|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: پاشنه آشيل توريسم ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


پاشنه آشيل توريسم ايران
«دنياي اقتصاد» در آستانه روز جهاني گردشگري بررسي كرد


دنياي اقتصاد : در آستانه روز جهاني گردشگري، گردشگري ايران همچنان با چالش هاي گوناگوني روبه رو است. آمارهاي غير رسمي از افت گردشگر ورودي خبر مي دهد و تنش هاي سياسي در سطح بين المللي موجب شده باز هم چهره ايران مخدوش شود. در حال حاضر سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز معاون گردشگري ندارد و همچنان بسياري از کسب و کارهاي مرتبط با گردشگري به دليل افزايش قيمت کالاها، قيمت تمام شده خدماتشان افزايش يافته است. از سوي ديگر، در شرايطي که اقتصاد ايران با چالش هاي متعددي از جمله محدوديت در فروش نفت دست و پنجه نرم مي کند، بسياري از کارشناسان معتقدند تنها گردشگري است که مي تواند گزينه اثرگذاري براي جايگزيني با نفت باشد.باوجود آنکه افزايش نرخ دلار، ايران را براي بسياري از کشورهاي خارجي و گردشگران مقصدي ارزان کرده هنوز هيچ اقدام عملي براي جذب بيشتر گردشگر رخ نداده است. در چنين شرايطي، نسخه اي که کارشناسان و متخصصان گردشگري در اين زمينه مي پيچند بيشتر مربوط به بخش مديريتي و سياست گذاري است؛ چالش هايي در اين زمينه که به پاشنه آشيل گردشگري ايران تبديل شده اند.
    
    چالش سياست گذاري
    ضعف در سياست گذاري از جمله موانعي است که موجب شده نتوان از قابليت هاي بالقوه گردشگري به صورت بالفعل استفاده کرد. عضو شوراي عالي ميراث فرهنگي و گردشگري در اين زمينه به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «مهم ترين مشکل گردشگري کشور در سياست گذاري و مديريت اين صنعت در سطح کلان و ملي است. اين ضعف در سياست گذاري نيز به فقر نظري و ضعف مديران برمي گردد.» غلام حيدر ابراهيم باي سلامي با اشاره به اينکه گردشگري همچنان در کشور جدي گرفته نمي شود، ادامه مي دهد: «از آنجا که هيچ فردي در هيچ جاي دنيا بدون آدرس به مقصد نمي رسد، صنعت گردشگري نيز بدون راهبرد اصلي، برنامه ريزي و قرار گرفتن در اولويت به مقصد نمي رسد. دولت هنوز برنامه مشخصي در اين زمينه ندارد و تنها بودجه محدودي براي اين صنعت در نظر گرفته اند که کمکي به گردشگري نخواهدکرد.»
    او مي گويد: «دولت در حال حاضر نمي تواند بخش خصوصي را مجاب کند تا در بخش گردشگري سرمايه گذاري کند؛ چون برنامه اي براي اجراي آن ندارد.» به گفته عضو شوراي عالي ميراث فرهنگي و گردشگري مسوولان نه از تحولات بين المللي پس از برجام استفاده کردند و نه از تحولات بعد از لغو برجام؛ در صورتي که اگر برنامه هاي درست و کارشناسي وجود داشت بايد هم اکنون شاهد هجوم تورهاي متعدد گردشگري از کشورهاي اروپايي، آمريکايي و آسياي شرقي بوديم. باي سلامي همچنين يادآور مي شود که گرچه مجلس با توجه به قانون ششم توسعه از دولت درخواست ارائه راهبردهاي گردشگري را داشته، اما همچنان اين برنامه ارائه نشده و در دولت فعلي، اميدي به بهبود زيرساخت ها نيست و بايد منتظر ماند و ديد دولت آينده چه برنامه هاي راهبردي در اين زمينه دارد.
    
    چالش ساختاري
    از سوي ديگر، پژوهشگر و مشاور دانشگاه نورث وست آفريقاي جنوبي نيز با اشاره به دو مساله اصلي براي رفع ضعف در گردشگري مي گويد: «گردشگري در گام نخست نياز به حمايت هاي قانوني و سياسي دارد. به همين دليل بايد وارد مجلس شود تا خلاهاي قانوني آن برطرف شود. نکته دوم نيز اصلاح و بهبود بدنه سازمان ميراث فرهنگي است که در حال حاضر يکي از مشکلات موجود پايين بودن سطح سواد و تجربه بين المللي نيروهاي فعال در اين سازمان به شمار مي رود.» مينو حسني اصفهاني با انتقاد از بي انگيزه بودن فعالان سازمان در زمينه توسعه گردشگري ادامه مي دهد: «شناختِ ضرورت و کارآمدي صنعت گردشگري از طرف دولت و سيستم سياست گذاري کشور مهم است؛ اما گام مهم تر بعد از آن اصلاح بدنه سازمان گردشگري ايران و جايگزين کردن نيروي جوان، باسواد و با انگيزه است.» به عقيده اين متخصص توريسم، زماني که اين دو بخش ساماندهي شود ضعف هاي گردشگري خود به خود درست مي شود؛ چراکه وقتي يک فرد باسواد گردشگري را مديريت کند و اين فرد از حمايت هاي قانوني برخوردار باشد، زيرساخت ها نيز درست خواهدشد و به برنامه ريزي و بازاريابي درست مي رسيم.
    در همين حال يک کارشناس برنامه ريزي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «مشکل اساسي در وضعيت گردشگري کشور ساختار سازمان است. اين نهاد اگر تبديل به وزارتخانه شود، مي تواند در زمينه گردشگري گام هاي موثرتري بردارد؛ اما متاسفانه با دست اندازهايي روبه رو است که تا به امروز موفق به اين امر نشده است.» اردشير اروجي بر اين باور است که در صورت بهبود ساختار سازمان ميراث فرهنگي مي توان اميدوار بود که برنامه هاي راهبردي نيز به مرحله عملياتي شدن برسد: «در صورتي که سازمان طي اين ۱۳ سال با توجه به آنکه هر يک سال و نيم يک رئيس سازمان عوض کرده امکان آنکه برنامه اي مصوب و اجرايي کند نداشته، در نتيجه هدف ها، استراتژي ها، برندها و ظرفيت هاي گردشگري معلوم نخواهد شد.»
    اروجي در ادامه مي گويد: «اگر برنامه هاي راهبردي مدون و اجرايي شود در اين شرايط است که ظرفيت ها از جمله اقامتگاه ها، حمل و نقل، پذيرايي و... مشخص خواهدشد. اما اين اتفاق نيز به اين دليل رخ نداده است که ضعف در آمار و اطلاعات مستند داريم.» اين کارشناس برنامه ريزي در نهايت به نبود حساب هاي اقماري اشاره مي کند که موجب مي شود دسترسي مناسبي به اطلاعات درست نباشد: «براي ارائه آمار بايد شاخص هاي گردشگري بسيار دقيق باشد؛ اما همچنان حساب هاي اقماري وجود ندارد و فاقد آمار صحيح در گردشگري هستيم.» درحالي که گردشگري به تنهايي مي تواند يک نسخه حيات بخش براي اقتصاد کشور باشد، اما هم اکنون خود بيمار است. گرچه موضوعات مطرح شده از سوي کارشناسان، موضوعات تازه اي نيستند و بارها نيز گفته شده؛ اما گويا چالش اصلي آن باشد که اراده اي براي عملي کردن اين توصيه ها وجود ندارد.
    پاشنه آشيل توريسم ايران / «دنياي اقتصاد» در آستانه روز جهاني گردشگري بررسي کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ادبيات پارسي معاصر
متن مطالب شماره 1 (پياپي 901)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است