|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/26: 60 روز سرنوشت ساز
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5204 26/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


60 روز سرنوشت ساز
پروسه خداحافظي مديران بازنشسته فرصت جوانگرايي و تهديد آشفتگي در برخي نهادها را به همراه دارد


رئيس سازمان بازرسي کل کشور، آخرين هفته شهريور را با يک اولتيماتوم جنجالي شروع کرد؛ او به بازنشستگان شاغل در دستگاه هاي دولتي هشدار داد که فقط 60 روز مهلت دارند شغل خود را ترک کنند! قاضي ناصر سراج، با اشاره به تاييد «طرح اصلاح قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان» در شوراي نگهبان گفت: از تاريخ ابلاغ اين قانون، به کارگيري بازنشستگان و يا بازخريد شده ها در دستگاه هاي دولتي و تمام دستگاه هايي که به هر نحوي از بودجه عمومي کل کشور استفاده مي کنند، بجز مقامات مصرح در قانون مذکور ممنوع است. اين هشدار همانقدر که ته دل خيلي ها را خالي کرد، براي خيلي ها هم گوشنواز بود؛ هشداري که زمزمه هايش به دوم مرداد برمي گشت، به همان روزي که بهارستان نشينان با 194 راي موافق به اصلاح قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان راي دادند، همزمان هم موجي از دلهره و اضطراب را دردل بازنشسته هاي شاغل بوجود آوردند و هم موجي از اميد را در دل نيروهاي جوان متخصص و تحصيلکرده، نيروهايي که خوابش را هم نمي ديدند يک روز گذرشان به يک پست مديريتي دولتي بيفتد.
    اولتيماتوم 60 روزه رئيس سازمان بازرسي کل کشور حالا روال اين تغيير را سرعت بيشتري بخشيده است، انگار قطار تغييرات در پست هاي دولتي با اين هشدار، روي ريل افتاده است. قطاري که مقصدش از اينجايي که ما امروز هستيم، يعني بيست و ششمين روز شهريور 97، چندان روشن نيست و هنوز اما و اگرها درباره مدت زمان در نظر گرفته شده براي اين تغييرات و جابه جايي هاي بزرگ و مهم، زياد است. اما و اگرهايي که مي توانند اين مهلت را هم به يک فرصت جانانه تبديل کنند و هم به يک تهديد بزرگ. فرصتي که مي تواند زمينه ساز حضور نيروهاي جوان تر، پر انرژي تر و با انگيزه تر شود و تهديدي که روي از دست دادن تجربه جماعتي مي چرخد که سال هاي سال دستي بر آتش داشته اند و چند پيراهن بيشتر از بقيه پاره کرده اند. جماعتي که آمارشان هم با ابهامات زيادي همراه است، با اين که روز تصويب قانون منع به کارگيري بازنشسته ها اعلام شد که 1700 پست مديريتي دولتي با اين قانون، خالي مي شود، اما به فاصله کوتاهي معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي کشور با اعلام تعداد رسمي مديران بازنشسته دولتي، اين آمار را به 110 نفر کاهش داد. جمشيد انصاري گفت: ما در کشور حدود يکهزار نفر مقامات داريم. درباره بازنشسته هاي دولتي الان 15 استاندار و 14 معاون استاندار بازنشسته داريم که با اين حساب در مجموع تعداد بازنشسته هاي دولتي 110 نفر هستند که حدود 12درصد از ميزان مقامات را شامل مي شود.
    رئيس امور اداري و استخدامي کشور همان زمان تصريح کرد که تاکيد رئيس جمهور اين است که قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشسته ها را فرصت براي دولت بدانيم و در اين راستا از نيروي جوان و همين طور ظرفيت زنان استفاده کنيم.
    
    مديران جوان، موفق ترند
    خارج شدن مديران بازنشسته از بدنه دولت و خالي شدن صندلي هاي مديريت بنا به اجرايي شدن قانون منع بکارگيري بازنشسته ها فرصتي خواهد بود براي مديران جوان و مياني تا شايستگي هاي خود را براي قرار گرفتن جاي مديران قبلي نشان دهند. موفقيت مناسب مديران جوان را تجربه نيز ثابت کرده است؛ براي نمونه مي توان به وزير جوان وزارت ارتباطات اشاره کرد يا از مديران جوان تلويزيون مانند مدير شبکه 3 نوشت که در جذب مخاطب موفق عمل کرده است.
    مسعود رضايي، عضو کميسيون اجتماعي شوراي اسلامي با اشاره به اين که جوانگرايي و اعتماد به قشر جوان چه در زمان هايي که از روي اجبار بود و چه زماني که با اختيار انتخاب شده اند مفيد بوده است مي گويد: با کنار گذاشتن مديران بازنشسته، فرصتي براي استخدام تعدادي از جوانان تحصيلکرده که بيکار هستند، پيش مي آيد. رضايي درباره تاثيرتغيير مديران بر روند اجراي کارها در ادارات مختلف ادامه مي دهد: مدير جوان با اين که تجربه مدير بازنشسته را ندارد، اما قطعا قدرت ريسک و اجرايي بالايي دارد، مديران جوان با گرفتن مشاوره از مديران قبلي بدون شک، قوي تر از آنها عمل خواهند کرد.
    آن طور که او توضيح مي دهد، دوران جنگ تحميلي نمونه موفق از مديريت جوانان است، مديراني که توانستند با انگيزه و از خودگذشتگي، دوران جنگ را مديريت کنند، قطعا مي توانند امروز بهتر از گذشته و حتي بهتر از مديران بازنشسته عمل کنند.
    
    حساب مديران بازنشسته مسدود مي شود
    يکي از نگراني ها دور زدن قانون از سوي برخي مديران بازنشسته است و برخي کارشناسان هشدار مي دهند اين قانون شايد پس از مدتي آن طور که بايد اجرا نشود اين درحالي است که در مجلس براي رفع اين نگراني ها تدابيري انديشيده شده. احسان قاضي زاده هاشمي، عضو کميسيون فرهنگي مجلس دراين باره مي گويد: مجلس پيگير اجراي قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان است به همين منظور سامانه رصد راه اندازي شده و هر شش ماه يک بار گزارش نحوه اجرا و نظارت بر اين قانون به صحن علني ارائه خواهد شد. آن طور که او مي گويد نمايندگان تلاش کرده اند تا ديوان محاسبات و سازمان بازرسي نيز به اين مهم توجه بيشتري کنند
    قاضي زاده هاشمي ادامه مي دهد: به اين ترتيب حقوق بازنشستگاني که بعد از دو ماه مهلت کناره گيري نکرده باشند با اعلام ديوان محاسبات قطع شده و حساب بانکي آنها حتي با نام آن دستگاه، دولت يا سيستم بانکي مسدود مي شود. بنابراين بايد گفت نمايندگان مجلس در اجراي قانون مصمم هستند به همين خاطر مديران بازنشسته به جاي تلاش براي گرفتن استفساريه از مجلس بهتر است دراين دوماه شرايط را به گونه اي مديريت کنند که نهاد تحت مديريت شان و شهروندان کمترين آسيب را ببينند. عضو کميسيون فرهنگي درباره قانون منع به کارگيري بازنشستگان در دستگاه هاي دولتي، مي افزايد: قانون منع به کارگيري بازنشستگان تاکيددارد که هر فردي باهر عنواني که در گذشته بازنشسته شده باشد، مشمول اين قانون مي شود و لازم به ذکر است که عنواني به نام معوق از بازنشستگي در قانون نداريم.
    
    خطر گپ مديريتي
    غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي، عضو کميسيون برنامه وبودجه مجلس مي گويد: پيش از تصويب اين قانون، بحثي در شوراي عالي امور اداري مطرح بود در اين زمينه که بايد تا حد امکان از جابه جايي هاي گسترده مديريتي در سطوح کلان پرهيز کرد. چراکه معمولا اين تغييرات مديريتي در کشور مبتني بر تجارب و شايستگي ها نيست و بيشتر به صورت سليقه اي انجام مي شود. به همين دليل زمان زيادي نياز است تا مديران جديد با چم وخم سازمان متبوع خود آشنا شوند که اين زمان سبب ايجاد گپ مديريتي مي شود. او ادامه مي دهد: اصل حضور بازنشستگان در اين سمت ها اشتباه بوده است و اين هزينه را کساني به جامعه تحميل کرده اند که اين مديران را به اين سمت ها منصوب کرده بودند. آسيب ديگر اين تغييرات گسترده اين است که بازنشستگان عمدتا در جايگاه هاي حساس به کار گرفته شده اند، بنابراين بهتر است مديران جديدي که به کارگرفته مي شوند از بدنه همانجا باشند تا جوان هاي آن سازمان ارتقا يابند.
    علي ساري، عضو کميسيون اجتماعي مجلس نيز با اشاره به سردرگمي هاي احتمالي مردم در زمان جابه جا شدن مديران بازنشسته با مدير جديد مي گويد: زمان تصويب و ارائه طرح اين قانون در مجلس نگراني هايي مبني بر جابه جا شدن اتوبوسي معاونان بعد از تغيير مدير و همچنين سردرگمي مردم در مدت زمان 60 روزه تا آمدن مدير جديد وجود داشت، در حال حاضر نمايندگان مجلس تمام تلاش خود را براي متضرر نشدن مردم در فاصله زماني تغيير مديران، با کنترل بيشتر بر اين اداره ها خواهند کرد.
    
    وقتي بازنشستگان به ياد جنگ افتادند
    برخي مديران از زماني که خبرهايي مبني بر قانون منع به کارگيري بازنشستگان به گوششان رسيد، به جاي منتظر ماندن براي تصويب نهايي، دنبال راه حلي براي دور زدن اين قانون مي گردند؛ تبصره يکم قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان، جانبازان بالاي 50 درصد، آزادگان بالاي سه سال اسارت و فرزندان شهدا را مشمول اين قانون نمي داند. همين قانون باعث شد تا برخي مديران از پرونده هاي جانبازي خود پرده برداري کنند و يک شبه خاطرات جنگ و جبهه خود را براي همه رو کنند. اما اين نحوه رفتار مديران بي پاسخ نماند و رئيس فراکسيون ايثارگران مجلس با تاکيد بر اين که مجلس با رصد عملکرد بنياد شهيد و امور ايثارگران اجازه هجوم مديران بازنشسته به اين نهاد را نخواهد داد از معرفي افراد متخلف در زمينه دست کاري ميزان جانبازي به مراجع قضايي خبر مي دهد. حسن نوروزي با اشاره به ابلاغ قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان از سوي رئيس مجلس به رئيس جمهور به منظور اجرا، عنوان مي کند: فشار به مسوولان بنياد شهيد براي افزايش درصد جانبازي از سوي مديران بازنشسته به هيچ عنوان پذيرفتني نيست و مجلس با اين پديده بشدت برخورد مي کند. مجلسي ها در اقدامي ديگر به مديراني که دنبال دور زدن قانون هستند، گوشزد کردند که در صورت صحت اين موارد، مجلس طرح تحقيق و تفحص از بنياد شهيد را کليد مي زند تا با بررسي پرونده مديران بازنشسته و معرفي اين افراد به مراجع قضايي جلوي اين نوع از دور زدن قانون گرفته شود.
    
    خلا قانوني
    در سال هاي اخير چند بار قانون هاي مشابه قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان براي کنار گذاشتن افراد بازنشسته اعمال شده است، براي نمونه مي توان به قانون «بازنشستگي پيش از موعد» اشاره کرد که تعدادي از بازنشسته ها را به خانه فرستاد. اما هميشه اين قانون ها با خلا و اصلاحيه هايي که داشته اند، نتوانستند به صورت جامع و کامل اجرا شوند، به طور کلي اين خلا ها هميشه دست اجراکننده هاي قانون را بسته و دست افرادي را که به دنبال دور زدن قانون بودند باز گذاشته است.
    در حال حاضر با تصويب قانون منع به کارگيري بازنشسته ها هم زمزمه هايي از وجود خلا هايي در اين قانون وجود دارد، بهمن طاهرخاني، عضو کميسيون حقوق و قضا مجلس شوراي اسلامي مي گويد: اگر قرار باشد هر قانوني که در مجلس تصويب مي شود، براي آن با رابطه و رانت، اصلاحيه و استفساريه بدهند، سنگ روي سنگ بند نمي شود.
    طاهرخاني، درباره استثنايي که براي بازنشسته شدن نيروهاي مسلح در اين قانون در نظر گرفته شده است، عنوان مي کند: مقام معظم رهبري به عنوان بالاترين مرجع قانوني و ديني درباره بازنشسته شدن اين افراد تصميم مي گيرد، در واقع اين اختيارات بندهاي قانون را نفي نمي کند و همين امر نشان از نداشتن خلا در آن است. آن طور که عضو کميسيون حقوق و قضا توضيح مي دهد هر قانوني به شکل کلي خلآيي دارد، اما در مورد قانون منع به کارگيري بازنشسته ها، رهبري به عنوان فرمانده کل نيروهاي مسلح به صورت مستقيم درباره بازنشسته شدن نظامي ها و براساس مصالح کشور تصميم مي گيرد.
    
    2 مدير پرحاشيه
    اجراي قانون منع به کارگيري بازنشستگان بيش از هر ارگاني به مذاق ساکنان خيابان بهشت خوش نيامد، شهردار تهران از همان روزهاي اول ساز ناسازگازي با اين قانون را کوک کرد و شوراي شهر با آوردن بهانه و اصلاحيه و استفساريه از ماندن افشاني حمايت کردند. در تازه ترين اظهارنظر محسن هاشمي، رئيس شوراي شهر تهران بعد از نهايي شدن اجراي اين قانون از سوي شوراي نگهبان باز هم به ماندن شهردار اشاره کرد و گفت: هيچ تغييري در موضع ما درمورد ماندن شهردار و ثبات مديريتي ايجاد نشده و ما اعضاي شوراي شهر تلاش مي کنيم تا تفسير قانون به نفع ماندن افشاني در شوراي شهر باشد. اگر هم مراکز ذي صلاح به صورت کتبي و نه مصاحبه و نه نقل قول از سوي خبرنگاران به ما بگويند که فعاليت شهردار تهران برخلاف قانون است آن موقع ما هم پاسخ نامه را کتبا خواهيم داد و درنهايت استفساريه خواهيم گرفت.
    مهدي تاج، رئيس فدارسيون فوتبال کشورمان، مدير بعدي است که به دنبال دور زدن اين قانون است و در روزهاي اخير بارها اعلام کرده است داراي جانبازي 50 درصدي است، ماجرايي که خيلي سريع از سوي بنياد شهيد تکذيب شد، اما تاج بارديگر گفت که به دنبال انجام کارهاي اداري و شرکت در کميسيون هاي پزشکي بنياد شهيد براي مشخص شدن درصد جانبازي اش است و تا آن زمان چيزي براي گفتن ندارد. با اين حال آنچه مشخص است تلاش هاي بيهوده دومدير بازنشسته براي ماندن در پست هاي شان است.
    
    لزوم حفظ کرامت مديران بازنشسته
    بيشترکارشناسان معتقدند چنانچه سکان هدايت نهادهاي مختلف در اختيار جوانان قرار گيرد با توجه به انرژي جوانان مشکلات زودتر حل و فصل خواهد شد، اما دراين بين نبايد فراموش کرد تجربه گرانبهاي مديران پيشکسوت مي تواند در کنار انرژي جوانان زمينه را براي رسيدن به اهداف هر سازماني فراهم کند. زهرا سعيدي، نماينده مجلس دراين باره مي گويد:با اجراي قانون منع به کارگيري بازنشستگان در دستگاه هاي اجرايي بايد مراقب بود کرامت مديران بازنشسته حفظ شود، زيرا رفع مشکلات کشور با تلفيق تجربيات مديران بازنشسته و ايده مديران جوان امکان پذير است.
    او ادامه مي دهد: هم اکنون مديران بازنشسته بايد با انتقال تجربياتي که دارند در جهت بهبود ارائه خدمات در دستگاه ها نقش آفريني کنند تا مديران جوان بتوانند با بهره مندي از دانش آنها براحتي از گردنه مسووليتي که برعهده مي گيرند، عبور کنند.
    
    به استقبال مديران جوان برويم
    حسن زياري، رئيس پيشين دانشگاه پيام نور درباره فرصت و تهديدهاي قانون منع به کارگيري بازنشستگان مي گويد: حضور افراد جوان در پست هاي مديريتي مي تواند با توجه به پشتکار و انرژي آنها، جاي خالي مديران باتجربه را که بازنشسته مي شوند براحتي پر کند. پس هيچ گونه جاي نگراني وجود ندارد و بايد از حضورشان استقبال کرد.
    
    60 روز سرنوشت ساز / پروسه خداحافظي مديران بازنشسته فرصت جوانگرايي و تهديد آشفتگي در برخي نهادها را به همراه دارد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5204 به تاريخ 26/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 172، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است