تا کربلا
    معاون مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت در تشريح اقدامات اين وزارتخانه در ايام محرم و صفر، مي گويد: اين اقدامات به شکل درون مرزي و برون مرزي انجام مي شود و در سطح شهرها، کنترل هاي بهداشتي در چهار محور اصلي صورت مي گيرد. از حدود دو هفته گذشته ابلاغيه آماده باش از طرف معاونت بهداشت به همه معاونت هاي بهداشتي دانشگاه هاي علوم پزشکي سراسر کشور ارسال شد. بر اساس اين ابلاغيه دانشگاه هاي علوم پزشکي موظف به بسيج تيم هاي ثابت و سيار خودشان براي اين ايام شدند.
    محسن فرهادي از استقرار تيم هاي دانشگاه هاي علوم پزشکي از نجف تا کربلا خبر داده و مي گويد: اقداماتي که وزارت بهداشت براي اين ايام انجام مي دهد، اقدامات درون مرزي و برون مرزي است. در اقدامات برون مرزي، تيم هايي براي کنترل موکب ها در مسير پياده روي زائرين، آب و غذا و نحوه اسکان زائرين از نجف تا کربلا مستقر خواهند شد. اين کار براي جلوگيري از طغيان بيماري هاي ناشي از آب و غذا انجام مي شود.
    
    صدور کارت بهداشت براي آشپزها
    معاون مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت، درباره محورهاي کنترل بهداشتي در ايام محرم و صفر مي گويد: محور اول کنترل، صدور کارت بهداشت است که امسال با سرعت بيشتر از سوي همکاران ما اين کارت ها صادر مي شود. توصيه ما به مردم در امور آشپزي اين مراسم، استفاده از آشپزان حرفه اي است؛ چرا که اين افراد کارت بهداشت دارند و آموزش هاي لازم را براي رعايت تمهيدات بهداشتي دريافت کرده اند. وي ادامه مي دهد: در گام دوم، بهداشت فردي کنترل مي شود. در اين زمينه شست وشوي دست ها، لباس مناسب براي پخت و پز لازم است. در محور سوم، بهداشت مواد اوليه غذايي در طبخ است مانند گوشت، مرغ و نمک که تمام اين موارد نيز کنترل مي شوند.
    
    هيات ها سهل انگاري نکنند
    از سويي ديگر، معاون پيشگيري سازمان مديريت بحران کشور هم از ابلاغ بخشنامه ماه محرم به تکايا و مساجد کشور خبر مي دهد.
    مرتضي اکبرپور درباره ابلاغ دستورالعمل ايمني تکايا و مساجد در ايام محرم، تاکيد مي کند: امسال نيز همانند سال هاي گذشته بر اقدامات بازدارندگي از حوادث تاکيد شده تا حسينيه ها، تکايا، مساجد، اماکن متبرکه، نمازخانه ها و غيره متحمل آسيب و حوادث غيرمترقبه نشوند.
    وي تصريح مي کند: دستورالعمل آماده شده براي افزايش حساسيت در متوليان مساجد و تکايا است که نسبت به رعايت موارد ايمني دقت لازم را داشته باشند تا به طور مثال مشکلاتي از اين دست که برق تکايا را از تير چراغ برق محله تامين کنند پيش نيايد چرا که چنين اتفاقاتي باعث آتش سوزي و حوادث ناگوار مي شود. ما اين مسائل را گوشزد مي کنيم و به همين دليل بخشنامه را تنظيم و ابلاغ کرديم.
    وي مي گويد: هدف از ابلاغ اين بخشنامه ارتقاي ايمني اماکن عمومي و تکايا است تا با حساس کردن متوليان امر از بروز حوادث پيشگيري شود.
    
    لزوم هماهنگي هيات هاي عزاداري با پليس راهنمايي و رانندگي در ماه محرم
    معاون اجتماعي- فرهنگي راهنمايي و رانندگي کل کشور با اشاره به اين که بر اساس ابلاغ پليس راهنمايي و رانندگي همه نيروهاي اين سازمان موظف به همکاري با مساجد و تکايا هستند، به «ايران» مي گويد: هيات هاي عزاداري قبل از انتخاب مسير، براي ورود به خيابان ها بايد با پليس راهنمايي و رانندگي شهر و مناطق مربوطه هماهنگ باشند. سرهنگ عين اله جهاني مي افزايد: مسئولين هيات ها در صورت ورود به مسيرهاي برون شهري بايد پليس راه را در جريان بگذارند تا با پيش بيني ها و تدابير لازم در زمان حرکت دسته ها، شاهد راهبندان نباشيم و بتوانيم از بروز هرگونه مشکل احتمالي پيشگيري کنيم. او با تاکيد بر اين که برابر قانون، ورود وسايل نقليه داخل هيات ها و دسته جات ممنوع است، توضيح مي دهد: با پيش بيني پليس خودروها و موتورسيکلت ها اجازه ورود به مراسم دسته ها را ندارند، البته در اين زمينه لازم است هيات ها هماهنگي هاي لازم را با پليس راهور شهر و محل خود داشته باشند، از آن جايي که زمان حرکت دسته هاي عزاداري در ساعات تاريکي شب است و عزاداران هم لباس مشکي به تن دارند بروز اتفاقات در اين زمينه قابل تصور است، از اين رو مسئولين هيات ها توجه داشته باشند که در ابتدا و انتهاي دسته از افراد پرچم به دست يا افرادي که لايتر(چراغ شب نما) به همراه دارند، استفاده کنند.
    سرهنگ جهاني به هيات هاي عزاداري توصيه مي کند: مسئولين هيات ها توجه داشته باشند که به هيچ عنوان و تحت هيچ شرايطي دسته ها وارد بزرگراه ها و شريان هاي ارتباطي درجه يک نشوند و سعي کنند در خيابان هاي درجه دو و معابر محلي، عبور و مرور کنند.
    
    طراحي 68 طرح لباس عاشورايي
    حميد قبادي، دبير کارگروه ساماندهي مد و لباس کشور نيز درباره برنامه هاي اين کارگروه در ايام محرم به «ايران» مي گويد: از 20 روز قبل از آغاز محرم، جلساتي را با توليدکنندگان پوشاک در زمينه توليد لباس عاشورايي برگزار کرديم. در اين جلسات طرح هاي جديد و متنوعي با محوريت مفاهيم عاشورايي به توليدکنندگان ارائه شد که مورد استقبال قرار گرفت.
    وي مي افزايد: يکي ديگر از اقداماتي که در ايام محرم در نظر گرفته ايم، برگزاري سومين دوره نمايشگاه لباس عاشورايي در ايام محرم است. در حال حاضر تعداد زيادي از توليدکنندگان پوشاک در اين نمايشگاه ثبت نام کرده اند، اما هنوز زمان برگزاري نمايشگاه مشخص نشده است.امسال تمام تلاش خود را کرديم، از طرح هاي جديد و متنوعي براي پوشاک عاشورايي محرم استفاده کنيم. به همين علت، کارگاه هاي متعددي در اين زمينه برگزار کرديم که در نهايت، 50 لباس در اين جلسات طراحي شد که قابليت توسعه در 150 کالا را دارد.
    
    اجراي طرح بصيرت عاشورايي در 3 هزار و 153 امامزاده کشور
    سيد کاظم موسوي متقي، مدير کل امور فرهنگي سازمان اوقاف نيز از آغاز طرح بصيرت عاشورايي اين سازمان در گفت و گو با «ايران» خبر داده و در اين باره مي گويد: اين طرح از سال 90 تاکنون، هر ساله به مناسب محرم در کل امامزاده هاي کشور اجرا مي شود. بر همين اساس امسال هم اين طرح، در 3 هزار و 153 امامزاده با اجراي برنامه هاي مذهبي و به منظور اجراي نيات واقفان ،فعاليت خود را آغاز کرد.
    
    اهتزاز پرچم ۱۰۰۰ متري ياحسين(ع) در تهران
    ديروز در تهران، آيين اهتزاز پرچم ۱۰۰۰ متري ياحسين(ع) برفراز مرتفع ترين برج پرچم غرب آسيا با حضور محمدعلي افشاني شهردار تهران برگزار شد. رضا عبدلي، مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري تهران، از استقرار نيروهاي پاکبان در اطراف مساجد، تکيه ها و هيات هاي عزاداري در ايام ماه محرم خبر داد و گفت: به همه اين نيروها مخازن جمع آوري و کيسه زباله تحويل داده شده و اولويت اين روزها نظافت و رفت و روب اطراف همه اماکن عزاداري است. سعيد اوحدي، رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران از اجراي بيش از ۱۰۰ برنامه منطقه اي و فرامنطقه اي به مناسبت ايام محرم در قالب «جلوه سوگ» خبر داد.
    آماده باش سازمان ها براي برگزاري مراسم دهه اول محرم / آنچه هيات هاي عزاداري و مردم بايد در اين ايام رعايت کنند
    


 روزنامه ايران، شماره 6874 به تاريخ 21/6/97، صفحه 21 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات آفات گياهي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 804)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است