|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/24: حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4424 24/6/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


يادداشت 
حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت


نويسنده: محمدحسين بابالو

دنياي اقتصاد : زمان توجه جدي به حجم عرضه محصولات فولادي و مصنوعات ساختماني فرا رسيده است آن هم در شرايطي که سقف مجاز قيمت ها باز شده و همه چيز براي عرضه هاي انبوه کالاهايي همچون ميلگرد و پروفيل آماده شده است. آينده بازار و نوسان قيمت ها را حجم عرضه ها تعيين مي کند و نمي توان به اين شرايط کم توجهي کرد.
    آزادسازي قيمت فولاد در کنار دستورالعمل هاي پيشين به اين معني است که بازار فولاد ديگر چيزي براي مخفي کردن ندارد و از هم اکنون مي توان با صراحت کامل تمامي رخدادهاي پيدا و پنهان اين بازار را از دريچه بورس کالا مورد ارزيابي قرار داد. از سوي ديگر محصولات مياني و مواد اوليه مورد معامله در ماه هاي پيش بايد به توليد محصولات نهايي و مصنوعات فولادي رسيده و در بورس کالاي ايران با قيمت هايي با دلار ۴۲۰۰ توماني (بر منوال سابق) عرضه شود ولي در کنار آن سقف مجاز رقابت در بورس کالا باز خواهد بود. به صورت دقيق تر هم اکنون است که بايد اوج تمرکز بر حجم عرضه ها را چه در رسانه ها و چه در نهادهاي نظارتي مورد توجه قرار داد، زيرا نبض مديريت بازار هم اکنون از مسير عرضه محصولات مي تپد و بازار است که به بيشترين حجم عرضه محصول نهايي نياز خواهد داشت.
    مديريت بازار فولاد با فرض قيمت هاي نهايي کشف شده براي مصرف کننده نهايي را بايد رکن اصلي در بازار به شمار آورد زيرا اين عدد است که بر فعاليت اقتصادي مصرف کننده نهايي تاثيرگذار بوده و تکانه هاي قيمتي محصولاتي همچون ميلگرد، تيرآهن و پروفيل نيز واقعيت هاي بازار فولاد را با محوريت مصرف کننده نهايي تصوير مي کند. حال در شرايطي که حجم عرضه مواد اوليه و محصولات مياني به سهولت قابل رصد است زمان آن فرا مي رسد تا تمامي تمرکز خود را روي وضعيت بازار محصولات نهايي بگذاريم و بدون هيچ پرده پوشي يا اغماض به واقعيت هاي اين بازار از دريچه بورس کالا نگاه کنيم. در شرايطي که مواد اوليه و محصولات مياني بسياري در بورس کالا مورد معامله قرار گرفته، اجراي تمامي دستورالعمل هاي پيشين به يک رکن اصلي بدل خواهد شد و بايد نياز به عرضه کافي در بورس کالا را در پيش گرفت تا کمترين تکانه قيمتي به بازار وارد نشود و حتي از روند کاهشي قيمت هاي فعلي تا حد امکان حمايت کرد.
    در گذشته اغلب تمرکز بر بازار ميلگرد و بعضا تيرآهن بود ولي هم اکنون زمان آن فرارسيده تا به معاملات محصولات نهايي همچون پروفيل نيز ورود کنيم تا حقي از مصرف کننده نهايي تضييع نشود. اين ساز و کار در مکانيزم بازار آزاد به معني تلاش براي عرضه هاي حداکثري قابل توجيه است و اگر بتوان از فاز عرضه و با دقت بالا آن هم از دريچه بورس کالا و با تمرکز بر الزامات حجم عرضه ورود کرد، مي توان به سهولت به مديريت بازار پرداخت. اين در حالي است که هرگونه انحراف از اجراي دستورالعمل ها يا همان عدم عرضه مکفي در بازار به معني طغيان عليه بازار آزاد است که در شرايط فعلي خطايي است نابخشودني
    در صورتي که عرضه هاي مورد انتظار آن گونه که در بخشنامه ها به آن توجه شده اجرايي نشود بازار نيز به ثبات نرسيده و متهم اصلي در اين رويکرد عرضه کنندگاني خواهند بود که به تعهدات خود در بخش محصولات نهايي عمل نمي کنند. توجه به حجم عرضه محصولات نهايي بازار را مديريت خواهد کرد آن هم در وضعيتي که برداشته شدن سقف مجاز قيمت ها همه چيز را براي جذابيت عرضه در بورس کالا آماده کرده است.
    تهديد اصلي در رويکرد فوق عرضه قطره چکاني کالاهايي همچون ميلگرد و پروفيل است، زيرا بيشترين حجم تاثيرگذاري بر مکانيزم بازار را داشته و هرگونه کم توجهي به آنها زيان بازار و دقيق تر زيان مصرف کننده نهايي را در پي خواهد داشت. به عنوان يک نمونه مشخص مي توان از آخرين عرضه پروفيل در بورس کالا ياد کرد آن هم در وضعيتي که در فاصله ۲۰ خرداد تا ۱۷ مرداد هيچ عرضه اي به ثبت نرسيده بود و همين روند موجب شد عرضه ۸۳۶ تني پروفيل با نزديک به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن تقاضا همراه شود. شايد اين روند به دليل ابهام در ساز و کارهاي قيمت گذاري بوده باشد ولي از اين پس ديگر هيچ بهانه اي براي عدم اجراي تعهدات و مصوبات وجود نداشته و بازار به عرضه نياز دارد نه عرضه قطره چکاني. پيگيري تامين نياز بازار يا عدم تامين آن از هم اکنون به عنوان يکي از نيازهاي رسانه اي مورد توجه قرار گرفته و در اين خصوص به بررسي دقيق تمامي رخدادها مي پردازيم.
    مدت ها توجه به معاملات پروفيل در بورس کالا از اهميت کمتري برخوردار بود ولي از اين پس زمان آن فرارسيده تا واقعيت هاي اين بازار مهم را بيش از پيش مورد توجه قرار دهيم و اين رويکرد تا زماني که شاهد عرضه هاي حداکثري و آرامش بازار باشيم شايان توجه خواهد بود. ساده ترين موضوعي که در آينده مورد توجه قرار خواهد گرفت حجم معاملات مواد اوليه و محصولات مياني و مقايسه آنها با حجم عرضه محصولاتي همچون ميلگرد و پروفيل است و اين رويکرد در روزهاي آينده با صراحت بيشتري با فرض محاسبات دقيق مورد ارزيابي قرار خواهد گرفت. اگر ليست اسامي خريداران ورق نورد گرم يا شمش در بورس کالا اعلام شده بود بررسي واقعيت ها آسان تر بود ولي هم اکنون نيز مي توان با کنار هم قرار دادن شواهد و قرائن به واقعيت هاي اين بازار و رانت هاي احتمالي در اين صنايع پي برد که براي برخي چندان جذاب نيست.
    
    
يادداشت: حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4424 به تاريخ 24/6/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 83 بارآثار ديگري از "محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  حاشيه نگاري بر يك پيشنهاد / طرح «دنياي اقتصاد» براي اصلاح بازار پليمرها با بازخوردهاي بسياري همراه بود
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 76، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است