|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/26: صهيونيست ها چگونه در زنجيره غذايي ايرانيان نفوذ كرده اند؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5204 26/6/97 > صفحه 8 (دور دنيا) > متن
 
 


صهيونيست ها چگونه در زنجيره غذايي ايرانيان نفوذ كرده اند؟
رژيم صهيونيستي با استفاده ابزاري از كشورهاي آسيا به امنيت غذايي ما لطمه مي زند

نويسنده: محمد جواديان

رژيم صهيونيستي سال هاست با ايجاد سازمان هاي بين المللي و در پوشش کمک هاي بظاهر بشردوستانه مي کوشد نفوذ خود را در حوزه هاي راهبردي ديگر کشورها افزايش دهد. جام جم در اين گزارش براي اولين بار ابعاد مهمي از برنامه کمک اسرائيل به جنوب شرق آسيا و اهميت آن براي جمهوري اسلامي را فاش مي کند.
    سازمان صهيونيستي ماشاو، در دهه 50 شمسي راه اندازي شد و از همان ابتدا اقدامات خود را به شکل جهاني براي تاثير گذاري و نفوذ در حوزه زيستي و مواد خوراکي برنامه ر يزي و اجرا کرد. اين سازمان گام هاي اوليه نفوذ جهاني خود را در آفريقا برداشت و با اعزام متخصصان و تشکيل چند مرکز تحقيقاتي به کار مطالعاتي در اين قاره مشغول شد. اما در سال هاي اخير دامنه فعاليت هاي خود را به آسيا و بخصوص منطقه جنوب شرق اين قاره نيز گسترش داد. تمرکز اين سازمان بر حوزه کشاورزي و دامپروري است و در اساسنامه آن آمده است: «هدف اصلي اين سازمان کمک به کشورهايي است که در زمينه رشد و توسعه با مشکل روبه رو هستند. آنها از اين راه حسن نيت ما را درک مي کنند و منافع اسرائيل نيز از اين راه تامين خواهد شد. ماشاو مسائلي نظير ايمني و مصونيت غذايي و خواربار، تغييرات جوي، مديريت آب، توسعه جامعه روستايي، توانمندي زنان، بهداشت، آموزش و توانايي سازندگي بشر را در دستور کار خود دارد. مقابله با چالش هاي پيش رو در زمينه تامين نيازمندي هاي غذايي، توسعه و عمران مراکز روستايي و افزايش رشد اقتصادي کشور هاي در حال توسعه از جمله دلايل حضور ما در کشور هاي مختلف است.
    
    آزمايشگاه صهيونيستي به وسعت يک قاره
    کشورهاي خاکي آسياي جنوب شرقي نيز ماشاو را به نام سازماني به منظور طرح جهاني اسرائيل براي کمک به کشاورزي و دامداري مي شناسند. طرحي که مجري مستقيم آن سفير اين رژيم و ناظر آن معاونت سازمان ماشاو مستقر در سفارتخانه هاي اسرائيل است. اقدامات اين سازمان به قدري اهميت دارد که اسرائيل پست ديپلماتيک ويژه اي را با عنوان معاونت سازمان ماشاو در سفارتخانه هاي خود در ميانمار، ويتنام و تايلند ايجاد کرد و سفراي اين رژيم نيز عمده اقدامات خود را تمرکز بر اجراي کامل اين طرح قرار داده اند و شخصا بر اجراي گام هاي اين پروژه نظارت مي کنند. در ميان ده کشور آسياي جنوب شرقي، از دهه گذشته تاکنون، به طور خاص سازمان ماشاو روي سه کشور خاکي اين منطقه سرمايه گذاري کرده است که اتفاقا شرايط اين کشورها هيچ ارتباطي با اهداف ذکر شده در اساسنامه ماشاو ندارند. ميانمار، تايلند و ويتنام از جمله کشورهايي هستند که توليد و مصرف مواد غذايي آنها بسيار بالاست و بخش عمده اي از صادرات اين کشورها نيز در حوزه کشاورزي و دامپروري است. تنها در سال 2016 ارزش صادارات مواد غذايي کشاورزي و دامي ويتنام بيش از 15 ميليارد دلار بود و اين رقم در کشور تايلند به بيش از 26 ميليارد دلار مي رسد. در کشور ميانمار نيز با وجود نياز شديد داخلي به مواد غذايي، رقم صادرات مواد غذايي آن در حدود دو ميليارد دلار است. از بررسي اين ارقام و نگاهي به وضعيت کلي کشور هاي حوزه آسياي جنوب شرقي، مشخص مي شود صهيونيست ها در حال سرمايه گذاري روي کشورهاي با صادرات بالاي مواد غذايي هستند. با آن که ماشاو فلسفه وجودي خود را کمک به کشورهاي فقير عنوان کرده اما اين سازمان در کشورهايي نظير لائوس، کامبوج، فيليپين و تيمور شرقي که در همان منطقه هستند و با بحران شديد غذايي نيز مواجه اند کاري ندارد، بلکه تمرکز خود را روي کشورهاي با توليد بالاي مواد غذايي قرار داده است. اما اين تمام ماجرا نيست. اسرائيل علاوه بر تلاش براي سلطه بر روند توليد مواد غذايي اين کشورها مي کوشد ساختار توليد مواد غذايي آنها را نيز تغيير دهد. فروش و جايگزين کردن مواد دستکاري شده ژنتيک به جاي مواد ارگانيک موجود در اين کشورها مساله با اهميتي است. به طوري که معاونت ماشاو در سفارتخانه هاي رژيم صهيونيستي، با برگزار کردن دوره هاي مختلف و اهداي بذر هاي اصلاح شده رايگان به کشاورزان اين کشورها، سطوح زير کشت اين بذر ها را در سال هاي اخير بشدت افزايش داده است. اسرائيل در حالي با ارائه طرح هاي تشويقي کشاورزان و دولتمردان کشورهاي آسياي جنوب شرقي را به کشت محصولات دستکاري شده ژنتيک ترغيب مي کند که استفاده از بذرهاي دستکاري شده ژنتيک هنوز يک مساله جنجالي و پربحث در سراسر جهان است.
    
    تهديد ايران از راه جنوب شرق آسيا
    اما آنچه در اين شرايط کمتر ديده مي شود، استفاده ابزاري اسرائيل از دولت هاي جنوب شرق آسياست. اخيرا اسنادي فاش شد که نشان مي دهد رژيم صهيونيستي از طريق طرح ماشاو، کشاورزان و زمين هاي آنها را در اختيار گرفته و به شکل آزمايشگاهي از آنها استفاده مي کرده است. در واقع زمين ها، کشاورزان و مردم کشورهايي که محصولات آن زمين ها را مصرف مي کنند، تبديل به نمونه هاي آزمايشگاهي طرح اسرائيل شده اند.
    اما گذشته از اهداف پيدا و پنهان، گستره دقيق فعاليت ها و نقش مسوولان امنيتي درجه يک اسرائيل در طرح هاي سازمان ماشاو، ايران به واسطه روابط خود با کشورهاي جنوب شرق آسيا بايد بشدت نسبت به فعاليت هاي اسرائيل در اين کشورها حساس باشد. ايران حدود 50 ميليارد دلار مواد غذايي شامل محصولات کشاورزي و دامي از تايلند وارد مي کند؛ برنج، آبميوه، روغن هاي خوراکي و ديگر اقلام مصرفي از جمله اين محصولات وارداتي است. چندي پيش ايران با امضاي يک توافق نامه مجوز واردات بيش از صد هزار تن برنج ويتنامي را صادر کرد تا حجم واردات موادغذايي از اين کشور افزايش چشمگيري يابد. فعاليت گسترده و آشکار و پنهان اسرائيل در منطقه، دقت و هوشياري مسوولان کشورمان را در واردات مواد غذايي، نه تنها از آسياي جنوب شرقي، بلکه از کشورهايي که هدف طرح صهيونيستي ماشاو هستند ضروري مي سازد.
    صهيونيست ها چگونه در زنجيره غذايي ايرانيان نفوذ کرده اند؟ / رژيم صهيونيستي با استفاده ابزاري از کشورهاي آسيا به امنيت غذايي ما لطمه مي زند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5204 به تاريخ 26/6/97، صفحه 8 (دور دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بارآثار ديگري از "محمد جواديان"

  غروب تحريم ها از شرق / جنوب شرق آسيا چگونه ايران را از تحريم نجات مي دهد؟
محمد جواديان، جام جم 24/5/97
مشاهده متن    
  تدبير تاريخي كه صلح را به فيليپين برد / وقتي ديپلماسي ايران، امنيت آسياي جنوب شرقي را تضمين كرد
محمد جواديان، جام جم 3/5/97
مشاهده متن    
  نقش عربستان در كشتار روهينگيا / ساخت بيش از 550 مركز ديني وهابي در بنگلادش بخشي از تلاش عربستان براي جذب آوارگان روهينگياست
محمد جواديان، جام جم 20/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني تحقيقات پرستاري و مامايي
شماره 4 (پياپي 101)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است