|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: ويژه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژه
    
    مخالفت صريح آخوندي با درخواست مشاور روحاني
    وزير راه و شهرسازي درخواست مشاور رئيس جمهور براي «اعمال تاخير در برگزاري انتخابات هيات مديره سازمان هاي نظام مهندسي ساختمان» را خلاف قانون و غيرقابل اقدام دانست و در نامه اي خطاب به رئيس دفتر رئيس جمهور، بر عزم خود براي برگزاري اين انتخابات در پنجم ماه جاري تاکيد کرد.
    روز گذشته پايگاه اطلاع رساني وزارت راه و شهرسازي با انتشار نامه اي به امضاي عباس آخوندي خطاب به رئيس دفتر رئيس جمهور، از پشت صحنه دوگانگي ريشه دار در دولت بر سر «آينده نظام مهندسي ساختمان» پرده برداشت. متن اين نامه و آنچه طي دو روز گذشته در فضاي مجازي در قالب يک نامه ديگر منتشر شده، نشان مي دهد: علي اکبر ترکان مشاور رئيس جمهور در امور نوسازي بافت هاي فرسوده، در روزهاي پاياني شهريور نامه اي به حسن روحاني مي نويسد که در آن، از رئيس جمهور درخواست شده انتخابات هيات مديره سازمان هاي نظام مهندسي در تمامي استان ها به مدت ۲ ماه، به تعويق بيفتد. در اين نامه بر اساس تصويري که از آن در فضاي مجازي منتشر شده، علت اين درخواست قيد نشده است. گفته مي شود، پاسخ اين نامه به گونه اي داده شده که امکان نتيجه گيري قطعي از آن وجود ندارد.
    با اين حال، نامه مشاور رئيس جمهور به همراه پي نوشت رئيس جمهور، در تاريخ ۳۱ شهريور به وزير راه و شهرسازي ارائه مي شود و آخوندي در روز دوم مهر ماه، با تنظيم نامه اي خطاب به رئيس دفتر رئيس جمهور، به صراحت اعلام مي کند «پيشنهاد مشاور رئيس جمهور خلاف قانون و غيرقابل اقدام است چون تاخير به طور قانوني امکان پذير نيست و بنابراين انتخابات نظام مهندسي ساختمان مطابق برنامه زماني از پنجم تا ۱۳ مهر ماه سال جاري در استان هاي مختلف برگزار مي شود.» وزير راه و شهرسازي در اين نامه تاکيد کرده است، اعمال تاخير در برگزاري انتخابات، حاشيه ساز خواهد شد از جمله آنکه باعث انتساب رفتار غيرحرفه اي به وزارت راه و شهرسازي و بي اعتمادي مهندسان به دولت مي شود. به گزارش «دنياي اقتصاد»، بخش هاي ديگري از متن نامه وزير راه و شهرسازي مشخص مي کند اختلاف نظرها در سطوح بالاي دولت، نسبت به وضعيت فعلي و برنامه اصلاحي تدارک ديده شده براي سازمان نظام مهندسي ساختمان، بسيار بيشتر از حد تصور و برداشت ناظران و فعالان اين حوزه است. پيش تر، انتشار عمومي مکاتبه دو وزير کشور و راه و شهرسازي درباره بخشنامه هايي که آخوندي با هدف اصلاحات در نظام مهندسي ابلاغ کرده بود، مشخص کرد: وزارت کشور به عنوان مرجع ناظر بر شهرداري ها، با نظر وزير راه و شهرسازي براي «تقبل مسووليت کنترل بر ساخت و سازها از سوي شهرداري ها» مخالف است.
    آخوندي طي دست کم يک سال گذشته، با صدور چند بخشنامه، ابتدا «دريافت مبلغي از دستمزد مهندسان ناظر توسط سازمان ها» را ممنوع اعلام کرد و همزمان از سازمان هاي نظام مهندسي خواست «اختيار انتخاب مهندس ناظر توسط مالکان و عوامل ساخت» را به رسميت بشناسند و از «توزيع سهميه نظارت» خودداري کنند. آخوندي همچنين براي ساماندهي مسووليت کنترل بر حسن اجراي ضوابط و مقررات ساختماني، «شهرداري ها را مسوول کنترل ساخت» کرد. آخوندي معتقد است همه اين بخشنامه ها مستند به قوانين مربوط به حوزه اختيار وزير راه و شهرسازي است اما مخالفان اين اصلاحات، نظر ديگري دارند.
    وزير راه و شهرسازي در نامه خود به رئيس دفتر رئيس جمهور نوشته است: «در بدنه دولت کساني هستند که عملا از امضافروشي، عدم کنترل ساختمان و بي قانوني حمايت مي کنند.»
    
    
    توضيح معاونت ترافيک شهرداري درباره يک خبر
    معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با ارائه يک توضيح مکتوب به «دنياي اقتصاد»، در واکنش به گزارش دو روز پيش روزنامه که با عنوان «منطقه ممنوعه در شهرداري» در همين صفحه به چاپ رسيد، عدم حضور خبرنگاران در مراسم بازديد شهردار تهران از مرکز کنترل ترافيک را تکذيب کرد.
    متن توضيح معاونت ترافيک شهرداري به اين شرح است: در خبر روز دو شنبه آن روزنامه با عنوان «منطقه ممنوعه در شهرداري» مطالبي مطرح شده که مشخص نيست ناشي از کم لطفي است يا کم دقتي. برخلاف آنچه در مطلب مذکور ادعا شده، که بازديد شهردار محترم از ستاد استقبال از مهر و روند مديريت ترافيک در شهر «بدون حضور خبرنگاران برگزار شد»، در اين برنامه چندين خبرنگار از بخش هاي مختلف صداوسيماي جمهوري اسلامي و خبرگزاري هاي مختلف حضور داشتند و بخش هايي از برنامه با پخش زنده تلويزيوني و راديويي همراه بود. نگاهي به حجم بالاي گزارش ها و مصاحبه هاي اختصاصي خبرنگاران رسانه هاي مختلف از اين رويداد، گوياي حضور چشمگير خبرنگاران در اين مراسم است. از اين رو، مشخص نيست چگونه چنين برنامه اي«بدون حضور خبرنگاران» توصيف شده است. شايسته است که نسبت به توضيح و اصلاح اين اشتباه اقدام فرماييد.
    
    
    توضيح «دنياي اقتصاد» درباره گزينش خبرنگاران توسط شهرداري
    روز گذشته خبرنگار «دنياي اقتصاد» بعد از دريافت توضيح مکتوب معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري، علت عدم دعوت از «دنياي اقتصاد» براي پوشش مراسم بازديد شهردار از مرکز کنترل ترافيک شهرداري - با توجه به اعلام معاونت ترافيک مبني بر حضور خبرنگاران برخي رسانه ها- را پيگيري کرد. نتايج پيگيري از مرکز ارتباطات شهرداري تهران مشخص کرد: مرکز ارتباطات شهرداري به دليل آنچه محدوديت فضا در مرکز کنترل ترافيک تشخيص داده شده، فقط از تعداد محدودي خبرنگار براي حضور در مراسم دعوت به عمل آورده و در اين گزينش، «دنياي اقتصاد» را شرکت نداده است. مرکز کنترل ترافيک شهر تهران، محل مانيتورينگ نبض عبور و مرور در معابر پايتخت محسوب مي شود و حداقل انتظار آن است که روابط عمومي شهرداري در مواقعي که مديران ارشد اين حوزه به شکل دسته جمعي در آن حاضر مي شوند، امکان حضور بدون محدوديت براي خبرنگاران رسانه هاي مختلف را ايجاد کند تا به «پاسخگويي کارآمد» مسوولان شهر درباره مهم ترين چالش شهر منجر شود.
    ويژه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 76، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است