|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/6/13: مذاكره كننده وقت درباره شليك موشك از خزر مطرح كرد: در مذاكرات گفتند روسيه و ايران با هم ساخت و پاخت كرده اند
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3235 13/6/97 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


مذاكره كننده وقت درباره شليك موشك از خزر مطرح كرد: در مذاكرات گفتند روسيه و ايران با هم ساخت و پاخت كرده اند
    

    شرق: روز گذشته «نشست تخصصي گسترش همکاري هاي خزري» در مرکز مطالعات سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه برگزار شد؛ نشستي که اغلب مطلعان بحث خزر در آن حضور داشتند.عباس ملکي، رئيس موسسه مطالعات درياي خزر و اولين نماينده ايران در مذاکرات خزر، ابراهيم رحيم پور، معان سابق آسيا و اقيانوسيه و مجيد صابر، رئيس پيشين دبيرخانه خزر، همچنين سيدرسول موسوي، کارشناس ارشد اين مرکز، جزء سخنرانان اين نشست بودند.
    
    دلايل رد معاهدات قبلي را بگوييد
    عباس ملکي، رئيس موسسه مطالعات درياي خزر، در سخنراني خود با بيان اينکه «وزارت امور خارجه با دو معاهده ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ موافق نيست»، گفت: مسئولان بايد نشست هايي را بگذارند و دلايل خود را در رد اين معاهدات و اينکه چه مشکلي به وجود مي آورند، بگويند تا کارشناسان و نخبگان نيز توجيه شوند.به گزارش ايسنا عباس ملکي گفت: فروپاشي شوروي بزرگ ترين تحول در تاريخ ايران بوده و هيچ تحولي اين قدر مهم در تاريخ سياسي ايران اتفاق نيفتاده است. پس از ۱۹۹۱ وقتي استقلال کشورهاي آسيايي اعلام شد، ما به لحاظ علاقه خود به اين کشورها به لحاظ سياسي و فرهنگي و امنيتي از اين تحول استقبال کرديم. ما خودمان روند استقلال اين کشورها را شکل داديم و فکرمان اين بود که اينها جزء هويت ايران هستند. آقاي هاشمي رفسنجاني در سال ۱۳۶۷ سفري به مسکو داشتند و از شهرهاي صنعتي و هسته اي بازديد کردند و قراردادي استراتژيک بستند که براساس آن حتي اگر مي خواستند گندم ترانزيت کنند، بتوانند از مسير ايران استفاده کنند؛ بنابراين نگاه ايران بود که به اين کشورها نزديک شود.اين ديپلمات پيشين وزارت امور خارجه تاکيد کرد که هيچ وقت بحث ۵۰ درصد مطرح نبوده است؛ اما موضوع ۲۰ درصد در دوره خاتمي مطرح شد و الان هم معتقدم اگر به رژيم مشترک بيشتر توجه کنند، بهتر است. درعين حال روح حاکم بر کنوانسيوني که امضا شده، اين است که بعد از ۲۰ سال روند رژيم حقوقي خزر به تقسيم مناطق منجر شود.ملکي درباره اقتصاد انرژي در خزر اظهار کرد: انرژي در خزر وجود دارد؛ اما در مقايسه با خليج فارس خيلي کم است. خزر يک درصد منابع نفت و پنج درصد گاز جهان را دارد و اين مسئله به لحاظ ژئوپليتيک درخور توجه است. وقتي در قزاقستان نفت توليد کنيد، بدون اينکه از تنگه هاي بسفر، هرمز، داردانل و باب المندب بگذرد به اروپا مي رسد؛ درحالي که انتقال نفت از خليج فارس ريسک فراوان دارد که اين امر معنادار است.
    او ادامه داد: در حوزه توليد و استخراج گاز، روسيه و سپس ترکمنستان مقام اول را دارند؛ اما براي صادرات نياز به تاسيسات ال ان جي يا خط لوله داريم.
    
    نگراني از اقدامات روسيه و ايران
    ابراهيم رحيم پور، معاون پيشين وزارت خارجه گفت: اگر به خزر و منطقه با عقلانيت بيشتر توجه کنيم، به نفع ما خواهد بود. به گزارش ايسنا ابراهيم رحيم پور در سخنراني خود گفت: در چهار پايتخت ساحلي به خاطر امضاي اين کنوانسيون جشن گرفتند؛ اما در تهران عزا گرفتند. اين نشان دهنده حساسيت و توجيه نبودن و آگاه نبودن مردم و نخبگان از حقايق مسئله است. او در ادامه به بخشي از نگراني کشورهاي ديگر ساحلي درباره نقش و نفوذ ايران و روسيه در منطقه خزر اشاره کرد و گفت: موشک هايي از کشور ما در مقطعي به سوريه شليک شد، سه کشور ساحلي دراين باره علني واکنشي نداشتند؛ اما در مذاکرات سياسي و تحليل ها اين نگراني را بروز دادند که روسيه و ايران با هم ساخت وپاخت کردند؛ حتي اگر به دليل مبارزه با داعش باشد و اينکه چرا موشک روسيه از خزر به سوريه رفت و ايران نيز پايگاهش را به اين امر اختصاص داد؛ بنابراين اين گونه نيست که فکر کنيم فقط ما هستيم که نگران اقدامات احتمالي روسيه هستيم. کشورهاي ديگر هم اين نگراني را دارند. سه کشور از اين مسئله جا خوردند. اين نگراني از سوي سه کشور درباره ايران و روسيه نيز وجود دارد.رحيم پور با اشاره به رقابت هاي اقتصادي ميان کشورها در اين منطقه براي ترانزيت کالا و انرژي گفت: رقابت بزرگي بين چين و هند در بخش ترانزيت وجود دارد و ايران موقعيت ترانزيتي اش بي نظير است اما مشکلات ساختاري و فکري داريم و با اين بحث تحريم و اينکه از امکانات خود استفاده نمي کنيم، چيني ها مي خواهند از موقعيت ايران آلترناتيو درست کنند و ما بايد از اين موقعيت استفاده کنيم. ديشب مقاله اي خواندم که مي خواهند در آلاسکا شمال روسيه مسير جديد حمل ونقل دريايي ايجاد کنند. از طرفي جمهوري آذربايجان کار خودش را در استخراج نفت و ترانزيت انجام داده ولي ما نتوانستيم حتي خط آهن رشت به آستارا را ايجاد کنيم.
    
    کنوانسيون زيان هاي قرارداد 1921 را رفع کرد
    «سيدرسول موسوي»، کارشناس ارشد دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه گفت: کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر زيان هاي قرارداد 1921 را رفع و فرصت سازي کرد.به گزارش ايرنا، او در اين نشست افزود: اين کنوانسيون در موضوع امنيت قدم هاي بسيار بلندي برداشت. موسوي ادامه داد: اين کنوانسيون چه در ارتباط با محتوا و چه در ارتباط با زمان مانع تعادل استراتژيک نشده است؛ در شرايط کنوني نگرش ما نبايد توازن استراتژيک به سمت غرب باشد و بايد برخلاف گذشته عمل کرده و از توازن استراتژيک به سمت غرب جلوگيري کنيم.او افزود: عقل سياسي حکم مي کند که اين اقدام رخ دهد، بنده خود رويکرد نگاه به شرق را به عنوان توازن استراتژيک ايران مي دانم و اين نگاه صرفا همکاري با روسيه نيست بلکه هند، چين و آمريکاي لاتين را هم در بر مي گيرد.او تاکيد کرد: قرارداد 1921 تهديد امنيت ملي ايران بود؛ چون به روسيه اجازه مي داديم هر وقت در اين کشور احساس خطر کرد، نيروهاي خود را وارد کند که در اين زمينه اصلاحاتي در کنوانسيون انجام شد.موسوي همچنين گفت: براساس کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر فضاي جديد امنيتي ايجاد مي شود که عملا فرصت جديدي براي همکاري هاي امنيتي فراهم مي کند. عملا شاهد هستيم که روس ها سازوکار امنيتي شمال خزر و ايران سازوکار امنيتي جنوب خزر را تنظيم مي کند.اين کارشناس با بيان اينکه اين کنوانسيون براي ايران فرصت زيادي را ايجاد مي کند، گفت: در ماده 3 اين کنوانسيون ريزترين موضوعات امنيتي تعيين تکليف شده است، همچنين در ماده اي ديگر از اين کنوانسيون، حق دسترسي به آب هاي آزاد از طريق درياي خزر به رسميت شناخته شده است. ما نياز به يک بسته مذاکراتي داريم که خط مبدا، تحديد حدود و منابع انرژي در آن ذکر شود و بايد اين بسته براساس واقعيت ها و نه براساس آرزوهاي ما شکل بگيرد.
    
    استفاده از خزر در رقابت هاي سياسي
     مجتبي دميرچي لو، سفير پيشين ايران در قزاقستان نيز در اين نشست تخصصي گفت: برخي از جريان هاي مخالف نظام براي زير سوال بردن مشروعيت و کارايي ايران موضوع خزر را پيش مي کشند و القا مي کنند که رژيم گذشته توانسته بود 50 درصد خزر را بگيرد ولي الان ايران آن را از دست داده است. جناح هاي سياسي از موضوع خزر در رقابت هاي سياسي استفاده مي کنند.
    
    سر بي صاحب را نتراشيم
    مجيد صابر، سفير ايران در قزاقستان نيز گفت: آنچه در نهايت در کنوانسيون حقوقي درياي خزر نهايي شد، محصول اجماع نهادهاي ملي است. اين کنوانسيون و جزئيات آن در شوراي عالي امنيت ملي بحث شد و مجوز امضا گرفت و به تاييد رهبري نيز رسيد. صابر که در مذاکرات تدوين کنوانسيون حقوقي درياي خزر وزارت خارجه حضور داشته است، اظهار کرد: در خزر خط مبدا بر بستر و زير بستر تاثير نخواهد داشت؛ بنابراين «سر بي صاحب را نتراشيم». خط مبدا فقط براي تعيين آب هاي ساحلي در سطح است. درحال حاضر کشورهاي شمال خزر بستر و زير بستر را تقسيم کرده اند، البته براساس حقوق حاکمه. اينکه در کنوانسيون درباره جزاير و برآمدگي هاي جزري صحبت نشد، به خاطر اصرار ايران بود و تيم مذاکره کننده به اين امر واقف بوده است. جزيره و برآمدگي جزري را تعريف نکرديم و اينها در موافقت نامه ديگري در آينده تعيين مي شود.
    مذاکره کننده وقت درباره شليک موشک از خزر مطرح کرد: در مذاکرات گفتند روسيه و ايران با هم ساخت و پاخت کرده اند
    


 روزنامه شرق، شماره 3235 به تاريخ 13/6/97، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سيستم هاي فازي ايران
شماره 6 (پياپي 65)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است