|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/26: «من و تو» و يك جاي خفن!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5409
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5204 26/6/97 > صفحه 7 (شبكه) > متن
 
 


«من و تو» و يك جاي خفن!
نگاه جام جم به يك شبكه ماهواره اي

نويسنده: عليرضا ملوندي

چند شب پيش در يک شبکه ماهواره اي مناظره اي برگزار شد که خيلي صدا کرد و کليپ هايش در فضاي مجازي چرخيد. مرد ميانسال موفرفري در شبکه من و تو بي محابا از جمهوري اسلامي دفاع کرده و خطاب به مجري از منابع مالي اين شبکه سوال مي کند. اما ماجرا چيست؟
    
    «عليز» در برابر «من و تو»
    علي عليزاده که بين توييتري ها به «عليز» شهرت دارد يک تحليلگر سياسي و مدرس فلسفه است که سال ها در لندن زندگي مي کند و البته مواضع سياسي اش فراز و نشيب هاي زيادي داشته؛ از مخالفت با جمهوري اسلامي تا حمايت از نظام بويژه در سال هاي اخير و پس از وقايعي که در منطقه خاورميانه رخ داده است.
    او اين بار به خاطر سوال هايش از شبکه من و تو خيلي سر و صدا به پا کرد. عليزاده از پوريا زراعتي، مجري اين شبکه که از حاميان سفت و سخت سلطنت پهلوي هم هست پرسيد «تلويزيون من و تو 9 سال از تاسيسش مي گذرد اما تا حالا نگفته بودجه اش را از کجا مي گيرد، از آمريکا، عربستان يا اسرائيل!؟» سوالي که موجي در شبکه هاي اجتماعي ايجاد کرد و مجري اين شبکه هم جوابي به سوال عليزاده نداد. صحبت هاي عليزاده البته علاوه بر واکنش منفي مجريان و کارکنان شبکه من و تو با واکنش منفي برخي خبرنگاران داخلي مانند خبرنگاران روزنامه رسمي دولت (ايران) هم مواجه شد و آنها به انتقاد از سوال عليزاده پرداختند.
    اما پيش از عليزاده يکي از کساني که خيلي سخت پاپيچ منابع مالي مشکوک در همه جا مي شد يعني نادر فتوره چي به من و تو گير داد. او که يکي از روزنامه نگاران فعال در شبکه هاي اجتماعي است و پيش از اين به منابع مالي سريال شهرزاد هم خيلي انتقاد کرده بود در توييتي نوشت: « جرياني که زبانش بند مي آيد که بگويد پول چرخاندن تلويزيونش از کجا تامين مي شود، شک نکنيد روزي که به قدرت برسد زبان شما را مي برد که نپرسيد پول تلويزيونت را از کجا مي آوري. فهم اين نکته ضريب هوشي بالايي نمي خواهد، اما آزادگي زيادي مي طلبد.»
    با اوج گرفتن#مطالبه_شفافيت_مالي_من وتو خيلي از کاربران سراغ کيوان عباسي و دست اندرکاران اين شبکه رفتند و از آنها سوال کردند پول من وتو از کجا تامين مي شود اما خب پاسخي دريافت نکردند. بياييد با هم نگاهي به من و تو بيندازيم.
    
    کي راه افتاد و کجا؟
    28 اکتبر 2010، لندن. من وتو در اين تاريخ و در انگلستان از دل شبکه اي ديگر به نام «ببين تي وي» متولد شد. شبکه اي که جزو اولين تلويزيون هاي اينترنتي فارسي بود و با نهايتا ده نفر نيروي انساني اداره مي شد. «ببين تي وي» تقريبا يک دوره آزمايشي بود که از درون آن شبکه تلويزيوني من و تو متولد شد.
    
    کي مديرش است؟
    وقتي در سايت شبکه تلويزيوني من و تو روي بخش «درباره ما» کليک کنيم به سايت ديگري هدايت مي شويم که متعلق به يک شرکت رسانه به نام مرجان تي وي است. وارد سايت مرجان تي وي که به زبان انگليسي است مي شويم و روي قسمت about us کليک مي کنيم يک سري توضيحات در مورد شبکه من و تو مي آيد که اين شبکه تلاش دارد برنامه هاي خيلي خوبي براي فارسي زبانان توليد کند و مطالبي از اين دست. اما در اينجا هم چيزي در مورد اين که شبکه متعلق به چه کسي است پيدا نمي کنيم. با جست وجو در اينترنت به دو نام براي مديريت اين مجموعه مي رسيم: کيوان و مرجان عباسي. اين زوج چندان به گفت وگو در رسانه ها علاقه ندارند و البته بيشترين بازنمايي و حضور در شبکه هاي اجتماعي به رغم اين که نام مجموعه «مرجان» است کيوان بر عهده دارد.
    کيوان البته از خانواده اي رسانه اي است، پدرش فريبرز عباسي از اپوزيسيون هاي خارج نشين است که مدتي مديريت شبکه اي به نام آزادي را عهده دار بود و با صداي آمريکا (رسانه وابسته به وزارت خارجه ايالات متحده) هم همکاري داشت.
    
    چه چيز پخش مي کند؟
    تقريبا همه چيز. از مستندهاي حيات وحش گرفته تا مسابقه و موسيقي و سريال و تحليل سياسي. بعضي برنامه هاي اين شبکه به خاطر قالب جديدي که در تلويزيون هاي فارسي داشت نسبتا بيشتر از بقيه برنامه ها ديده شد مثل بفرماييد شام و استيج که اولي يک نمايش واقعي گرا بود و دومي هم يک مسابقه خوانندگي. برخي مستندهاي اين شبکه هم محل حرف و حديث ها و بحث هاي زيادي هم شده بودند.
    
    چه مي گويد؟
    مهم ترين ويژگي من و تو در زمينه فرهنگي اين است که روي سبک زندگي تمرکز مي کند. نوعي شيوه زندگي خاص که متفاوت با زندگي عرفي و معمول ايرانيان است، شايد بتوانيم اسمش را بگذاريم «زندگي آمريکايي با لهجه فارسي».
    در زمينه سياسي هم اين شبکه هر چند معتقد است طرفدار حکومت خاصي نيست اما حمايتش از خاندان پهلوي بويژه در مستندهاي تاريخي اش خيلي وقت ها توي ذوق مي زند تا حدي که باعث شده اين شبکه به يک شبکه سلطنت طلب معروف شود.
    در زمينه ديني هم من و تو تلاش مي کند کاملا لائيک باشد، هيچ نشاني از هيچ ديني بويژه اسلام نباشد اما زمزمه هايي در مورد بهايي بودن عوامل آن هميشه مطرح بوده که هيچ وقت هم کسي آن را تکذيب نکرده است.
    
    پولش از کجا مي آيد؟
    سخت ترين سوال در مورد من و تو همين سوال است! تقريبا هيچ سندي در مورد منبع مالي اين شبکه وجود ندارد، يعني احتمالا غير از عوامل اصلي و مديران شبکه کسي نمي داند من و تو هزينه اش را از کجا تامين مي کند. از تبليغ کرم هاي پوست و محصولات لاغري؟ خيلي بعيد است! هزينه اداره يک شبکه تلويزيوني آن هم در کشور گراني مانند انگلستان آنقدر زياد است که چند محصول آرايشي بهداشتي از پس آن برنمي آيند.
    شبکه من و تو طبق اسناد مالي اش که در اداره شرکت هاي بريتانيا منتشر شده در سال 2017 نزديک يک ميليون پوند از طريق آگهي درآمد داشته و در همين سال بيش از چهارميليون و 700 هزار پوند فقط صرف حقوق و دستمزد نيروهايش کرده است. بقيه اين مبلغ (صرف نظر از ساير هزينه هاي يک شبکه) از کجا تامين شده است؟ اين شبکه طي 9 سال فعاليت خود نزديک به نيم ميليارد دلار هزينه کرده است، اين پول را چه کسي داده است؟ کسي نمي داند!
    
    از کجا آورده اي؟
    اين مبهم بودن بيش از حد منابع مالي شبکه تلويزيوني من و تو و گروه تلويزيوني مرجان تي وي باعث شد همان طور که قبلا گفتيم در شبکه هاي اجتماعي هشتگي با عنوان #مطالبه_شفافيت_مالي_من وتو شکل بگيرد که در آن کاربران زيادي از دست اندرکاران اين شبکه خواسته اند خيلي شفاف و صريح بگويند از کجا پول مي آورند؟ ولي جسته گريخته حدس و گمان هايي در مورد منابع مالي اين شبکه منتشر مي شود.
    برخي معتقدند با توجه به استقرار اين شبکه در انگلستان و سياست تندي که عليه ايران دارد احتمالا دولت انگلستان يا عربستان سعودي حامي مالي اين شبکه اند و برخي ديگر هم از ايالات متحده آمريکا نام مي برند. مثلا حسن اعتمادي، پدر رها اعتمادي از مجريان شبکه من و تو مدتي قبل در مصاحبه اي گفته بود که هزينه اين شبکه را پنتاگون (وزارت جنگ آمريکا) تامين مي کند و من و تو بخشي از سياست نظامي آمريکا عليه ايران است. حسن اعتمادي هم گرچه مدرکي براي حرف هايش ارائه نکرد اما چند ماه قبل سندي از وزارت جنگ آمريکا منتشر شد که در آن اشاره شده بود پنتاگون از رسانه هاي همسو با سياست هايش حمايت مالي مي کند. البته هيچ کدام از اين گمانه ها لااقل فعلا قابل تاييد نيست و شايد چند سالي طول بکشد تا شبکه «من و تو» بالاخره رضايت دهد حاميان مالي اش را اعلام کند يا بر عکس، حاميان مالي اين شبکه خودشان اسناد حمايتشان را انتشار دهند.
    
    فعاليت فرهنگي وزارت جنگ !
    تلاش سازمان هاي نظامي و اطلاعاتي آمريکا از جمله پنتاگون و سيا براي بهره گيري از رسانه هاي بين المللي با هدف تاثيرگذاري بر افکار عمومي کشورهاي هدف شان اتفاق جديدي نيست. سال هاست رسانه هاي آمريکايي از نقش سيا، اف بي آي و پنتاگون در توليدات رسانه اي داخل و خارج از آمريکا سخن مي گويند. گزارش سال 2010 مرکز حمايت بين المللي رسانه اما براي اولين بار گوشه هايي از فعاليت هاي پنتاگون به منظور جهت دهي به رسانه هاي خبري فعال در خاورميانه را فاش کرد. اين فعاليت ها از توليد اخبار خوب به سود حضور آمريکا در عراق و افغانستان تا پرداخت وجوه قابل توجه در قالب کمک هاي مالي به شبکه هاي تلويزيوني و راديويي فعال در خاورميانه را شامل مي شود.
    اين گزارش همچنين نشان داد پنتاگون چگونه با ايجاد شبکه اي اختاپوسي از نهادهاي بظاهر خصوصي، ردگيري وجوه پرداختي خود به رسانه هاي مستقل را تقريبا غيرممکن کرده است. با اين حال گزارش موسسه موهبت ملي دموکراسي آمريکا به نقل از يک مقام دولت اين کشور تصريح مي کند که عمليات رسانه اي و جنگ رواني پنتاگون به طور مشخص ايران، يمن، عراق، افغانستان و اتيوپي را هدف گرفته است. افزايش فعاليت هاي رسانه اي وزارت دفاع آمريکا به حدي بود که درخواست اين وزارتخانه براي دريافت 2/21 ميليارد دلار بودجه با عنوان برنامه هاي اطلاعاتي براي سال 2019 جنجالي شد و حتي اين شائبه را ايجاد کرد که پنتاگون در حال ورود به حوزه ديپلماسي عمومي و موازي کاري با وزارت خارجه ايالات متحده است.
    «من و تو» و يک جاي خفن! / نگاه جام جم به يک شبکه ماهواره اي
    


 روزنامه جام جم، شماره 5204 به تاريخ 26/6/97، صفحه 7 (شبكه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 76 بارآثار ديگري از "عليرضا ملوندي"

  يك ريال از هيچ هيأتي دريافت نكرديم / گفت وگوي جام جم با مدير سايت مذهبي وارث
عليرضا ملوندي، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  چند نكته درباره مهلت طلايي به تلگرام / تلگرام طلايي باز هم مهلت گرفت
عليرضا ملوندي، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
  اشتباه مي كني ليلا! / در حاشيه حركت عجيب اينستاگرامي يك نو بازيگر
عليرضا ملوندي، جام جم 11/6/97
مشاهده متن    
  آموزش سواد رسانه اي ضرورت مديريت در عصر ارتباطات
عليرضا ملوندي، جام جم 6/6/97
مشاهده متن    
  جشنواره مراكز، ظرفيت تجلي نبوغ استان ها
عليرضا ملوندي، جام جم 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علمي شيلات ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2801)، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است