|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/27: فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4427 27/6/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري
مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد

نويسنده: محمدحسين بابالو


    
    دنياي اقتصاد : آزادسازي سقف مجاز قيمت ها در بورس کالا و نامه جديد وزارت صمت براي مديريت بازار محصولات پتروشيمي دو داده مهم اين بازار در روزهاي گذشته بود و به قدري اهميت داشت که نشستي خبري با حضور مديران صنعت پتروشيمي برگزار شد. همچنين ديروز در بورس کالا شاهد اولين معاملات محصولات پتروشيمي بدون سقف مجاز رشد قيمت ها و رشد جدي بهاي گريدهاي مختلف پليمري بوديم اگرچه رشد قيمت ها کمتر از حد انتظار بود.
    سه نکته مهم در بخشنامه پيشين به قيمت هاي پايه مخصوصا بعد از گذشت ۴ هفته و حجم عرضه ها و تداوم اجراي اين دستورالعمل پس از آزادسازي نرخ مربوط بود. به صورت دقيق تر و در صورت اجراي صد در صدي اين مصوبه؛ اگر قيمت هاي بالايي در ۴ هفته اخير به ثبت برسد متوسط همين نرخ به عنوان قيمت هاي پايه قلمداد خواهد شد، يعني بر اساس تجربيات پيشين احتمال کاهش مجدد قيمت ها بسيار بسيار محدود است. مديرکل دفتر صنايع تکميلي در اين نشست ضمن تاکيد بر تداوم اجراي اين مصوبه و همچنين تلاش براي تزريق عرضه هاي کافي در صورت امکان فني آن عنوان کرد: دستورالعمل موجود براي يک ماه آينده و تعديل قيمت ها بر اساس قيمت هاي منطقه اي صادر شده است و اين فرصت را مي دهد که در همين بازه زماني اين روال قيمت گذاري را براي آينده اصلاح کنيم يعني اين شيوه قيمت گذاري فرصت اصلاح دارد.
    
     دو محور اصلي براي اصلاح بازار
    روز گذشته نشست خبري مديرکل دفتر صنايع تکميلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي برگزار شد. مهندس رضا محتشمي پور در ابتداي اين گفت وگو ضمن بررسي وضعيت بازار و رشد قيمت ها عنوان کرد: در روزها و هفته هاي اخير شاهد هجوم تقاضا و بحران قيمتي در بازار آزاد بوديم که دليل اين رخدادها را بايد در سياست گذاري هايي با محوريت وزارت صمت جست وجو کرد که اعمال و ابلاغ شد. همين موارد در رسانه ها نيز منعکس شد اگرچه در دو محور اصلي حجم نظرات و نقدها بيشتر بوده است. روند اول را مي توان در شرايط و تغييرات سامانه بهين ياب جست وجو کرد. ابتداي مردادماه تصميم گرفته شد که در وضعيت ملتهب بازار حجم خريد سال گذشته ملاکي براي سهميه هاي بهين ياب باشد که در ابتداي شهريورماه عملياتي شد. نکته دوم توجه به تامين نياز برخي از صنايع خاص و مهم همچون صنايع غذايي، آب، آرد، قند و شکر، شوينده ها، فرآورده هاي دارويي، لبنيات، نوشابه و ماء الشعير بود که توجه به تامين نيازهاي اين صنايع در اولويت قرار گرفتند اگرچه بسياري از اين کالاها به تغذيه بيشتر بازار از مواد اوليه پلي پروپيلن و پت (پلي اتيلن ترفتالات – بطري) بستگي داشت. البته مديريت اين کار نيز به شرکت ملي صنايع پتروشيمي واگذار شد.
    به گفته محتشمي پور سوء تفاهمي که در اين مورد خودنمايي کرده اين است که به اين شرکت ها اجازه افزايش سهميه داده شده است. همين مطلب موجب شد تا با حجم بالايي از درخواست ها روبه رو شويم و تلاش کرديم تا تغييرات در مسير دستورالعمل هاي قانوني يا خطا را از هم تفکيک کنيم. البته با توجه به شرايط بازار، اين موارد يعني رهگيري سهميه هاي خريد با عملکرد وزارت نفت متفاوت است. پس از دو هفته به اين نتيجه رسيديم که براي اغلب محصولات امکان بازگشت به روال عادي سال قبل در سامانه بهين ياب وجود دارد. در کنار اين مطلب شاهد بوديم که برخي مي گفتند محصولات صادر شده و در بورس کالا عرضه هاي قطره چکاني است و بازار داخلي تغذيه کافي نمي شود. اما اطمينان مي دهم که اين گونه نيست.
    وي ادامه داد: بعضا در مورد برخي کالاها مثل PVC شاهد توقف عرضه به دليل مسائل فني بوديم يعني به صورت مقطعي توقف توليد و عرضه را شاهد بوديم. به عنوان چند مثال مشخص پتروشيمي تندگويان به عنوان مهم ترين توليدکننده پلي اتيلن ترفتالات (بطري) سال گذشته ۱۵ درصد از توليد خود را صادر کرد ولي امسال صادرات نداشته تا جايي که حتي براي تامين منابع ارزي مورد نياز خود به مسيرهاي جايگزين رو آورده است آن هم در شرايطي که عرضه قطره چکاني و حتي خارج از شبکه هم نداريم. به عنوان مثالي ديگر درخصوص پلي پروپيلن ها پارسال ۲۰ درصد صادرات ثبت شده ولي براي سال جاري اين رقم به شدت کاهش داشته است ولي در کنار آن از مشکلات فني در مسير توليد هم نمي توان غافل شد.
    مديرکل دفتر صنايع تکميلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي درخصوص ساير مشکلات در فرآيند تغذيه بازار به برخي تعاوني ها اشاره و عنوان کرد: در روزهاي اخير برخي تعاوني هاي تامين مواد اوليه با فشارهايي روبه رو شدند که به نظر ما فراتر از واقعيت ها بود آن هم در شرايطي که محدوديت ها براي تعاوني ها در نهايت به اعمال فشار به شرکت ها منتهي خواهد شد.
    
     دو راه حل براي آينده
    وي در ادامه عنوان کرد: در شرايط فعلي دو کار مهم داريم؛ يکي بازگشت سهميه ها به شرايط سال گذشته براي اغلب گريدها که به ذات خود الزاماتي دارد و ديگري برداشته شدن سقف رقابت قيمتي که همين نکته نيز در مسير اجرا با محدوديت ها و الزاماتي روبه رو است اگرچه در نهايت خروجي اين موارد و مخصوصا آزادسازي نرخ به بازگشت بورس کالا به جايگاه پيشين خود منتهي خواهد شد. وي درخصوص سيگنال هاي پيش روي بازار عنوان کرد: در روزها و هفته هاي اخير روند بازار نشان داد که به تغيير قيمت ها و مکانيزم معاملاتي در بورس کالا واکنش نشان مي دهد. همين نکته بيم و اميدهاي بسياري را برانگيخت اگرچه انتظار غالب از اين اوضاع در نهايت کاهش قيمت ها در حاشيه بازار آزاد است. اين در حالي است که هنوز هم نگراني هايي در مورد تداوم سياست آزادسازي نرخ وجود داشته و اگر بازار يقين کند که اين سياست پابرجاست و نگراني ها از تغيير سياست گذاري ها منتفي شود شاهد افت قيمت ها خواهيم بود.
    فرصت جديد براي اصلاح مکانيزم قيمت گذاري / مديرکل دفتر صنايع تکميلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4427 به تاريخ 27/6/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 84 بارآثار ديگري از "محمدحسين بابالو"

  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  حاشيه نگاري بر يك پيشنهاد / طرح «دنياي اقتصاد» براي اصلاح بازار پليمرها با بازخوردهاي بسياري همراه بود
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم پيراپزشكي و توانبخشي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است