|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/6/13: اروپا در چالش سرنوشت برجام و ترامپ
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3306
دو شنبه 12 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3235 13/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
اروپا در چالش سرنوشت برجام و ترامپ


نويسنده: سيدعلي خرم

با روي کارآمدن دونالد ترامپ در سال 2017، موجي از معضلات متعدد و گوناگون، پهنه جهان را دربر گرفت. ابتدا جهان حرکات عجيب وغريب ترامپ را فقط به پاي بي تجربگي و خودشيفته بودن او گذاشت ولي کم کم همگان متوجه شدند در کنار اين خصوصيات، عده اي تندرو در آمريکا دارند نظام فکري دونالد ترامپ را شکل مي دهند و هدايت مي کنند. اين مکتب فکري، ساده انگارانه درصدد فروريختن نظم جهاني برآمده است که پيشينه آن به سال 1945 و پايان جنگ دوم جهاني مي رسد و در نگاه کلان، براي احترام به تماميت ارضي و حاکميت ملي کشورهاي عضو جامعه بين المللي، به کنفرانس وستفالي در قرن هفدهم برمي گردد. در پرتو همين دو پيشينه بود که جهان سعي کرد صلح و امنيت را به ويژه بعد از جنگ دوم جهاني يعني به مدت 73 سال حفظ کند. اگرچه در دوران اتحاد جماهير شوروي، جهان، دوقطبي اداره مي شد ولي با فروپاشي شوروي، ابتدا حرف وحديث راجع به نحوه اداره جهان و «پايان تاريخ» مطرح شد ولي خيلي زود صاحب نظران و سپس رهبران آمريکا متوجه شدند به تنهايي قادر نيستند جهان را اداره کنند و بايد در يک تعادل چندقطبي ولي به رهبري آمريکا به اداره جهان بپردازند. در اين سه دهه روساي جمهور آمريکا تلاش کرده اند رهبري آمريکا را در همين سطح حفظ کنند تا اينکه سروکله ترامپ پيدا شد و مکتبي در آمريکا پشت سر او گرد آمد تا آمريکا، جهان را نه چندقطبي بلکه به صورت تک قطبي اداره کند. اگر ترامپ بر موج بسياري از مسائل جهان سوار مي شد و با امکانات عظيم آمريکا، گوي سبقت را از ساير قدرت ها مي ربود، شايد در اداره جهان به صورت تک قطبي تا حدودي موفق مي شد ولي به خاطر همان بي تجربگي و خودشيفتگي، راه تخريب ساختار و نظام بين المللي را در پيش گرفت و تصور داشت براي سال ها در عرصه سياسي باقي خواهد ماند تا پس از تخريب، به بازسازي جهان به نحوي که مايل است، بپردازد. تجربه تخريب عراق و موفق نبودن آمريکا در بازسازي آن که تاکنون 16 سال طول کشيده، شاهد اين گفتار است که تخريب، ساده و کم مدت است ولي بازسازي بسيار گران و زمانبر است و مديريت قوي و همه جانبه مي خواهد. اين وضعيت ترامپ، بيش از همه، متحدان اروپايي را متاثر و متالم کرده زيرا اروپايي ها براي 70 سال عادت کرده بودند در کنار آمريکا و حتي پشت سر اين کشور در عرصه اقتصاد، سياست، امنيت و نظامي ظاهر شوند و نقش برادر بزرگ او را پذيرفته بودند. اما دونالد ترامپ آشکارا سياست خود را در جهت فروپاشي اتحاديه اروپا اعلام کرد و امانوئل مکرون را رسما تشويق کرد از اتحاديه اروپا خارج و با آمريکا متحد شود. همچنين از تلاش هاي خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا حمايت و از تاخير خانم ترزا مي در خروج از اين اتحاديه انتقاد کرد تا جايي که در آستانه سفر رسمي خود به بريتانيا، از بوريس جانسون وزير خارجه مستعفي انگليس که از رهبران معتقد به خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا به شمار مي رود، در مقابل ترزا مي، حمايت رسمي کرد که اين ميزبان نوازي در جهان عجيب و بي نظير است! اکنون اروپا دريافته دشمن اصلي وحدت و يکپارچگي اروپا همانا دونالد ترامپ است و اگر دير بجنبد، ترامپ بقيه ساختارهاي اروپا و جهان را ويران مي کند. اما اروپا هنوز با تصميم گيري و برداشتن گام هاي اساسي در مقابل ترامپ فاصله دارد زيرا نمي داند آيا ترامپ با افتضاحي که در همکاري مخفي با روسيه در انتخابات به بار آورده، کماکان بر مسند قدرت باقي خواهد ماند يا توسط مجلسين نمايندگان و سنا استيضاح خواهد شد؟
    پاسخ اين سوال تا حدودي در انتخابات ميان دوره اي مجلس نمايندگان در نوامبر جاري روشن خواهد شد که آيا دموکرات ها مي توانند اکثريت مجلس نمايندگان و يک سوم سناي آمريکا را به دست آورند؟ اگر چنين شود، شرايط براي استيضاح دونالد ترامپ فراهم مي شود و حداقل ترامپ از ورود به دوره دوم رياست جمهوري باز خواهد ماند. از همين منظر، اروپا در قبال توافق هسته اي ايران و اينکه آيا بايد رسما بر سر برجام، وارد مخالفت با رئيس جمهور آمريکا شود يا با وي مدارا کند، بلاتکليف باقي مانده است. اروپا خود را در قبال يک توافق بين المللي که خودش بيشترين سهم در مذاکرات و به پايان رساندن آن را داشته است، متعهد مي داند و اين تعهد نه به خاطر ايران بلکه به خاطر حفظ ميراث جهاني و تاريخي اتحاديه اروپاست. اروپا نمي خواهد بي دليل از يک توافق که اعتقاد دارد تضمين کننده صلح و امنيت جهاني است، خارج شود و بعدها تاوان آثار و تبعات آن را بدهد؛ اين هم نه به خاطر ايران بلکه به خاطر حفظ مواريث اروپاست. اينکه ايران يک بازار جذاب 80 ميليوني است يا تجارت اروپا با ايران مي تواند به چندده ميليارد دلار برسد، اجزاي کوچکي در اهداف اتحاديه اروپا به شمار مي رود. از سوي ديگر ايران هم به نوعي ديگر مورد ضرب وشتم سياسي و اقتصادي دونالد ترامپ قرار گرفته و نه تنها ايران بلکه روسيه، چين، ژاپن، کره، کانادا، ترکيه و بسياري از کشورها متحمل تبعات سياست هاي ترامپ شده اند. پس ايران بايد با درگيرکردن ظرفيت هاي جهاني به مشکل خود با ترامپ بپردازد و در همين ظرفيت هم به دنبال راه حل باشد. به عبارت ديگر تاخير هاي اروپا را متوجه شود ولي با محکم کردن بندهاي خود با اروپا، هم اروپا را در چالش خود با دونالد ترامپ ياري برساند و هم از ظرفيت اصولي اتحاديه اروپا براي مقابله يا مهار ترامپ استفاده کند.
    سرمقاله: اروپا در چالش سرنوشت برجام و ترامپ
    


 روزنامه شرق، شماره 3235 به تاريخ 13/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از "سيدعلي خرم"

  از بلوف تا تهديد
سيدعلي خرم *، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
  معضل ثامن الحجج و تجربه جهاني
سيدعلي خرم *، شرق 7/5/97
مشاهده متن    
  براي ترديد و دو دلي دير است
سيدعلي خرم *، شرق 20/4/97
مشاهده متن    
  وضعيت خطير
سيدعلي خرم *، شرق 10/4/97
مشاهده متن    
  در باب مظلوميت ايران
سيدعلي خرم، اعتماد 2/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات مديريت راهبردي
متن مطالب شماره 34، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است