|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/21: حمايت دولت از بخش خصوصي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6874 21/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


گزارش 
حمايت دولت از بخش خصوصي
جهانگيري: بخش خصوصي سقفي براي پولدار شدن ندارد


- جهانگيري: تا جان در بدن دارم از بخش خصوصي حمايت مي کنم - حساب بخش خصوصي سالم از رانت جويان جدا است - شرايط امروز مديراني مي طلبد که پاي کار مردم بايستند
    معاون اول رئيس جمهوري تفکر چپگرايانه مبني بر مبارزه با پولدارشدن را يکي از تهديدات بخش خصوصي دانست و تاکيد کرد: اگر ميدانداري بخش خصوصي و اجراي سياست هاي کلي اصل 44 قانون اساسي که از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شد را پذيرفتيم، به اين معنا است که بخش خصوصي هيچ سقفي براي پولدار شدن ندارد و به هر ميزان که فعاليت و کار کند، مي تواند دارايي داشته باشد و کسي حق ندارد نسبت به آن بخل بورزد.به گزارش ايرنا، اسحاق جهانگيري روز گذشته در همايش «مبادله قرارداد و معرفي طرح هاي صنعت آب و فاضلاب و آب و برق»، بخش خصوصي را موتور محرکه و آينده اقتصاد ايران دانست و خواستار فراهم شدن شرايط قانوني در کشور شد تا بخش خصوصي ميداندار اقتصاد باشد.وي با تاکيد بر اينکه بنده تا جان در بدن دارم از بخش خصوصي حمايت مي کنم، گفت: زماني خدمت رهبر معظم انقلاب بيان کردم که در زندگي شخصي ام با هيچ بخش خصوصي ارتباط نزديک و رفت و آمدي نداشته و در جايي نيز کارخانه اي ندارم، اما به اين باور رسيده ام که شکوفايي اقتصاد کشور راهي جز حمايت از اين بخش ندارد.جهانگيري با يادآوري اينکه اين جمله را مطرح کردم تا بخش خصوصي بداند در اين شرايط تنها نيست، ادامه داد: دولت از بخش خصوصي سالم تا آخر حمايت مي کند.

    اين عضو دولت تصريح کرد: مردم بايد در جريان اين واقعيت باشند که تا اين اندازه بزرگ شدن دولت مانع توسعه کشور شده است، دولتي که بايد موتور توسعه باشد و به توسعه کشور کمک کند، هرچه درآمد کسب مي کند، مجبور است که خرج خود دولت کند بنابراين چيزي از بودجه بيرون نمي آيد که به توسعه کشور کمک کند.
    معاون اول رئيس جمهوري ادامه داد: اگر يک ميليون يا دو ميليون بشکه نفت 20 يا 120 دلار بفروشيم، مردم مي بينند هرچه که فروخته مي شود در بدنه دولت هزينه مي شود و از آن هم چيزي بيرون نمي آيد.
    جهانگيري خاطرنشان کرد: البته اين پول، خرج کارهاي عمومي دولت مانند بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، دانشگاه ها و مراکز دولتي مي شود.
    وي يادآور شد: زماني که ما در مجلس بوديم هنگام تصويب لايحه بودجه، ساخت صنايع بزرگ مانند نيروگاه ها، فولاد مبارکه ديده مي شد اما امروز همه آنها از بودجه خارج شده است، اما باز پول نمي رسد و بودجه عمراني همواره يکي از مشکلات است.
    وي اضافه کرد: هر سال هم تعدادي طرح جديد يا با فشار سياسي يا غيرسياسي و براساس نيازها و مطالبات استان ها به بودجه اضافه مي شود.
    معاون اول رئيس جمهوري همچنين با يادآوري اينکه اقتصاد ايران دولتي است و رانت بسياري در آن وجود دارد، اظهار کرد: عده اي به نام بخش خصوصي فقط به دنبال رانتخواري و سوء استفاده از فرصت هاي پيش آمده هستند، اين افراد را بايد از بخش خصوصي واقعي جدا کنيم. جهانگيري بر مبارزه واقعي با فساد تاکيد کرد و گفت: مبارزه واقعي با فساد تضمين کننده فعاليت واقعي بخش خصوصي در کشور است. در اين مبارزه نبايد تسويه حساب سياسي انجام شود.
    جهانگيري خاطرنشان کرد: هر کس در اين شرايط که هدف دشمن زمينگير کردن اقتصاد کشور است، دنبال منافع خود باشد، حتماً به اين کشور خيانت کرده است.
    معاون اول رئيس جمهوري با اشاره به اينکه برخي ارز رسمي کشور را براي وارد کردن کالاهاي مورد نياز گرفتند و کالايي وارد نکردند، ادامه داد: اين افراد به ملت خيانت کردند و بايد پاسخگو باشد و به دليل اينکه سرمايه کشور را خارج کرده و کالاي مورد نياز را وارد نکرد و خسارت وارد کردند، حتماً بايد مجازات شوند.
    جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه طرح هاي عمراني نيمه تمام فعلي کشور از 450 هزار ميليارد تا 100 هزار ميليارد بودجه نياز دارند، گفت: دولت در اين سال ها توانسته به طور متوسط حداکثر بين 25 هزار ميليارد تا 30 هزار ميليارد تومان به بودجه عمراني اختصاص دهد. براي همين تکميل طرح هاي نيمه تمام چند سال طول مي کشد و مردم بايد چشم به بيمارستاني داشته باشند که چه زماني ساخت آن پايان مي يابد .
    معاون اول رئيس جمهوري با يادآوري اينکه واگذاري طرح ها به بخش خصوصي در اين سه سال سرعت قابل قبولي نداشته است، گفت: در مواردي دستگاه ها مقاومت مي کنند و در جايي هم واقعاً بخش خصوصي مي بيند که در آن منافعي ندارد، وارد نمي شود. جهانگيري افزود: يکي از جهت گيري هاي ما در جلسه شوراي عالي سران سه قوه که به دستور رهبري تشکيل شده است و مواردي فراتر از قانون هم تصميم گيري مي کند، ارائه راه حل هايي براي موضوع نقدينگي است.
    وي با بيان اينکه يکي از اين راه حل ها اين بود که بازار سرمايه فعال شود، ادامه داد: در جلسه شوراي عالي اقتصادي سران سه قوه تصويب، تکليف و ابلاغ کرديم که همه نهادهاي عمومي مکلف هستند شرکت هاي خود را در بازار سرمايه عرضه کنند. نهادهاي عمومي، بنيادها، شرکت هاي سرمايه گذاري بانک ها مکلف هستند که شرکت هاي سودده خود را در بورس عرضه کنند. جهانگيري ادامه داد: مردم مي خواهند سهام بخرند. بنابراين بياييد سهام هاي شرکت هاي سودده خود را عرضه کنيد، حتي نيروهاي مسلح شرکت هاي سودده خود را که دستور رهبري است که با وظايف آنها انطباق ندارد، واگذار کنند. معاون اول رئيس جمهوري با بيان اينکه کسي بهتر از اين شرايط بازار سرمايه براي واگذاري پيدا نمي کند، گفت: اگر کسي نهاد يا شرکتي داشته باشد و در اين مقطع که مردم مي خواهند در آنجا سرمايه گذاري کنند، ارائه نکنند به ملت جفا کرده است.
    جهانگيري با تاکيد بر اينکه اينها ارث مديريتي ما نيستند که آنان را حفظ کنيم، گفت: همه حاکميت کشور از بالا تا پايين مي گويند که شرکت ها را واگذار کنيم بنابراين حال که مردم مي خواهند سهام بخرند، آنها را واگذار کنيم. معاون اول رئيس جمهوري به مصوبه شوراي عالي اقتصادي سران سه قوه براي ايجاد انگيزه در بخش خصوصي اشاره کرد و گفت: براساس اين مصوبه بايد کارهايي انجام شود تا اين طرح ها اقتصادي باشد و توجيه مالي داشته باشند که متقاضي که اين طرح را مي گيرد از ابتدا بداند که اين طرح سودآور است بنابراين گفتيم که کاربردي اصلي طرح تغيير نکند ولي کاربري هاي چند گانه به طرح داده شود که بتواند از آن کاربري ها استفاده کنند يا معافيت مالياتي در آن داشته باشد.
    جهانگيري با تاکيد بر اينکه مديران بايد به دنبال واگذاري طرح ها باشند، گفت: گفته مي شود که مديران دولتي مي ترسند و طرح هاي خود را واگذار نمي کنند، مديري که اهل ريسک نباشد بهتر است برود در خانه اش بنشيند و وقت ملت را تلف نکند، بگذارد کسي بياييد که جرات تصميم گيري دارد.
    وي با بيان اينکه آيا تاکنون مديري به خاطر تصميم گيري اش مواخذه شده است، ادامه داد: ما تصويب کرديم اگر مديري در چارچوب مصوبات کارگروه و سياست هاي تعيين شده طرحي را واگذار کرد، حتي اگر آن واگذاري اشتباه بود، بازخواست نشود بنابراين آن تصميم خيلي براي مديران عالي شده است.
    
    گزارش: حمايت دولت از بخش خصوصي / جهانگيري: بخش خصوصي سقفي براي پولدار شدن ندارد
    


 روزنامه ايران، شماره 6874 به تاريخ 21/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چدن و فولاد
متن مطالب شماره 48، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است