|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: روحاني خطاب به آمريكا در سازمان ملل: دعوت مي كنيم به ميز مذاكره اي كه بر هم زديد بازگرديد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


روحاني خطاب به آمريكا در سازمان ملل: دعوت مي كنيم به ميز مذاكره اي كه بر هم زديد بازگرديد
سياست ايران روشن است؛ نه جنگ نه تحريم؛ نه تهديد نه زورگويي؛ فقط وفاي به عهد و عمل به آن


عكس: President.ir

    
    دنياي اقتصاد : رئيس جمهوري ايران روز سه شنبه در نشست سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد، با تاکيد بر اينکه «نه جنگ، نه تحريم؛ نه تهديد، نه زورگويي؛ فقط وفاي به عهد و عمل به قانون» اظهار کرد سازمان ملل يکي از ادارات دولت آمريکا نيست و نبايد اجازه دهد که مصوباتش، گروگان بازي هاي انتخاباتي و تبليغاتي برخي از اعضا شود.
    حسن روحاني با تاکيد بر اينکه راه بهتري جز گفت وگو وجود ندارد، تاکيد کرد: «اما گفت وگو، دوسويه است و براساس برابري، عدالت و منزلت انسان ها و بر مبناي قواعد و حقوق بين الملل. قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت سازمان ملل متحد، «ورق پاره» نيست.» او با دعوت از دولت آمريکا به بازگشت به مصوبه شوراي امنيت گفت: «ما از شما دعوت مي کنيم که به قطعنامه ۲۲۳۱ بازگرديد؛ ما از شما دعوت مي کنيم که به ميز مذاکره اي که آن را برهم زديد، بازگرديد. اگر از برجام مي ترسيد و آن را کارنامه رقيبان سياسي خود در آمريکا مي دانيد، ما از شما دعوت مي کنيم به مصوبه شوراي امنيت بازگرديد.»
    سخنراني روحاني در شرايطي ايراد شد که چند ساعت قبل از او، دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا به عنوان سخنران اول نشست مجمع عمومي با پرداختن به موضوع ايران گفت: «سران ايران از آشوب ها (در منطقه) حمايت مي کنند و به حقوق کشورها احترام نمي گذارند.» اين سخنراني که در ابتدا با خنده حضار نسبت به جمله ترامپ درباره قدرت آمريکا و بهتر بودن دولت خود نسبت به دولت هاي پيشين همراه شد، در ادامه به عرصه اي براي بيان سياست هاي جديد ايالات متحده تبديل شد، آنجا که ترامپ گفت جهاني شدن را رد مي کنيم و ملي گرايي را انتخاب کرده ايم. حال آنکه روحاني در سخنراني خود با تاکيد بر چندجانبه گرايي از پايبندي ايران به اصول شناخته شده حقوق بين الملل سخن به ميان آورد.
    متن سخنان دکتر روحاني به اين شرح است:
    بسم الله الرحمن الرحيم
    «الحمدلله رب العالمين و الصلوه والسلام علي رسول الله و آله و صحبه»
    خانم رئيس،
    انتخاب شما را به رياست هفتاد و سومين اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل متحد، تبريک مي گويم. امروز در شرايطي گرد هم آمده ايم که جهان، از خودسري و بي توجهي برخي از دولت ها به ارزش ها و نهادهاي بين المللي در رنج است. پيام حضور ما در اينجا، آن است که ايجاد منافع و امنيت جهان با کمترين هزينه، در سايه هماهنگي و همکاري کشورها امکان پذير است. اما متاسفانه در جهان امروز شاهد حاکماني هستيم که فکر مي کنند با تقويت ناسيوناليسم افراطي، نژادپرستي و بيگانه ستيزي که يادآور تفکر نازي هاست و با زير پا گذاشتن مقررات جهاني و تضعيف سازمان هاي بين المللي بهتر مي توانند به منافع خود دست يابند يا حداقل براي کوتاه مدت، مي توانند بر احساسات عمومي و جذب آراي مردم، تاثير بگذارند و براي اين منظور، به نمايش هاي مضحکي حتي در قالب تشکيل جلسه غيرمعمول شوراي امنيت، دست مي زنند.
    بايد براي هميشه، اين خيال پردازي را کنار بگذاريم که مي توان با سلب امنيت و صلح از ديگران، صلح و امنيت بيشتري را براي خود، دست و پا کرد. بايد مجال رشد به اين تفکر را ندهيم که مي توان با ايجاد ناامني ساختگي، از ديگران باج خواهي کرد. در اين مسير، مقابله با چندجانبه گرايي، نه نشانه قدرت بازو که علامت ضعف انديشه است و حکايت از عدم شناخت از جهاني درهم تنيده و پيچيده دارد.
    در اين شرايط، بي تفاوتي و بي اثري نهادهاي بين المللي مي تواند خطري براي صلح جهاني باشد. دولت هاي اقتدارگرا، دشمنان صلح و پدران جنگ هستند. دولت ايالات متحده آمريکا، دست کم در صورت هيات حاکمه کنوني خود، عزم آن دارد که کليه نهادهاي بين المللي را بي خاصيت سازد. اين دولت درحالي که برخلاف قواعد و حقوق بين الملل، از يک توافق چندجانبه مصوب شوراي امنيت خارج شده، جمهوري اسلامي ايران را به گفت و گوي دوجانبه مي خواند. دولتي که هنوز به دولت بودن خود آگاه نيست و عهد و پيمان سَلَف خود را نقض مي کند و اصل حقوقي مسووليت دائمي دولت ها را نمي شناسد. دولتي که به مشورت نخبگان، بها نمي دهد؛ از ايران مي خواهد با او گفت وگو کند!
    ما با چه معياري مي توانيم با چنين دولت بدعهدي، عهد جديدي ببنديم! هرگونه گفت وگويي بايد در تداوم برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت باشد، نه با اعراض از آن و بازگشت به گذشته که اين ارتجاعي بزرگ است. ارتجاع بزرگ تر آنکه دولت آمريکا پنهان نمي کند که در پي براندازي همان دولتي است که خواستار گفت وگو با آن است!
    
    تاکيد بر چندجانبه گرايي
    رويکرد جمهوري اسلامي ايران در حوزه سياست خارجي همواره مبتني بر چندجانبه گرايي و پايبندي به اصول شناخته شده حقوق بين الملل بوده است. احترام ما به معاهده عدم اشاعه و مذاکرات سخت و طولاني ما با گروه ۱+۵ که منجر به توافق برجام شد، نمونه بارزي از اين رويکرد است. خرسنديم که جامعه بين المللي، خروج يک جانبه و غيرقانوني دولت آمريکا از برجام را برنتافت و در برابر آن موضعي قاطع اتخاذ کرد. برجام حاصل بيش از يک دهه تلاش ديپلماتيک و يک دوره مذاکرات فشرده براي رفع يک بحران ساختگي بود. اين سند توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت به اتفاق آرا تاييد و به تعهدي بين المللي تبديل شد. براساس اين قطعنامه، همه کشورها و سازمان هاي بين المللي و منطقه اي موظفند از هر اقدامي در مغايرت با آن خودداري کرده و از اجراي برجام حمايت کنند.
    بر پايه دوازده گزارش متوالي آژانس بين المللي انرژي اتمي، ايران تا به امروز به کليه تعهدات خود پايبند بوده است؛ ولي آمريکا از همان ابتدا به اجراي تعهداتش وفادار نماند. متعاقبا دولت فعلي آمريکا به بهانه هاي واهي با نقض تعهدات خود، از اين توافق خارج شد. سازمان ملل متحد نبايد اجازه دهد که مصوباتش، گروگان بازي هاي انتخاباتي و تبليغاتي برخي از اعضا شود و به هيچ عضوي نبايد اجازه داد که به دليل مسائل داخلي، از اجراي تعهدات بين المللي، شانه خالي کند. علاوه بر اين، آمريکا از ساير کشورها نيز مي خواهد برجام را نقض کنند. خطرناک تر اينکه، آمريکا همه کشورها و سازمان هاي بين المللي را تهديد مي کند که اگر به قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت عمل کنند، مجازات خواهند شد. اين دو، يعني «دعوت عام براي سرپيچي از قانون» و «تهديد قانون مداران به مجازات»، براي اولين بار است که در تاريخ اين سازمان، اتفاق مي افتد. اين روش منحصر به برجام نيست و در برخورد آمريکا حتي با ديوان کيفري بين المللي نيز حاکم است. ما از حمايت جامعه جهاني و تلاش هاي اتحاديه اروپا، روسيه و چين در حمايت از اجراي برجام، قدرداني کرده و تحقق کامل تعهدات مصرح در آن را، شرط بقاي اين دستاورد مهم ديپلماسي مي دانيم.
    
    درک آمريکا اقتدارگرايانه است
    تحريم هاي يک جانبه و نامشروع، خود نوعي تروريسم اقتصادي و ناقض حق توسعه است. جنگ اقتصادي که آمريکا تحت عنوان تحريم هاي تازه آغاز کرده نه تنها مردم ايران را هدف قرار داده، بلکه آثار زيان باري براي مردم کشورهاي ديگر داشته و در روند تجارت جهاني، اخلال کرده است. ملت ايران در خلال چهل سال گذشته نشان داده که به رغم سختي ها و تنگناهاي ناشي از تحريم ها، همچنان مقاوم است و مي تواند از اين مرحله دشوار نيز به خوبي عبور کند. تاريخ هزاران ساله کشور ما نشان مي دهد که ايران و ايراني، در مقابل توفان حوادث هرگز نشکسته و حتي سر خم نکرده است. در اينجا به صراحت اعلام مي کنم که سياست آمريکا در قبال جمهوري اسلامي ايران از ابتدا غلط بوده و رويکرد لجاجت در مقابل خواست مردم ايران که در انتخابات هاي متعدد بروز و ظهور يافته، يقينا محکوم به شکست است. ايران با قدمت تاريخي و تمدني و فرهنگي غني و با جايگاه مهم ژئوپليتيک خود، واقعيتي غيرقابل انکار است. بدون شک، سياست مشارکت با ايران، آثار مبارکي براي ملت ها در بر داشته که يک نمونه آن همکاري ايران با کشورهاي دوست در مبارزه با تروريسم است. درک ايالات متحده آمريکا از روابط بين الملل، اقتدارگرايانه است. آمريکا فکر مي کند چون زور دارد حق هم دارد. درک آنها از قدرت، نه اقتدار مشروع و قانوني که زورگويي است. هيچ دولت و ملتي را نمي توان به زور به پاي ميز مذاکره آورد و اگر چنين شود آنچه انباشت مي شود، خوشه هاي خشم ملت هاست که نصيب زورگويان خواهد شد.
    
    راهي جز گفت وگو وجود ندارد
    ما هم معتقديم که در نهايت، راه بهتري جز گفت وگو وجود ندارد؛ اما گفت وگو، دوسويه است و براساس برابري، عدالت و منزلت انسان ها و بر مبناي قواعد و حقوق بين الملل. قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت سازمان ملل متحد، «ورق پاره» نيست. ما از شما دعوت مي کنيم که به قطعنامه ۲۲۳۱ بازگرديد؛ ما از شما دعوت مي کنيم که به ميز مذاکره اي که آن را برهم زديد، بازگرديد. اگر از برجام مي ترسيد و آن را کارنامه رقيبان سياسي خود در آمريکا مي دانيد، ما از شما دعوت مي کنيم به مصوبه شوراي امنيت بازگرديد. ما از شما دعوت مي کنيم که در نهادهاي بين المللي بمانيد. تحريم نکنيد که تحريم و تکفير دو روي يک سکه است؛ در تکفير، انديشه انسان ها انکار مي شود و در تحريم، زندگي و رفاه مردم نفي مي شود.
    براي گفت و گو نيازي به گرفتن عکس هاي دونفره نيست، مي توان در همين جا و در اين مجمع عمومي، سخن يکديگر را شنيد. من گفت و گو را از همين جا آغاز مي کنم و به صراحت اعلام مي کنم: موضوع امنيت بين الملل، بازيچه سياست داخلي آمريکا نيست. سازمان ملل، يکي از ادارات دولت ايالات متحده آمريکا نيست. هر گفت وگويي مي تواند، از همان جايي و از همان کسي که گفت وگو را قطع کرده و پيمان را زير پا گذاشته است، شروع شود. شروع آن، پايان دادن به تهديد و تحريم ظالمانه اي است که ناقض اصول اخلاقي و حقوق بين الملل است. سخن ما روشن است: تعهد در برابر تعهد، نقض در برابر نقض، تهديد در برابر تهديد و گام در برابر گام، به جاي حرف در برابر حرف. سياست ايران روشن است: نه جنگ، نه تحريم؛ نه تهديد، نه زورگويي؛ فقط وفاي به عهد و عمل به قانون. ما از صلح و دموکراسي در همه خاورميانه، حمايت مي کنيم. دانش هسته اي را واجب و سلاح هسته اي را حرام مي دانيم.
    ما به عنوان قربانيان ديروز و امروز تروريسم همواره در صف مقدم مبارزه واقعي با تروريسم بوده ايم و خواهيم بود. مردم ما امروز عزادار شهادت ده ها انسان بي گناهند که روز شنبه توسط تروريست هايي به خاک و خون کشيده شدند که با کمال وقاحت از برخي پايتخت هاي غربي و در مصاحبه با رسانه هايي که در غرب با دلارهاي نفتي اداره مي شوند، مسووليت اين وحشيگري را پذيرفتند. ما در ايران تمامي اقدامات تروريستي را بدون ملاحظه محکوم کرده و مي کنيم. ما از بيانيه محکم شوراي امنيت ملل متحد در اين زمينه استقبال مي کنيم. ولي چرا روساي سازمان هاي تروريستي من جمله سازماني که مسووليت رسمي عمليات شنبه را به عهده گرفت در کشورهاي غربي فعاليت مي کنند و برنامه رسمي براي جمع آوري پول مي گذارند؟ آيا اين اقدامات مغاير مقررات بين المللي نيست؟ چرا هيچ يک از کشورهاي تامين کننده مالي گروه هاي تروريستي ضد مردم ايران که سابقه تامين مالي و تسليحاتي داعش و النصره و القاعده را نيز دارند نه تنها مورد مواخذه قرار نمي گيرند، بلکه تشويق و تسليح هم مي شوند؟ براي اينکه دنيا ادعاي مبارزه با تروريسم را جدي بگيرد، نيازمند يک اقدام مشترک جهاني براي برخورد جدي با اين پديده شوم بدون توجه به عاملان و قربانيان آن هستيم.
    
    بحران سوريه و يمن
    بر همين اساس، ما از همان ابتداي بحران سوريه نسبت به هرگونه مداخله در امور داخلي اين کشور و استفاده از راهکارهاي غير قانوني از جمله حمايت از گروه هاي افراطي و تروريستي براي اعمال فشار بر دولت سوريه، هشدار داده و تاکيد کرديم که اين بحران صرفا از طريق گفت وگو ميان طرف هاي سوري قابل حل است. در همين راستا، حضور مشاورين نظامي ما در سوريه، به در خواست دولت سوريه انجام شده و منطبق بر حقوق بين الملل و براي مبارزه با تروريسم است. ايران، روسيه و ترکيه در همکاري با دولت سوريه و طرف هاي سوري موفق شده اند در قالب فرآيند آستانه که اوايل ماه جاري ميلادي، سومين اجلاس سران آن، در تهران برگزار شد، نقش موثري در کاهش تنش در سوريه ايفا کرده و در آخرين اقدام مشترک، از درگيري و خونريزي در منطقه ادلَب جلوگيري کنند.
    در طي بيش از سه سال گذشته، شاهد وضعيت وخيم انساني در يمن هستيم که منجر به تخريب زيرساخت ها، کشتار و مجروح شدن صدها هزار نفر از مردم بي گناه و آوارگي ميليون ها نفر و وقوع قحطي و بيماري هاي مزمن شده است. اين اقدامات غيرانساني، مصداق بارز جنايت عليه بشريت و جنايت جنگي است. بحران يمن صرفا از طريق گفت وگوي هاي يمني – يمني و بدون مداخله خارجي، قابل حل است و در اين راستا، آماده هر نوع کمک هستيم. اصلي ترين بحران خاورميانه، بي ترديد مساله فلسطين است. گذشت زمان نبايد و نمي تواند موجب توجيه اشغالگري باشد. جنايات بي شمار رژيم اسرائيل عليه فلسطيني ها بدون کمک هاي مادي و تسليحاتي و سياسي ايالات متحده، امکان پذير نبوده است. اسرائيل با داشتن زرادخانه هسته اي و تهديد صريح ديگران به نابودي با سلاح هسته اي، بزرگ ترين خطر براي صلح و ثبات منطقه و جهان است. اقدام زشت دولت آمريکا در انتقال سفارت اين کشور به بيت المقدس و تصويب قانون نژادپرستانه «دولت يهود» در اسرائيل، ناقض موازين بين المللي بوده و مصداق بارز آپارتايد است.
    
    سازوکار مشترک براي امنيت خليج فارس
    گسترش روابط با همسايگان و ايجاد منطقه امن تر و توسعه يافته تر، از اولويت هاي اصلي سياست خارجي ايران است. چند هفته پيش، جمهوري اسلامي ايران، به همراه چهار کشور ساحلي ديگر درياي خزر، کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر را به امضا رساندند. اطمينان دارم اين اقدام تاريخي موجب تقويت حُسن همجواري و پيشرفت براي همه کشورهاي ساحلي خواهد بود. ما با همسايگان جنوبي خود در سواحل خليج فارس نيز همين روابط را مي خواهيم. ما معتقد به تشکيل سازوکاري مشترک براي منطقه خليج فارس با حضور و مشارکت همه کشورهاي منطقه هستيم. امنيت خليج فارس و تنگه هرمز، هميشه براي ما مهم بوده و همان طور که در طول جنگ تحميلي عراق عليه ايران، از آن حفاظت کرديم، در آينده نيز با هرگونه تلاش براي اخلال در اين آب راه حياتي، مقابله خواهيم کرد.
    ايران نگاهي صلح طلبانه به مسائل سياسي و بين المللي داشته و بناي جنگ با هيچ کشوري را نداشته و ندارد. ايران نيازي به امپراتوري ندارد. ايران نه براساس سياست که در فرهنگ و تمدن خود يک امپراتوري است. ايران حلقه وصل شرق به غرب بوده است و خواهد بود؛ ديده باني هوشيار براي جهاني عاري از خشونت. جمهوري اسلامي ايران همان دولتي است که قبل از همه جهان، ماهيت فاشيستي رژيم بعثي را شناخت و در برابر تجاوز آن مردانه جنگيد. ما با حزب بعث مي جنگيديم قبل از آنکه کويت اشغال شود. جمهوري اسلامي ايران همان دولتي است که در خط مقدم مبارزه با طالبان بود و در نبرد با تروريسم طالبان، شهيد داد. ما با القاعده و طالبان مي جنگيديم قبل از آنکه به نيويورک حمله شود. جمهوري اسلامي ايران همان دولتي است که با داعش جنگيد و آن را تصويري مجعول از اسلام گرايي نشان داد. ما با داعش مي جنگيديم قبل از آنکه در پاريس و لندن و بروکسل، عمليات کنند. واقعيات تاريخي درباره ايران را بپذيريد. از تحريم دست برداريد و به تکفير پايان دهيد. جهان، دوستي بهتر از ايران نخواهد داشت، اگر صلح، آرمان شماست.
    
    
روحاني خطاب به آمريکا در سازمان ملل: دعوت مي کنيم به ميز مذاکره اي که بر هم زديد بازگرديد / سياست ايران روشن است؛ نه جنگ نه تحريم؛ نه تهديد نه زورگويي؛ فقط وفاي به عهد و عمل به آن
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات خاورميانه
متن مطالب شماره 93، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است