|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/26: فصلي از جنس خريدهاي دانش آموزي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5204 26/6/97 > صفحه 14 (سلامت) > متن
 
 


فصلي از جنس خريدهاي دانش آموزي
لوازم دانش آموزي را با جنس و كيفيت سلامت تهيه كنيد

نويسنده: ندا اظهري
برگرفته از: businessinsider و kidspot

کوچک که بودم و اين موقع هاي سال و نزديک مدرسه، آنقدر براي خريد کيف و کفش و مانتو و شلوار ذوق داشتم که هر روز را تا روز موعود مي شمردم. روز خريد هم که ديگر جاي تعريف ندارد که چه حال و هوايي داشتم. تازه اصل ماجرا بعد از خريد شروع مي شد که به خانه مي رسيدم. هر روز تقريبا دو سه بار مانتو و شلوار و کفشم را مي پوشيدم و به اصطلاح در خانه رژه مي رفتم و تا رسيدن اول مهر لحظه شماري مي کردم، اما مگر تمام مي شد اين روزهاي انتظار؟ حالا خيلي از آن سال ها گذشته، اما هنوز هم نزديک مهر که مي شود همان حال و هوا را دارم و کلي به حال دانش آموزان غبطه مي خورم. اما اين روزها با توجه به تنوع محصولات و کالاهايي که در بازار وجود دارد، خريد کردن دشوارتر شده و گاهي خانواده ها را سردرگم مي کند. علاوه بر اين، موقع خريد بايد به جنس و کيفيت جنس هم توجه داشت تا سلامت دانش آموزان به خطر نيفتد.
    
    باري بر دوش کودک نگذاريد
    کيف از جمله ملزومات هر دانش آموزي است و بايد با دقت و حساسيت زيادي آن را خريداري کنيد. اگر بخواهيد از نظر سلامت و ايمني هم حساب کنيد، مناسب ترين کيف ها براي مدارس و دانش آموزان، کوله پشتي ها هستند که وزن را روي شانه ها تقسيم مي کنند. در خريد کيف، به جثه فرزندتان دقت کرده و اندازه اي را انتخاب کنيد که اندازه جثه او باشد و اندازه اي را نخريد که تا چند سال از آن استفاده کند. کوله هايي که مناسب جثه کودک نباشند، فشار بيش از حدي را به بدن آنها وارد کرده و آسيب زاست. وزن کيف نبايد بيش از 10 تا 20 درصد وزن بدن کودک باشد. قسمت پشتي و بندهاي کوله حتما بايد داراي پد بوده و نرم باشد تا سنگين شدن کوله، روي شانه ها و کمر اثر نگذارد. کوله اي بخريد که از چند قسمت يا جيب ساخته شده باشد تا کودک بتواند وسايلش را تقسيم بندي کند.
    
    پاپوش مناسب
    سايز پا معمولا تا 18 سالگي رشد مي کند و هر شش ماه، نيم سايز به اندازه پا اضافه مي شود. بنابراين، کودکان تقريبا هر سال به کفش ديگري نياز دارند تا هنگام راه رفتن احساس راحتي کنند. سايز مناسب پاي کودک را برايش خريداري کنيد. از آنجايي که معمولا يک پا بزرگ تر يا پهن تر از پاي ديگر است، موقع خريد، هر دو کفش تازه را آزمايش کنيد تا از اندازه بودن هر دو لنگه مطمئن شويد. از خريد کفش هاي تنگ يا گشاد جدا خودداري کنيد. براي اين که متوجه شويد کفش اندازه پاي او هست يا نه، بايد بين نوک کفش و سر انگشت شست، به اندازه پهناي انگشت شست پا فاصله باشد به طوري که کودک بتواند انگشتان پا را آزادانه داخل کفش حرکت دهد. پهن ترين قسمت پا بايد هم اندازه با پهن ترين قسمت کفش باشد. بند يا چسبي که کفش را محکم مي کند بايد به گونه اي باشد که هنگام راه رفتن، پاشنه پا از کفش جدا نشود. کفش نبايد در پا بچرخد. کفشي که براي کودک مي خريد بايد از داخل و خارج پاي او را حمايت کند.
    
    لوازم بهداشتي، همراه کودکان
    وسايل بهداشتي از جمله ملزوماتي است که دانش آموزان هنگام حضور در مدرسه بايد همراه داشته باشند تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنند. بهتر است يک کيف کوچک براي آنها تهيه کنيد که داخل آن حداقل يک بسته دستمال کاغذي، ليوان نشکن، مسواک به همراه درپوش و خميردندان قرار دهيد.
    اگر ليوان جاي زيادي اشغال مي کند، از ليوان هاي تاشو استفاده کنيد. اگر از ظرف هاي پلاستيکي براي گذاشتن ميوه و غذا استفاده مي کنيد، ظروفي را انتخاب کنيد که مواد شيميايي مضر در ترکيبات آن استفاده نشده باشد. روي اين ظروف عبارت BPA Free حک شده است. علاوه بر اين در انتخاب بطري آب پلاستيکي که معمولا دانش آموزان با خود همراه دارند نيز بايد مراقب بوده و به دنبال اين کلمه روي آن باشيد.
    
    لوازم التحرير بهداشتي
    هنگام خريد لوازم التحرير، در کنار زيبا و شکيل بودن، به بهداشتي و سلامت بودن آنها هم توجه داشته باشيد. مداد، خودکار، خط کش و... جزو وسايلي هستند که مرتب با دست کودکان در ارتباط است و استفاده از جنس نامناسب و رنگ هاي غيربهداشتي که روي بدنه آنها به کار مي رود، به مرور ممکن است مشکلات پوستي و تنفسي در آنها ايجاد کند. تماس مداوم پوست دست با لوازم التحرير ناسالم و غيربهداشتي، حساسيت هاي پوستي در کودکان به وجودمي آورد. همين طور، کودکان در سنين پايين تر ممکن است مداد و خودکار را حين نوشتن وارد دهان خود کنند که در صورت شيميايي بودن رنگ بدنه، موجب مسموميت آنها مي شود. مدادهاي شمعي، ماژيک هاي رنگي و جوهر خودکار که موقع استفاده به دست پس مي دهد نيز ممکن است حساسيت و آزردگي پوستي ايجاد کند. معمولا لوازم التحرير بايد براساس استانداردهاي خاصي توليد شوند که کارخانه هاي معتبر آنها را رعايت مي کنند، بنابراين والدين حتما از مراکز معتبر لوازم مورد نياز دانش آموزان خود را خريداري کرده و از دست فروش ها خريد نکنند.
    
    لباس گرم با شروع سرما
    با نزديک شدن به فصل پاييز، کم کم سرماي هوا بويژه صبح هاي زود که دانش آموزان به سمت مدرسه مي روند، خودي نشان مي دهد. به همين دليل والدين بهتر است به دليل شيوع عفونت هاي ويروسي در اين فصل و جلوگيري از سرماخوردگي فرزندانشان، لباس گرم به آنها بپوشانند. هوا که سرد مي شود، به جاي اين که يک لباس ضخيم به کودک بپوشانيد، از چند لايه لباس نازک تر استفاده کنيد تا هواي باقي مانده بين لايه هاي لباس، کودک را گرم تر نگه دارد.
    فصلي از جنس خريدهاي دانش آموزي / لوازم دانش آموزي را با جنس و کيفيت سلامت تهيه کنيد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5204 به تاريخ 26/6/97، صفحه 14 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بارآثار ديگري از "ندا اظهري"

  مسافر كوچك تان پسر است يا دختر؟ / نگاهي به علائم ظاهري مادر كه مي تواند در تعيين جنسيت فرزند موثر باشد
ندا اظهري، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  چه كنيم پاها عرق نكند؟
ندا اظهري، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  طالبي، ميوه پرخاصيت تابستان / طالبي منبع غني از ويتامين هاي A و C
ندا اظهري، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
  گوش ها هم سكته مي كنند / زمان طلايي براي درمان كري ناگهاني، 72 ساعت اول شروع علائم است
ندا اظهري، جام جم 24/5/97
مشاهده متن    
  ذخيره آهن كودك را با تغذيه تامين كنيد / دانستني هاي سلامت
ندا اظهري، جام جم 22/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Infection
شماره 2 (پياپي 602)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است