|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/6/21: روايت «جان بولتون» از طرح مشترك فرانسه، انگليس و آمريكا براي حمله نظامي به سوريه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22107
سه شنبه 2 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22000 21/6/97 > صفحه 12 (صفحه آخر) > متن
 
      


روايت «جان بولتون» از طرح مشترك فرانسه، انگليس و آمريكا براي حمله نظامي به سوريهاظهارات مشاور امنيت ملي آمريکا مبني بر اينکه اگر دمشق در ادلب از سلاح شيميايي استفاده کند، کشورش به همراه انگليس و فرانسه به سوريه حمله مي کنند، فرضيه اجراي سناريوي شيميايي توسط غربي ها در خاک سوريه را جدي تر و به اجرا نزديک تر کرده است. آزادسازي ادلب به معناي پايان کار تکفيري ها در سوريه است.
    
    سرويس خارجي- گزاره «عمليات آزادسازي ادلب نبايد اجرا گردد» را احتمالا آمريکايي ها به همراه انگليسي ها و فرانسوي ها سرفصل جلسات محرمانه خود کرده اند، و در حال حاضر درباره آن، با هم شور و مشورت مي کنند. اما وقتي به مرحله ارائه راهکار مي رسند و به اين سوال مي رسند که «چه بايد کرد؟»، هيچ گزينه اي را روي ميز نمي بينند، مگر يک گزينه و آن، «اجراي سناريوي کثيف حمله شيميايي» براي بار سوم است.
    سناريوي شيميايي قبلا در دو فروردين سال جاري و سال گذشته به اجرا درآمد. ولي فايده اي براي آمريکا نداشت و آسيبي به ارتش سوريه و محور مقاومت نرساند. به همين خاطر، مقامات آمريکايي و غربي مدعي مي شوند و لاف مي زنند که حمله جديد، «قاطع تر» خواهد بود!
    همين روند بلوف زني و تهديد را «جان بولتون» مشاور امنيت ملي آمريکا ديروز نيز پي گرفت و گفت، واکنش آمريکا و متحدانش، نسبت به گذشته، قاطع تر خواهد بود.
    به گزارش تسنيم، بولتون گفت: «آمريکا، فرانسه و انگليس به توافق رسيده اند که قاطع تر و سخت تر از گذشته (دو فروردين گذشته)، به استفاده دولت سوريه از سلاح هاي شيميايي، واکنش نشان دهند.»
    مشاور امنيت ملي «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا، افزود: «ما سعي کرده ايم طي روزهاي اخير اين پيام را برسانيم که اگر در سوريه براي بار سوم از سلاح شيميايي استفاده شود، واکنش قاطع تر خواهد بود.»
    
    احتمال اجراي سناريو
    از طرف ديگر، شک ها در رابطه با احتمال اجراي سناريوي شيميايي از سوي اين کشور، به يقين تبديل شده است؛ در ارتباط با اين قضيه، «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه اعلام کرده، هيچ شکي وجود ندارد که تروريست ها براي انجام يک حمله شيميايي در سوريه آماده مي شوند و روسيه اسناد مربوط به اين مسئله را به آمريکا، سازمان ملل و سازمان منع اشاعه تسليحات شيميايي ارائه کرده است.
    پيش از اين وزارت دفاع روسيه نيز از انتقال سلاح شيميايي به ادلب توسط «کلاه سفيدها» خبر داده بود. کلاه سفيدها عوامل ميداني دستگاه جاسوسي «ام.آي- 6» انگليس در سوريه هستند.«ريچارد بلاک» سناتور آمريکايي نيز اجراي سناريوي شيميايي در سوريه توسط انگليس و کلاه سفيدها را تاييد کرده است.
    آمريکا و متحدانش مدرن ترين سلاح ها، از جمله سلاح شيميايي را در اختيار عناصر تروريستي در سوريه قرار داده اند. همين فروردين ماه گذشته بود که «الکساندر روديونوف» کارشناس روسي سلاح هاي شيميايي اعلام کرد نظاميان روسي يک انبار مواد ساخت سلاح هاي شيميايي به جا مانده از تروريست ها را در شهر تازه آزاد شده «دوما» کشف کرده اند.
    
    حساسيت شديد بر سر ادلب
    همان طور که اشاره شد، همه حساسيت ها و تهديدهاي غرب عليه دولت دمشق، بر سر «ادلب» است و همه آنها به همراه ترکيه و حتي سازمان ملل، بر سر يک موضوع، متفق القول هستند: «عمليات آزادسازي ادلب نبايد انجام شود.» حساسيت آمريکا، انگليس و فرانسه (و احتمالا آلمان) نسبت به قضيه، کاملا طبيعي است؛ چون پايان حضور تروريست ها در ادلب، به معني پايان هفت سال و نيم توطئه در سوريه است، که معني ديگرش، پايان يافتن نظم آمريکايي در منطقه غرب آسيا و احتمالا، جهان است.
    با آزادسازي ادلب، ايران با رژيم صهيونيستي هم مرز خواهد شد و اين از نگاه صهيونيست ها يعني پايان اسرائيل و زير و رو شدن جغرافياي سياسي منطقه به نفع مردم منطقه. در اين ميان، تکليف سازمان ملل نيز معلوم است؛ اين سازمان به همراه شوراي امنيت، تاکنون مجري سياست هاي آمريکا در جهان بوده و جيره خوار اين کشور و متحدانش است. به همين خاطر است که سازمان ملل اين روزها، «بروز فاجعه انساني در ادلب» را پيراهن عثمان کرده و با همه ابزارهاي ممکن، مي خواهد جلوي ارتش سوريه را بگيرد و نگذارد عمليات آزادسازي ادلب، کليد بخورد. سازمان ملل در اين رابطه تا آنجا غلو کرد که حمله ارتش سوريه به تروريست ها در ادلب را «بدترين فاجعه انساني قرن 21» خواند!
    
    ترکيه
    اما، بخشي از جنجال هاي جاري بر سر ادلب را ترکيه راه انداخته است؛ اين کشور در ظاهر، مدعي است، اجراي عمليات آزادسازي، هزاران نفر را آواره مي کند و اين آوارگان نيز روانه مرزهاي ترکيه خواهند شد.
    علاوه بر آن، اين روزها برخي از رسانه هاي ترکيه مدعي مي شوند که اگر عمليات آزادسازي ادلب کليد بخورد، آمريکا کردهاي سوريه را وامي دارد که اعلام استقلال بکنند!
    اما، از نگاه ناظران و کارشناسان، اين آدرس دادن هاي انحرافي و بهانه تراشيدن ها براي جلوگيري از آغاز عمليات ادلب، علت هاي ديگري دارد؛ اول اينکه با بسته شدن پرونده ادلب، پرونده ترکيه تازه باز مي شود و اين کشور بايد بابت سال ها جنايت در شمال سوريه و حمايت از تروريست ها در اين کشور، به نهادهاي بين المللي پاسخگو باشد.
    مورد دوم نيز به پايان نفوذ ترکيه در شمال سوريه و حتي عراق ربط پيدا مي کند. زيرا طبيعي است که اگر سوريه بر ادلب مسلط شود، و جايگاه خود را در شمال تقويت کند، ترکيه بايد با سياست هاي مداخله آميز کنوني خود خداحافظي کند. ترکيه 30 هزار نظامي در شمال سوريه مستقر کرده است. به هر حال اين مسير جوسازي و ايجاد جار و جنجال در مورد ادلب، همچنان ادامه دارد و آخرين مورد آن، مقاله «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهوري ترکيه، در روزنامه آمريکايي «وال استريت ژورنال» است؛ به گزارش تسنيم، اردوغان در اين مقاله مدعي شده، حمله احتمالي سوريه به ادلب، مي تواند براي ترکيه، اروپا و ديگران خطرات انساني و امنيتي جدي داشته باشد.
    اردوغان در اين مقاله نوشت: «دنيا بايد (بشار) اسد را متوقف کند.» اين همه سر و صدا و آسمان و ريسمان به هم بافتن اردوغان، به خاطر يک اتفاق مهلک و يا هسته اي نيست، بلکه صرفا به خاطر اين است که ارتش سوريه مي خواهد کنترل يکي از شهرهايش را به دست بگيرد!
    در مجموع، علي رغم اين همه تهديدات و سروصداهايي که راه انداخته شد، دمشق عمليات آزادسازي ادلب را در اسرع وقت، به اجرا درخواهد آورد. در اين رابطه، «ديميتري پسکوف» سخنگوي رياست جمهوري روسيه، گفت که عمليات ادلب انجام مي شود، فقط زمان آغاز آن مشخص نيست.
    روايت «جان بولتون» از طرح مشترک فرانسه، انگليس و آمريکا براي حمله نظامي به سوريه
    


 روزنامه كيهان، شماره 22000 به تاريخ 21/6/97، صفحه 12 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پيش به سوي كشاورزي اقتصادي
متن مطالب شماره 14-15، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است