|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/6/13: پيروزفر، ژان والژان «بينوايان» مي شود
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3235 13/6/97 > صفحه 10 (هنر) > متن
 
      


پيروزفر، ژان والژان «بينوايان» مي شود
در يك پروژه بزرگ تئاتري و پس از بازي به يادماندني مهدي فتحي    

    رضا آشفته: پارسا پيروزفر، بازيگر نقش ژان والژان در موزيکال «بينوايان»، به كارگرداني حسين پارسايي، شده است و اين نقشي است كه دقيقا 22 سال پيش مهدي فتحي در «بينوايان» به كارگرداني بهروز غريب پور بازي كرد و البته در آن نمايش نيز پارسا پيروزفر نامزد كوزت (با بازي مهشاد مخبري) بود. ژان والژان نقشي است كه در دنياي سينما براي نخستين بار ژان گابن به زيبايي تمام در سال 1958 ايفا كرده و البته اين نقشي است كه بسياري دوست دارند؛ چه در سينما و چه در تئاتر ايفايش كنند. اين روزها پچپچه ها درباره نمايشي ديگر از حسين پارسايي است كه در كنار نام پارسا پيروزفر از چهره هايي مانند بهرام رادان، محسن تنابنده، ترانه عليدوستي، پريناز ايزديار، هوتن شکيبا و... براي بازي در اين نمايش موزيکال به گوش مي رسد. اين نمايش بسيار پرهزينه است و در يك تالار دوهزارو 500 نفري و يحتمل با بليت هاي 200 تا 250 هزارتوماني اجرا خواهد شد.
    اين کارگردان که سال گذشته نمايش «اليور توئيست» را بر اساس فيلمي موزيکال از روي رمان معروف چارلز ديکنز، در تالار وحدت به صحنه برد، اين بار هم قصد دارد اقتباسي صحنه اي را از فيلم موزيکال «بينوايان» کارگرداني کند. شايد آن تجربه موفق به لحاظ تجاري اين بار نيز موفق تر از پيش كارگردانان ايراني را در راه تجربه هاي بزرگ تر پيش ببرد.
    فيلم مورد اقتباس بينوايان، فيلم موزيکال درام بريتانيايي تهيه شده توسط کمپاني ورکينگ تايتل فيلمز و توزيع شده توسط يونيورسال استوديوز است. اين فيلم بر اساس تئاتر موزيکالي با همين نام است که آن نيز برگرفته از رمان مشهور بينوايان در سال ۱۸۶۲ اثر نويسنده فرانسوي، ويکتور هوگو، است. در سال ۲۰۱۳، اين فيلم در هشت رشته (بهترين فيلم، بهترين بازيگر نقش اول مرد، بهترين بازيگر نقش مکمل زن، بهترين کارگرداني هنري، بهترين طراحي لباس، بهترين گريم، بهترين ترانه غيراقتباسي و بهترين ترکيب صدا) نامزد دريافت جايزه اسکار شد و در سه رشته بهترين بازيگر نقش مکمل زن، بهترين گريم و بهترين ترکيب صدا اين جايزه را به دست آورد.
    بينوايان لندنيشايد بشود در كنار اقتباس از آن فيلم موفق، گوشه چشمي هم به يک تئاتر موزيکال بر اساس رمان بينوايان ويکتور هوگو انداخته شود كه سال هاست در لندن اجرا مي شود. کلود- ميشل شونبرگ آهنگ سازي اين موزيکال را برعهده داشت و ترانه سرايي آن از آلين بوبليل و جين- مارک ناتل بود. داستان اين موزيکال در اوايل سده نوزدهم در فرانسه مي گذرد و تلاش مردم براي رستگاري و انقلاب را به تصوير مي کشد و اولين بار در ۱۹۸۰ در فرانسه روي صحنه رفت. بينوايان طولاني ترين اجرا در کل تاريخ تئاتر وست اند بعد از نمايش نامه «تله موش» است و در تاريخ برادوي سومين نمايش نامه به شمار مي رود. در وست اند اين موزيکال، طولاني ترين زمان اجرا را داشته است که بعد از آن «شبح اپرا» قرار دارد. در ژانويه ۲۰۱۰ ده هزارمين اجراي آن در وست اند در تئاتر ملکه روي صحنه رفت. حالا فکر مي کنيد نمايش موزيکال بينوايان در طول اين همه سال که روي صحنه بوده، چقدر بيننده داشته؟ 740 بارش فقط يك خانم 41 ساله به اسم سالي بوده. باورتان مي شود؟! 740 بار اين تئاتر را ديده و حدود 30 هزار پوند پول بليت داده است. داستان عاشقانه سالي و تئاتر بينوايان 18 سال پيش وقتي که سالي براي اولين بار به تماشاي اين تئاتر رفت شروع شد.
    بينوايان غريب پور
     بهروز غريب پور در 1375 موفق به اجراي «بينوايان» در فرهنگ سراي بهمن شد. او متاثر از فضاي رمان بزرگ ويکتور هوگو، در يکي از تالارهاي جنوب شهر تهران، موفق به جذب مخاطب از چهار گوشه شهر تهران شد. در آن سال ها تئاتر رونقي نداشت و «بينوايان» مانند اتفاقي بزرگ باعث شد همه در تکاپوي احياي دوباره فعاليت هاي تئاتري شوند که پس از آن «عشق آباد» داوود ميرباقري در تالار اصلي تئاتر شهر اجرا شد. بهروز غريب پور در «بينوايان» يکي از بزرگ ترين پروژه هاي تئاتري کشور را به نمايش گذاشت. حضور بازيگران حرفه اي و دانشجو در کنار هم و بهره مندي از دکوري بزرگ و متغير باعث خرسندي تماشاگران شد؛ از اين لحاظ که يک بار ديگر در صحنه تئاتر ميزانسن به معناي واقعي کلام و به شکل حرفه اي شکل مي گرفت. در اين نمايش هنرمنداني مانند مهدي فتحي، بهزاد فراهاني، رويا تيموريان، پارسا پيروزفر، مهشاد مخبري، محمدعلي صحرايي، تانيا جوهري، سهراب سليمي و... بازي كردند كه هنوز هم در ياد و خاطر بسياري به عنوان يك تئاتر درخور تامل ماندگار است.
    بينوايان مشهدي
     نمايش بينوايان با کارگرداني سروش طاهري، تهيه کنندگي مسعود حکم آبادي و نويسندگي کيوان صباغ از 29 بهمن تا 10 اسفند 94 در سالن اصلي تئاتر شهر مشهد روي صحنه رفت و در سال 95 نيز در تهران در تالار ناظرزاده كرماني اجرا شد. اين نمايش در مشهد به دليل حضور چهره هاي بنام سينمايي و تئاتري كشور يكي از پرفروش ترين كارهاي تاريخ تئاتر آنجا شده است، هرچند در تهران اين اقبال ميسر نشد. نمايش نامه «بينوايان» را کيوان صباغ به همراه مهدي سيم ريز بر اساس داستان بينوايان اثر «ويکتور هوگو» به رشته نگارش درآورده اند که بخشي از اين رمان بدون تحريف اما با زاويه ديدي متفاوت به روي صحنه مي رود. در اين نمايش پژمان جمشيدي در نقشي کوتاه حضور داشت و آزاده صمدي در دو نقش متفاوت به ايفاي نقش پرداخت. همچنين خسرو شهراز در نقش ژاور به روي صحنه مي رود. اقتباسي که از روي رمان «بينوايان» ويکتور هوگو صورت گرفته، براساس شخصيت کوزت انجام شده است. در اين نمايش کودکي کوزت در مواجهه با ژان والژان، فانتين و بازرس ژاور به نمايش درمي آيد و مخاطب فقط در يک صحنه کميک ارتباط کوزت با خانواده تنارديه را شاهد خواهد بود. در واقع اين نمايش براساس صحنه هايي گزينش شده از رمان نوشته شده است و در نيمه هاي داستان نيز شاهد تغيير رويکرد کوزت به رمان خواهيم بود؛ به اين مفهوم که کوزت در اين نمايش تحت تعاليم کليسا قرار نگرفته؛ به همين دليل سرنوشت خوبي هم در انتظارش نخواهد بود. در حقيقت کوزت در اين نمايش نماينده دختران دهه ۷۰ جامعه ماست؛ نسلي که همه براي خوشبختي اش تلاش مي کنند؛ اما چون تحت آموزش مناسبي قرار نگرفته است، به بيراهه کشيده مي شود. نقش منفي نمايش «بينوايان» کوزت است و آنها از اينجا به بعد قصه تازه اي را براي مخاطب بازگو مي کنند. در اين نمايش حتي خانواده تنارديه هم رابطه خوبي با کوزت دارند و تمام اتفاقاتي که در کودکي براي او رخ داده، نقشه اي از طرف خود کوزت و تنارديه ها براي گول زدن ژال والژان بوده است. در واقع اگر کوزت در دنياي معاصر زندگي مي کرد، برخلاف جهان رومانتيسيسم رمان ويکتور هوگو شخصيتي مثبت و معصوم پيدا نمي کرد.
    نقيضه اي از داستان «بينوايان»
    همچنين اين روزها شاهد اجراي نمايش «بانوايان» به کارگرداني علي نيکزاد در پرديس تئاتر شهرزاد هستيم. داستان اين نمايش درباره بازرس ژاور، يکي از شخصيت هاي رمان بينوايان است که دزد شده و براي دزدي وارد خانه ژان والژان مي شود که حالا ديگر شهردار شده است! همسر ژاور که از محل دزدي او خبر دارد، شماره تلفن منزل شهردار را از طريق دوستش پيدا کرده و به خانه زنگ مي زند تا حال همسرش را از او بپرسد! دقايقي بعد، شهردار به همراه دوست خود (کوزت) وارد خانه مي شود. در ادامه همسر ژان والژان و همسر ژاور نيز به اين جمع اضافه مي شوند و... . اين نمايش نقيضه (پارودي) بر داستان معروف ويکتور هوگو با نام «بينوايان» محسوب مي شود. حسين ميرزاييان، سميه برجي، محسن ميرزاخاني، سارا والياني، آناهيتا خسروي، رامتين مقدادي و ميلاد شوريده بازيگران اين نمايش هستند. «بانوايان» ساعت ۲۱:۳۰ در سالن شماره ۳ پرديس تئاتر شهرزاد اجرا خواهد شد.
    بينوايان پارسايي
     گروه طراحان هنري و مشاوران موزيکال «بينوايان» به کارگرداني حسين پارسايي معرفي شدند. سيامک احصايي در مقام طراح صحنه، سارا اسکندري طراحي چهره پردازي، شيما ميرحميدي طراح لباس و آکسسوار، علي براتي طراح حرکت، مرتضي نجفي طراح نور و بامداد افشار به عنوان طراح صدا، موزيکال «بينوايان» را همراهي مي کنند. همچنين هاسميک کاراپتيان به عنوان سرپرست بخش آوازي، فراز اسکندري ويدئو ديزاينر، کوروش دالوند کامپيوتر گرافيک، اميرکاوه آهنين جان و سعيد داخ به عنوان مشاوران اجرا در موزيکال «بينوايان» حضور دارند. همچنين تمرينات مقدماتي آغاز شده و فعلا بازيگران به طور قطع مشخص نشده اند؛ اما بازيگر-خواننده هايي که قرار است در بخش مردم شهر نقش هاي فرعي داشته باشند، انتخاب شدند و در حال تمرين هستند. پس از محرم و صفر اين کار روي صحنه مي رود. سالني که در هتل اسپيناس براي اين دو نمايش در نظر گرفته شده، از هتل مجزا و با ظرفيت خوب و استانداردهاي نمايشي گسترده البته به استثناي سيستم ماشينري است. اين نمايش با رهبري برديا کيارس، با سرمايه گذاري محمدصادق رنجکشان، تهيه کنندگي محمد قدس و ميثم احمدي و مجري طرح شرکت دلتابان از ۲۰ آبان در تهران-رويال هال روي صحنه مي رود.
    
    پيروزفر، ژان والژان «بينوايان» مي شود / در يك پروژه بزرگ تئاتري و پس از بازي به يادماندني مهدي فتحي
    


 روزنامه شرق، شماره 3235 به تاريخ 13/6/97، صفحه 10 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 842 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه صرع و سلامتي
متن مطالب شماره 62، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است