|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: تشديد پايش كيفي آب خوزستان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


تشديد پايش كيفي آب خوزستان
در پي تداوم خشكسالي و كم آبي به اجرا درمي آيد    دنياي اقتصاد – اهواز – محمد علاف پور: معاون مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان گفت: کاهش منابع آب اين نگراني را ايجاد کرده بود که مسائل کيفي آب تبديل به معضل شوند به همين دليل سطح کنترل به خصوص بر آب هاي سطحي در خوزستان گسترش يافت.
    هوشنگ حسوني زاده اظهار کرد: در ۱۰ سال گذشته دچار خشکسالي بوديم و خشکسالي سال پيش در ۵۰ سال گذشته بي سابقه بوده است. خشکسالي پارسال در سطح گسترده در حوزه منابع تامين آب يعني بارش ها رخ داد و در استان خوزستان و در استان هاي مجاور ميزان بارش ها بين ۳۰ تا ۸۰ درصد کمتر از شرايط عادي بود. بنابراين در ميزان آورد منابع آب استان خوزستان به شدت تاثير داشتند. وي افزود: بزرگ ترين کار ما در اين شرايط اين بود که پيش بيني درستي داشته باشيم. آب را ذخيره کرده و ميزان تنش ها را به حداقل برسانيم. عمده ترين برنامه ما در سال آبي گذشته مربوط به پيش بيني و مديريت مصرف آب بود.
    با تلاش هاي انجام شده ميزان مصرف آب در استان خوزستان به خوبي مديريت شد و اجازه نداديم بحران رخ دهد. معاون مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان گفت: ميزان حجم ورودي آب به مخازن ما در برخي سدها تا ۹۰ درصد کاهش داشت. حوضه بزرگ ما يعني حوضه کارون که حوضه تامين آب خوزستان است بيش از ۴۰ درصد کاهش ورودي داشته است و به همين دليل مشکلات ما را زياد مي کرد. حسوني زاده افزود: علاوه بر مسائل کمي آب، مسائل کيفي نيز مطرح هستند که از اهميت بسيار بالايي برخوردارند، چراکه با سلامت مردم در ارتباط هستند.
    وي گفت: به اين منظور دوره هاي اندازه گيري را در فواصل کوتاه تري انجام داديم و با نصب بالغ بر ۳۰۰ ايستگاه سنجش پارامترهاي مختلف کيفي را سنجش مي کنيم تا اگر مشکلي در بازه اي از رودخانه وجود داشته باشد بتوانيم آن را کنترل کنيم. حدود ۶۰ درصد اين ايستگاه ها را به صورت آنلاين بررسي مي کنيم تا کسب اطلاعات و تصميم گيري را با سرعت بيشتري انجام دهيم. معاون مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان گفت: راه اندازي نخستين ديسپاچينگ آب شور در سازمان آب و برق خوزستان يکي از مهم ترين کارهاي انجام شده است که حدود چهار ماه پيش با حضور وزير نيرو به بهره برداري رسيد. اين ديسپاچينگ عمليات کنترل و پايش منابع آب را انجام مي دهد که کمک زيادي به مديريت منابع آب و اطلاع رساني به بخش هاي مختلف مي کند.
    حسوني زاده افزود: يکي از مسائل پرچالش استان خوزستان صدور مجوز فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاري کشاورزي بود که با پيگيري هاي انجام شده اين مجوز صادر شده است و متوليان امر به دنبال اجراي فاز دوم اين طرح هستند. وي گفت: در بحث طرح مبارزه با ريزگردها يکي از مشکلات ما تامين آب لازم براي اين طرح بود که به رغم محدوديت هاي شديد منابع آبي، آب مورد نياز طرح از طريق منابع موجود به صورت موقت تامين شد. براي تامين دائم آب مورد نياز براي ادامه کار در کانون هاي ريزگرد نيز يک ايستگاه پمپاژ راه اندازي شده است. همچنين اتمام طرح آبرساني غدير و استفاده آبادان و خرمشهر از اين طرح آبرساني موجب شد که مردم در اين شهرها از منابع آبي مطمئن تري استفاده کنند.
    
     افزايش ۶ درصدي راندمان آبياري
    همچنين معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي خوزستان با بيان اينکه ارزش توليد محصولات کشاورزي استان سالانه حدود ۲۵۰ هزار ميليارد ريال است، اظهار کرد: در ۵ سال گذشته تاکنون راندمان آبياري در استان حدود ۶ درصد افزايش داشته است. محمد قاسمي نژاد اظهار کرد: بخش کشاورزي به عنوان تامين کننده ابتدايي ترين نياز فيزيولوژيکي بدن انسان يعني غذا، بار سنگيني را بر عهده دارد.
    وي با بيان اينکه کشورهاي وابسته از نظر سياسي تحت تاثير کشورهايي هستند که از آنها مواد غذايي به کشور خود وارد مي کنند، افزود: در اين زمينه هر کشوري که بتواند مواد غذايي مورد نياز خود را تامين کند، قطعا ضريب امنيتي خود را بالا برده است و به کشورهاي ديگر نياز نخواهد داشت. معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي خوزستان تصريح کرد: بخش کشاورزي در زمينه هاي اشتغال، تامين غذا و اقتصاد ملي جايگاه ويژه اي دارد و نقش کشاورزي در اقتصاد کشور داراي اهميت بسيار ويژه اي است که بايد به آن توجه شود. قاسمي نژاد با بيان اينکه بخش کشاورزي در خوزستان برترين بخش کشاورزي کشور به شمار مي آيد، ادامه داد: خوزستان با توليد بيش از ۱۶ ميليون تن محصولات کشاورزي، ۳/ ۱۳ درصد از توليدات کشاورزي کشور را به خود اختصاص داده است و در اين زمينه نقش بسيار پررنگي در اقتصاد و کشاورزي کشور دارد.
    وي گفت: استان خوزستان با توليد ۸/ ۱۷ درصد از توليدات زراعي در کشور، داراي مقام اول توليد اين محصولات در کشور است. در اين زمينه سرانه توليد محصولات زراعي در استان خوزستان حدود ۵/ ۳کيلوگرم و در کشور به صورت ميانگين حدود ۵/ ۱ کيلوگرم است. معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي خوزستان با بيان اينکه ارزش توليد محصولات کشاورزي استان سالانه حدود ۲۵۰ هزار ميليارد ريال است، اظهار کرد: استان خوزستان در ۶ سال گذشته تاکنون مقام اول خريد گندم در کشور را به خود اختصاص داده است. از ابتداي دولت يازدهم تاکنون در اين زمينه رشد بسيار خوبي داشته ايم و توليدات استان در بحث گندم از کمتر از يک ميليون تن به حدود يک ميليون و ۸۶۰ هزار تن ارتقا پيدا کرده است.
    قاسمي نژاد با اشاره به اينکه گندم توليد شده در خوزستان نياز بيش از ۵/ ۱۱ ميليون نفر از مردم کشور را تامين مي کند، گفت: در توليد شکر، استان خوزستان با توليد ۸۴۰ هزار تن شکر، نياز بيش از ۳۱ ميليون نفر از مردم کشور را تامين مي کند. همچنين در صادرات خرما نيز استان حدود ۵۰ درصد از صادرات خرماي کشور را به خود اختصاص داده است. وي با اشاره به بحث کشاورزي حفاظتي در خوزستان تصريح کرد: به تدريج کشاورزي سنتي در استان در حال تبديل شدن به کشاورزي حفاظتي و پايدار است. در اين زمينه ابتدا کار را با سطح ۴۱ هزار هکتار آغاز کرديم، اما اکنون بيش از ۴۸۰ هزار هکتار از سطوح استان به صورت کشاورزي حفاظتي کشت مي شوند.
    مديرکل منابع طبيعي خوزستان نيز گفت: در سال ۹۴ مشخص شد که ۸۵ درصد ريزگردها منشا داخلي دارند و ۱۰ درصد منشا خارجي و ۵ درصد نيز داراي منشا مشترک هستند، اما هرچه پيش مي رويم ريزگردهاي با منشا داخلي بيشتر مي شوند چراکه به عواملي که موجب کاهش ريزگردها مي شود توجه کافي نداريم. احمد مطيعي اظهار کرد: ريزگردها، محيط زيست و جنگل ها و مراتع از مشکلاتي هستند که در خوزستان وجود دارند.
    وي افزود: اگر کارشناسان در گذشته براي اطلاع و آگاهي مردم مطالبي را بيان مي کردند امروز مي بينيم که همه با مساله ريزگردها درگير هستند و مساله اي که همه با آن درگير هستند بايد هرچه سريع تر حل شود و براي حل آن بايد هرچه سريع تر هر کاري انجام داد.
    تشديد پايش کيفي آب خوزستان / در پي تداوم خشکسالي و کم آبي به اجرا درمي آيد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه نقد ادبي و بلاغت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است