|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/25: بازگشت دوباره طرح تشكيل وزارتخانه ميراث فرهنگي به مجلس
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7090
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6877 25/6/97 > صفحه 21 (اجتماعي) > متن
 
      


بازگشت دوباره طرح تشكيل وزارتخانه ميراث فرهنگي به مجلس
ايرادات شوراي نگهبان رفع مي شود

نويسنده: زهرا كشوري


    
    مديرکل امور مجلس معاونت حقوقي، مجلس و استان هان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور از برطرف کردن دو ايراد وارده به طرح تشکيل وزارت ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از سوي مجلس خبر مي دهد.
    «عباسعلي کدخدايي» سخنگوي شوراي نگهبان صبح ديروز در نشست خبري خود از رد طرح تشکيل اين وزارتخانه خبر داده بود.
    او گفته است:«در ذيل ماده واحده که بار مالي ناشي از تغيير عنوان را از محل صرفه جويي تامين کرده، با توجه به نظريه تفسيري شوراي نگهبان مغاير اصل ۷۵ قانون اساسي شناخته شد، ايرادات نسبت به اين لايحه به مجلس شوراي اسلامي ارجاع شده است.»
    اما «مرتضي شکوهي» مديرکل امور مجلس معاونت حقوقي ميراث فرهنگي درباره رد اين طرح توسط شوراي نگهبان به «ايران» مي گويد: «شوراي نگهبان چند هفته پيش دو ايراد به طرح گرفت. ايراد اول بار مالي طرح براي دولت بود. ايراد دوم هم به بعضي از قوانين حوزه ميراث فرهنگي برمي گردد.» به گفته شکوهي شوراي نگهبان اعتقاد دارد بعضي از قوانين حوزه ميراث فرهنگي به قبل از انقلاب باز مي گردد و ممکن است که مغاير با شرع باشد. او البته خبري از قوانين مورد نظر شوراي نگهبان ندارد. در عين حال شکوهي از رفع اين دو ايراد توسط بهارستاني ها خبر مي دهد و مي گويد:«اين طرح دوباره اول مهر به صحن علني مجلس مي رود تا به راي مجلسي ها گذاشته شود.»
    «سيد احسان قاضي زاده هاشمي» نماينده مجلس هم در گفت و گو با «ايران» مي گويد: «هر تشکيلات جديدي خواه و ناخواه بار مالي دارد. با يک هزينه جديد اداره مي شود. دولت بايد اين اعتبار را مشخص کند.»
    پيش از اين، «نصرالله پژمانفر» و «طيبه سياوشي» نمايندگان مجلس به «ايران» گفته بودند قرار نيست رديف جديد بودجه اي براي وزارتخانه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تعريف شود. آنها درآمدزايي از طريق واگذاري بناهاي تاريخي به بخش خصوصي با بهره برداري هاي اقامتي و فرهنگي را براي اداره وزارتخانه جديد کافي دانسته بودند.
    اين نمايندگان طرح تشکيل وزارتخانه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را در راستاي چابک سازي دولت دانسته بودند. البته دلايل ديگري هم داشتند. به اعتقاد نمايندگان موافق با تشکيل وزارتخانه جديد، سازمان ميراث فرهنگي در قامت معاونت رئيس جمهوري توان برقراري ارتباط موثر با دستگاه ها و وزارتخانه هايي چون آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، امورخارجه و... را ندارد. پژمانفر در اين باره مي گويد «ميراث فرهنگي و گردشگري براي تحقق اهداف بايد بتواند با ده ها دستگاه ريز و درشت همکاري کند.» او همين عدم توان همکاري را دليل مغفول ماندن بسياري از ظرفيت ها و پتانسيل هاي سه حوزه درآمدزا در عمارت آزادي مي داند.
    پيش از اعلام نظر شوراي نگهبان، بهارستاني ها تعداد اداره کل ها و ادارات سازمان ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري در کشور را کافي دانسته و اعلام کردند، لزومي به بزرگتر کردن دولت وجود ندارد. همچنين آنها آب پاکي را روي دست همگان ريختند و اعلام کردند که مجلس قرار نيست اجازه بدهد تا نيروي جديد به اين وزارتخانه اضافه شود. «سيد احسان قاضي زاده هاشمي» هم در اين باره مي گويد:«دولت بايد تاييد کند که اعتبار براي اداره وزارتخانه جديد را دارد. حالا مي تواند معادل سازي کند.»
    به گفته اين نماينده مجلس بعد از مشخص شدن اين موضوع، دوباره مجلسي ها طرح را براي تصويب به شوراي نگهبان مي فرستند .
    «سيده فاطمه ذوالقدر» عضو کميسيون مشترک بررسي طرح تشکيل وزارت ميراث فرهنگي و گردشگري نيز در گفت و گو با ايسنا بررسي ايرادات شوراي نگهبان به مصوبه تشکيل وزارت ميراث فرهنگي را به بعد از تعطيلات مجلس موکول مي کند.
    او مي گويد: «پس از مصوبه مجلس براي تشکيل وزارت ميراث فرهنگي، شوراي نگهبان دو ايراد به آن گرفت که يکي از آنها مربوط به قوانين پيش از انقلاب بود که در مورد آن کميسيون رفع ايراد کرد و ايراد ديگر به بار مالي اين طرح برمي گشت که در اين باره کميسيون بر نظر خود اصرار کرد چرا که ما معتقديم تشکيل وزارت ميراث فرهنگي بار مالي ندارد و کارمندان و ساختمان هاي سازمان ميراث فرهنگي تنها به وزارت تغيير نام مي دهند.»
    به گفته ذوالقدر، مجلسي ها رايزاني هاي خود را با اعضاي شوراي نگهبان ادامه مي دهند. او مي گويد:«در صورتي که نمايندگان با نظر کميسيون موافق باشند و به اصلاحات راي دهند، اين طرح مجدداً به شوراي نگهبان ارجاع خواهد شد.» به گفته ذوالقدر در صورت مخالفت مجدد شوراي نگهبان و اصرار مجلس، احتمال ارجاع اين طرح به مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز وجود دارد.
    
    بازگشت دوباره طرح تشکيل وزارتخانه ميراث فرهنگي به مجلس / ايرادات شوراي نگهبان رفع مي شود
    


 روزنامه ايران، شماره 6877 به تاريخ 25/6/97، صفحه 21 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 87 بار
    آثار ديگري از "زهرا كشوري"

  صيد مخرب سواحل جنوبي ايران را عقيم مي كند / وضعيت ماهيگيران و صيد ماهي هاي خاص از سوي ماهيگيران ايراني
زهرا كشوري، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  اشتغال 250 نفر از هر صد مگاوات توليد برق خورشيدي / چرا چراغ انرژي هاي خورشيدي - بادي در ذهن وزارت نيرو روشن نمي شود؟
زهرا كشوري، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  مترو براي حفاري، آب «چشمه علي» را خالي كرد / چشمه علي شهرري بعد از 20 روز دوباره جوشيد
زهرا كشوري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  طعم تلخ چغندر قند در كام خشك درياچه اروميه
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  كارشناسان ستاد احياي درياچه اروميه و وزارت نيرو در ميزگرد روزنامه ايران: درياچه اروميه نمرد، احيا هم نشد
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله صنعت آسانسور
متن مطالب شماره 60، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است