|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/6/13: گراني و احتكار، گريبان پوشك نوزادان را گرفت
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3366
پنج شنبه 25 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3235 13/6/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


گراني و احتكار، گريبان پوشك نوزادان را گرفت
پوشك در 6 ماه از 36 هزار تومان به 85 هزار تومان رسيد


شهرزاد همتي: تصوير اول جايي در خيابان بهار جنوبي است؛ مرکز اصلي فروش سيسموني و وسايل مورد نياز نوزاد. در روز عيد غدير بيشتر مغازه ها به خاطر عيد شيعيان تخفيف دارند و در شبکه هاي مجازي هم اطلاع رساني کردند. فروشگاه بزرگ و مشهوري که از همه مغازه ها شلوغ تر است، مقصد اصلي خريد ماست. طبقه اول اين فروشگاه نمونه بيشتر اجناس را مي فروشد، طبقه دوم مختص اسباب بازي هاي برند اصلي است و طبقه سوم که از همه طبقات بزرگ تر است همه آنچه فکر مي کنيد را مي فروشد. بخش انتهايي فروشگاه در طبقه سوم متعلق به محصولات سلولزي است. اينجا هم به مناسبت عيد غدير تخفيف پنج درصدي را براي مشتريان اختصاص داده اند. روي ميزهاي گردان و قفسه هاي انتهاي فروشگاه، بسته هاي سبزرنگ مولفيکس با نقش پسر کوچکي خودنمايي مي کند. تجمع بيشتر مردم هم همان جاست... زني از کنار پوشک ها مي گذرد و به صندوق دار مستاصل نگاه مي کند و مي گويد: خانم اين پوشک ها پنج دقيقه پيش يک قيمت ديگه اي داشت. من تا رفتم دور بزنم، قيمتش عوض شده. خواهش مي کنم به همون قيمت قبلي بفروشيد... به گفته زن، پوشک ها در عرض پنج دقيقه جهش قيمت هشت هزارتوماني داشتند.تصوير دوم متعلق به فروشگاه شهروند بيهقي است. قفسه هاي محصولات سلولزي هم در انتهاي سالن است. پوشک هاي بچه ها با قيمت 85 هزار تومان عرضه مي شود و خانواده هاي نگران از افزايش مجدد، چرخ هاي خريدشان را انباشته از پوشک مي کنند. اوضاع قفسه نواربهداشتي هم تعريف چنداني ندارد. از برندهاي خارجي پرمصرف که خبري نيست، از برندهاي پرمصرف ايراني هم خبري نيست و بقيه برندها هم فقط يک يا دو مدلشان موجود است.واکنش وزارت غذا و دارو به گراني سرسام آور پوشک در حد يک جمله است. سخنگوي سازمان غذا و دارو با تشريح جديدترين وضعيت کمبود دارو در کشور درباره افزايش و همچنين کمبود پوشک و نواربهداشتي؛ اين مسئله را در حيطه وظايف وزارت صنعت عنوان کرد و گفت: طبق دستور رئيس جمهور آن تسهيلي که بايد در حوزه دارو صورت مي پذيرفت، انجام نشد.
    
    70 درصد مواد اوليه توليد پوشک خارجي است
    نعيم ابراهيميان، مدير تامين محصولات غيرخوراکي يکي از فروشگاه هاي زنجيره اي کشور، در گفت وگو با «شرق»، به تشريح اتفاقي که در زمينه گراني پوشک افتاده پرداخته، در پاسخ به اين سوال که آيا ايران نمي تواند مواد سلولزي توليد کند، گفت: ما مشکلي در توليد پوشک و نواربهداشتي نداريم و توليدات کاملا داخلي است. بگذاريد درباره اين ماجرا توضيح مختصري بدهم: وضعيت پوشک از نواربهداشتي جدي تر است؛ جدي تر از اين منظر که هم پرفروش تر است و هم گران تر. من از برند پوشک مولفيکس سايز چهار برايتان مثال مي زنم که پرفروش ترين برند پوشک ايران است. اين پوشک در ايران توليد مي شود اما 70 درصد از مواد اوليه توليد اين محصول، خارجي است. قيمت ها و تاريخ ها را برايتان با مثال مي گويم پوشک مولفيکس تا دي ماه 96 قيمتي حدود 35 هزار تومان داشت، يک بسته 40عددي مولفيکس 45 هزار و 200 تومان بود. اتفاقي که در دي ماه افتاد اين بود که پوشک مولفيکس از گمرک واردات معاف بود و اين معافيت از زمان احمدي نژاد كه گمرک مالياتي براي مواد اوليه پوشک نمي گرفت، به يکباره برداشته شد. در برج 10، هفت درصد ماليات به پوشک اضافه شد و قيمت کالا هم هفت درصد افزايش داشت و به حدود 38 هزار تومان رسيد. اتفاق ديگر اين بود که مثل هميشه اواخر سال به اندازه اي که دولت حقوق را بالا مي برد و روي قيمت اجناس هم تاثير مي گذارد، حدود 18 درصد قيمت پوشک افزايش پيدا کرد و به 45 هزار تومان رسيد. اين افزايش قيمت تا اينجا عادي بود. اما در ماه هاي دوم، سوم و چهارم سال جديد که بحران ارزي شروع شد، قيمت ارز دولتي حدود 15 درصد افزايش پيدا کرد و آنجا قيمت پوشک به 53 هزار تومان رسيد. يعني در واقع ما دو افزايش قيمت 17-18درصدي در کمتر از پنج ماه داشتيم. اتفاق بدتر اين بود که دولت دلار چهارهزارو 200توماني را به مواد اوليه پوشک و مواد سلولزي اختصاص نداد و با توجه به اينکه 70 درصد مواد اوليه پوشک حتي براي اجناس کم کيفيت، خارجي است، اينجا حدود 60 درصد افزايش قيمت داشتيم. يعني پوشک از 53 هزار تومان به 85 هزار تومان رسيد که الان هم با همين قيمت در دسترس است.وي در ادامه افزود: مسئله ما توليد پوشک نيست، من با تامين کننده ها حرف زدم و ايراد آنها اين بود که اجازه ترخيص اجناس به آنها داده نمي شود؛ يعني مولفيکس و ديگر برندها واردات را انجام داده بودند، اما چون دولت نمي خواست به آنها دلار تخصيص دهد اجازه واردات نمي داد. اينجا بود که کالا کمبود پيدا کرد. مسئله پوشک براي مردم بسيار جدي است و معمولا کسي پوشک را روزانه نمي خرد و معمولا مردم پوشک را براي دو، سه ماه ذخيره مي کنند و اين کالا چون کالاي گراني است يک جا خريد مي کنند. در چنين شرايطي که عرضه و تقاضا دچار مشکل مي شود مردم احساس نگراني مي کنند و خريد را زياد مي کنند و با بالارفتن تقاضا، عرضه به مشکل مي خورد و اين شائبه نبودن پوشک باعث به هم خوردن تقاضا مي شود و نوسانات عرضه و تقاضا شائبه ها را بيشتر مي کند و به صورت کلي و به خودي خود افراد سودجو هم هميشه وجود دارند و ممکن است با احتکار پوشک نوسانات را بيشتر کنند.
    
    مردم به قيمت پوشک حساس هستند
    ابراهيميان در پاسخ به اين سوال که آيا قيمت پوشک به شرايط عادي بازخواهد گشت، گفت: امکان ندارد و اگر قيمت ارز دولتي باز هم بالا برود، ما باز روي همين 85 هزار تومان هم جهش خواهيم داشت. مگر بتوانند قيمت دلار را کنترل کنند. اثر اجتماعي اين اتفاق به خوبي حس مي شود. براي کساني که بچه دارند، تقريبا هر خانواده اگر هفته اي يک بسته پوشک مصرف کند، مي شود چهار بسته در ماه و ماهانه حدود 400 هزارتومان هزينه پوشک بچه يا بزرگ سال خواهد شد و شما فرض کنيد در خانواده اي با درآمد ماهانه دوميليون تومان، 400 هزارتومان چقدر عدد بزرگي است. پوشک کالايي است که حساس به قيمت است و مردم به شدت از آن تاثير مي پذيرند، حتي عده زيادي از مردم گراني و ارزاني کالاها را با پوشک مي سنجند. مردم به قيمت پوشک حساس اند، توجه داشته باشيد نواربهداشتي کالاي ارزان تري است. درست است که مصرف نواربهداشتي بيشتر است، اما چون نواربهداشتي ارزان تر است خيلي حس نمي شود و تحت تاثير قرار نمي گيرد، اما افزايش قيمت و درصدش شبيه آن است.اين کارشناس در پايان اضافه کرد: کالاي سلولزي کالاي پرتخفيفي است، چون درخواستش زياد است. سال گذشته که توليدکنندگان درخواست افزايش قيمت کردند دولت قبول نکرد و گفت به جاي افزايش قيمت، تخفيف ها را کم کنيد. اتفاقي که افتاد، ما مجبور شديم تخفيف را کم کنيم و من با قاطعيت مي گويم با اين اتفاق مصرف تمام مواد سلولزي مثل تيشو، دستمال توالت و دستمال کاغذي به شدت کاهش پيدا کرد. ايرج حريرچي، سخنگوي سازمان غذا و دارو، نيز در نشست هفتگي خود با خبرنگاران در مورد قيمت هاي بالا و کمبود پوشک در داروخانه ها عنوان کرد: اين موضوع ارتباط مستقيمي با وزارت بهداشت ندارد، اما جلسه اي با سازمان غذا و دارو در اين رابطه برگزار و اعلام آمادگي کرديم در تفاهم نامه اي با وزارت صنعت و معدن و تجارت براي تهيه و تامين پوشک اقدام کنيم. ما نمي توانيم در حوزه توليد و توزيع اقلام ديگر، از جمله پوشک ورود کنيم، اما تلاش مي کنيم زمينه حل مشکل واردات مواد اوليه از گمرک را فراهم کنيم.
    گراني و احتکار، گريبان پوشک نوزادان را گرفت / پوشک در 6 ماه از 36 هزار تومان به 85 هزار تومان رسيد
    


 روزنامه شرق، شماره 3235 به تاريخ 13/6/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه زبان شناسي اجتماعي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 202)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است