|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/26: با محبت اهل بيت (ع) زندگي ام را شيرين مي كنم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5436
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5204 26/6/97 > صفحه 5 (رسانه) > متن
 
 


با محبت اهل بيت (ع) زندگي ام را شيرين مي كنم
گفت و گو با رزيتا غفاري، بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر به مناسبت ايام محرم

نويسنده: فاطمه عودباشي

شايد برخي از مردم اين تصور را داشته باشند که بازيگران زياد اهل مناسک مذهبي و عزاداري و هيات رفتن نبوده يا مجال آن را نداشته باشند.
    در حالي که اين تصور اشتباه است و هر فردي بنا به اعتقادات و باورهاي مذهبي اش در مراسم عزاداري امام حسين(ع) حضور دارد و اگر هم در مراسم جمعي نباشند، اما در خلوت خودشان به امام حسين(ع) محبت مي ورزند و هر زمان گره اي در زندگي شان بيفتد، حتماً متوسل مي شوند.
    رزيتا غفاري هم از اين دست بازيگران است که فارغ از بازيگري، خودش را درگير فضاي کاذب شغلش نکرده و ترجيح مي دهد مثل ديگر افراد جامعه زندگي کند و در چنين مراسمي شرکت کند و براي امام حسين(ع) عزاداري کند. البته او تجربه بازي در سريال شب آفتابي ويژه ايام محرم را هم در کنار ديگر کارهاي مناسبتي اش دارد. او جزو بازيگران محبوب و دوست داشتني مردم است که تا امروز در سريال هايي مانند در پناه تو، در قلب من، همسفر، ملاصدرا، فصل زرد، روزهاي زيبا و... بازي کرده است. البته اين بازيگر آهسته و پيوسته در بازيگري حرکت کرده است.
    محرم بهانه اي شد تا با اين هنرمند گفت وگوي صميمانه اي داشته باشيم و از حس و حال عزاداري هاي محرمي اش در اين ماه و به ويژه اولين دهه از ماه محرم بپرسيم.
    
    در کارنامه هنري شما بازي در سريال هاي مناسبتي ديده مي شود، مانند سريال شب آفتابي که براي ايام محرم بازي کرديد. وقتي پيشنهاد بازي در چنين آثاري مي شود، چه عاملي به شما انگيزه مي دهد که بپذيريد؟
    کارهاي مناسبتي حال و هواي خاصي دارد. وقتي در چنين آثاري بازي مي کنم، انرژي و موج کار روي من تاثير مي گذارد. برايم فرقي نمي کند مناسبت، ماه رمضان است محرم يا اعياد. مهم اين است فضاي چنين کارهايي به من حس خوب مي دهد و شيرين است، حتي کمک مي کند بيشتر در فضاي آن مناسبت قرار بگيرم. بنابراين خيلي راحت مي پذيرم.
    
    سريال شب آفتابي هم که در ايام محرم پخش شد، چنين حسي را به شما منتقل کرده بود؟
    بله و نکته جالب اين بود که ضبط و پخش اين سريال همزمان شده بود و ما با پخش، دو روز فاصله داشتيم، به همين دليل سکانس هاي اين سريال که در دسته هاي سينه زني و تکيه هاي عزاداري مي گذشت به شکل مستند تصويربرداري شد. واقعا نمي توانم حس آن کار را برايتان توصيف کنم که چقدر حس لطيفي بود.
    
    بازيگري جزو مشاغلي محسوب مي شود که فضاي کاذب آن گاهي اذيت تان مي کند. آيا اين فضا به شما اين اجازه را مي دهد براحتي در هيات هاي عزاداري امام حسين(ع) شرکت کنيد و آن طور که دلتان مي خواهد عزاداري کنيد؟
    من بازيگر راحتي هستم و هميشه از حاشيه پرهيز کرده ام. راستش در لحظات مختلف زندگي به موقعيت شغلي و اجتماعي ام نگاه نکرده ام. اين که بگويم چون بازيگر هستم نبايد به هيات هاي سينه زني بروم و براي امام حسين(ع) سينه نزنم. من هم يکي هستم مثل بقيه تفاوتي نيست.
    اتفاقاً وقتي حرم امام رضا(ع) مي روم، سعي مي کنم در لحظه اي که به بارگاه ايشان نزديک مي شوم، خودم را به خدا نزديک تر کنم. به قول معروف در آن لحظه فقط به اين اتصال با خدا فکر مي کنم و حسي که خيلي هم شيرين است. به همين دليل به موقعيت کاري ام فکر نمي کنم، بلکه هميشه به دنبال ارتباط صميمي و راحت با مردم بودم.
    اين که به موقعيت اجتماعي شغلي ام فکر کنم، فقط باعث مي شود از چنين لحظات معنوي لذت نبرم و از آن فضا دور شوم. بنابراين خودم را درگير چنين اسارتي نکرده ام.
    
    طبيعي است شما وقتي در محافل مذهبي هم مي رويد، مردم نسبت به شما ابراز لطف و محبت کنند. اين مساله شما را در مراسم عزاداري امام حسين(ع) اذيت نمي کند؟
    لطف و محبت مردم در شرايط عادي زندگي خيلي خوب است و موج مثبت به من مي دهد، اما بايد به من حق بدهند که جاهايي نياز به خلوت دارم و يکي از اين جاها، حضور داشتن در بارگاه ائمه يا مراسم عزاداري ايام محرم است. ضمن اين که دوست ندارم در چنين مواقعي حضور من باعث شود خلوت مردم به هم بريزد و براي احوالپرسي به سمت من بيايند. لحظات معنوي خيلي خاص است و هيچ کس نبايد بند ارتباط حسي و معنوي با خدا را در چنين مواقعي قطع کند، حتي من به عنوان بازيگر. چون واقعاً همه ما به چنين خلوت هايي نياز داريم و تفاوتي بين من به عنوان بازيگر و يک فرد عادي جامعه نيست.
    
    آيا اين اتفاق برايتان پيش آمده است؟
    بله، زياد اتفاق افتاده است.
    
    در اين مواقع چه واکنشي نشان مي دهيد؟
    راستش سعي مي کنم حرف نزنم. واقعاً در اين لحظات به حدي در خودم غرق مي شوم که خيلي متوجه اطرافم نمي شوم. ضمن اين که سعي مي کنم بي توجهي کنم تا آن فرد به فضاي معنوي خودش برگردد و من هم در خلوت ام به خدا نزديک تر شوم.
    
    ايام محرم منجر به همدلي ميان همه مردم مي شود و همه يک حس مشترک دارند. شما که در اين ايام در هيات هاي عزاداري امام حسين (ع) شرکت مي کنيد به دنبال چه مي گرديد؟
    واقعيتي را دلم مي خواهد بگويم و دوست دارم با شما رو راست حرف بزنم. شايد همه اين طور نگويند، اما من مي گويم. در زمان هاي قديم محرم به معناي واقعي محرم بود و هر وقت ما همراه خانواده هايمان در تکيه هاي عزاداري شرکت مي کرديم از همه لحظات معنوي آن لذت مي بريم و استفاده مي کرديم.
    اما الان گاهي در برخي هيات ها و محافل حرف هايي را مي شنويم که ترجيح مي دهيم در خلوت خودمان بمانيم و گوش مان را به مراسمي بدهيم که از راديو و تلويزيون پخش مي شود. دليلش هم اين است که برخي دسته هاي سينه زني، محفلي براي رفتارهاي خارج از قاعده عده اي شده است. در حالي که مراسم امام حسين(ع) جايي براي چنين کارهايي نيست و فضاي آن خيلي خاص است.
    واقعيت اين است که من در چنين هيات هايي شرکت نمي کنم. البته منظورم هم اين نيست که همه هيات ها درگير چنين داستاني هستند، اما برخي متاسفانه درگير شده اند. من دلم مي خواهد در هياتي شرکت کنم که حرف هاي مداح به دلم بنشيند و اتصال من را با خدا بيشتر کند.
    
    آيا برايتان پيش آمده که گره اي در زندگي تان پيش بيايد و متوسل به ائمه شويد؟
    بله، ولي اول خدا و بعد از آن متوسل به کساني مي شوم که پاک هستند و معصوم. وقتي من به مشهد مي روم دلم را با خدا نزديک مي کنم و متوسل مي شوم. توکل و توسل باعث مي شود زودتر جواب بگيريم.
    
    بازيگري ماخوذ به حيا
    رزيتا غفاري سال 72 وارد دانشگاه شد و در رشته کارگرداني سينما تحصيل و کارش را با منشيگري صحنه در چند فيلم سپس بازيگري آغاز کرد. اين بازيگر چهار سال ايران نبود و بعد از بازگشت که تشنه کار بود، پيشنهاد بازي در سريال روزهاي زيبا به او شد.
    بازي در اين اثر تلويزيوني باعث شد او شروع دوباره و خوبي داشته باشد. گرچه او کمتر توانسته در نقش هاي اول چه در سينما و چه در تلويزيون بازي کند، اما بازي هاي خوبي از او ديده ايم، مانند سريال هاي در قلب من، در پناه تو، همسفر، ملاصدرا، شب آفتابي و فيلم هاي سينمايي شوکران، هتل کارتن، يکي بود يکي نبود و گربه آوازه خوان.
    او بعد از بازگشت از کانادا سعي کرد دوباره جايگاه خودش را به دست آورد و اين مساله برايش اهميت زيادي داشت. به همين دليل بازي در مجموعه روزهاي زيبا و ايفاي نقش سيما بهانه اي شد تا بينندگان با او همذات پنداري کرده و دوباره جايي در دل شان براي او باز کنند.
    در مجموع او از آن دسته بازيگراني است که هميشه از حاشيه دوري کرده و داشتن آرامش را سر لوحه کار و زندگي اش قرار داده است.
    با محبت اهل بيت (ع) زندگي ام را شيرين مي کنم / گفت و گو با رزيتا غفاري، بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر به مناسبت ايام محرم
    


 روزنامه جام جم، شماره 5204 به تاريخ 26/6/97، صفحه 5 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 50 بارآثار ديگري از "فاطمه عودباشي"

  سال مرگ صدا
فاطمه عودباشي، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  در كنار بازيگري رزمي هم كار مي كنم / گفت و گو با اميررضا دلاوري، بازيگر سريال گشت ويژه
فاطمه عودباشي، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  وداع عرفاني / گفت و گوي جام جم با 4 دوبلور پيشكسوت تلويزيون درباره زنده ياد حسين عرفاني
فاطمه عودباشي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  نزديكي هاي بهشت يك مجموعه بومي
فاطمه عودباشي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  نقاش گفت دست بريده نمي كشم! / گفت و گو با محمد نظري، مجري تلويزيون درباره مجموعه داري نقاشي هاي عاشورايي
فاطمه عودباشي، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فرهنگ ايلام
متن مطالب شماره 60-61، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است