|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/24: صيد مخرب سواحل جنوبي ايران را عقيم مي كند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7090
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6876 24/6/97 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


صيد مخرب سواحل جنوبي ايران را عقيم مي كند
وضعيت ماهيگيران و صيد ماهي هاي خاص از سوي ماهيگيران ايراني

نويسنده: زهرا كشوري


    
    کاهش ذخاير ميگو و ماهي هفته گذشته 9صياد ايراني را به سمت کشور امارات برد تا صيد گارد ساحلي اين کشور شوند. يک نفر از آنها کشته شد. دو نفر زخمي شدند و 7 نفر هم در تور پليس دريايي امارات افتادند. اين حادثه تلخ پيش از اين هم مرداني از دريا را به ساحل ايران برنگردانده بود. صيادان ايراني با کاهش ذخاير آبزي در سواحل جنوبي کشور به سمت کشورهاي حاشيه خليج فارس مي روند تا اين سوال پيش بيايد که آيا کاهش ذخاير ماهي در سواحل جنوبي ايران تنها به دليل صيد ترال(کف روبي) شناورهاي چيني است؟ پاسخ کارشناسان محيط زيست و شيلات به اين سوال «ايران» منفي است. به گفته آنها ماهيگيران ايراني هم سهم عظيمي در تهي شدن موج هاي نيلگون خليج فارس از ذخاير آبي کشور دارند!
    
    خليج فارس به حالت طبيعي تحت چالش است
    «محمدامين طلاب»، رئيس اداره محيط زيست دريايي بوشهر در گفت و گو با «ايران»، خليج فارس را دريايي «نيمه بسته» مي داند که مقدار آبزيان آن ثابت و محدود است. به گفته اين کارشناس، همين نيمه بسته بودن يک دليل محکم براي حفاظت از ذخاير آبي آن است! البته که اين حفاظت و حراست اتفاق نمي افتد. خليج فارس بدون برداشت هاي بي رويه هم با چالش هاي جدي چون آلودگي نفتي، ترانزيت کالا، فاضلاب هاي شهرهاي ساحلي و... دست و پنجه نرم مي کند. دماي بالا هم قوز بالا قوز شده! اگرچه شوري بالاي آب هم با دماي آن همدست شده اند تا تنوع زيستي در خليج فارس را کاهش دهند. طلاب مي گويد: «بنابراين تنوع زيستي خليج فارس به صورت طبيعي تحت چالش است. وقتي چالش صيدهاي آسيب زا و آلودگي هم به آن اضافه مي شود، تنوع آن بيش از حد کاهش مي يابد و تعادل زيستي اش به هم مي خورد.»
    
    صيد ترال در کشورهاي عربي خليج فارس ممنوع
    صيادان در کشورهاي عربي از جمله «امارات» اجازه صيدهاي مخرب از جمله «صيد ترال» را ندارند. اگر دست از پا خطا کنند با جريمه هاي سنگيني رو به رو مي شوند.
    در ايران اما قوانين حفاظت دريايي از لنج ها و کشتي ها، جا مي مانند. ايراني ها حتي در فصولي که صيد ماهي ممنوع است هم صيد ترال مي کنند. «طلاب» اين روش را يکي از مخرب ترين روش هاي صيادي در خليج فارس مي داند. او مي گويد:«بيشتر از 90 درصد آبزيان به «بستر» خليج فارس وابسته اند. بويژه در نقاط کم عمق، اين وابستگي عميق تر است.» اين کارشناس، عمق خليج فارس را 90 متر اعلام مي کند و مي گويد:«در صيد مجاز، صيادان 45 روز وقت دارند تا بستر خليج فارس را با ترال خراش بدهند.» صيد ترال هرجنبده اي را به درون خود مي کشد اما ماهيگيران همه آنچه را صيد کرده اند، نمي خواهند. بنابراين مرده آنچه را نمي خواهند به دريا پس مي دهند.
    
    صيد تورهاي پلاستيکي
    صيد با تورهاي پلاستيکي هم دَخلِ بستر دريا را مي آورد. اين روش هم گونه هاي ريز آبزيان را صيد مي کند و هم آن طور که کارشناسان هشدار مي دهند چرخه زيستي را از بين مي برد. شيلات کشور در چند سال گذشته، عمليات هايي براي جمع آوري تورهاي پلاستيکي انجام داده، اما آن هم به زخم هاي ناشي از تورهاي پلاستيکي پايان نداده است. طلاب، تور گوشتگير را هم از جمله صيدهاي مخرب مي داند و مي گويد:«اين تور هم انواع صيدها را به دام مي اندازد و بستر رودخانه را نازا مي کند.» تخريب سواحل ايراني خليج فارس، تنها به همين روش صيد ختم نمي شود. صيادان ايراني در جنگل هاي حرا، سواحل مرجاني و خوريات هم صيادي مي کنند. کارشناسان از اين مناطق به عنوان مناطق «نوزادگاهي»(محل تخم ريزي ماهي و ميگو) ياد مي کنند که صيادان با صيد غيرمجاز «لاروي» زيستمندان دريايي را از بين مي برند و اجازه توليد مثل بيشتر به دريا را نمي دهند.برخي از صيادان، از صيد محاصره اي هم به عنوان يک صيد مخرب ياد مي کنند. اما طلاب اين ديدگاه را قبول ندارد. او مي گويد:«صيد محاصره اي بر خلاف ساير روش ها که همه چيز را صيد مي کند، به دنبال گونه هاي خاصي از جمله «تن ماهيان» است. بنابراين تخريب و کف روبي را به دنبال ندارد.» البته اين صيد هم بي خطر نيست. گاهي اوقات دلفين ها به دام اين تورها مي افتند و از آن جان سالم به در نمي برند.
    
    «گرگور» صيد محبوب اماراتي ها
    گرگور بي خطرترين روش صيد ماهي در خليج فارس است. کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس با الزامي کردن اين روش، باعث شده اند تا تعداد ماهي و ميگو در سواحل اين کشورها افزايش يابد. اين روش در ايران هم استفاده مي شود. طلاب مي گويد:«در اين روش، صيد انتخابي است. گونه زنده صيد مي شود و مي توان آن را به دريا بازگرداند.» البته در اين ميان افزايش قيمت دلار و کاهش ارز پولي، معادله اين روش را در آب هاي ايران به هم مي زند. برخي از صيادان در گفت و گو با «ايران» از گراني تور گرگور خبر مي دهند و مي گويند:«احتمالاً آنها سال ديگر نتوانند تور گرگور بخرند.» عمر تورهاي گرگور نزديک به ۸ ماه است و صيادان هر سال اقدام به خريد گرگور جديد مي کند، اما «طلاب» اين نگراني صيادها را قبول ندارد. او مي گويد:«همانطور که گرگور گران مي شود، صيادان هم ماهي ها را گرانتر از سال قبل مي فروشند.» هرچند حرف هاي محيط زيستي ها درباره آنچه درباره محيط زيست خليج فارس مي گويند نشان مي دهد حوزه استحفاظي آنها از ساحل دريا پيشتر نمي رود، با اين همه طلاب همچنان معتقد است:«کاهش صيد نشان مي دهد، مديريت درستي بر امواج خليج فارس حاکم نيست.»
    
    صيد تخم نوزاد ماهي و ميگو توسط صيادان
    سوالي که اين روزها ذهن بسياري را به خود مشغول کرده اين است که چرا صيادان ايراني از روش هاي مخرب استفاده مي کنند تا در نهايت به دليل کاهش ماهي و ميگو در ايران، خود شکار گارد ساحلي کشورهايي چون قطر، امارات و عربستان شوند؟ آيا سازمان حفاظت محيط زيست هيچ وظيفه اي براي کنترل صيدهاي غيرمجاز و بي رويه ندارد؟
    «داود ميرشکار»، مديرکل زيست بوم هاي دريايي سازمان محيط زيست در گفت و گو با «ايران» مي گويد:«طبق قانون حفاظت از دريا، بهره برداري به طورمستقيم به سازمان شيلات برمي گردد.» او البته اين قانون را نافي وظيفه سازمان حفاظت محيط زيست نمي داند، اما سازمان محيط زيست هم اعتباري در چنته ندارد که بخواهد روي صيد خارج از مناطق حساس ساحلي نظارت داشته باشد. به گفته ميرشکار پايش آبسنگ هاي مرجاني توسط پرديسان در بوشهر، جزاير خارک، خارگو و نايبندان خبر از مرگ 95 درصدي آبسنگ هاي مرجاني دارد. اين مرگ را تغيير اقليم و گرم شدن هوا براي آنها رقم زده است. آبسنگ هاي مرجاني يکي از مناطق نوزادگاهي ماهي و ميگو هستند! مرگ آن هم در کنار ساير عوامل، کاهش ميزان ماهي و ميگو خليج فارس در سواحل ايران را به دنبال دارد.
    داود ميرشکار همچنين نبود يگان دريايي متعلق به محيط زيست را يکي از علل بسته بودن دست محيط زيست در نظارت روي شيوه هاي صيد صيادان در خليج فارس مي داند و مي گويد: «اکثر ماموريت هاي محيط زيست در مناطق خشک است.»
    ميرشکار برجاي ماندن تورهاي گرفتار در زير آب را هم يکي ديگر از تهديدهاي آبزيان خليج فارس مي داند که ممکن است پستانداران دريايي را دچار خفگي کند.
    
    فروش ماهي وسط دريا
    ميرشکار از فروش ماهي توسط صيادان ايراني و خالي شدن بازارهاي داخلي هم خبر مي دهد. او علت اين ماجرا را بالا رفتن قيمت ارز مي داند که باعث شده بسياري از ماهيان صيد شده از سوي ملوان هاي ايران سر از بازار کشورهاي عربي دربياورد. مشاهدات ميداني ميرشکار نشان مي دهد که در بازار ماهي جزيره قشم نه تنوع ماهي وجود دارد و نه ماهي با کيفيت مطلوب. کشورهاي عربي ماهي ايران را با قيمت بالاتري مي فروشند و همين باعث شده تا بازار داخلي از رونق بيفتد. ميرشکار اعتقاد دارد که بايد روي صادرات نظارت جدي داشت چون ماهي نقش اساسي روي تغذيه مردم دارد.
    کسبه بازار ماهي بوشهر هم فيلمي براي خبرنگار «ايران» فرستاده اند که نشان از فروش ماهي هاي سردخانه اي در بازار بوشهر دارد. آنها مي گويند صيادان ايراني بهترين ماهي ها را در دريا به خريداراني از امارات و قطر مي فروشند و لنج هاي آنها از دل خليج فارس خالي به سواحل مي رسند. اين مساله را «محمدامين طلاب»، رئيس اداره محيط زيست دريايي بوشهر هم تاييد مي کند و مي گويد: «صادرات وقتي از مبادي گمرکي نباشد، طبيعتاً سود لازم را هم براي کشور ندارد.» او نقبي هم به سال 1990 در زمان جنگ خليج فارس مي زند و مي گويد: «آن روز هم بازار بوشهر اين شرايط را تجربه کرد.» طلاب، فروش ماهي به کشورهاي عربي را با توجه به کاهش ارزش پولي کشور، طبيعي مي داند و مي گويد:«يک دينار 50هزارتومان است.»
    
    صيد مخرب سواحل جنوبي ايران را عقيم مي کند / وضعيت ماهيگيران و صيد ماهي هاي خاص از سوي ماهيگيران ايراني
    


 روزنامه ايران، شماره 6876 به تاريخ 24/6/97، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 82 بار
    آثار ديگري از "زهرا كشوري"

  بازگشت دوباره طرح تشكيل وزارتخانه ميراث فرهنگي به مجلس / ايرادات شوراي نگهبان رفع مي شود
زهرا كشوري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  اشتغال 250 نفر از هر صد مگاوات توليد برق خورشيدي / چرا چراغ انرژي هاي خورشيدي - بادي در ذهن وزارت نيرو روشن نمي شود؟
زهرا كشوري، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  مترو براي حفاري، آب «چشمه علي» را خالي كرد / چشمه علي شهرري بعد از 20 روز دوباره جوشيد
زهرا كشوري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  طعم تلخ چغندر قند در كام خشك درياچه اروميه
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  كارشناسان ستاد احياي درياچه اروميه و وزارت نيرو در ميزگرد روزنامه ايران: درياچه اروميه نمرد، احيا هم نشد
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ليزر در علوم پزشكي
شماره 2 (پياپي 1002)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است