|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: دو ركورد جديد در بازار مسكن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


دو ركورد جديد در بازار مسكن
كارنامه ملكي در نيمسال اول بررسي شد


دنياي اقتصاد : تغييرات غير هم جهت «سطح قيمت» و «حجم معاملات» در بازار مسکن تهران شدت گرفت. آمار دفتر اقتصاد مسکن از وضعيت خريد و فروش ملک در تهران طي شهريور نشان مي دهد به رغم کاهش ۲۰ درصدي تعداد واحدهاي فروش رفته در اين ماه نسبت به مرداد، متوسط قيمت هر مترمربع آپارتمان ظرف يک ماه ۹ درصد افزايش پيدا کرده است که بيشترين تورم ماهانه ملکي از ارديبهشت ۹۲ تاکنون محسوب مي شود. بررسي ها درباره دو نبض متفاوت در بازار مسکن پايتخت، از ۳ پيش برنده تورم ملکي در شرايط شبه رکود، حکايت دارد.
    رکورد بيشترين رشد ماهانه قيمت مسکن در تهران از بهار ۹۲ تا کنون، براي آخرين ماه از تابستان ۹۷ به ثبت رسيد. گزارش «دنياي اقتصاد» از آمارهاي جديد دفتر اقتصاد مسکن درباره اوضاع بازار ملک حاکي است: بازار مسکن پايتخت با دو نبض کاملا متفاوت مواجه شده به طوري که «نبض قيمت» تند مي زند اما «نبض معاملات» به قدري کند شده که حجم خريد و فروش آپارتمان در پايين ترين حد دو سال اخير قرار گرفته است. شهريور امسال متوسط قيمت هر مترمربع واحد مسکوني در تهران، ۹ درصد ظرف يک ماه افزايش پيدا کرد و با عبور از مرز ۸ ميليون تومان به سطح ۸ ميليون و ۱۰۰ هزار تومان آمد. اين ميزان رشد ماهانه از ارديبهشت سال ۹۲ –مقطع زماني اوج حباب مسکن در دوره پيشين رونق معاملات- تا کنون، بي سابقه بوده است. روند تغييرات قيمت مسکن در تهران طي ماه هاي اخير به شکلي بوده که تحت تاثير شتاب آن، بهاي فروش هر متر مربع آپارتمان از ۵/ ۵ ميليون تومان در ابتداي امسال به ۵/ ۶ ميليون در پايان بهار، ۵/ ۷ ميليون در ميانه تابستان و بالاي ۸ ميليون تومان در پايان تابستان صعود کرده است. شيب رشد ماهانه قيمت آپارتمان در مرداد ماه، اندکي کاهش يافت اما ابعاد التهاب قيمتي مجددا در شهريور، رو به افزايش گذاشت. ميانگين قيمت مسکن در حال حاضر ۷۳ درصد بيشتر از زمان مشابه در سال ۹۶ است. سطح قيمت واحدهاي مسکوني در تهران در شرايطي، جهش هاي پي در پي را تجربه مي کند که معدل ماهانه فروش آپارتمان نسبت به اوايل امسال، تقريبا نصف شده است. از ارديبهشت ۹۷ تا کنون، حجم معاملات خريد آپارتمان در پايتخت، به شکل سريالي و بدون وقفه، رو به کاهش بوده به طوري که از نزديک ۱۷ هزار فقره معامله در ارديبهشت به کمتر از ۹ هزار فقره در شهريور رسيده است. ماه گذشته، حجم معاملات خريد مسکن در تهران ۲۰ درصد ظرف يک ماه کاهش پيدا کرد. مقايسه ابعاد بازار خريد و فروش مسکن در شهريور امسال با شهريور پارسال، بيانگر کاهش ۳۵ درصدي حجم معاملات در اين فاصله زماني است.
    کارنامه نيمسال اول ۹۷ بازار معاملات مسکن در پايتخت نيز مشخص مي کند: حدود سه ماه پس از شروع رونق معاملات که از اواخر پاييز سال گذشته رقم خورد، در ۶ ماه اول امسال، حجم معاملات ۱۲ درصد نسبت به نيمه اول سال ۹۶ افت کرد. با اين حال متوسط قيمت مسکن در تهران طي نيمه اول امسال ۴۸ درصد نسبت به نيمه اول پارسال افزايش يافته است. بررسي هاي «دنياي اقتصاد» درباره نبض هاي متفاوت قيمت و معاملات در بازار مسکن تهران -که ميزان تفاوت آن در ماه گذشته، فوق العاده بيشتر نيز شده است- نشان مي دهد: در وضعيت فعلي، سه پيش برنده (محرک) قيمت مسکن در پايتخت باعث شده، سطح قيمت ها با کمترين حجم خريد و فروش آپارتمان، به جهش ادامه دهد. اين محرک هاي قيمتي شامل «نقش دووجهي سفته بازها به عنوان بازيگران اصلي در صحنه معاملات»، «برتري حجم تقاضاي خريد در مقايسه با تعداد فايل هاي فروش» و همچنين «جو رواني متاثر از پرواز دلار و انتظارات تورمي ناشي از آن» است.
    گزارش «دنياي اقتصاد» از جزئيات نحوه شکل گيري و اثرگذاري پيش برنده هاي تورم ملکي بر سطح قيمت ها حاکي است: طي هفته هاي گذشته، سفته بازهايي که پيش تر اقدام به خريد آپارتمان کرده بودند، بيشترين نقش را در سمت عرضه فايل فروشي در بازار معاملات ملک در تهران داشتند. از طرفي، در بين متقاضيان خريد، وزن تقاضاي سرمايه اي و سفته بازانه به مراتب بيشتر از تقاضاي مصرفي بوده است. اين جنس از تقاضا و همچنين عرضه (غير مصرفي) باعث سلب زمينه ثبات نسبي قيمت به رغم افت معاملات شده و حتي شرايط را براي پشتيباني از جهش قيمت نيز فراهم ساخته است. در هفته هاي اخير، تقاضاي مصرفي در بازار مسکن وجود داشته اما ميزان آن به مراتب کمتر از تقاضاي غيرمصرفي بوده است.
    در سمت فروش آپارتمان نيز بخش قابل توجهي از سازنده ها به دو دليل «احتياط ناشي از نبود چشم انداز مشخص براي ساخت و ساز» و «رديابي آينده تورم مسکن»، فروش واحدهاي خود را به تاخير انداخته اند. از طرفي، متقاضيان تبديل به احسن که يک گروه ديگر فروشنده ها محسوب مي شوند، به خاطر جو متشنج بازار معاملات، توان فروش ندارند. اما سفته بازهاي ملکي با اهداف مختلف به فروش مشغولند. يک دسته از اين گروه، با خريد و فروش مکرر در يک منطقه، دنبال سودگيري هستند و دسته ديگر با فروش در يک منطقه، در منطقه ديگر اقدام به خريد مي کنند. دسته اي هم با هدف ورود به بازار ديگر، قصد فروش دارند. در اين ميان، بخشي از سرمايه گذاراني که در سال هاي ۹۵ و ۹۶ اقدام به خريد آپارتمان کرده بودند، ماه گذشته با مشاهده سطح قيمت ها، اقدام به فروش کردند.
    در حال حاضر اگر چه حجم معاملات خريد مسکن در تهران به پايين ترين ميزان از سال ۹۵ تاکنون تنزل پيدا کرده است اما در همين بازار شبه رکودي، هنوز حجم تقاضاي خريد بيشتر از عرضه فايل فروشي است. اين اتفاق به عنوان دومين پيش برنده تورم ملکي عمل مي کند. ريشه وضعيت موجود و يکي از عوامل اصلي شکل دهنده اين دو پيش برنده –مانور سفته بازها و برتري حجم تقاضا نسبت به عرضه- به جو رواني متاثر از روند افزايشي قيمت دلار برمي گردد. تداوم صعود قيمت دلار در ماه گذشته باعث شد از يکسو تقاضاي غيرمصرفي در بازار ملک حضور پررنگ داشته باشد و از سوي ديگر، فروشنده ها در تعيين «قيمت پيشنهادي»، از اهرم دلاري براي بالا بردن سطح قيمتي استفاده کنند.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، تحقيقات ميداني از بازار معاملات مسکن در تهران حاکي است: خريد آپارتمان در سخت ترين شرايط توسط خانه اولي ها و ساير متقاضيان مصرفي انجام مي شود. جست وجو و شناسايي آپارتمان حتي براي متقاضيان سرمايه اي نيز دشوار شده است. برخي به ظاهر فروشنده ها، صرفا با فايل کردن واحدهاي خود، به دنبال کشف قيمت در گام اول و منحرف کردن فروشنده هاي واقعي از طريق تعيين قيمت پيشنهادي فوق العاده بالا هستند. اين گروه، قيمت پيشنهادي در فايل هاي خود را با فاصله چشمگير نسبت به واحدهاي تازه فروش رفته در منطقه تعيين مي کنند اما در واقعيت، قصد فروش ندارند. در برخي محله ها، رفتار اين گروه، بر تعيين قيمت فروشنده هاي واقعي به خصوص عوامل فروش آپارتمان هاي سالخورده تاثير گذاشته است.
    
    

    
    دو ركورد جديد در بازار مسكن / كارنامه ملكي در نيمسال اول بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 59 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت كفش
متن مطالب شماره 256، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است