|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/26: بدون شلوغ بازي و حاشيه كار مي كنيم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5204 26/6/97 > صفحه 9 (فرهنگ) > متن
 
 


بدون شلوغ بازي و حاشيه كار مي كنيم
گفت و گوي جام جم با مدير عامل موسسه توسعه هنرهاي معاصر درباره برگزاري كنسرت خياباني

نويسنده: زينب مرتضايي فرد

هر چند ماجراي کنسرت خياباني حاشيه هاي بسياري را ايجاد کرده بود، اما موسسه توسعه هنرهاي معاصر يک کنسرت خياباني کاملا بي حاشيه را به خوانندگي محمد معتمدي در پارک آب و آتش برگزار کرد. همين موضوع موجب شد سراغ مهدي افضلي، مدير عامل موسسه توسعه هنرهاي معاصر برويم و با او گفت وگويي انجام دهيم تا از کم و کيف برگزاري اين رويداد، مطلع شويم. در ادامه مي توانيد صحبت هاي افضلي را درباره برگزاري کنسرت خياباني که اخيرا در تهران برگزار شد ،بخوانيد.
    
    چند هفته پيش و در بحبوحه کشمکش ها و تبليغات مختلف هنرمندان براي برگزاري کنسرت موسيقي خياباني، يک گروه موسيقي تقريبا آرام و بي سر و صدا در پارک آب و آتش تهران به اجراي موسيقي پرداخت. اين کار از سوي موسسه توسعه هنرهاي معاصر با مديريت شما انجام شد و محمد معتمدي خواننده اين اجرا هم گفت کارهاي زيادي شده تا بتواند روي صحنه برود و بخواند. اين کارهاي زياد چه بوده و چه دشواري هايي داشته است؟
    ما در شرايطي بوديم که احساس کرديم برگزاري کنسرت خياباني تبديل به يک نياز شده و بايد به شکلي درست به اين موضوع پرداخت، نه از آن هيولايي ساخت که دستگاه هاي امنيتي و انتظامي را هم نگران کند و نه ناديده اش گرفت. مجموع شرايط ما را به اين مسير سوق داد که اجرايي در فضاي باز پارک داشته باشيم و ثابت کنيم مي شود بدون حاشيه و سر و صدا در شهر تهران موسيقي اجرا کرد.
    
    نمي خواستيد اولين جايي باشيد که در اين شرايط کار را به سرانجام رسانده است؟
    نه. به هيچ وجه چنين قصدي نداشتيم. نه مي خواستيم موازي با کسي پيش برويم و نه در تقابل با ديگران حرکت کنيم. ما فقط مي خواستيم اتفاقي بيفتد که مردم شاد باشند و مهم نبود نفر چندم باشيم.
    
    تصميم به برگزاري اين کنسرت قبل از پيشنهاد هنرمندان براي برگزاري کنسرت خياباني بود يا بعد از آن؟
    به نظرم قبل از اين ماجراها بود. خيلي هم کاري نداشتيم ديگران چه مسيري مي روند و چه مي کنند. اما فضايي ايجاد شده بود که همه تصور مي کردند دستگاه هاي امنيتي نمي گذارند اين اتفاق بيفتد، در حالي که اگر با آرامش پيش رفته و مسير بي حاشيه تري را طي مي کردند، احتمالا مي توانستند مجوز بگيرند. بتازگي آقاي مرتضي پور، رهبر ارکستر مصاحبه کرده و گفته سال هاي قبل هم چنين اتفاقاتي رخ داده و ارکستر براي اجرا به فضاي باز رفته است. ما دقيقا همين مسير را رفتيم، شلوغ نکرديم، فقط درخواستمان را با دستگاه هاي انتظامي مطرح کرديم و درخواست مجوز کرديم. جايي هم که براي اجرا تعيين شد به لحاظ امنيتي خيلي خوب بود و در نتيجه هم ديديم که مردم از کار راضي بودند.
    
    برخوردشان چگونه بود؟
    مردم نهايت همکاري را داشتند. ضمن اين که بايد تاکيد کنم آقاي معتمدي هم کاملا حرفه اي ظاهر شد و موسيقي سنتي را که بخشي از هويت ماست اجرا کرد. او مي توانست مانند برخي گروه هاي موسيقي مردم را تحريک کند و فضا را براي سوءاستفاده برخي افراد فراهم کند، اما اين کار را انجام نداد و مردم را با کاري فرهنگي و هنري مواجه کرد که همراهي اش کردند. در پايان اجرا هم ديديم مردم خودشان زباله هايشان را جمع کردند و حتي در جمع آوري صندلي ها هم کمک کردند. تاکيد مي کنم اين بي عقلي است که فکر کنيم دستگاه انتظامي مي خواهد مردم خوشحال نباشند، به هيچ وجه اين طور نيست، آنها نگراني هايي دارند که گروه هاي موسيقي مي توانند با مديريت و برخورد درست آن را حل کنند.
    
    از نهادهاي امنيتي مرتبط هم بازخوردي گرفتيد؟
    همين که سکوت کردند يعني مشکلي نبوده.
    
    چرا آقاي معتمدي را انتخاب کرديد؟
    مساله ما در واقع خيلي خواننده اجرا نبود و کارمان گروه محور بود، موضوع ارکستري که داريم برايمان مهم تر بود و ممکن است در فرصت هاي مختلف با خوانندگان ديگري هم روي صحنه برود. البته در اين اجرا هم ابتدا قرار بود وحيد تاج، خواننده گروه باشد که مشکلاتي برايش پيش آمد و با محمد معتمدي مذاکره کرديم. بهتر است درباره ارکستر که کاملا از سازهاي ايراني تشکيل شده، کمي توضيح بدهم. در تعاملاتي که با کشور قزاقستان داشتيم، با اين موضوع روبه رو شديم که آنها مي خواستند ببينند يک ارکستر سازهاي ايراني چه صدادهي دارد، با آقاي فرهاد فخرالديني وارد مذاکره شديم و ارکستر مورد نظر زير نظر ايشان شکل گرفت. فخرالديني بهترين ها را انتخاب کرد و ارکستر خوبي شکل گرفت که اجرايش در قزاقستان هم بازخورد خيلي خوبي داشت. بعد از اين اجرا تصميم گرفتيم ارکستر را حفظ کنيم تا اجراهايي در داخل و خارج از کشور داشته باشيم. اين اجرا هم يکي از همين بخش هاي برنامه ما براي ارکستر بود.
    
    در ادامه سراغ گروه هاي موسيقي پاپ نمي رويد؟
    بضاعت مجموعه ما در حدي نيست که بتوانيم از ده گروه حمايت کنيم. کار ما از يک وجه حمايت از سياست هاي معاونت هنري است و از گروه هاي متعدد در برنامه ها و رويدادهاي مختلف حمايت خواهيم کرد، پيش آمده که در برنامه اي از گروه هاي پاپ هم حمايت کنيم، اما اگر قرار باشد من انتخاب کنم، سراغ موسيقي پاپ نمي روم.
    اما مردم اين روزها موسيقي پاپ را بيشتر مي شنوند. مثلا اجراي موسيقي پاپ در پارک بيشتر آنها را به خودش جلب مي کند تا موسيقي ايراني.
    سليقه مردم را خودمان تغيير داديم، ما ذائقه شان را فست فودي کرديم، خودمان هم مي توانيم فضا را مديريت کنيم. بعلاوه اين که در اجراي همين ارکستر ديديم مردم تمايل دارند موسيقي ايراني بشنوند و ما هم براي حفظ هويت و اصالتمان بايد نهايت تلاشمان را بکنيم. البته ما هيچ مشکلي با انواع موسيقي نداريم و بارها پيش آمده که از گروه هاي موسيقي پاپ هم حمايت کرده ايم و اگر کمتر در اين عرصه وارد مي شويم به اين دليل است که موسيقي پاپ چرخه اقتصادي خود را دارد و نياز کمتري به حمايت ما دارد.
    
    برگزاري کنسرت موسيقي خياباني در پارک ها و خيابان هاي تهران را ادامه مي دهيد يا همين يک تجربه بود و تمام شد؟
    هر جا فرصتش باشد و در توان ما هم باشد، حضور پيدا خواهيم کرد. در اولين فرصت به سمت جنوب تهران مي رويم و کنسرتي را براي مردم برگزار مي کنيم. در اين اجرا هم خواننده و هم ارکستر بي نهايت خوشحال و هيجان زده بودند، ما هم خوشحاليم اما خودمان را نقد هم کرديم و سعي مي کنيم در اجراهاي بعد همه چيز خيلي بهتر باشد. مثلا در اين اجرا، شب اول شرايط به گونه اي بود که گروه بدون ساندچک روي صحنه رفت و صدا کمي مشکل داشت، اما در شب دوم مساله برطرف شده بود. اميدوارم سربازهاي خوبي باشيم و بتوانيم در همين مسير پيش برويم. چون هيچ نهادي مخالف برگزاري اين رويدادها نيست و مي توان با هماهنگي و همراهي اتفاقات خوبي را براي شهر رقم زد.
    
    گرفتن مجوز قانون همه کشورهاست
    در تمام دنيا نوازنده هاي درجه 3 هم براي اجراي تک نفره گوشه خيابان نياز به مجوز دارند، به شهرداري مراجعه کرده و براي يک ربع اجرا مجوز مي گيرند. هر کسي نمي تواند از راه برسد و موسيقي اجرا کند، حالا اجراهاي بزرگ تر هم مجوزهاي لازم را دريافت مي کنند و به هيچ وجه شرايط اين طور نيست که سازوکار قانوني براي اجراي موسيقي وجود نداشته باشد.
    بدون شلوغ بازي و حاشيه کار مي کنيم / گفت و گوي جام جم با مدير عامل موسسه توسعه هنرهاي معاصر درباره برگزاري کنسرت خياباني
    


 روزنامه جام جم، شماره 5204 به تاريخ 26/6/97، صفحه 9 (فرهنگ)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 54 بارآثار ديگري از "زينب مرتضايي فرد"

  آن بيست و شش نفر / روايتي از اجراهاي نوازندگان اركستر سمفونيك تهران در جبهه هاي جنگ
زينب مرتضايي فرد، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  زندگي مان شبيه سريال هاي تركي نيست! / پاي صحبت هاي دكتر برنا كاراگز اوغلو استاد ادبيات فارسي در تركيه نشستيم
زينب مرتضايي فرد، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  جشنواره خوب هم داريم
زينب مرتضايي فرد، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  شما خيلي آشناييد / هوشنگ مرادي كرماني فردا 74 ساله مي شود
زينب مرتضايي فرد، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
  مدلينگ كف خياباني / جام جم از فعاليت آزادانه باشگاه هاي غيرقانوني مدلينگ در ايران گزارش مي دهد
زينب مرتضايي فرد، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كومش
متن مطالب شماره 3 (پياپي 75)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است