|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: كالبدشكافي توليد و بازار غيرآهني ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


كالبدشكافي توليد و بازار غيرآهني ها
جزئيات اولين همايش صنايع غيرآهني چيست؟


دنياي اقتصاد : برگزاري هشت دوره همايش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ايران با نگاهي به بازار با ابتکار گروه رسانه اي «دنياي اقتصاد» نقطه عطفي بوده که مقامات دولتي توانستند در حوزه صنعت فولاد انتظارات خود را از سرمايه گذاران و مديران بخش خصوصي بيان کنند. از سويي فرصتي فراهم کرده که بخش خصوصي نيز پيشنهادهاي خود را براي بهبود وضعيت فولادسازي در ايران اعلام کند.
    با توجه به دريافت بازخورد مخاطبان اين همايش در مورد خلا اطلاعاتي در ساير حوزه ها از جمله فلزات غيرآهني، برگزاري همايشي به منظور بررسي چشم انداز فلزات غيرآهني ايران در دستور کار قرار گرفته که هفته آينده (دهم و يازدهم مهر) برگزار مي شود. گروه رسانه اي «دنياي اقتصاد» با نگاهي تحليلي به چالش ها و فرصت ها، با برگزاري همايش هاي سالانه با حضور فعالان، تصميم گيران و صاحب نظران، بستري مناسب را براي تعامل چهره به چهره فعالان اقتصادي فراهم کرده است. در همايش جديد نيز قرار است تمرکز روي توليد و بازار فلزات غيرآهني (شامل آلومينيوم، مس، سرب و روي و طلا) باشد که به گفته «سروش فولادچي» دبير همايش، در پنج محور اصلي برگزار مي شود. مشروح مصاحبه با وي در مورد جزئيات و برنامه هاي اصلي اولين همايش و نمايشگاه صنايع غيرآهني و فناوري هاي وابسته با نگاهي به توليد و بازار را در ادامه مي خوانيد:
    
    ارزيابي ها نشان مي دهد که با وجود منابع و بازارهاي بالقوه منطقه و ايران در حوزه فلزات غيرآهني، خلا اطلاعاتي در اين بخش منجر به اين شده که فرصت ها و تهديدهاي موجود در توسعه اين صنايع کمتر مورد توجه قرار گيرد. به نظر شما برگزاري همايشي درباره مزيت ها و مسائل اين صنعت و هم انديشي متوليان و صاحب نظران اين حوزه تا چه اندازه مي تواند اين خلا را جبران کند؟
    صنايع فلزي نماد پيشرفت و صنعتي بودن هر کشور و توسعه آن شاخصي براي برنامه هاي توسعه اقتصادي کشورها است. در اين ميان، صنايع فلزات غير آهني همچون مس، آلومينيوم، سرب و روي و... کمتر از صنعت فولاد مورد توجه قرار گرفته اند. اين در حالي است که در شرايط کنوني، صنايع فلزات غير آهني و آلياژهاي آنها مي توانند مزيت رقابتي مهمي را براي کشورمان ايجاد کرده و با ارزآوري مانع از به هدف نشاندن تحريم هاي يکجانبه عليه کشور شوند. با توجه به منابع و بازارهاي بالقوه داخلي و منطقه اي در اين حوزه، همچنين تلاش چشمگير همسايگانمان در توسعه اين صنايع (به رغم نبود منابع معدني)، لزوم تمرکز و بسط نگرش اقتصادي پايدار در اين صنايع در کنار بررسي ابعاد، فرصت ها و تهديدهاي موجود در آنها، ضرورت برگزاري هم انديشي تخصصي را در اين بخش بيش از پيش نمايان مي کند.
    
    ايده برگزاري اين همايش چگونه شکل گرفت؟
    برگزاري همايش هاي صنعتي و تجاري در جهان علاوه بر آنکه فرصتي را براي تبادل اطلاعات و معرفي دستاوردها فراهم مي کند، فضايي مناسب براي فعالان صنعتي و کارشناسان و فعالان بازار به وجود مي آورد تا در گفت وگوي مستقيم و چهره به چهره با يکديگر، تعامل سازنده داشته باشند. گروه رسانه اي «دنياي اقتصاد» با شناخت صحيح وظيفه رسانه اي خود، با رصد دقيق اين حوزه و ارتباط پيوسته با مديران تصميم گير و تصميم ساز، اقدام به برگزاري همايش و نمايشگاه صنايع غيرآهني و فناوري هاي وابسته کرده است که اميد مي رود با همت دست اندرکاران و پشتيباني متوليان و صاحب نظران اين صنايع، روندي رو به رشد را تجربه کند. در اين همايش تلاش شده است مسائل اين بخش از دو زاويه «توليد» و «بازار» تحليل شوند.
    
    سالانه همايش ها و نمايشگاه هاي تخصصي زيادي در حوزه صنعت برگزار مي شود. اما همان طور که اشاره کرديد صنايع فلزات غيرآهني در مقايسه با ساير صنايع از جمله صنعت فولاد کمتر مورد توجه بوده است. به نظر شما همايش پيش رو تا چه اندازه مي تواند جايگاه فلزات غيرآهني همچون آلومينيوم، مس، سرب و روي و طلا را برجسته کند؟
    هريک از فلزات غيرآهني داراي اهميت منحصر به فردي هستند. ارتباط مستقيم صنايع استراتژيک، نظير صنايع هواپيما و خودروسازي، صنعت برق و صنعت ساختمان و... با اين حوزه سبب شده که سالانه همايش ها و نمايشگاه هاي تخصصي زيادي در اين بخش برگزار شوند که از حيث ابعاد و ميزان مشارکت درخور توجهند. هم کشورهاي توليدکننده و هم مصرف کنندگان عمده اين فلزات به صورت پيوسته سعي در گسترش ميزان نفوذ خود در بازارهاي بين المللي دارند و اين مهم جز با تبادل آخرين دستاوردها ممکن نخواهد بود. در اين همايش سعي شده با نگاهي بومي، ظرفيت هاي توليد، مصرف و صادرات هريک از فلزات و آلياژها به دقت بررسي شود. دعوت از سخنرانان و مهمانان خارجي، برگزاري ميزگردها و کارگاه هاي آموزشي وجه اصلي تمايز اين رويداد محسوب مي شوند. بدون شک دستاوردهاي اين دوره سبب تدقيق در نحوه برگزاري در دوره هاي آتي شده و اميد مي رود در طول سه دوره آتي به عنوان يکي از مهم ترين رويدادها در حوزه مرتبط و در سطح جهاني شناخته شود.
    
    کدام شرکت ها قرار است در اين همايش مشارکت داشته باشند؟
    درکنار سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو)، شرکت ملي صنايع مس ايران (به عنوان حامي اصلي)، هلدينگ مادر تخصصي توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني خاورميانه (ميدکو)، شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران، شرکت آلوميناي ايران، مجتمع معدني مهدي آباد، شرکت گسترش معادن و صنايع معدني طلاي زرشوران، مجتمع صنايع آلومينيوم جنوب، بورس کالاي ايران، شرکت مهندسي بين المللي فولادتکنيک، خانه معدن ايران، انجمن مس ايران و شرکت هاي EMEW و SAMMI به عنوان حاميان اين رويداد در اين دوره مشارکت کرده اند.
    
    اين همايش دو روزه است. برنامه شما براي روز اول و دوم برگزاري اين همايش چيست؟
    در روز نخست پس از انجام مراسم افتتاحيه با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت و مقام هاي عالي رتبه ادامه رويداد شامل بخش هاي زير خواهد بود: ميزگرد پاسخگويي مسوولان (با حضور آقايان مهدي کرباسيان، جعفر سرقيني، عبدالرضا هاشم زايي، محمدرضا بني اسدي، مسعود تجريشي)، سخنراني مديران و سخنرانان کليدي و ميزگرد تخصصي چالش هاي بازار فلزات غيرآهني در کشور. در روز دوم همايش نيز ميزگرد تخصصي چالش ها و فرصت هاي صنعت مس، ميزگرد تخصصي چالش ها و فرصت هاي صنعت آلومينيوم، ميزگرد تخصصي چالش ها و فرصت هاي صنعت طلا در ايران، ميزگرد تخصصي چالش هاي همکاري هاي مشترک صنعت و دانشگاه و ميزگرد تخصصي چالش ها و فرصت هاي صنعت سرب و روي ايران برگزار مي شود. از سوي ديگر، برگزاري دو کارگاه آموزشي نيز از ديگر برنامه هاي روز دوم همايش است.
    
    توسعه صنايع فلزات غيرآهني و آلياژهاي آن مي تواند مزيت رقابتي گسترده اي را براي هر کشور ايجاد کند. با توجه به اين موضوع دامنه مسائل مربوط به اين حوزه نيز بسيار گسترده است. با توجه به اين ملاحظه در اولين دوره همايش و نمايشگاه صنايع غيرآهني و فناوري هاي وابسته، چه محورهايي قرار است به صورت ويژه بررسي شود؟
    محورهاي برگزاري اين رويداد شامل چشم انداز توليد، مصرف و صادرات فلزات غيرآهني، مزيت هاي رقابتي و استراتژي هاي سرمايه گذاري در حوزه فلزات غيرآهني، رقابت پذيري محصولات فلزي غيرآهني در بازارهاي داخلي و خارجي و ارزش افزوده فلزات غيرآهني و نقش تکنولوژي هاي نوين توليد و بازيافت است. هريک از اين محورها در نتيجه بررسي کارشناسانه در کارگروه هاي مجزا حاصل شده اند. مهم ترين چالش، شناسايي فرصت ها و تهديدهاي هر يک از حوزه ها بود. ابعاد خودتحريمي، کارآيي سيستم بوروکراتيک، موانع صادرات، بازارهاي منطقه، سهم از صادرات جهاني، مشکلات ناشي از تحريم هاي يکجانبه ايالات متحده، نحوه برون سپاري، جذب سرمايه گذار خارجي، تامين امنيت سرمايه گذاري، ضمانت سودآوري، مشکلات گمرکي، بيمه و کشتيراني و ساير موضوعات به تفکيک در کميته راهبردي و زيرکميته هاي تخصصي مورد توجه قرار گرفتند که حاصل آن علاوه بر تعيين محورها، تعيين موضوعات ميزگردها، سخنراني ها و کارگاه هاي جنبي اين رويداد منحصر به فرد بود. اولين همايش و نمايشگاه صنايع غيرآهني و فناوري هاي وابسته با نگاهي به توليد و بازار هفته آينده (دهم و يازدهم مهر ماه) در مرکز همايش هاي صدا و سيماي تهران برگزار مي شود. علاقه مندان براي کسب اطلاعات بيشتر درباره اين همايش، مي توانند با شماره تلفن ۸۷۷۶۲۳۵۰ تماس بگيرند يا به وب سايت http://events.den.ir مراجعه کنند.
    کالبدشکافي توليد و بازار غيرآهني ها / جزئيات اولين همايش صنايع غيرآهني چيست؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات كاربردي تندرستي در فيزيولوژي ورزش
متن مطالب شماره 2 (پياپي 402)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است