|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/26: مرثيه اي براي نغمه ها و نوحه هاي فاخر عاشورايي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7069
يك شنبه 5 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6878 26/6/97 > صفحه 8 (فرهنگي) > متن
 
      


مرثيه اي براي نغمه ها و نوحه هاي فاخر عاشورايي
اهالي موسيقي با «ايران» در ميان گذاشتند

نويسنده: ندا سيجاني


    
    موسيقي آييني و مذهبي بيان کننده باورها و اعتقاداتي است که از گذشته تا به امروز وجود داشته است؛ اعتقاداتي که امروز رنگ ديگري گرفته و باورهايي که غيرباورشده اند آنچنان که در هنرهم تاثيرگذاربوده و ديگر کمتر شاهد آثارهنري مذهبي هستيم که براساس باورها، اعتقادها و دانش ها شکل بگيرد، بويژه در توليدات موسيقي؛ يا اگرهم هست خيلي ناياب است. عده اي تقصيرکار را برگردن سياست و فضاي جامعه مي اندازند و عده اي ديگر بودجه هاي محدود را بهانه مي کنند. اين مسيرسبب شده موسيقي هاي وارداتي تاثير مخربي برتوليدات مذهبي داشته باشند. آنچه که امروز به گوش جوان ها مي رسد بيش از آنکه اعتقادات را تحکيم کند نگاه آنها را تغيير داده است.
    
    گنج هايي از نوحه را کشف کردم
    رسول نجفيان بازيگر و کارگردان تئاتر است و در زمينه آثارموسيقي عاشورايي و مذهبي کارهاي متفاوتي ارانه کرده ؛ آثاري چون «عاشورا مي گريم»، «ذوالجناح مي آيد بي سوار» و... او مي گويد: سي سال از عمرم را همراه با ديگر هنرمندان با دوربين فيلمبرداري به شهرستان ها و روستاها مي رفتم و ناخودآگاه اين عشق در من به وجود آمد که در زمينه آثار مذهبي تحقيق و جست و جو کنم. آن زمان ها وقتي فرصتي پيش مي آمد و گروه به تهران بازمي گشت من مي ماندم و در روستاها به دنبال مثنوي خوان يا شاهنامه خوان مي گشتم. ثروت ما تنها به بناهاي کهنسال و آثار تاريخي خلاصه نمي شود بلکه ميراث ارزشمندي وجود دارد که سينه به سينه به نسل امروز منتقل شده است.
    اوافزود: نوحه ها و نواهاي عاشورايي جزو ارزشمندترين آثار فاخر فرهنگي و ميراث معنوي ما هستند و از آنجايي که درمعرض آسيب قرارداشتند و جاي آن را آهنگ هاي سخيف لس آنجلسي گرفته بود وظيفه خودم دانستم دراين زمينه فعاليت کنم هرچند که يک عده از روي غرض آمدند وگفتند من نوحه خوان شده ام. اولاً که نوحه خواني کار زشتي نيست. دوم اينکه خود را در جايگاه مداحان و نوحه خوان هاي عزيز که صداي گرمي دارند و شمع محفل حسيني را با نوحه هاي اصيل روشن نگاه داشته اند نمي دانم.
    نجفيان گفت: زماني که اين کارها توليد شد با استقبال خوبي روبه رو شدم و احساس کردم توليد اين گونه آثار ضرورت دارد. بنابراين همانطورکه ازلابه لاي خاک ها و کاسه هاي شکسته گنج پيدا مي کنند من هم جست و جو کردم تا از دل هاي شکسته شاهنامه خواني ها، مثنوي خواني ها و نوحه و نواهاي عاشورايي را جمع آوري کنم.
    
    عدم تبليغات در رسانه ملي
    محسن جليلي از آهنگسازاني است که درزمينه آثارمذهبي فعاليت مي کند و سال گذشته آلبوم موسيقي «سربلندان» با صداي خوانندگان نام آشنايي چون علي اصغر شاه زيدي، قاسم رفعتي، محمد معتمدي، حسين عليشاپور، بامداد فلاحتي و... را منتشر کرد. او مي گويد: کم توجهي در انتشار آلبوم هاي موسيقي تنها به موسيقي هاي آييني و مذهبي محدود نمي شود بلکه چند سالي است تمامي بخش هاي موسيقي گرفتار اين مساله هستند ولي با وجود اين مصائب کم و بيش توليداتي درزمينه موسيقي آييني وجود دارد که متاسفانه تبليغاتي ازسوي رسانه ها براي آنها انجام نمي گيرد. او گفت: رسانه هاي ديداري و شنيداري بيشتر معطوف به پخش کارهايي چون مداحي ها و فضاهاي نوحه و روضه هستند و به توليدات خوانندگان موسيقي اقبالي نشان نمي دهند اين درحالي است که تاثيرهر اثرهنري به شنيده شدن و ديدن آن است. به طورمثال آلبوم «سربلندان» اتفاقي بود که شبيه آن درسال هاي اخيررخ نداد و با 8 خواننده درجه يک ونسل هاي سني متفاوت جمع آوري شده بود اما حتي يک قطعه ازاين آلبوم از راديو و تلويزيون پخش نشد.
    
    کارهاي سطحي در شان اهل بيت(ع) نيست
    رضا مهدوي، پژوهشگر و کارشناس موسيقي نيز براين نظر است که همين تعداد آثاري هم که توليد و منتشر مي شود عرض ارادت هنرمندان و موسيقيدان ها به اهل بيت(ع) است اما متاسفانه بايد بگويم اين تعداد در شان دستگاه امام حسين(ع) نيست و هنرمندان بايد نسبت به توليد چنين کارهايي دست به عصا حرکت کنند و وسواس به خرج دهند نه به صرف اينکه ملودي به ذهنشان رسيده يا از جايي برداشت کرده اند با يک تنظيم سردستي و بودجه هاي اندک يک کار ضعيف توليد کنند که دراين صورت بهتراست کاري توليد نشود، چرا که مردم از گذشته ها تا اکنون دراين ايام گوششان به سمت مداحان و روضه خوان ها و ذاکران بازاست و مي شنوند.
    به گفته مهدوي تجربه نشان داده آثارموسيقايي حتي اگر با کيفيت خوب هم منتشر شود مردم خيلي وابستگي به آن ندارند ارتباط غريبي با آن دارند. راهکاري که مي توان پيشنهاد کرد اين است که يکي ازدستگاه هاي دولتي يا بخش هاي خصوصي که از منابع مالي خوبي برخوردارند بهترين گزينه هاي خوانندگي، شعر، ترانه، تنظيم وآهنگسازي را در يک اتاق فکر دعوت کرده و مشورت کنند و طي اين سال ها آنقدرچکش کاري صورت بگيرد تا اثري ماندگارمنتشرشود تا جبران اين سال ها باشد ومردم از شنيدن آن لذت ببرند. او افزود: هنرمندان هدفشان عرض ارادت است اما نبايد با کارهاي سطحي باطن قضيه را ناخواسته خدشه دار کنند، چرا که کار سطحي در شان دستگاه امام حسين(ع) نيست و اگر قراربراين است کار تبليغي انجام شود بايد ازهرجهت درجه يک باشد. کساني که دراين مسيرحرکت مي کنند بايد دانش واعتقاد داشته باشند و کار را خودخواسته و دلي منتشر کنند.
    
    نگاه ويژه متوليان فرهنگي به مداحان
    رضا صادقي ازخوانندگان موسيقي پاپ است که فعاليت هاي بسياري درتوليد آثار مذهبي چه به صورت تک آهنگ و چه همخواني با ديگر خوانندگان داشته است قطعاتي چون «قرص ماه خوني»، «سقاي عشق» و... از تجربه هاي او دراين زمينه است و براين نظر است هنرمنداني که دراين مسير قدم برمي دارند براساس ارادت قلبي شان است اما مشکلي که وجود دارد اين است که بعد از ساخت اين آثار و زماني که براي آن صرف مي شود هيچ استفاده ديگري وجود ندارد وحتي دربرنامه هايي متناسب با اين ايام کارهاي ما ارائه نمي شود و همين امر سبب شده اين گونه کارها آرام آرام پنهان و پنهان تر شوند.
    اين خواننده بيان کرد: حمايت ازاين کارها به رسانه ملي و متوليان فرهنگي برمي گردد اما متوليان بيش ازآنکه به اين موضوع ها فکر کنند ميليون ها تومان به برخي مداحان پرداخت مي کنند آن هم کارهايي که در شان امام حسين(ع) نبوده و بيشتر شبيه موسيقي هاي سبک است که به نظر من قبيح شده است.ضمن احترام به يک عده که هنوزهم ارادت هاي ويژه خود را اعلام مي کنند بايد بگويم امروز ميکروفن دست کساني است که اين اجازه را به خود مي دهند هر شعري را بخوانند.
    
    مرثيه اي براي نغمه ها و نوحه هاي فاخر عاشورايي / اهالي موسيقي با «ايران» در ميان گذاشتند
    


 روزنامه ايران، شماره 6878 به تاريخ 26/6/97، صفحه 8 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    آثار ديگري از "ندا سيجاني"

  خاطره اجراهاي حشمت فراموش شدني نيست / كتاب «افق بيكران» در صدمين سالگرد تولد حشمت سنجري منتشرشد
ندا سيجاني، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  موسيقي آييني راوي امين معرفت شنيداري / گفت و گو با حميدرضا اردلان آهنگساز و پژوهشگر موسيقي
ندا سيجاني، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  حسين عليزاده: تريبون در اختيار موسيقي كوچه بازار است / دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي جوان به كار خود پايان داد
ندا سيجاني، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  اكبر گلپايگاني خواننده اصيل موسيقي ايراني در گفت و گو با «ايران»: زورشان به موسيقي آوازي نرسيد...
ندا سيجاني، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  فراز و فرودهاي جشنواره اي كه سياسي نيست / گزارشي از روند برگزاري دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي جوان با نگاه استادان و شركت كنندگان
ندا سيجاني، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت دولتي
متن مطالب شماره 37، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است