|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: اثر سوء نبود زيرساخت هاي توريستي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت گردشگري 
اثر سوء نبود زيرساخت هاي توريستي
چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري (بخش سوم و پاياني)

نويسنده: محمدرضا گوهري (mohammadreza.gohari@hotmail.com)

در دو بخش گذشته به چهارمورد از «پنج مانع عمده توسعه گردشگري در ايران» پرداخته شد؛ نبود اراده لازم ميان تصميم گيرندگان و سياست گذاران سطوح بالاي گردشگري، ضعف در حوزه پژوهش هاي کاربردي و روزآمد گردشگري، ناشناخته ماندن ظرفيت هاي بالقوه توسعه مدرن گردشگري در ايران، شناسايي نشدن اهداف توسعه گردشگري و همچنين عدم شناسايي بازارهاي هدف و نوع مناسب گردشگري قابل عرضه به گردشگران خارجي.
    اينک در بخش پاياني به بررسي مانع پنجم، کمبود زيرساخت هاي استاندارد و مدرن بر ترغيب گردشگران به ورود به کشور و اهميت تبليغات در گردشگري اشاره خواهيم کرد. زيرساخت هاي گردشگري پايه و اساس توسعه گردشگري و ابزاري براي به کارگيري و استفاده از منابع موجود در يک مقصد گردشگري هستند. اين زيرساخت ها سطح وسيعي از خدمات را شامل مي شوند و وظيفه اصلي آنها برطرف کردن نيازهاي گردشگران و افزايش سطح رضايتمندي آنان در طول مدت زمان اقامت در مقصد گردشگري است.
    امروزه اعتقاد بسياري از کارشناسان زبده گردشگري براين است که در آينده، توسعه گردشگري ارتباط مستقيمي با ميزان سرمايه گذاري و مدرن سازي زيرساخت ها دارد. به علاوه، زيرساخت ها نقش انکارناپذيري در رقابت ميان مقصدهاي گردشگري ايفا مي کنند. به ويژه براي کشورهاي واقع در همسايگي يکديگر يا کشورهاي حاضر در يک منطقه جغرافيايي که با توسعه و تجهيز زيرساخت هاي گردشگري خود سعي برجذب شمار بيشتري از گردشگران بين المللي دارند. دسته بندي هاي گوناگوني براي انواع زيرساخت هاي گردشگري ارائه شده، اما متون علمي گردشگري معمولا اينگونه زيرساخت ها را به چهاربخش عمده تقسيم مي کنند: زيرساخت هاي فيزيکي ؛ زيرساخت هاي فرهنگي؛زيرساخت هاي خدماتي؛زيرساخت هاي دولتي. براي حرکت در مسير توسعه پايدار گردشگري توجه به تمامي اين زيرساخت ها و توسعه متوازن آنها اهميتي حياتي دارد. حال با نگاهي اجمالي به طيف وسيعي از زيرساخت هاي مورد نياز گردشگري در يک کشور و همچنين دخيل بودن بسياري از ديگر صنايع و خدمات در روند توسعه زيرساخت هاي گردشگري، به پيچيدگي هاي موجود در اين مسير پي مي بريم.
    بنابراين آنچه در اين بين اهميت پيدا مي کند نقش پررنگ دولت ها در برنامه ريزي براي تعيين مالکيت، شرح وظايف و ميزان سرمايه گذاري و مشارکت در فرآيند توسعه زيرساخت ها است. در اغلب کشورها بخش خصوصي نقش مهمي در سرمايه گذاري روي زيرساخت هاي گردشگري ايفا مي کند؛ تا جايي که به طور ميانگين ۷۸درصد از کل سرمايه گذاري ها در حوزه گردشگري از طريق اين بخش انجام مي شود. صرف نظر از برخي زيرساخت ها همچون حمل و نقل و ارتباطات که معمولا تحت مالکيت دولت ها قرار دارند، در ساير موارد مي توان از پتانسيل بخش خصوصي براي تسريع در پيشبرد اهداف توسعه گردشگري بهره برد. بايد توجه داشت که افزايش سطح توسعه زيرساخت ها مي تواند منجر به افزايش کارآمدي توليد و توزيع خدمات گردشگري شود و در نتيجه افزايش عرضه خدمات گردشگري در مناطق مختلف به ويژه مناطق دوردست را به دنبال داشته باشد؛ امري که درنهايت سبب توزيع بيشتر درآمد گردشگري در يک کشور، تمرکززدايي و افزايش ميزان اشتغال مي شود.
    از سوي ديگر، همان گونه که اشاره شد، امروزه ميان بسياري از کشورها رقابت سختي براي جذب گردشگران وجود دارد. يکي از عناصر بسيار ضروري براي معرفي يک مقصد گردشگري و ترغيب گردشگران، استفاده بهينه از ابزارهاي تبليغاتي است. تبليغات گردشگري نيز نيازمند صرف هزينه هاي کلان و توانايي برقراري ارتباط با شبکه هاي قدرتمند اطلاع رساني و رسانه اي برون مرزي است. از آنجا که اين کار خارج از توان بخش خصوصي است، معمولا دولت ها بنابر سياست هاي مشخص و از پيش تعريف شده که در راستاي منافع کلي صنعت گردشگري کشور است، مسووليت اين امر را به عهده مي گيرند. متاسفانه در طول چند سال اخير بسياري از کشورهاي غربي که داراي رسانه هاي پرنفوذ و قدرتمند در سطح بين المللي هستند، تبليغات منفي بسياري عليه کشورمان به راه انداخته اند که خواه ناخواه بر نگاه گردشگران خارجي نسبت به ايران تاثير منفي داشته و خسارت هاي فراواني به صنعت گردشگري کشور وارد آورده است. درچنين شرايطي نياز است با استفاده بهينه از فرصت هاي تبليغاتي، نهايت تلاش براي تصحيح نگاه مخاطبان بين المللي نسبت به ايران صورت پذيرد؛ امري که شوربختانه دربسياري موارد از آن غافل بوديم و درنتيجه، عرصه رقابت گردشگري را به کشورهاي همسايه واگذار کرديم.
    به عنوان يک نمونه، در طول جام جهاني فوتبال در روسيه، بسياري از کشورهاي حاضر در رقابت ها از اين فرصت براي تبليغ صنعت گردشگري خود، به ويژه از طريق انجام تبليغات تلويزيوني، سود بردند. مسوولان و تصميم گيرندگان سطوح کلان گردشگري کشور هم مي توانند با توجه به اهميت مقوله تبليغات و درنظر گرفتن شرايط و مصالح گردشگري کشور از طريق ابزارها و رسانه هاي برون مرزي اقدام به تبليغ فرصت ها و جاذبه هاي گردشگري کشور کنند. در مجموع، آنچه بيش از هرچيز موجب سردرگمي صنعت گردشگري کشور و فعالان اين عرصه مي شود نبود يک برنامه جامع توسعه گردشگري است. طبيعي است بدون وجود چنين برنامه اي امکان برنامه ريزي، سرمايه گذاري و مشارکت بخش خصوصي به عنوان موتور محرک توسعه گردشگري امکان پذير نيست. اميد است سرانجام با نهايي سازي و انتشار سند راهبردي توسعه گردشگري در ايران ازسوي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، چراغ مسير توسعه گردشگري ايران روشن شود.
    
    *کارشناس ارشد اکوتوريسم از دانشگاه ايالتي وسترن استراليامديريت گردشگري : اثر سوء نبود زيرساخت هاي توريستي / چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري (بخش سوم و پاياني)
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از " محمدرضا گوهري"

  عامل سرگرداني صنعت توريسم در ايران / چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري
محمدرضا گوهري*، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  ۵ مانع عمده توسعه توريسم در ايران / چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري
محمدرضا گوهري*، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فيزيولوژي گياهان زراعي
متن مطالب شماره 41، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است