|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/26: قوانين مسدود نساز
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5204 26/6/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
 


قوانين مسدود نساز
جام جم از حمايت هاي ظاهري اروپا از برجام و خروج شركت هاي اروپايي از ايران گزارش مي دهد


از 18 ارديبهشت که رئيس جمهور آمريکا از برجام خارج شد، اروپايي ها حرف هاي زيادي درباره توانايي شان براي جبران خسارت هاي ناشي از خروج آمريکا از توافق هسته اي زده اند؛ جلسات زيادي گذاشته و با يکديگر رايزني کرده اند.در نشست هاي خبري گفته اند براي مقابله با تحريم هاي آمريکا چنين و چنان مي کنند. قوانين مسدودسازشان را به روز کرده و گفته اند نهاد مالي مستقلي براي دور زدن تحريم هاي آمريکا راه خواهند انداخت.
    خلاصه در نمايش چيزي کم نگذاشته و تمام تلاششان را کرده اند تا به آمريکايي ها نشان دهند براي خودشان کسي هستند و مي توانند حيثيتشان را که توسط ترامپ با خروج از برجام خدشه دار شده، باز يابند. با اين حال خروجي همه اينها براي ايران، تقريبا هيچ بوده و به قول رهبر انقلاب اقدامات اروپا چيزي شبيه شوخي است: «الان هم که دارند بازي درمي آورند. به نظر من در اين قضاياي مربوط به برجام و تحريم ها دارند شوخي مي کنند؛ در واقع اينها رفتار مناسبي با ما ندارند.» (ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيات دولت در 7 شهريور 97)
    در چنين شرايطي وزير خارجه کشورمان به اروپايي ها هشدار داده که از حالت انفعال در برابر آمريکا خارج شوند و اگر واقعا مايل به ادامه برجام هستند اقدام جدي انجام دهند. جريمه شرکت هايي که با ايران قطع همکاري مي کنند پيشنهاد وزير خارجه کشورمان است و بايد ديد اين پيشنهاد در واقعيت چقدر عملياتي است.
    يکي از اقداماتي که اروپايي ها در ماه هاي گذشته انجام داده و در بوق و کرنا کرده اند که گام سرنوشت سازي براي مقابله با تحريم هاي آمريکا برداشته اند،به روزرساني قوانين مسدودساز بود.
    اين قوانين اولين بار سال ۱۹۹۶ به کار گرفته شد و جامعه اروپا (که بعدها به اتحاديه اروپا تغيير يافت) در آن زمان تصميم گرفت براي مقابله با تحريم هاي آمريکا عليه کوبا و همچنين تحريم ها عليه ايران و ليبي موسوم به «داماتو» يک سلسله مقررات بازدارنده وضع کند تا کشورهاي اروپايي بدون ترس از تحريم هاي ثانويه بتوانند با اين کشورها تجارت کنند. آن مقررات گرچه به تصويب رسيد اما به دليل اختلاف سياسي ميان مقامات اروپايي و بيل کلينتون، رئيس جمهور سابق ايالات متحده هيچ گاه در عمل اجرايي نشد.
    اکنون با خروج آمريکا از برجام، مقامات اتحاديه اروپا همان قوانين را با يک سري اصلاحات و بازنگري در دستور کار مجدد قرار داده و به روزرساني کرده اند.
    به دنبال تصويب اين قوانين، اتحاديه اروپا به شرکت هاي اروپايي که پس از تهديدهاي دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا قصد قطع همکاري و خروج از بازار ايران را دارند هشدار داد که با تحريم هاي اين اتحاديه مواجه خواهند شد.
    با اين حال مواضع بعدي مقامات اروپايي حکايت از اين داشت که اين همه بند و ماده در قوانين مسدودساز و هشدارهايي که پس از آن داده شد، همگي در حد تعارف و فرماليته هستند. در همين زمينه مي توان به موضعگيري امانوئل مکرون، رئيس جمهور فرانسه اشاره کرد که از ناتواني اروپا به مجبور کردن شرکت هاي خصوصي براي ادامه حضور در ايران مي گفت: «ما نمي خواهيم شرکت هاي فرانسوي را به ماندن در ايران مجبور کنيم؛ رئيس جمهور فرانسه، مدير اجرايي توتال نيست. من دوست دارم که شرکت هاي فرانسوي بتوانند با توجه به ظرفيت بازار ايران در اين کشور بمانند ولي مدير اجرايي توتال از منافع خودشان دفاع مي کند و اين وظيفه آنهاست که خطر ماندن در ايران را با خطرهايي که در عربستان و آمريکا متوجه آنها مي شود، مقايسه کنند.
    
    خروج شرکت هاي اروپايي يکي پس از ديگري
    همين هم شد که شرکت هاي اروپايي بدون توجه به قوانين مسدودساز، يکي پس از ديگري راه خروج از ايران را در پيش گرفتند و خبري هم از قوانين مسدودساز و تحريم و حتي تذکر به اين شرکت ها در کار نيست.
    شرکت فرانسوي توتال يکي از اولين شرکت هايي بود که اعلام کرد ايران را ترک مي کند و براحتي به قرارداد خود پشت پا زد و پس از يک سال معطل نگاه داشتن پروژه فاز 11 پارس جنوبي، به بهانه تحريم هاي آمريکا رسماً از آن کنار کشيد. شرکت هاي بوئينگ، ايرباس و اي.تي.آر هم با آغاز تحريم هاي آمريکا از نيمه مرداد اعلام کردند به قرارداد خود با ايران عمل نخواهند کرد. شرکت هاي خودروسازي رنو و پژو و سه شرکت بزرگ هواپيمايي اروپا شامل بريتيش ايرويز انگلستان، ايرفرانس فرانسه و کي.ال.ام هلند نيز مدعي شده اند به علل اقتصادي فعاليت خود را در ايران متوقف خواهند کرد؛ اما به نظر مي رسد اين اقدام آنها ناشي از فشار آمريکا بوده و جالب آن که اتحاديه اروپا هيچ گونه فشاري به اين شرکت ها نمي آورد که به همکاري با ايران ادامه دهند. خروج پي در پي شرکت هاي اروپايي از ايران در شرايطي صورت مي گيرد که دولت هاي اروپايي مدعي تداوم پايبندي به توافق هسته اي با ايران هستند و اصرار دارند که ايران همچنان ذيل محدوديت هاي هسته اي اين توافق باقي بماند.
    اما وزير خارجه کشورمان هشدار داده چنين روندي قابل تداوم نيست و اروپايي ها بايد تصميم بگيرند که آيا آماده اند حرف هاي خود را به عمل تبديل کنند.
    ظريف از اروپا درخواست کرد که براي گام اول قوانين ممنوعه براي مقابله با تحريم هاي آمريکا را اعمال کرده و شرکت هايي را که به دليل تحريم هاي آمريکا از مناسبات تجاري با ايران خارج مي شوند مجازات کنند.
    
    راه هاي فرار شرکت هاي اروپايي از جريمه
    با اين حال فواد ايزدي، استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در گفت وگو با جام جم، جريمه شرکت هاي اروپايي را چندان عملي نمي داند و در همين زمينه به راه هاي فرار شرکت هاي اروپايي از اين جريمه ها اشاره مي کند.
    ايزدي در اين باره مي گويد: شرکت هاي اروپايي براي فرار از جريمه هاي احتمالي کشورشان مي توانند اعلام کنند که ما نه به خاطر تحريم آمريکا بلکه به دليل نامساعدبودن شرايط سرمايه گذاري در ايران از ادامه همکاري با اين کشور انصراف داديم. بنابراين معلوم نيست که حتي در صورت عزم اروپاييان براي اجرايي کردن قوانين خود زمينه براي جريمه شرکت هاي اروپايي که از همکاري با ايران منصرف شدند، وجود داشته باشد. اتفاقا اين نکته که ايزدي به آن اشاره مي کند همان چيزي است که در مورد شرکت هواپيمايي بريتيش ايرويز افتاده و اين شرکت اعلام کرده به دليل سودآور نبودن به فعاليت هاي خود در ايران خاتمه مي دهد. ايزدي البته در عزم کشورهاي اروپايي براي جريمه شرکت هاي خاطي هم ترديد دارد و مي گويد: حتي اگر اين اتفاق بيفتد هم دردي را از مشکلات اقتصادي ما دوا نخواهد کرد و نبايد به حرف هاي اروپا دل بست.
    اميرعلي ابوالفتح، کارشناس مسائل بين الملل هم به جام جم مي گويد: در عين حال اميد چنداني هم به اين موضوع نيست که اروپاييان بتوانند از مکانيسم ها استفاده کرده تا پاسخ حداکثري به مطالبات ايران بدهند، چرا که واقعيت تلخ نظام بين الملل اين است که اقتصاد اروپا بشدت وابسته است و بدون تماس با نظام مالي مبتني بر دلار ادامه حيات ندارد.
    وي مي افزايد: تعهدات و اظهارنظرهاي سياسي ضرورتا براي شرکت هاي اروپايي الزام آور نيست و اين شرکت ها براساس مصلحت سنجي و به حداکثر رساندن سود سهامداران تصميم مي گيرند، بنابراين در صورتي که شرکت هاي اروپايي بر سر دوراهي همکاري يا عدم همکاري با ايران قرار بگيرند قطعا ارتباط خود را با ايران قطع مي کنند. مجموعه اين موضعگيري ها و اتفاقاتي که از 18 ارديبهشت تاکنون افتاده، اظهار نظر خاوير سولانا، مذاکره کننده پيشين هسته اي اروپا را در ذهن تداعي مي کند که اخيرا در گفت وگويي تاکيد کرد: قدرت آمريکا امروز قدرت نظامي نيست بلکه دلار است و آنها اروپا را سر جايش مي نشانند. البته موضعگيري سولانا حالت خوشبينانه ماجراست و حالت بدبينانه تر که بسياري از کارشناسان، آن را به واقعيت نزديک تر مي دانند اين است که اصولا دولت هاي اروپايي هم عزمي براي مقابله عملي با تحريم هاي آمريکا ندارند و صرفا به دنبال حفظ پوسته اي از برجام براي حفظ حيثيتشان هستند.
    
    جزئياتي از قوانين مسدود ساز اروپا
    اين قوانين شرکت هاي اروپايي را از تبعيت از تحريم هاي يکجانبه آمريکا باز داشته و اين امکان را به آنها مي دهد که با شکايت از ايالات متحده يا افرادي که به واسطه تحريم بر آنها خسارت تحميل کرده اند، غرامت دريافت کنند.
    قوانين مسدودساز شرکت هاي کشورهاي عضو اتحاديه اروپا را ملزم مي کند ظرف ۳۰ روز پس از آنکه به واسطه آثار فراسرزميني تحريم هاي اتحاديه اروپا متحمل خسارت شدند، شوراي اروپا را در جريان قرار دهند. شرکت هاي اروپايي همچنين از رعايت آثار فراسرزميني تحريم هاي مشمول قوانين مسدودساز، منع شده اند. علاوه بر اين، اين قوانين احکام دادگاه هاي خارجي را که بر اساس آثار فراسرزميني تحريم هاي آمريکا وضع شده باشند در اتحاديه اروپا بي اثر مي کند.
    قوانين مسدود نساز / جام جم از حمايت هاي ظاهري اروپا از برجام و خروج شرکت هاي اروپايي از ايران گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5204 به تاريخ 26/6/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 90)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است