|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/26: نسخه تازه براي نجات اقتصاد كتاب
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5204 26/6/97 > صفحه 10 (ادبيات و هنر) > متن
 
 


نسخه تازه براي نجات اقتصاد كتاب
گفت و گو با برگزاركننده «خودنويس» درباره ريز و درشت اين مسابقه


وضع آشفته اقتصاد کشور باعث شده قدرت خريد مردم پايين بيايد و برخي کالاها از سبد مصرفي خانوارها حذف يا کمتر شود. همه مي دانيم در چنين روزهايي، کتاب از جمله کالاهايي است که اگر کتب درسي و آموزشي و کمک آموزشي را محاسبه نکنيم، سهم آن در سبد عموم مردم کاهش پيدا مي کند.
    از سوي ديگر مي دانيم با توجه به رژيم ناقص مصرف رسانه اي در کشور که بيشتر از رسانه هاي سطحي و محتواي کم عمق و کوتاه استفاده مي شود، خطر ديگري نيز کشور را تهديد مي کند: خطر سطحي شدن تفکر مردم که باعث مي شود مردم با يک جريان سازي خبري، رفتارهاي غيرعادي نشان دهند. در دنيا براي غلبه بر اين خطر به تصحيح رژيم مصرف رسانه اي با استفاده از رسانه هاي عميقي مانند کتاب و سينما مي پردازند. متاسفانه استفاده از اين دو رسانه در کشور ما با وضعيت مطلوب فاصله دارد و ما ناگزيريم علي رغم مشکلات اقتصادي که بر آن واقف هستيم، چاره اي براي آن بينديشيم. اين کاري است که انتشارات جام جم در قالب مسابقه «خودنويس» صورت داده است. با قاسم صفايي نژاد، برگزارکننده اين مسابقه به گفت وگو نشسته ايم.
    
    براساس چه نيازي مسابقه «خودنويس» را طراحي کرديد؟
    نشر جام جم در دوره جديد خود، با استفاده از مشورت بسياري از نخبگان اين حوزه، گام هايي را طراحي کرده که همه در کنار هم بتوانيم بر اين مشکلات غلبه کنيم. يکي از گام ها تغيير عادت مطالعه مردم بخصوص نوجوانان و جوانان به سمت کتاب الکترونيک است. به عنوان يک شاهد مثال ساده، کتاب الکترونيک به دليل اين که تحت تاثير قيمت کاغذ و نحوه واردات آن نيست، مي تواند قيمت قبلي خود را حفظ کند و تا حدودي مانع از کاهش سرانه مطالعه کتاب شود.
    يکي ديگر از اين گام ها مشارکت جدي مردم در توليد کتاب و معرفي کتاب به يکديگر است. ما معتقديم با استفاده از ظرفيت هاي رسانه ملي و فضاي مجازي مي توان استعدادهاي کشور در حوزه نويسندگي را يافت و به آنان کمک کرد مسير پيشرفت را سريع تر بپيمايند. ما باور داريم که يکي از دلايل سرانه پايين مطالعه کتاب در کشور، بي توجهي برخي ناشران به نيازهاي محتوايي مردم است. در تعامل با مردم مي توان نيازهاي آنها را بهتر شناخت و به مردم کمک کرد تا بتوانند در توليد و معرفي کتاب به يکديگر سهيم باشند.
    مسابقه «خودنويس» که اولين مسابقه طراحي شده نشر جام جم است، طوري طراحي شده که ضمن جذابيت بخش هاي مختلف در اجراي مسابقه، آزمايشي باشد براي مسابقات بزرگ تر و فراگيرتر در آينده اي نزديک. ما معتقديم اين مسابقه کمک مي کند تا مردم بخصوص نوجوانان و جوانان ما اين اعتماد به نفس را پيدا کنند که مي توانند ايده هاي خود را تبديل به کتاب هاي پرفروش کنند.
    
    «خودنويس» چه موضوعاتي را دنبال مي کند؟
    براي مسابقه خودنويس، کلان موضوع سبک زندگي را در نظر گرفته ايم؛ موضوعي که تنوع و فراگيري کافي را داشته باشد و عموم مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. محورهايي نيز ذيل اين موضوع در نظر گرفته ايم که بتوانيم هم تنوع لازم را حفظ کنيم و هم آثار در زمينه مشخصي ارسال شوند که عبارتند از:
    1- مصرف گرايي و تجمل گرايي، ۲- چرايي عملياتي نشدن ايده هاي کسب و کار، ۳-حقوق افراد در رسانه ها و فضاي مجازي، ۴- جامعه بي خانواده، خاستگاه مشکلات رواني و ۵- همدلي و اعتماد اجتماعي. بزودي از طريق سايت نشر جام جم، امکان مشارکت مردم در ايده پردازي ذيل اين محورها نيز فراهم مي شود که مردم به يکديگر کمک کنند تا ايده بهتري تبديل به داستان شود. ضمن اين که دوستان من در نشر جام جم نيز پاسخگوي علاقه مندان براي تدقيق ايده ها هستند.
    
    مخاطبان اين مسابقه چه کساني مي توانند باشند؟
    براي اين مسابقه محدوديت سني در نظر نگرفته ايم. همه مردم به ويژه نوجوانان و جوانان مي توانند در اين مسابقه شرکت کنند. تنها دو شرط براي ورود به اين مسابقه لازم است: يکي اين که تعداد واژگان بين ۱۵ هزار تا ۳۰ هزار واژه باشد و ديگري اين که نويسنده قبل از اين هيچ کتاب داستاني منتشر نکرده باشد.
    شرط اول براي اين است که آثار حتما داستان بلند بوده و از طرفي ديگر خيلي هم مطول نباشد. شرط دوم هم براي اين است که استعدادها کشف شوند و رقابت نوقلم ها با افراد حرفه اي نباشد. البته در مورد شرط دوم بايد بگويم که افرادي که کتب تخصصي در حوزه هاي ديگر منتشر کرده ولي تا به حال داستان ننوشته اند، مي توانند در اين مسابقه شرکت کنند.
    
    خب علاقه مندان به شرکت در اين مسابقه چه کاري بايد انجام دهند؟
    مهلت ارسال آثار از زمان اعلام فراخوان حدود سه ماه است که تا امروز يک ماه از آن گذشته است. علاقه مندان مي توانند تا ۲۴ آبان که روز کتاب و کتابخواني است آثار خود را از طريق سايت نشر جام جم ارسال کنند. اين آثار تا شب يلدا توسط داوراني که به مرور اسامي آنها اعلام خواهد شد، داوري خواهند شد. در شب يلدا از ميان آثار ارسال شده، ۲۰ اثر برتر معرفي خواهد شد که اين آثار وارد مرحله دوم مسابقه خواهند شد. ذکر اين نکته ضروري است که نويسندگان مي توانند چند اثر از خود به مسابقه ارسال کنند، اما در مرحله دوم فقط يک اثر از آثار خود را که بالاترين نمره را در داوري کسب کرده است، مي توانند شرکت دهند. يعني اگر از نوقلمي دو اثر برتر انتخاب شد، فقط يک اثر در مرحله دوم شرکت داده مي شود.
    در مرحله دوم که از ابتداي دي آغاز مي شود،
     ۲۰ نفر برتر وارد کارگاه نويسندگي با حضور چهار نفر از نويسندگان مشهور کشور مي شوند تا هم نويسندگي را به صورت حرفه اي تر تجربه کنند و هم اثر ارسالي آنان تبديل به يک اثر قوي تر شود. اسامي اين مربيان نيز به مرور اعلام خواهد شد.
    شرکت در اين کارگاه براي شرکت کنندگان کاملا رايگان است. مرحله دوم ان شاءا... در همکاري با برنامه «کتاب باز» از طريق شبکه «نسيم» صداوسيما منتشر خواهد شد. در اين مرحله، افزايش تعداد واژگان منعي ندارد. پس از تکميل آثار، نسخه الکترونيک ۲۰ اثر برتر در اختيار مردم قرار مي گيرد تا بهترين آثار را انتخاب نمايند. سعي مي کنيم در اين گام از طريق پخش قسمت هايي از آثار از طريق تلويزيون، راديو، فضاي مجازي و انتشار در روزنامه جام جم به مردم کمک کنيم تا تصميم بهتري در مورد راي خود بگيرند. ضمن اين که نسخه نهايي آثار مجددا توسط هيات محترم داوران نيز ارزيابي خواهد شد.
    
    
    جايزه ها
    
    2 و 3 و 5 ميليون تومان
    سه نفر برتر را مردم انتخاب مي کنند و اين ارقام، جايزه هاي نفرات اول تا سوم آراي مردمي هستند. ضمن اين که ۱۰ درصد از فروش کتاب پس از انتشار رسمي آن نيز شامل نويسندگان خواهد شد.
    
    10 ميليون تومان
    جايزه اي که به اثر برتر منتخب هيات داوران اعطا مي شود، به همراه ۱۲ درصد از حق فروش کتاب.
    
    10 ميليون تومان
    اين هم جايزه اي که به قيد قرعه به يک نفر از مردم که با آراي خود به انتخاب اثر برتر کمک کرده اند، تعلق خواهد گرفت.
    نسخه تازه براي نجات اقتصاد کتاب / گفت و گو با برگزارکننده «خودنويس» درباره ريز و درشت اين مسابقه
    


 روزنامه جام جم، شماره 5204 به تاريخ 26/6/97، صفحه 10 (ادبيات و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اخلاق زيستي
متن مطالب شماره 31، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است