|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/6/13: مطهري: بازداشت وكلا و فعالان حوزه زنان را پيگيري مي كنم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3235 13/6/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


مطهري: بازداشت وكلا و فعالان حوزه زنان را پيگيري مي كنم
    
    شرق: نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي در واکنش به خبر بازداشت سه نفر از وکلا مي گويد که موضوع را پيگيري خواهم کرد و در صورت لزوم حتما ورود مي کنيم. دو وکيل دادگستري در روز جمعه و يک وکيل که هم زمان در حوزه حقوق زنان نيز فعاليت مي کرده به همراه فعال ديگر اين حوزه روز يکشنبه در منازل خود بازداشت شدند. باوجوداين، ديروز، محمد کاظمي، نايب رئيس کميسيون قضائي مجلس شوراي اسلامي، در گفت وگو با «ايرناپلاس» درباره اين بازداشت ها اظهار بي اطلاعي کرد. او با بيان اينکه تاکنون اين موضوع مطرح و به کميسيون ارجاع نشده است، افزود: «اگر خانواده ها مراجعه کنند، ممکن است کميسيون موضوع را پيگيري کند. ممکن است در زمينه اي غير از فعاليت در حوزه وکالت بازداشت شده باشند».
    کاظمي: کميسيون نمي تواند به بازداشت وکلا ورود کند
    اين عضو کميسيون حقوقي و قضائي مجلس در واکنش به اينکه يکي از وکلاي دستگيرشده علاوه بر وکالت، در حوزه حقوق زنان و کودکان نيز فعاليت مي کرده، گفت: «فعاليت در حوزه حقوق کودک و زنان که جرم نيست، حتما مسائل ديگري بوده است». کاظمي در پاسخ به اينکه آيا کميسيون، موضوع را پيگيري مي کند؟ گفت: «تا زماني که موضوع به ما ارجاع نشود نمي توانيم موضوع را پيگيري کنيم، وکلا هم مانند متهمان پرونده هاي ديگر. روزانه افراد زيادي بازداشت مي شوند و نمي توانيم به همه موارد ورود کنيم». او در واکنش به اينکه اين افراد از سوي نهادهاي امنيتي بازداشت شده اند، پاسخ داد: «اطلاعي نداريم و مجوزي هم براي ورود به اين قبيل مسائل نداريم».
    
    قول مطهري براي پيگيري موضوع
    با وجود پاسخ هاي دلسردکننده نايب رئيس کميسيون قضائي، نايب رئيس مجلس پاسخ هاي دلگرم کننده تري داد. او به «ايرناپلاس» گفت: «به طور کامل در جريان ماجرا نيستم، اما موضوع را پيگيري مي کنم و با ديگر نمايندگان نيز دراين باره صحبت خواهم کرد تا در صورت لزوم، حتما به موضوع ورود کنيم».آرش کيخسروي و قاسم شعله سعدي، دو وکيل دادگستري بودند که روز ۲۷ مرداد پس از تجمع اعتراضي در مقابل مجلس دستگير شدند. اين بازداشت حاشيه هايي هم داشت، از جمله پخش شدن تصاوير اين دو وکيل دادگستري در لباس زندان به همراه دستبند. همين موضوعات بود که جامعه حقوق دانان را به واکنش واداشته بود. خبر بازداشت دو وکيل دادگستري که جمعه به خانه آرش کيخسروي در کرج رفته بودند دوباره اخبار مرتبط با وکلا را بالاتر آورد. ابوذر نصر الهي در گفت وگو با «ايسنا» از دستگيري پيام درفشان و فرخ فروزان گفت، اما ماجرا تمام نشده بود؛ فرداي آن روز نيز «هدي عميد»، وکيل و فعال حوزه حقوق زنان، نيز بازداشت شد تا تعداد وکلاي بازداشتي در تيتر خبرگزاري ها به سه تغيير کند. بنابر پيگيري هاي «شرق» و با توجه به بازداشت هم زمان يکي ديگر از فعالان حقوق زنان، به نظر ماجراي بازداشت هاي جمعه و شنبه با يکديگر ارتباط مستقيمي ندارند.
    
    ورود کميسيون حقوق بشر کانون وکلاي مرکز
    ديروز «ايسنا» خبر داد که نشست فوق العاده کميسيون حقوق بشر کانون وکلاي دادگستري مرکز درخصوص بررسي وضعيت وکلاي بازداشت شده برگزار شد. در اين جلسه که با حضور شماري از خانواده ها و وکلاي بازداشت شدگان تشکيل شد، با اشاره به تاكيد هيئت مديره کانون وکلا و نگراني فعالان صنفي از وضعيت حاضر، مواردي مانند تشکيل کميته ويژه پيگيري کميسيون براي مراجعه به مسئولان ذي ربط، ارائه خدمات وکالتي، مکاتبه با دادستان کل و وزير اطلاعات، تقاضاي آزادي مشروط و شکستن اعتصاب غذا و پيگيري خواسته هاي قانوني بازداشت شدگان و رعايت حقوق متهمان بازداشت شده وفق آيين نامه اجرائي سازمان زندان ها و اقدامات تاميني و تربيتي کشور، خصوصا زندانيان سياسي و تشکيل نشست فوري کميته تعامل با وزارت دادگستري در حضور وزير محترم مورد بحث و برنامه ريزي عملي قرار گرفت. همچنين با تاكيد بر صيانت از حقوق فعالان مدني و مرتکبان اقدامات با حسن نيت به منظور تحقق خير عمومي، يادآوري نسبت به حقوق کنشگران صنفي و وکالتي در معرض خطر ناديده انگاري حقوق و آزادي هاي اساسي شده و قواعد شرايط منصفانه براي احقاق حقوق آنها و پرهيز از اقدامات تحقيرآميز، تخفيفي و ناقض حقوق شهروندي، خصوصا در برخورد با خانواده زندانيان و تفتيش منازل نزديکان مورد تاكيد واقع شد.در ادامه ضمن استماع دغدغه خانواده ها و وکلاي بازداشت شدگان، شيوه هاي مختلف حمايتي از وکلاي بازداشتي با لحاظ مقررات و ضوابط قانوني مورد تاكيد قرار گرفته و با اشاره به استلزامات اصل سي ونهم قانون اساسي که مقرر كرده «هتک حرمت و حيثيت کسي که به حکم قانون دستگير، بازداشت يا زنداني شده، به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است» خواستار توجه ويژه و تسريع تعيين تکليف وکلاي بازداشت شده شده و ابراز مراتب نگراني در نامه اي ضمن تقرير ملاحظات حقوقي خطاب به مسئولان ذي ربط در دستور کار قرار گرفت.
    
    آخرين وضعيت وکلاي بازداشتي
    ابوذر نصراللهي ديروز در گفت وگو با «ايسنا» در رابطه با آخرين وضعيت پرونده موکلش گفت: «يکشنبه، با مراجعه به دادسرا مطلع شدم که آرش کيخسروي آزاد نمي شود، اما آقاي قاسم شعله سعدي، ديگر وکيل بازداشت شده به بند عمومي زندان فشافويه تحويل داده شده ا ند». او افزود: «در رابطه با موکلم تقاضا شده که تحقيقاتشان در نهاد امنيتي ادامه پيدا کند». وکيل مدافع کيخسروي ادامه داد: «کاري که ما انجام داديم اين است که فعلا نسبت به قرار بازداشت موقت ايشان اعتراض کرديم و اين قرار را کاملا غيرقانوني مي دانيم». نصراللهي افزود: «اتهامي که به آقاي کيخسروي تفهيم شده اجتماع و تباني براي ارتکاب جرم عليه امنيت ملي است که در پي حضور ايشان در مقابل مجلس شوراي اسلامي است».با وجوداين ديروز توييتر قاسم شعله سعدي اعلام کرد که او به «يکي از بندهاي امنيتي در زندان اوين انتقال يافته است». ابوذر نصراللهي، وکيل مدافع آرش کيخسروي، در گفت وگو با «شرق» گفت: «بعد از آخرين مصاحبه اي که انجام دادم، خبرهايي به ما رسيد که آقاي شعله سعدي به اوين منتقل شده اند». او افزود: «بازپرس به ما گفت تلاش مي کند که ايشان را به اوين منتقل کنند. البته هنوز راجع به موکل من- آرش کيخسروي- تصميمي گرفته نشده است، اما شنيده ها از اين حکايت دارد که آنها به اوين منتقل خواهند شد». ابوذر نصراللهي، موکل پيام درفشان نيز هست و درباره او نيز گفت: «فعلا آقاي درخشان تحت نظر است. تفهيم اتهام اوليه نيز انجام شده است». او محل بازداشت درفشان و فرخ فروزان را نيز زندان «رجايي شهر» عنوان کرد.
    مطهري: بازداشت وکلا و فعالان حوزه زنان را پيگيري مي کنم
    


 روزنامه شرق، شماره 3235 به تاريخ 13/6/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه شبيه سازي و تحليل تكنولوژي هاي نوين در مهندسي مكانيك
شماره 1 (پياپي 1101)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است