|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/6/13: روايت سپنتا نيكنام از زرتشتي هاي يزد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3366
پنج شنبه 25 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3235 13/6/97 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


روايت سپنتا نيكنام از زرتشتي هاي يزد
در گفت و گو با «شرق» مطرح شد    

    شهرزاد همتي: سپنتا نيکنام شايد مشهورترين عضو شوراي شهري باشد که تقريبا همه ايران او را مي شناسند؛ نماينده زرتشتي شوراي شهر يزد که داستان تعليق عضويتش در شوراي شهر و تلاش 9 ماهه فعالان سياسي و همچنين خود او براي ابقا در شوراي شهر، او را به چهره اي مشهور بدل کرد. چند روز پيش، او ساعتي ميهمان روزنامه «شرق» بود. نيکنام در گفت وگوي پيش رو درباره حضور زرتشتيان در يزد و خدماتي که ارائه کرده اند، صحبت کرد. آقاي نيکنام! از اقوام زرتشتي به عنوان قديمي ترين ساکنان يزد نام مي برند. درباره حضورشان، فعاليت هايي که کرده اند، ارتباطشان با مسلمان ها و کلوني هاي اجتماعي که دارند، بگوييد.فکر مي کنم که زرتشتي ها در دوران دورتر در 13 يا 14 محله قديمي سکونت داشتند. آنها با لهجه ها و گويش مختلفي هم صحبت مي کنند و کلمات مخصوص خودشان را دارند؛ يعني در يزد و در روستاهايي که ساکنان آنها زرتشتي اند، با وجود اينکه فاصله اين روستاها از هم با وسيله نقليه بين دو تا سه دقيقه است، اما لهجه و گويششان با يکديگر کاملا متفاوت است. بعضي ها نظرشان اين است که زرتشتي ها در زمان هاي گذشته از مناطق مختلف ايران به يزد آمدند، براي همين لهجه هايشان با هم متفاوت است. هر بخش و منطقه اي انجمن زرتشتيان خود را دارد و جوامع زرتشتي هم در روستاهاي مختلف با انجمن زرتشتيان شناسايي مي شوند.
     در حال حاضر در استان روستايي وجود دارد که همه زرتشتي باشند؟
     بله؛ البته کم کم مسلمانان هم به آنجا اضافه شده اند، ولي هنوز روستاهايي داريم که بيشتر ساکنان آن را زرتشتيان تشکيل مي دهند؛ روستاهايي مثل زين آبادي، چم، مبارکه و روستاهاي سمت تفت زرتشتيان فراواني دارند؛ يا اين طرف به سمت تهران که مي آييم مزرعه کلانتر هم زرتشتيان زيادي دارد؛ اينها روستاهايي است که هنوز عمده ساکنانش زرتشتي ها هستند. در گذشته اينها همه خارج از شهر بودند، ولي من درباره خود شهر يزد صحبت مي کنم. در خود يزد محلات مشخصي مختص زرتشتي ها بود که حالا همه به شهر ملحق شده اند و ديگر قابل تفکيک نيستند. فقط اسم محلات رويشان مانده است. اينها هر کدام انجمن زرتشتيان خود را دارند؛ به بيان ديگر يعني ما انجمن زرتشتي هاي يزد داريم، انجمن زرتشتي هاي مريم آباد، رحمت آباد و انجمن زرتشتي هاي خرم شاه را هم در روستاها داريم.
    
     آمار مشخصي از زرتشتي ها داريد؟
     به دلايل مختلف آمار مدوني از زرتشتيان نداريم، اما فکر مي کنم آنها زير 10 هزار نفر باشند.
    
     در خود استان يا کل کشور؟
     در استان. در کل کشور شايد تعداد زرتشتيان به 20 هزار نفر برسد، ولي اين 20 هزار نفر هم جايي درج نشده است و من هم اطلاع دقيق تري ندارم. اين آماري که مي دهم يعني از زير 10 هزار نفر صحبت مي کنم؛ چون حتي عدد پنج هزار نفر هم زير 10 هزار نفر محسوب مي شود. من نمي دانم واقعا پنج هزار نفر زرتشتي در يزد داريم، يا 10 هزار نفر؛ من ماکسيمم را بيان مي کنم اما باز هم بعيد مي دانم که ماکسيمم به اين تعداد برسد.
    
     چطور هيچ وقت آمارگيري نکرديد؟
     چندبار در انجمن ها مصوب شد، اما هيچ گاه اين موضوع عملياتي نشد. ما ميزان مهاجرتمان زياد است و همين انجمن هاي متعدد و مهاجرت ها باعث شد که جمعمان تکه تکه شود و خيلي نتوانيم آمار منسجمي را بيرون بياوريم.
    
     شغل رايج زرتشتي هاي يزد چيست؟ يعني پيشه مشخصي دارند که در آن فعاليت کنند؟
     نه؛ اگر منظورتان اين است که مثل ارامنه که عمدتا مکانيک يا طلافروش هستند، زرتشتي ها هم به شغل خاصي مشغول باشند که نه، چنين چيزي نداريم. در هر زمينه اي زرتشتيان را فعال مي بينيم. از شغل هاي دولتي، پرستار، معلم، کارمند ادارات دولتي، شغل آزاد، بيمه، گل فروشي و... همه چيز هستند.
    
     درباره خدمات زرتشتيان به مردم ايران و يزد گزارش هاي زيادي موجود است. منحصرا درباره خدمات جامعه زرتشتي يزدي ها اطلاعاتي داريد؟
     خدماتي را که جامعه زرتشتيان به جامعه يزد داشته اند، مي شود به چند بخش تفکيک کرد؛ مي توان گفت خدمات آموزشي يکي از مهم ترين خدماتي بوده که زرتشتيان داشتند و البته اين خدمات هم به دليل وجود ايرانيان مهاجر به کشورهاي ديگر بود که ظاهرا در هند مشغول تحصيل بوده اند و به آنها پارسيان هند مي گفتند. پارسيان هند زرتشتي هايي بودند که در زمان گذشته، مهاجرت کرده و ساکن هند مي شدند. آنها سرمايه دار بودند و در دوران مختلف به کمک به سرزمين و هم کيشان خودشان در ايران مشغول مي شوند، ولي اين کمک به هم کشيان بيشتر با خدمات عام المنفعه همراه بوده است؛ يعني همه شهر از آن بهره مند مي شدند. بحث آموزش براي زرتشتيان در همه ادوار بسيار مهم بوده که ما مثلا در صدو اندي سال پيش مدارس متعدد زرتشتيان را داشتيم که البته همه همشهريان ما از اين مدارس استفاده مي کردند. تعداد مدارس هم فکر کنم حدود صد مدرسه بوده که بيشترشان در محلاتي ساخته شده بود که فقط زرتشتي ها ساکن بودند. ولي در مناطق ديگر هم مدارسي بنا کرده بودند که همه استفاده مي کردند. مثلا شهردار قبلي يزد، خودش در يکي از مدارس زرتشتي درس مي خوانده است. درنتيجه مي توان گفت بخش مهمي از خدمات زرتشتي ها به شهر يزد، خدمات آموزشي آنها بوده است؛ به ويژه در بحث مدرسه سازي و به عنوان خيران مدرسه ساز خيلي مطرح اند و درحال حاضر هم عمده مدارس قديم اگر هنوز فعال و برپا باشند، دانش آموزان مسلمان در آنها تحصيل مي کنند؛ يعني در آن مناطقي که ديگر از سکونت زرتشتي ها تخليه شدند، الان ديگر مسلمان ها درس مي خوانند. جدا از خدمات آموزشي زرتشتيان بايد به خدمات عمراني نيز اشاره کرد. ساخت آب انبارهاي متعدد کار زرتشتيان بوده است؛ البته مسلمان ها هم آب انبار مي ساختند و همه مردم شهر از آن استفاده مي کردند و زرتشتي ها هم متقابلا آب انبار مي ساختند و دوباره آنها را هم براي استفاده عموم مي گذاشتند. در ورود برق نيز زرتشتيان خدمات شاياني ارائه کردند. فردي با نام مهربان کاووسي اولين کارخانه برق را بنا مي کند که داستان جالبي هم دارد؛ پدر ايشان موتور برق و وسايل و ملزوماتش را از بندرعباس مي آورده که در حين ترخيص، طناب هاي ژنراتور پاره مي شود و مي افتد روي او؛ با اين اتفاق پسر انگيزه اش چندبرابر مي شود و هر طور که بوده بالاخره برق را وارد يزد مي کند.کارخانه اش هم اتفاقا جايي است که سر کوچه مسجدجامع است و برق مساجد را رايگان در اختيارشان قرار مي دهد و از قضا اين آقاي کاووسي در زمان قبل از انقلاب هم عضو شوراي شهر بوده که به آن بلديه مي گفتند. ما از قبل از انقلاب يک نفر را در شوراي شهر داشتيم و بعد از انقلاب هم فقط من از زرتشتيان عضو شوراي شهر بودم. درکل مي خواهم عرض کنم زرتشتي و مسلمان فرقي ندارد، ما براي ايران کار مي کنيم. آرامگاه يزد نيز از موقوفات زرتشتيان است يا همان قبرستان ما که در يزد به آن مي گويند خلد برين. براي آرامگاه جمشيد امانت بيش از 80 هکتار زمينش را وقف مي کند. جمشيد امانت آن آرامگاه فعلي را وقف مي کند براي دفن همه انسان ها، فارغ از هر دين و مذهبي و به اين مسئله در متن وقف نامه شان هم اشاره مي کنند.
     از خدمات ديگر زرتشتيان ساخت بيمارستان است. بعد از ساخت بيمارستان گودرز در يزد، تعدادي تخت را به رايگان براي تمام مردم شهر اختصاص مي دهند و هرکس است، مي تواند از آن استفاده کند يا زايشگاه بهمن؛ اولين زايشگاه ساخته شده در يزد است که همه از آن استفاده مي کنند. بالاخره خدمات متعددي توسط زرتشتيان در زمينه هاي آموزشي، فرهنگي و بهداشتي- درماني اتفاق افتاده و سعي کردند به همه مردم شهر خدمات برسد؛ فارغ از اينکه اينها زرتشتي هستند و اينها مسلمان و من دليل کسب راي در دوره پيش را هم ريشه يابي که کردم به همين دليل رسيدم؛ يعني رفتار گذشتگان ما، زرتشتيان ما با مردم شهر به گونه اي بوده که برادران و خواهران مسلمان من در جبران اين موضوع بود که به يک جوان 27ساله راي اعتماد دادند و اجازه دادند که وارد شوراي شهر شود و ادامه دهنده راه گذشتگان باشد.
    
     آقاي نيکنام! شما با خود زرتشتي ها که صحبت مي کنيد، به عنوان کسي که الان مي خواهد مديريت شهري انجام دهد از شما خواسته مشخصي دارند؟
     نه، خواسته هاي آنها هم در قالب همان خواسته هاي شهروندي است و فراتر از آن نيست. البته مثلا بعضي مواردي است که تعهداتي مثلا بين شهرداري و بعضي از نهادهاي زرتشتي برقرار شده که عمل نشده؛ آن خواسته ها را دارند که مثلا اينها از گذشته باقي مانده و بايد حلش کنيم.
    
     شما در شوراي شهر چه چيزي را مي خواهيد پيگيري کنيد؟ مهم ترين چيزي که در ذهنتان است براي شهر يزد، چه چيزي است؟
     موضوعات زياد است. بنابراين وقتي به مهم ترين اشاره مي شود، نبايد به اين صورت برداشت شود که من راجع به چيزهاي ديگر نقطه نظري ندارم، اما چون خودم جوان ترين عضو شورا هستم و خيلي از مسائل جوانانمان را مي بينم، به نظرم مي رسد شهر به نشاط و شادابي بيشتر و به مراکز تفريحي بيشتري احتياج دارد؛ اينکه جوان ما بداند بعدازظهر که از خانه مي آيد، جايي براي تفريح داشته باشد خيلي مهم است و به آن فکر مي کنم.
    
     اتفاقاتي که در يک سال گذشته تجربه کرديد، اين چه تغييري در شما ايجاد کرد؛ يعني اگر اين اتفاق برايتان نمي افتاد، در عضو شورا بوديد، مثل دوره قبل صرفا يک نماينده معمولي بوديد، ولي الان آن عضو شوراي معمولي نيستيد و جهان بيني شما عوض شده است. شما اين اتفاقات را امر خيري مي بينيد يا شر؟
     خير و شرش را نمي دانم. اين موضوع خيرهايي را داشته، اما مسئوليت هاي خيلي زيادي را هم روي دوش من مي گذارد. حالا اينکه لطف خدا چه چيزي را در من ديده نمي دانم، شايد لايق باشم براي اين مسئوليت. بله، درست مي فرماييد. اين ديدگاه، اين تغيير جايگاه و تغيير ماهيت بر ما واجب مي کند که من از اين به بعد به گونه اي ديگر عمل و رفتار کنم، اما در هر دو حوزه؛ يعني خيلي ها مي خواهند من را معرفي کنند، تحت عنوان زرتشتي شوراي شهر معرفي مي کنند. اين است که هر دو تا اينها را در کنار هم قرار مي دهد؛ يعني هم آن جايگاه غيرمسلمان بودن و هم آن جايگاه شوراي شهري را. بايد براي هر دوي اينها برنامه ريزي داشته باشيم. فعلا براي اين بحث اقليت مذهبي يا همان ايرانيان غيرمسلمانش. به نظرم مي آيد که سفير صلح شدن براي اين موضوع بتواند يک گام جديدي باشد، يک اقدام جديدي و يک حرف جديدي براي گفتن حداقل در اين حوزه باشد، چون حداقل جايگاه هاي اقليت هاي ديني نهايتا مي رسد به نمايندگان مجلس و در همان جا متوقف مي شود.
     جهاني هم مي شود انديشيد.
    اين الان مي تواند يک دريچه جديدي را باز کند. وقتي صحبت از دريچه صلح مي کنيم، مي توانم اين جهان بيني را در جايگاه خودم تغيير دهم، اما موضوع شورايي را هم نبايد فراموش کنم که من به هرحال از همين مردم شهر راي گرفتم، براي همين موضوعات شهر. اولا نبايد کارهاي قبلي ام را فراموش کنم، حتي آن کارهاي خرد را، چون مردم دوباره قبلا از من همه اينها را مي خواستند و الان من دوباره برگشتم به همان جايگاه؛ يعني باز هم من عضو شوراي شهر يزد هستم و بايد اين جايگاه را حفظ کنم؛ در کنار اينکه بتوانم بزرگ تر بينديشم، اقدامات بزرگ تري را انجام دهم، از اين لطف خدا و قدرتي که ايجاد شده، براي بازگرداندن جايگاه اصلي شورا و شوراي شهر تلاش کنم، به گونه اي که يادگار خوبي باشد در دوره هاي بعدي، اما بايد آن امورات عادي روزمره خودم را هم پيش بگيرم که مردم آن رضايتمندي خاص خودشان را داشته باشند. باور کنيد خواسته هاي مردم ما نمي توانم بگويم متاسفانه، واقعا خيلي خواسته هاي کمي است و الان يک سري از حقوقشان را فقط مي خواهند و اين حداقل کاري است که من وظيفه خودم مي دانم که بايد اين کار را انجام دهم. اگرچه من وام هاي بزرگ را بايد با مشورت بزرگاني مثل جنابعالي که تجربه داريد و کمک مي گيريم که ببينيم چه کارهايي انجام دهيم؛ چون الان يک لطفي به من شده و يک موقعيتي است، اين را بايد با همديگر هم انديشي کنيم و به خوبي به سرانجام برسانيم براي شوراها. از آن طرف براي حقوق اقليت هاي مذهبي و مهم تر از آن رساندن پيام دوستي و صلح ايران به گوش جهانيان، اين بزرگ ترين وظيفه است و مي تواند تاثيرش را در خيلي از جاها بگذارد؛ از سرمايه گذاري گرفته، از گردشگري گرفته و خيلي مسائل ديگر. هرچقدر اندک هم بتوانم روي اين ديدگاه ها تاثير بگذارم، شايد بتواند درصدش براي کشورمان خيلي بزرگ تر باشد و براي همين هم در اين فکرهاي بزرگ هستم.
    روايت سپنتا نيکنام از زرتشتي هاي يزد / در گفت و گو با «شرق» مطرح شد
    


 روزنامه شرق، شماره 3235 به تاريخ 13/6/97، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مديريت ارتباطات
متن مطالب شماره 105، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است