|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/6/13: حسين مرعشي، سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي: اگر هاشمي زنده بود، حريف روحاني نمي شد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3235 13/6/97 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


حسين مرعشي، سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي: اگر هاشمي زنده بود، حريف روحاني نمي شد
    حسين مرعشي، فعال سياسي اصلاح طلب و سخنگوي حزب کارگزاران سازندگي در گفت وگو با ايلنا، درباره برجام، عملکرد رئيس جمهوري و دولت دوازدهم، سوال مجلس از حسن روحاني و حضور اسحاق جهانگيري در دولت صحبت کرده است. اين گفت وگو را «نسترن مزرعه فراهاني» و «ابراهيم ترقي نژاد» انجام داده اند که قسمت هاي مهم آن در ادامه مي آيد درباره تهديد رئيس جمهور: ريشه همه اين تهديدها يکي است و جدا از هم محسوب نمي شود، به نظر من تمامي اين رفتارها جنبه طنز و زنگ تفريح در سياست را دارد و در مجموع اين موضوع مسئله مهمي نيست. اما نکته عجيب و مهم اتفاقات اخير اين است که امسال در آستانه هفته دولت فشارهاي داخلي روي دولت بسيار افزايش پيدا کرد و من متوجه اين موضوع نشدم که چرا مجلس تدبيري انديشه نکرد که مسئله سوال از رئيس جمهور را به گونه اي به بعد از هفته دولت موکول کند. اين موضوع نشان از يک عجله در برخورد با روحاني داشت.
    
    

     در جلسه سوال از رئيس جمهور، نه روحاني به دنبال پاسخ گويي بود و نه مجلس به دنبال پاسخ گيري. سير اتفاقاتي به عنوان سوال از رئيس جمهور شروع شده بود و بايد پايان مي گرفت. در نهايت اين موضوع تمام شده است و ادامه نمي يابد. به نظر من روحاني هميشه فرصت براي حرف زدن دارد، مگر او براي حرف زدن تريبون مي خواهد؟ اما همان طور که قبلا هم مطرح کردم، مسئولان هرچه کمتر حرف بزنند، بهتر است. حرف زدند و قيمت دلار افزايش يافت. (با کنايه مي گويد: تازه حرف نزدند و در قيمت ارز هزار تومان افزايش قيمت داشتيم، اگر حرف مي زدند که حتما بيشتر از اين با افزايش قيمت روبه رو بوديم).
     امروز کشور هيچ اولويتي مهم تر از حفظ ايران ندارد. اخيرا هم گفته ام که ايران هم از اصولگرايان مهم تر است و هم از اصلاح طلبان. خطراتي که امروز ايران را تهديد مي کند، حتي افرادي را که امروز خارج از نظام هستند، هم نگران کرده است. امثال زاهدي و خيلي از افرادي که حتي خارج از ايران زندگي مي کنند و دلبستگي به امروز ايران ندارند، به اين جمع بندي رسيده اند که بايد موقتا مخالفت با جمهوري اسلامي را کنار بگذارند و از کليت آن دفاع کنند، فقط و فقط براي حفظ ايران.
     وقتي يک رئيس جمهور لجوج با تيمي خاص در منطقه وجود دارد و از سمت بن سلمان و نتانياهو هم با هدف متلاشي کردن ايران پشتيباني مي شود، زمان بحث هاي حاشيه اي نيست که روحاني پاسخ دهد پشت پرده يا روي پرده چيست. امروز روزي است که بايد تلاش کنيم اختلافات را کنار بگذاريم و کشور به سلامت از اين مرحله عبور کند.
    مردم با روحاني مشکل سياسي ندارند
     به اعتقاد من وقت براي دعواهاي جناحي و يقه کشي خواهيم داشت؛ به اين شرط که ايران بماند، اگر ايران نماند هيچ کدام هيچ فرصتي نخواهيم داشت و بايد براي فرصت هاي ازدست رفته افسوس بخوريم. بنابراين امروز کشور به گذشت عمومي نياز دارد، يعني همه بايد نسبت به يکديگر گذشت کنند. اين همان کاري است که در جلسه سوال از روحاني مجلسي ها انجام دادند. اين به آن معني است که نه نمايندگان تندوتيز حرف زدند و نه روحاني، در واقع دولت هم مراعات کرد.
     مردم توقع دارند روحاني مشکلاتشان را حل کند، مردم درحال حاضر با روحاني مشکل سياسي ندارند و از روحاني توقع دارند مشکلات معيشتي آنها را حل کند.
     دولت با اين چهره هاي فشل و بي انگيزه نمي تواند کشور را اداره کند. روحاني بايد پيام راي مجلس را بگيرد، مجلس پيام مردم را رساند. مردم بيش از اين به روحاني راي نمي دادند. اين راي منفي کاملا با راي مردم و گلايه هاي آنها از دولت همراه بود. روحاني بايد با افرادي باانگيزه و دولتي کارآمد به صحنه بيايد تا بتواند مسائل کشور را حل کند.
     ما در سياست خارجه نبايد به انفعال برسيم و بايد وزراي ما هر روز در يکي از کشورهاي خارجي باشند و يک به يک مسائل را با کشورهاي منطقه حل کنيم. حتي در ماجراي برجام ما قبل از خروج ترامپ از برجام بايد گفت وگو مي کرديم، چرا قبل از خروج ترامپ از برجام مذاکره نکرديم؟ يک نفر بايد توضيح دهد.
     ما که نمي خواستيم از برجام خارج شويم و خارج نشديم، چرا در سه ماه بعد از خروج آمريکا از برجام خودمان آن قدر عليه برجام سخن گفتيم و بازار خودمان را آشفته کرديم؟ امروز اختلافات در کشور سم مهلکي براي تماميت ارضي و وحدت ايران است اين يعني فراتر از نظام.
    
    متاسفانه احزاب در مرخصي دائمي هستند
     دولت بايد همه آدم هايي را که به درد مملکت مي خورند، به کار بگيرد. اينکه افراد را برمبناي فتنه، گرين کارت، دوتابعيتي يا جناحي، دسته بندي کنيم، غلط است. اين تقسيم بندي ها بايد کنار گذاشته شود و کارآمدترين، پاک ترين و پرنشاط ترين افراد جمع شوند و با دولت در تماس باشند.
    
     اين سوال از رئيس جمهور وجود دارد که چرا دعوت مجلس براي جلسات خصوصي را نپذيرفته؟ مجلس مطرح کرده بيش از پنج ماه است از روحاني خواسته در جلسه اي خصوصي شرکت کند اما روحاني نپذيرفته است. چرا اين اتفاق رخ داده است؟ در چنين شرايط سختي چرا بايد اين فاصله بين مجلس و دولت و در مجموع قوا باشد؟
     راهکار امروز يک وحدت با فرماندهي واحد در راستاي حل مشکلات مردم و ايمن کردن ايران در مقابل هجوم بي سابقه از خارج و داخل به ايران است.
     اينکه احزاب به مرخصي بروند، مشکلي را حل نمي کند. متاسفانه احزاب ما مرخصي دائمي هستند. ضمن اينکه ما گاهي بر اساس احترام به روحاني در مقابل بعضي حرف هاي او سکوت مي کنيم.
     اگر عملکرد روحاني به جريان اصلاحات آسيب برساند، ما راضي هستيم. ما امروز خوف اين را داريم که ضعف ها کشور را متلاشي کند و واهمه ما از اين موضوع است. ما پذيرفته ايم که اصلاح طلبان ضربه بخورند و اصلا مسئله ما اين موضوع نيست.
    
    آينده نظام کاملا وابسته به عملکرد دولت است
     اصلاح طلبان ضربه بخورند؛ اما کشور متحد بماند و ايران حفظ شود، براي ما مقبول است. ما از روحاني حمايت کرديم و اين مسئوليت را هم مي پذيريم که آسيبي ببينيم. کما اينکه من در جاي خود مي گويم که ممکن است تصميم حمايت ما از روحاني تغيير کرده باشد؛ يعني در حال حاضر درباره تصميم گذشته خود ارزيابي ديگري داريم؛ اما واقعا ضربه به اصلاح طلبان مسئله ما نيست. به هر حال اصلاح طلبان در مقطعي با توجه به اختياراتي که داشته اند و براساس گزينه هاي موجود تصميم به حمايت از روحاني گرفتند. وقتي با آن جهت گيري جلو مي رفتيم، راهي جز حمايت روحاني نداشتيم. آينده نظام کاملا وابسته به عملکرد دولت است. من در حال حاضر موفقيت دولت و نظام را جدا نمي دانم؛ به همين دليل مي خواهم بگويم حتي اگر روحاني همان تعداد معدودي از اصلاح طلبان هم که به کار گرفته، ديگر به کار نگيرد، مشکلي نداريم.
    
     روحاني بايد کشور را قوي اداره کند. خيلي روشن اين سوال را مطرح مي کنم، چرا دولت و مسئولان عالي رتبه نظام قبل از خروج آمريکا از برجام درباره نحوه تعامل با اين چالش تصميم روشن نگرفتند؟ چرا ما که نمي خواستيم از برجام خارج شويم، اين قدر هزينه داديم و براي اروپا شرط گذاشتيم؟
     نقد من اين است که چرا اين قدر عليه برجام حرف زديم؟ عده اي که از ابتدا با برجام مشکل داشتند، از برجام بيرون بيايند؛ اما رهبري و دولت موافق برجام بودند؛ پس چرا اين قدر با تشتت در اين زمينه عمل شد؟ ما مي توانستيم بيانيه بدهيم، رهبري هم تاييد کنند که ما برجام را با چهار به علاوه يک ادامه خواهيم داد. چه دليلي داشت اين همه به اقتصاد کشور شوک وارد کنيم که حتي قبل از شروع تحريم ها اثرات آن را بر اقتصاد ببينيم و ارزش پول ملي ما يک سوم شود؟ آقايان بايد اين مسائل را پاسخ دهند که کشورداري که اين چنين نيست و هماهنگي و وحدت مي خواهد. در شوراي عالي امنيت ملي مطلقا درباره تعامل نسبت به خروج آمريکا بحث نشده است و گزارشي براي رهبري نرفته و نظر ايشان پرسيده نشده است.
    
     اين مسائل دردسرهاي بزرگي براي کشور درست کرده است. چرا روحاني عباي خود را بر دوش نينداخت و براي صحبت با نمايندگان به مجلس نرفت؟ چه ايرادي دارد؟ چه دليلي براي سوال علني وجود دارد؟
     مگر مي شود روحاني بيايد و پشت تريبون بگويد کشور بحران دارد؟ بديهي است وقتي رئيس جمهور پشت تريبون مي آيد، بايد بگويد کشور بحران ندارد. مگر اين مسائل بايد به تريبون ها بيايد؟ اگر رئيس جمهوري پشت تريبون بگويد کشور بحران دارد، نشان مي دهد سياست نمي داند. اين مسائل نبايد اصلا به تريبون آورده شود که راجع به آنها بحث کنيم که بعد از آن مردم بگويند روحاني مشکلات را نمي داند و مي گويد بحران نداريم. اقتصاد ايران آتش گرفته و عده اي روي آن بنزين و گازوئيل مي ريزند.
    
     عده اي هستند که فکر مي کنند شکست دولت، شکست نظام نيست که ما از آنها توقعي نداريم؛ اما من از عقلايي مثل روحاني و لاريجاني انتظار دارم. چرا بايد در شرايطي که نمي توانيم به صورت رسمي بپذيريم بحران داريم، اين سوالات طرح شود که پس از آن مردم بگويند روحاني حرف ما را نمي فهمد؟
     در زمان جنگ مگر ما شکست را پذيرفتيم؟ در محاصره آبادان يا شکست خرمشهر ما پذيرفتيم؟ آيت الله هاشمي رفسنجاني در آن زمان در نماز جمعه هر عدم الفتحي را هم پيروزي نشان دادند که کشور سرپا بماند. اين روش کشورداري نيست که يک کشور که دچار بحران شده، در آن به دنبال تسويه حساب هاي شخصي باشند. آقاي هاشمي نقش شخصي و پررنگي داشتند و تنها کسي بودند که به همه مسئولان کشور دسترسي داشتند و مورد اعتماد رهبري هم بودند. حتما در چنين شرايطي ايشان مي توانستند کمک کنند.
    
    مشکل ما کمبود سياست مدار ملي است
     من به خاطر دارم در زمان رياست جمهوري اوباما قانوني را کنگره تصويب کرد که به نظر مي آمد خلاف مصوبات برجام باشد. در ايران هم بحث شد که طرحي سه فوريتي از طرف کريمي قدوسي آماده شده براي خروج از برجام و شروع فعاليت هاي هسته اي. در آن زمان خبر رسيد آيت الله هاشمي با رهبري ديداري خارج از عرف و معمول داشته اند که من به ديدار آيت الله هاشمي رفتم و از ايشان درباره اين ديدار پرسيدم. ايشان گفتند من نگران بودم در مقابل اشتباهات آمريکا ما هم اشتباه کنيم و گرفتار شويم که خدمت رهبري رفتم براي کسب اطلاع که متوجه شدم خوشبختانه ايشان به موقع روي موضوع دقيق شده اند و اين طرح هيچ گاه در مجلس مطرح نشد.هدف من از بازگويي اين خاطره اين بود که آيت الله هاشمي به محض اينکه خطري براي ايران حس مي کردند با مسئولان ديدار و نگراني خود را ابراز مي کردند و در جهت حل مشکل هم مي کوشيدند. صراحتا مي گويم امروز جاي يک ميانجي موجه در صحنه سياسي ايران خالي است. از ديدگاه من حتي اگر آيت الله هاشمي درحال حاضر حضور داشتند، باز هم حريف برخي سياست هاي روحاني نمي شدند و نمي توانستند او را در عدم عقب نشيني در بعضي مسائل مجاب کنند، چراکه او در دوره اول دولت خود هم به توصيه هاي آيت الله هاشمي جدي عمل نمي کرد. مشکلي که ما بعد از انقلاب با آن در فضاي سياسي ايران مواجه بوده ايم کمبود سياست مدار ملي است. سياست مدار ملي در تاريخ ايران کم است. سياست مداران ما بايد بدانند کي وقت رقابت است و کي وقت همکاري، چراکه همه سياست مداران با هر جناحي سرنشينان کشتي ايران هستند و بايد بدانند کي توفان کشتي را تهديد مي کند و کي زمان برنده شدن در بازي شطرنج است. تربيت سياسي ما ناقص بوده و همه اين نقص را داريم، نمي توانيم از يک رقابت سياسي در شرايطي که منافع ملي ايجاب مي کند خارج شويم و اين نقصي است که درحال حاضر هم ميان ائمه جمعه وجود دارد که رقابت هاي سياسي انتخاباتي را درحالي که موضوعيت ندارد ادامه مي دهند. نمونه بارز اين گونه اقدامات برجام است که در آن پروسه بسيار دشمني ها ايجاد شد.
    
    محدوديت هاي خاتمي کم نمي شود
     آقاي خاتمي هم کارکرد خود را دارد و مسئوليت هاي لازم را مي پذيرد، همان طور که در گذشته هم اين کار را کرده است، اما ظرفيت هاي خاتمي را ديگران به رسميت نمي شناسند، در غير اين صورت خاتمي درحال حاضر مي توانست پيام آور صلح ايران در عرصه هاي بين المللي و کمک خوبي براي نظام باشد. به زعم من محدوديت هاي خاتمي کم نمي شود و من به اين موضوع اصلا خوش بين نيستم و برداشت من اين است که اتفاق خاصي نخواهد افتاد. اخبار ضدونقيض است، اما تحليل من اين است که اتفاق خاصي در کار نيست. انتخابات ۹۶ از جهت کانديداتوري جهانگيري ضربه بزرگي به اصلاحات بود. به هرحال حضور جهانگيري در انتخابات ضررهايي را متوجه خود جهانگيري و جريان اصلاحات کرد.کانديداتوري او تصميم روحاني بود و همگان شاهد بوديم که به نفع او هم تمام شد، اما برداشت من اين است که تيم حلقه يک روحاني از کانديداشدن جهانگيري در انتخابات رنجيدند و در دوره دوم در شکل گيري دولت، جهانگيري کاملا به کنار رانده شد. معاون اول اصالتا نقش مستقيم و قانوني برعهده ندارد، جز اختيارات و تصميماتي که رئيس جمهور به او محول کند، بنابراين تا روحاني نخواهد، جهانگيري نمي تواند نقش کارسازي در دولت ايفا کند. روحاني هم در شکل گيري دوره دوم دولت و يک سال اخير اداره کشور علاقه مند بود جهانگيري نقش کمتري را در دولت داشته باشد. جهانگيري هرجا کار به او محول شده، انجام داده است، اما به هرحال دوستان بايد تجربه مي کردند که در عرض يک سال ۲۵ ميليون راي را بسوزانند.
     قبل از شکل گيري مجلس دهم آقاي روحاني از من پرسيدند از اين پس روند کار مجلس چگونه پيش خواهد رفت که من پاسخ دادم اگر شما تصميم بگيريد اين مجلس يک برنده دارد و آن هم دولت است. گفتند چطور؟ گفتم اين مجلس دو فراکسيون دارد که اکثريت مطلق ندارند و به هم نزديک هستند، بنابراين تلاش مي کنند به دولت نزديک شوند و هردو براي اينکه اکثريت مطلق شوند در جهت نزديکي به دولت تلاش مي کنند که اين موضوع رقابت مي آفريند، به شرطي که شما اين موقعيت را خوب بشناسيد و از آن بهره بگيريد، بنابراين مجلس يک برنده دارد و آن هم شما هستيد. امروز که بنده در اينجا حضور دارم، مجلس يک بازنده دارد، آن هم دولت است. البته با تدبير بعضي از دوستان در دولت اين دو فراکسيون، سه فراکسيون شد که هر سه آنها در تضعيف دولت از يکديگر سبقت مي گيرند. من فکر نمي کنم نظام هوشمند جمهوري اسلامي که تمام مشکلات گذشته را پشت سر گذاشته، اين هوشمندي را نداشته باشد که رئيس جمهور نظامي به کار نگيرد.احمدي نژاد در دوره اول رياست خود، خودش را به نظام تحميل کرد. درواقع او ماحصل تصميم نظام نبود و محصول فروپاشي دو جناح سياسي ايران بود. در دور اول رياست جمهوري احمدي نژاد، هر دو جناح با چهار کانديدا به انتخابات آمدند و او از ميان آنها سر برآورد، اما دوره دوم ورود احمدي نژاد به فضاي سياسي ايران اشتباه تاريخي اصولگرايان بود، چراکه پايان دوره احمدي نژاد مشخص بود.
    
    
    حسين مرعشي، سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي: اگر هاشمي زنده بود، حريف روحاني نمي شد
    


 روزنامه شرق، شماره 3235 به تاريخ 13/6/97، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيك توانا
متن مطالب شماره 3 (پياپي 70)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است