|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/21: حفاظت از حيات وحش با ردياب هاي هوشمند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6874 21/6/97 > صفحه 17 (فناوري) > متن
 
      


حفاظت از حيات وحش با ردياب هاي هوشمند
در قالب طرح ICARUS صورت مي گيرد

نويسنده: ميترا جليلي


    اين روزها حفاظت از حيات وحش و محيط زيست در جهان به يکي از دغدغه هاي اصلي دولت ها تبديل شده و در اين ميان تکنولوژي هم به ياري محققاني شتافته است که تلاش دارند با مطالعه دقيق تر زندگي جانوران و گونه هاي مختلف حيات وحش، اطلاعاتي جامع دراين باره به دست آورند و در کنار آن سلامت بشر را نيز تضمين کنند. در اين راستا، بيولوژيست هاي فعال در حوزه تنوع زيستي، پس از 16سال تحقيق و آزمون و خطا، سرانجام از طرحي ويژه با نام ICARUS براي رديابي جانوران و حيات وحش رونمايي کردند که با فضا و ايستگاه بين المللي فضا، پيوندي محکم دارد و با کمک آن مي توان علاوه بر رديابي جانوران مختلف، برخي حوادث غيرمترقبه را نيز در آينده پيش بيني کرد و حتي مانع شيوع بسياري از بيماري ها در ميان انسان ها شد.
    
    يک طرح کارآمد
    طرح ماهواره اي ICARUS درواقع يک طرح ابتکاري براي مطالعه جانوران مختلف حتي حشرات و همچنين نحوه مهاجرت و جابه جايي آنها ازطريق سيستم ماهواره اي است. اطلاعات جهاني درباره مهاجرت جانوران در عصري که سلامت انسان ها و حيات وحش با يکديگر پيوند خورده، موضوعي مهم است. به عنوان مثال امروزه يکي از بيماري هايي که گاه از آن اخباري نگران کننده به گوش مي رسد آنفلوانزاي پرندگان است که مي توان با رديابي ماهواره اي پرندگان، مانع شيوع اين بيماري در نقاط مختلف جهان شد. پشه ها نيز از ديگر نگراني هاي محققان هستند، چون تاکنون پشه ها عامل بيماري هاي متعددي براي بشر از جمله مالاريا، زيکا و... بوده اند، هميشه اين موضوع ذهن دانشمندان را مشغول کرده بود که راهي براي نشان دار کردن و رديابي حشرات کوچک و پشه ها پيدا کنند؛ پشه هايي که در کمال ناباوري حتي مي توانند قاره پيمايي کنند. مهاجرت ميلياردها پرنده از يک قاره به قاره ديگر نيز بخشي ديگر از دلايل توجه ويژه دانشمندان به رديابي ماهواره اي جانوران مختلف است. علاوه بر موضوع سلامت و پيشگيري از بيماري هاي احتمالي که در اثر مهاجرت جانوران ايجاد مي شود، اين دانشمندان معتقدند با استفاده از سنسورهاي هوشمند طبيعي که در بدن پرندگان و حتي حشرات مي توان براحتي وقوع بلاياي طبيعي همچون زلزله يا فعال شدن و فوران آتشفشان ها را پيش بيني کرد چرا که الگوي مهاجرت آنها و همچنين ميزان جابه جايي و فعاليت شان در صورت احتمال چنين حوادثي، دچار تغييراتي مي شود.
    
    طرح ماهواره اي ICARUS از آغاز تا امروز
    تاکنون محققان براي رديابي و مطالعه جانوران مختلف از حشرات و پرندگان گرفته تا جانوران دريايي، لاک پشت ها و... مشکلات زيادي داشتند به عنوان مثال هرچند گيرنده هاي راديويي با برد کم، بسيار سبک بودند و به همين دليل براحتي روي بدن جانوران نسبتاً کوچک هم قابل نصب بود ولي گاه اين فرستنده ها هيچ اطلاعاتي ارسال نمي کردند و باز هم محققان مجبور بودند جانوران را به دام بيندازند و پس از دانلود اطلاعات، دوباره آنها را در طبيعت رهاسازي کنند که کار وقت گير و پردردسري بود. البته برچسب هايي هم وجود داشتند که امکان ارتباط آنها با ماهواره هاي در حال گردش در فضا وجود داشت اما مشکل اينجا بود که نمي توانست ديتاي مربوط به رديابي جانوران را بسرعت ارسال کند و ازسوي ديگر از نظر اقتصادي نيز مقرون به صرفه نبود. اين در حالي است که در سيستم جديد، برچسب هاي بسيار کوچک که شامل يک پنل خورشيدي، جي پي اس، مغناطيس سنج، شتاب سنج و سنسورها و تراشه هايي براي اندازه گيري پارامترها و متغيرهاي محيطي همچون دما، فشار، شدت نور و... است مورد استفاده قرار مي گيرد. پنل خورشيدي به اين دليل در اين برچسب مورد استفاده قرار گرفته که ديگر نيازي به استفاده از باتري نباشد. حال اطلاعات جمع آوري شده به ايستگاه بين المللي فضايي روسيه(ISS) منتقل مي شود و دوباره در فضا مورد پردازش قرار مي گيرد و در نهايت به ايستگاه هاي زميني ارسال مي شود و در اختيار محققان قرار مي گيرد تا مورد تجزيه و تحليل قرار بگيرد. اين سيستم بيش از هر سيستم ردياب ديگري به خورشيد نزديک است و نخستين اطلاعات در اوايل سال 2019 جمع آوري شده و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
    
    اما ماجراي اين طرح چيست؟
    طرح ماهواره اي ICARUS با همکاري دانشگاه يل (Yale) و محققان موسسه «مکس پلانگ»، 16سال قبل کليد خورد. درواقع در سال 2002، کنسرسيومي از دانشمندان تصميم به اجراي پروژه ICARUS گرفتند و تلاش هاي 40 تيم تحقيقاتي براي فراهم کردن زيرساخت اين پروژه آغاز شد. سرانجام سيستم آزمايشي ICARUS در ژوئن 2017 با همکاري ROSCOSMOS، آژانس فضايي روسيه روي مدول (module) ايستگاه بين المللي فضايي روسيه (ISS) نصب شد و با توجه به پيشرفت مناسب، قرار است نخستين رديابي جانداران مختلف در ماه هاي ابتدايي سال 2019 انجام شود و انتظار مي رود تا سال 2025 شاهد موفقيت هاي چشمگير اين طرح باشيم.
    در 16سال گذشته، ICARUS کوچکترين فرستنده ها و آنتن هاي عظيم را توسعه داده است و انتظار مي رود تا سال 2025 اين تيم علاوه بر ردياب و جي پي اس، پنل هاي خورشيدي به شکل کوله پشتي کوچک را بر پشت خزندگان در بيابان ها نصب کنند تا بتوان از انرژي خورشيدي بهره گرفت. دو تکنولوژي نوين فرستنده ها و آنتن ها در کنار يکديگر به محققان حوزه تنوع ژنتيکي کمک مي کند تا ديدگاه بي نظير و فرازميني نسبت به زندگي حتي کوچک ترين و متحرک ترين مخلوقات ازجمله پرندگان، بچه لاک پشت ها و... پيدا کنند.
    
    پيش بيني آتشفشان با رديابي حرکت بزها
    پروفسور «والتر جتز» که در زمينه اکولوژي و تکامل بيولوژي فعاليت دارد و در اين طرح نيز همکاري مي کند، معتقد است اين سيستم جهش بزرگي در حوزه مهاجرت و جابه جايي جانوران محسوب مي شود که خود نقش مهمي در کيفيت زندگي آينده بشر دارد. در گذشته، مطالعات تنها به جمعيتي از جانوران محدود مي شد و برچسب ها و ردياب ها نيز نسبتاً بزرگ بود و انتقال اطلاعات هم با هزينه اي بالا انجام مي شد. با توجه به اينکه اين مشکلات در سيستم ICARUS حل شده مي توان گفت انتقال اطلاعات و ديتا براحتي صورت خواهد گرفت. وي افزود: در حالي که تاکنون برچسب هاي ردياب تنها 10درصد پرندگان يا پستانداران را مي توانست زير پوشش قرار دهد به نظر مي رسد که اين مشکل در آينده به طور کامل برطرف شود.
    «مارتين ويکلکسي» دبير طرحICARUS نيز گفت: حتي با وجود محدوديت هاي زيادي که اکنون در سيستم هاي رديابي جانوران وجود دارد دانشمندان و محققان تنوع زيستي موفق به پيش بيني هايي در زمينه فوران هاي آتشفشان ها با رديابي حرکت و جابه جايي گله هاي بز کوهي و همچنين تاثير تغييرات آب و هوايي بر تغيير الگوي مهاجرتي آنها شده اند.
    اما سيستم جديد که بر پايه اطلاعات فضايي و ماهواره اي عمل مي کند قابليت هاي ويژه اي دارد و علاوه بر مشخص کردن محل زندگي جانور، ميزان شتاب حيوانات براي حرکت و همچنين شرايط لحظه اي محيطي ازجمله فشار هوا، دماي محيط و ميزان رطوبت هم قابل اندازه گيري است. اين تکنولوژي درواقع يک ابزار نظارتي خاص براي رصد تغييرات حيات وحش در اختيار محققان قرار مي دهد که مي توان با کمک آن، زلزله، آتشفشان و... را پيش بيني کرد و حتي بيماري هاي احتمالي آينده که از جانوران به انسان سرايت مي کند هم قابل مطالعه است و گفته مي شود که بسرعت مي توان بيماري را کنترل کرد و مانع شيوع آن شد يا اينکه در گامي بزرگ تر قبل از ظهور بيماري، بتوان تلاش براي ساختن واکسن آن را آغاز کرد هرچند هنوز زمان زيادي تا زمان تحقق اين آرزو باقي مانده است.
    به هرحال در ابتداي 2019 ويکلکسي وهمکارانش هزار فرستنده در فضا خواهند داشت و انتظار مي رود اين رقم به 100هزار عدد برسد. اما اين اطلاعات چگونه انتقال مي يابند؟ هربار که يک فرستنده در دسترس ايستگاه فضايي بين المللي قرار مي گيرد (که اين اتفاق 4 بار در طول شبانه روز اتفاق مي افتد)، مي تواند تا 223 بايت اطلاعات را به زمين ارسال کند. اين اطلاعات و داده ها تقويت شده و به ايستگاه زميني مي رسد تا در اختيار محققان قرار بگيرد. همچنين همه اين اطلاعات بجز اطلاعاتي که ممکن است جان حيات وحش را به خطر بيندازد (مانند مشخص کردن محل زندگي کرگدن ها)، در دسترس عموم قرار مي گيرد و در قالب يک نقشه ديجيتالي با نام Map of Life مردم عادي هم اگر علاقه مند باشند مي توانند رفتار جانداران مختلف را بررسي کنند.
    
    حفاظت از حيات وحش با ردياب هاي هوشمند / در قالب طرح ICARUS صورت مي گيرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6874 به تاريخ 21/6/97، صفحه 17 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار
    آثار ديگري از "ميترا جليلي"

  روسيه و كره شمالي، خاستگاه خطرناك ترين هك هاي جهان
ميترا جليلي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  طراحي متر هوشمند ويژه نابينايان
ميترا جليلي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  گروه«پنج چشم» به دنبال جاسوسي از كاربران است
ميترا جليلي، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  جايزه 20 هزار دلاري به پهپاد آمبولانسي رسيد
ميترا جليلي، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  يخچال هوشمندي كه ليست خريد مي دهد / در نمايشگاه ايفا رونمايي شد
ميترا جليلي، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دستاورد صنعت
متن مطالب شماره 28، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است