|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/22: زين كوه دگر صدا نيايد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4343
دو شنبه 26 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4183 22/6/97 > صفحه 7 (جلد دوم) > متن
 
      


ياد -2 
زين كوه دگر صدا نيايد
حسين عرفاني، دوبلور نامي ايران در 76 سالگي درگذشت    
    براي حسين كه مانند خسرو، صميمي و مهربان بود
    رامبد جوان

    متاسفم كه اين يادداشت را براي از دست دادن عزيزي مهربان مي نويسم. اصولا يادداشت كردن وقايع و احساسات آدم ها چيز عجيبي است، چون وقتي آن را مي نويسي، انگار كه واقعا داري باورش مي كني كه آن اتفاق افتاده و از آن جدا مي شوي. انگار كه با نوشتن به آن رسميت مي دهي. اخبار خوش هم همين طورند، وقتي آنها را مي نويسي، انگار چند برابر مي شوند.
    
    از دست دادن «حسين عرفاني» و نوشتن يادداشت درباره او براي من بسيار غم انگيز است. چند ساعت قبل عكسش را ديدم كه در حال خنديدن بود. خنده اش آنقدر خنده پهني بود كه درجا مرا نگران كرد، چون ديروز خبر بيمارستان رفتنش را شنيده بودم.
    «حسين عرفاني» يكي از دوستان خيلي مهربان و با معرفت من بود و مطمئنم همان قدر كه او را دوست داشتم، او نيز مرا دوست داشت. حسين هميشه به من لطف داشت. او اصولا با همه محيطش مهربان و خوش اخلاق بود و بگو و بخند داشت. «حسين عرفاني» هميشه تاثيري مثبت، گرم و صميمي در اطراف و محيطي كه در آن حضور داشت، مي گذاشت. او به نوعي مرا به ياد خسرو شكيبايي مي انداخت. مرحوم شكيبايي نيز فردي بسيار بزرگ، عميق، مهم ولي خيلي خيلي صميمي و مهربان بود.
    از صميم دل دعا و آرزو مي‎كنم كه روح حسين شاد باشد و براي خانواده اش آرزوي صبر و سلامتي دارم. هميشه از دست دادن، اتفاقي عجيب و سخت است كه متاسفانه انگار قرار نيست هيچ وقت زخم آن التيام پيدا كند.
    
    
    

    
    بذله گو و شوخ
    منوچهر والي زاده

    من و حسين عرفاني با هم وارد كار شديم، با هم سريال بازي كرديم، همبازي هم در تئاتر بوديم و همكار هم در دوبله هم بوديم.حسين عرفاني مرد بسيار خوش صدا و رفيق بسيار دوست داشتني من بود. خنده هميشه روي لب هايش بود و بسيار شوخ و بذله گو بود. ويژگي مهم اخلاقي حسين عرفاني، رفتار مناسبي بود كه با مخاطبينش داشت. قطعا براي چنين صدايي جايگزيني نخواهيم داشت چون هركس صداي خاص خود را دارد مگر اينكه جوان ها به اميد خدا انضباط رفتاري و اخلاقي كه حسين داشت پيشه خود قرار دهند تا جايي براي خودشان پيدا كنند. جايگزين حسين نمي شوند اما براي خودشان جايگاهي پيدا مي كنند. معتقدم دوبلور جماعت مورد محبت مردم و جوان هاي ايراني هستند به خاطر جذابيتي كه دوبله دارد هم مورد علاقه بزرگ ترها و هم مورد علاقه بچه هاست. من اين محبت و صميميت مردم را نمي توانم فراموش كنم. باور كنيد از همان لحظاتي كه حسين را از دست داديم تلفن هايي كه به من مي شود اشك مرا در مي آورد. قطعا روح حسين از اين ميزان محبت شاد مي شود.
    
    
    فقط صداي با اقتدار نبود
    مريم شيرزاد

    غم نبود آقاي عرفاني خيلي سنگين است.
    به دليل اينكه آقاي عرفاني در زمان حيات شان بيرون از اتاق كار و ضبط خيلي به همه ما انرژي مي دادند، ايشان شاد وسرزنده بودند.
    قطعا الان كه نيستند ما بيشتر متوجه عدم حضور ايشان مي شويم.
    اينكه حسين عرفاني چه كسي بود و چه كرد.
    عرفاني به جهت بار هنري كه كارهايش داشت تا ابدالدهر در ذهن باقي خواهد ماند و ما همچون آقاي عرفاني در دوبله نخواهيم داشت.
    حسين عرفاني فقط صداي بااقتدار نبود، ايشان از قدرت اجرايي فوق العاده برخوردار بودند، قدرت درك فوق العاده داشتند، حسين عرفاني توانايي پذيرش و درك سريع از نقشي كه به ايشان سپرده مي شد داشتند.
    آن نشاط و شور و هيجاني كه به ديگران مي بخشيدند: آن وجهه اصلي و ويژگي بارز او بود.
    از اين به بعد خيلي عميق غم نبودش حس مي شود.. خيلي متاسفم و غمگين.
    
    
    صداي منحصربه فردي كه از دستش داديم
    بهروز رضوي

    حسين عرفاني از همكاران قديمي و از دوستان خوب من بودند. خيلي كم او را مي ديدم اما خيلي قبولش داشتم و براي من دوست داشتني بود. حقيقتا به خاطر از دست دادن اين صداي ماندگار متاسف شدم. صداي حسين عرفاني منحصربه فرد بود، صداي ويژه اي كه ضمن نمك خاصي كه داشت با هر نقشي دلنشين مي شد. بعضي وقت ها جاي نقش منفي صحبت مي كرد اما آنقدر صداي حسين سمپات بود كه نقش منفي را هم براي مان دوست داشتني مي كرد و به دل مي نشست.حسين عرفاني به واقع كار آشنا و كار بلد. از معدود صداهاي ماندگاري كه صدايش در هر نقشي قرارمي گرفت. او به كمال سخن مي گفت و سخنانش بر دل مي نشست.حسين از صداهاي ماندگاري بود كه نه تنها شنوندگان، صدايش را فراموش نمي كنند بلكه در ذهن هر ايراني مي ماند. نه تنها جايگزيني براي صداي حسين عرفاني نيست بلكه براي هيچ يك از هنرمندان كشورمان جايگزين پيدا نمي شود. هركدام آنها ويژگي مختص خودشان رادارند. ممكن است دو بلورهاي توانمندي وارد عرصه دوبله شوند ولي صداي حسين ملح و نمكي داشت كه نمي توانم جايگزيني برايش متصور شوم.
    
    
    سلطان دوبلاژ ايران
    ميرطاهر مظلومي

    حسين عرفاني سلطان دوبلاژ ايران بود. او مردي تكرارنشدني بود. اخلاق مدار و با محبت. فقدان برخي انسان ها خلل و شكافي بزرگ را در زندگي ديگران ايجاد مي كند و فقدان آقاي عرفاني هنر دوبلاژ ايران را دچار شكافي بزرگ كرد. صداي ماندگاري داشت و آنقدر در كنار ما بود كه حالا هيچ كس رفتن او را باور نمي كند.
    اما جز دوست داشتن شان و زندگي با خاطراتي كه او براي ما گذاشت، كاري نمي توان كرد. حالا همه از خاطراتي كه با او داشتيم مي گوييم تا يادش را زنده نگاه داريم. آنقدر با صلابت و با روحيه بود كه هميشه به اطرافيانش روحيه و حال خوش را تزريق مي كرد. خيلي ها حال خوش شان را در طي روز مديون هم نشيني با آقاي عرفاني بودند.
    دوبلاژ يعني خانواده اي كه تمامي اعضاي آن دوشادوش يكديگرند. همه در مشكلات، فراز و نشيب ها، غم و شادي يكديگر شريكند و حسين عرفاني نقشي بسيار تعيين كننده در حال خوش دوبلاژ ايران داشت.
    حسين عرفاني در دوره شكوفايي و اوج هنر دوبلاژ ايران حضور داشت. صدايي منعطف و نيرومند داشت. در واقع او استاد تمام عيار دوبله بود. پيشكسوتاني همانند او در دانشگاه دوبلاژ تدريس مي كردند اما حسين عرفاني با سبك گويندگي اش دانشگاهي تمام و كمال داير كرد.
    او تيپ كاراكترهاي مختلفي را صداپيشگي كرد كه مثال آن در فيلم «ديدي» كه چند شخصيت را صداپيشگي كرد، كاملا محرز است. فيلم هاي ماندگار ديگري هم هستند كه بدون صداي او هرگز اينقدر تاثيرگذار نبودند.
    حتي برخي از بازيگران فيلم هاي خارجي با صداي ايشان مشهور شدند: مثل هامفري بوگارت كه به نوعي مهر و امضاي حسين عرفاني روي اين شخصيت حك شده است. شايد اگر صداي ايشان نبود هيچ كس تا اين اندازه با اين شخصيت آشنا نمي شد و حتي فيلم هاي اين بازيگر تا اين حد ماندگار نمي شد. فيلم هايي كه حسين عرفاني در آنها صداپيشگي كرده است براي هميشه در تاريخ دوبلاژ ايران ماندگار هستند. با سبك و حرفه اين هنرمند است كه مي توانيم بگوييم تنها صداست كه مي ماند.
    
    تشييع پيكر زنده ياد حسين عرفاني دوبلور پيشكسوت كه ديروز چهارشنبه درگذشت فردا ۲۲ شهريورماه از مقابل مسجد بلال تهران انجام مي گيرد. اين هنرمند عرصه دوبله در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاك سپرده مي شود.مراسم ختم اين صداي ماندگار عرصه دوبله روز شنبه ۲۴ شهريور در مسجد بلال صداوسيما ساعت ۱۶ برگزار مي شود.
    سابقه بيماري استاد حسين عرفاني صداي ماندگار دوبله تلويزيون به چند ماه قبل برمي گردد كه روند تحت درمان پزشكي ايشان رو به بهبودي بود كه متاسفانه در چند روز اخير بيماري ايشان دوباره شدت گرفت و منجر به بستري شدن او در بخش مراقبت هاي ويژه بيمارستان شد و امروز ۲۱ شهريورماه پس از يك دوره مبارزه با بيماري در بيمارستان درگذشت.

    
    

    
    جيم كري
    هنرنمايي حسين عرفاني در چند فيلم كمدي هم مويد سطح بالاي هنرنمايي اوست. يكي از كارهاي درخشان او در اين عرصه. دوبله گفتار بازيگري توانمند چون جيم كري است. جيم كري در فيلم سرگذشت ناگوار در نقش شخصيتي به نام كنت اولاف به ايفاي نقش پرداخته و بيننده ايراني از دوبله اي درخشان، نهايت لذت را مي برد. جيم كري، كمدين مشهور كانادايي- امريكايي است كه در ايران هم بسيار معروف است.
    
    
    

    
    مورگان فريمن
    مورگان فريمن، يكي از بازيگران محبوب در ايران است. بازيگري كه به مدد صداي عرفاني، به محبوبيت بيشتري در كشورمان دست يافته است. يكي از فيلم هايي كه عرفاني به جاي فريمن حرف زده، رستگاري در شاوشنگ است. فيلمي كه در نهايت تلخي، بهترين خاطره از فيلم ديدن را به خواننده القا مي كند. از ديگر فيلم هاي فريمن با صداي عرفاني مي توان از آثاري چون دوگانه اكنون مرا مي بيني و شواليه تاريكي نام برد.
    
    
    

    
    كوين اسپيسي
    محرمانه هاي لس آنجلس، يك اثر پر كشش از سينماي سبك نئونوآردر امريكاست است كه پهلو به آثار جنايي مي زند. اين فيلم را كرتيس هنس بر اساس رماني از جيمزالروي ساخت. فيلمي كه در هفتادمين دوره جايزه اسكار در سال 1997 نامزد 9 جايزه شد. حسين عرفاني در دوبله فارسي اين اثر به جاي بازيگري بزرگ چون «كوين اسپيسي» حرف زده است كه موجب لذت بردن هرچه بيشتر تماشاگر فارسي زبان از اثر مي شود.
    
    
    

    
    همفري بوگارت
    فيلم «داشتن و نداشتن» ساخته ارزشمندي ازهاواردهاكس است كه بر اساس رماني به همين نام از ارنست همينگوي ساخته شده است. داشتن و نداشتن روايت زندگي ملواني كاركشته است كه بر اساس يك اتفاق مجبور به همكاري با گروهي از خلافكاران مي شود. يكي از عواملي كه باعث شهرت اين اثر شده است بازي درخشان همفري بوگارت در نقش هري مورگان است. نقشي كه در دوبله فارسي، با هنرنمايي عرفاني لذتي دوچندان به بيننده مي دهد.
    
    
    

    
    آلن آرتور بيتس
    آلن آرتور بيتس، بازيگر توانمند انگليسي، يكي از چهره هايي است كه حسين عرفاني در چند فيلم از جمله «هملت» ساخته فرانكو زفيرلي به جاي او حرف زده است. هملت به روايت زفيرلي در زمره بهترين آثاري قرار مي گيرد كه تاكنون بر اساس يكي از نمايشنامه هاي ويليام شكسپير نوشته شده است. آنچه كه بيننده ايراني را در فهم بيشتر اين اثر ياري مي كند. هنرنمايي بي چون و چراي يكي از بهترين دوبلورهاي تاريخ دوبلوري ايران است.
    
    
    

    
    گريگوري پك
    فيلم سينمايي ديگري كه ايراني ها با صداي عرفاني ارتباط بيشتري با آن برقرار كردند، «كاپيتان هوراشيو» نام دارد. فيلمي با بازيگري فوق العاده گريگوري پك در نقش يك ناخداي كشتي جنگي در زمان جنگ هاي ناپلئون. اين فيلم با كارگرداني رائول والش و فيلنامه اي از ايوان گاف تا مدت ها بر پرده سينماهاي ايران به نمايش درآمد. فيلمي كه با هنرنمايي با سابقه ترين دوبلور ايراني، رنگ و بويي منحصر به فرد به خود گرفت.
    
    
    

    
    آنتوني كويين
    يكي ديگر از وجوه هنرنمايي مرحوم حسين عرفاني، دوبله ديالوگ هاي مربوط به بازيگري بزرگ مانند آنتوني كويين است. عرفاني كه در فيلمي چون گوتي هم به جاي اين هنرپيشه، هنرنمايي كرده بود. هنگامه اي ديگر از هنرنمايي اش را در فيلمي ماجراجويانه به نام «باد سخت در جاماييكا» هم به نمايش گذاشت. اين فيلم را الكساندر مكندريك ساخت و آنتوني كويين در نقش اصلي آن ظاهر شد و موفقيت هاي بسياري به دست آورد.
    
    
    

    
    توشيرو ميفونه
    آكيرا كوروساوا، فيلمساز برجسته و صاحب سبك اهل كشورژاپن را همه مي شناسند. فيلمسازي كه شاهكارهايي چون يوجيمبو، ريش قرمز، ابله و... را در پرونده كاري خود دارد. يكي از موفقيت هاي آثار اين فيلمساز در ايران، هنرنمايي حسين عرفاني در دوبله ديالوگ هاي توشيرو ميفونه به عنوان بازيگر نخست فيلم هاي مزبور كه در فيلم ريش قرمز به اوج خود مي رسد. ريش قرمز يكي از بهترين آثار تاريخ سينماي جهان به حساب مي آيد.
    
    ياد -2: زين كوه دگر صدا نيايد / حسين عرفاني، دوبلور نامي ايران در 76 سالگي درگذشت
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4183 به تاريخ 22/6/97، صفحه 7 (جلد دوم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 109 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ليزر در پزشكي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1503)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است