|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/21: نبرد با دشمن فرضي در سرماي سيبري
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6946
چهار شنبه 21 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6874 21/6/97 > صفحه 22 (جهان) > متن
 
      


نبرد با دشمن فرضي در سرماي سيبري
در بزرگ ترين مانور نظامي روسيه پس از جنگ سرد، بيش از 300 هزار نيرو و 36 هزار تانك حضور دارند

نويسنده: فرحناز دهقي *


    
    از ماه ها قبل، ارتش روسيه در تدارک رويدادي بود که پس از جنگ سرد در تاريخ اين کشور نظير نداشته است؛ برگزاري مانور نظامي اي در سرماي شرق سيبري که در اين فصل، گرماي کم سابقه اي را با مشارکت بيش از 300 هزار نيروي نظامي و هزاران تانک و نفربر تجربه مي کند. چين هم مشارکت خود را با اين ابر قدرت اروپايي اعلام کرد و 3 هزار و 200 سرباز نظامي را همراه با چندين جنگنده و خودروي زرهي به مانور «وستوک- 2018» اعزام کرد. مغولستان هم گردان هايي را در اين مانور مشارکت داده اما ترکيه هنوز پاسخ دعوت روسيه را نداده است.
    به گزارش «ايران» به نقل از سي ان ان، آخرين مانور نظامي روسيه در چنين مقياسي برمي گردد به سال 1981 که در بحبوحه جنگ سرد، روابط ميان روسيه و امريکا تيره و تار شده بود. کارشناسان نظامي اما مي گويند مانور نظامي کنوني از آنچه در دوران جنگ سرد شاهدش بوديم هم گسترده تر است. برگزاري اين مانور نظامي در دوره اي که ميان ناتو و روسيه تنش ها افزايش يافته، در برگيرنده پيام است. روابط ميان روسيه و سازمان پيمان آتلانتيک شمالي از سال 2014، پس از الحاق کريمه ملتهب تر شد. ديميتري پسکوف سخنگوي کرملين درباره برگزاري اين مانور گفت، اين مانور نتيجه رفتار غيردوستانه و خصمانه با روسيه است.
    
    در اين مانور نظامي چه خبر است؟
    ديروز و امروز شاهد مقدمات برگزاري مانور اصلي بوديم. مانور اصلي قرار است از روز پنجشنبه آغاز شود و به مدت پنج روز ادامه پيدا کند. والري گراسيموف رئيس ستاد مشترک ارتش روسيه هم در مصاحبه با خبرگزاري اينترفکس اين خبر را تاييد کرده است. وزارت دفاع روسيه خبر داده در اين مانور نظامي، 36 هزار تانک، نفربر و خودروي زرهي حضور پيدا مي کنند و همزمان 1000 جنگنده نيز آسمان روسيه را در مي نوردد. اين مانور صحنه خودنمايي جت هايي هم هست که طي پرواز سوخت خود را تامين مي کنند. بزرگ ترين مانور نظامي روسيه در پنج ميدان نظامي، همراه با چهار پايگاه هوايي و مناطقي در درياي ژاپن، تنگه برينگ و درياي اوکوتسک برگزار مي شود. البته مقام هاي نظامي روسي اعلام کردند، دامنه تمرين هاي نظامي به جزاير مناقشه انگيز کوريل در شمال ژاپن کشيده نخواهد شد. هدف اصلي اين مانور، تمرين ساماندهي هزاران سرباز، جنگنده هوايي و تانک از غرب روسيه تا شرق منطقه است. وسعت اين مانور آنچنان گسترده است که با نيروهاي مستقر شده در يکي از نبردهاي جنگ جهاني دوم برابري مي کند. لازم به ذکر است ارتش روسيه يک ميليون نيروي فعال و 5/2 ميليون نيروي ذخيره دارد. به گزارش «ايران» به نقل از خبرگزاري راشاتودي، رئيس جمهوري پوتين از بدو ورودش به کاخ کرملين به فکر نوسازي و تقويت زيرساخت هاي نظامي اين کشور از جمله ساخت موشک هاي هسته اي جديد بود. ارتش روسيه اکنون شامل يک ميليون پرسنل مي شود. فرانتز کلينت سويچ سناتور و سرهنگ روسي درباره وضعيت اخير نيروهاي نظامي کشورش مي گويد: «در گذشته غرب از ضعف مهارت و هماهنگي نيروهاي نظامي ما خشنود بود، اما اکنون همه چيز تغيير کرده است. اکنون ما رويکرد متفاوتي را براي افزايش آمادگي خود در نظر گرفته ايم.»
    
    حضور چين در مانور نظامي
    به گزارش «ايران» به نقل از فايننشال تايمز، بزرگ ترين مانور نظامي روسيه از زمان جنگ سرد، از بعد ديگري نيز حائز اهميت است؛ زيرا حضور چين در آن نشانگر دوستي رو به پيشرفت اين دو قدرت آسيايي است. اين مانور يک هفته اي، فرصت مغتنمي را براي پوتين و شي جين پينگ رئيس جمهوري چين فراهم آورده تا بر سر مسائل مختلفي با يکديگر به گفت و گو بنشينند. وزارت دفاع چين با اشاره به برگزاري اين مانور، اعلام کرده هدف از مشارکت چين در آن، تعميق همکاري هاي نظامي و تقويت زيرساخت هاي طرفين براي بهبود ظرفيت هايشان به منظور مقابله با هر گونه تهديد امنيتي است. وزارت دفاع چين در تاييد خبر حضور اين کشور در مانور نظامي گفت: «ما 3 هزار و200 نيروي نظامي را همراه با 900 نوع سخت افزار جنگي و 30 جنگنده و هليکوپتر به مسکو فرستاده ايم.» سخنگوي دولت روسيه نيز اعلام کرده مشارکت چين در مانور وستوک بيانگر اين است که اين دو کشور در تمامي حوزه ها با يکديگر همکاري مي کنند. الکساندر گابوف رئيس بخش روسيه در برنامه آسيا- پاسيفيک مرکز مطالعات مسکو مي گويد: «اين مانور خيلي عظيم است و قرار است پاسخي باشد به تهديدها و خصمي که از کشورهاي ديگر به سمت روسيه فرستاده مي شود. چين دهه ها يکي از همين تهديدهاي بالقوه بود اما حالا روسيه از آن دعوت کرده تا در اين مانور شرکت کند و عليه متخاصمان به عنوان دو متحد ديده شوند.» روسيه و چين حدود 4 هزار کيلومتر مرز مشترک دارند و پيش از اين بارها با يکديگر چالش داشته اند. اما طي سال هاي اخير با تقويت روابط خود در زمينه هاي تجاري، انرژي، امنيتي و سرمايه گذاري با يکديگر همکاري کرده اند. به گزارش «ايران» خبرگزاري دولتي تاس گزارش داده در سفر رئيس جمهوري چين به روسيه، قرار است چندين قرارداد به امضاي طرفين برسد و به اين ترتيب رشد 50 درصدي معاملات اين دو کشور در نيمه اول سال 2018، از آن هم بيشتر شود. در جريان جنگ سرد اتحاد جماهير شوروي و چين براي به دست گرفتن هدايت کمونيسم در جهان با هم رقابت داشتند اما اخيراً گام هاي خود را براي تقويت دوستي شان تسريع کرده اند.
    
    *خبرنگارنبرد با دشمن فرضي در سرماي سيبري / در بزرگ ترين مانور نظامي روسيه پس از جنگ سرد، بيش از 300 هزار نيرو و 36 هزار تانک حضور دارند
    


 روزنامه ايران، شماره 6874 به تاريخ 21/6/97، صفحه 22 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "فرحناز دهقي "

  مردان خشن كمنيتس در حبس / با افزايش تنش هاي نژادي در آلمان، اعضاي يك گروه نژادپرستانه دو جوان ايراني و پاكستاني را مورد ضرب و شتم قرار دادند
فرحناز دهقي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مصائب برگزيت، بحران ترزا مي
فرحناز دهقي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  يك بام و دو هواي العبادي براي كرسي نخست وزيري / روند تشكيل دولت آتي عراق شتاب گرفت
فرحناز دهقي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  همه عليه ترامپ / 60 گروه اقتصادي امريكا با كنار زدن تعرفه هاي ترامپ، بر موج مخالفت ها با او افزودند
فرحناز دهقي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  گردش به راست در پارلمان سوئد / حزب حاكم با كاهش آراي خود، جا را براي حزب تندروي راست افراطي و ضد مهاجر باز كرد
فرحناز دهقي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان
متن مطالب شماره 8 (پياپي 115)، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است