|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: اكران طرح اروپا براي دور زدن تحريم ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


رويداد 
اكران طرح اروپا براي دور زدن تحريم ها
    دنياي اقتصاد : اتحاديه اروپا در فکر ايجاد «سازوکاري ويژه» براي پرداخت هاي مربوط به صادارت و واردات ايران در مقابله با تحريم هاي آمريکا است. مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا پس از نشست ۱+۴ در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل و در بيانيه مشترک با ظريف در جمع خبرنگاران گفت که ۱+۴ از پيشنهادهاي عملي براي حفظ و توسعه کانال هاي پرداخت به ايران حمايت کردند.
    در بيانيه۱۲ بندي نشست وزراي خارجه ايران و ۱+۴ در نيويورک، حاضران بر تعهد خود براي تضمين کانال هاي پرداخت با ايران و تداوم صادرات نفت و ميعانات گازي، محصولات نفتي و پتروشيمي تاکيد کردند. هدف اروپا نجات برجام و ترغيب شرکت هاي خارجي به تجارت با ايران است. دور دوم تحريم هاي آمريکا از ۱۳ آبان اجرايي مي شود.
    در همين ارتباط، کشورهاي باقي مانده در توافق هسته اي با ايران - برجام - تسهيلات مالي جديدي را براي ادامه مبادلات مالي و بانکي با جمهوري اسلامي ايجاد مي کنند. وزيران خارجه آلمان، بريتانيا، چين، روسيه و فرانسه و مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا که براي شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومي سازمان ملل به نيويورک سفر کرده اند پس از نشستي در نيويورک تصميم خود به ايجاد اين تسهيلات را اعلام کردند. اين جلسه در پشت درهاي بسته برگزار شد و در پايان، شرکت کنندگان در آن بيانيه مشترکي صادر کردند. در بيانيه مشترک اين جلسه آمده است که «با توجه به فوريت و ضرورت دستيابي به نتايجي ملموس، شرکت کنندگان در اين جلسه از پيشنهادهاي عملي براي ادامه و توسعه مجاري پرداخت مالي براي ايران به ويژه ايجاد يک وسيله هدف ويژه (اس پي وي) براي ايجاد تسهيلاتي جهت پرداخت هاي مرتبط با ايران از جمله براي صادرات نفت استقبال کردند.» منظور از ايجاد اين وسيله جديد «حفاظت از آزادي فعالان اقتصادي اين کشورها جهت دنبال کردن مبادلات مشروع با ايران» عنوان شده است. موگريني دوشنبه ۲ مهر بعد از ديدار با نمايندگان کشورهاي بريتانيا، فرانسه، چين، روسيه، آلمان و ايران در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک گفت: همه طرف ها در اين زمينه که ايران به تعهداتش در توافق اتمي سال ۲۰۱۵ (برجام) عمل کرده اتفاق نظر داشتند. او يادآور شد» ايجاد اين کانال مالي جديد به شرکت ها ، از جمله شرکت هاي درگير صادرات نفت اجازه مي دهد که بدون رويارو شدن با تحريم هاي آمريکا با ايران وارد داد و ستد شوند.
    موگريني گفت: هدف از اين راهکار اين است که کانالي براي «تراکنش مالي قانوني» با ايران ايجاد شود. اين کانال امکان ادامه تجارت با ايران را براي شرکت هاي اروپايي فراهم مي آورد. او نجات برجام را مطابق با «منافع بين المللي» ناميد. در بيانيه پاياني اين نشست وزراي خارجه بر تعهد کشورهاي امضاکننده برجام به اجراي کامل اين توافق و مسائلي همچون حفظ و ارتقاي روابط گسترده تر اقتصادي با ايران و استمرار کانال هاي موثر مالي، تداوم صادرات نفت و ميعانات گازي و محصولات نفتي و پتروشيمي تاکيد کردند. وزراي خارجه همچنين از پيشنهاد تاسيس يک «سازوکار» و کانال مالي ويژه براي تسهيل پرداخت هاي مربوط به صادرات (از جمله نفت) و واردات ايران استقبال کردند. نشست وزيران خارجه ايران و گروه ۱+۴ شامگاه دوشنبه در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل به رياست فدريکا موگريني برگزار شد. گفتني است مرحله دوم تحريم هاي آمريکا از روز ۱۳ آبان (۴ نوامبر) به اجرا گذاشته مي شود و ايالات متحده هدف خود را وارد کردن فشار مالي و اقتصادي بر جمهوري اسلامي و به خصوص کاهش هرچه بيشتر عوايد نفتي ايران عنوان کرده است.
    کشورهاي باقي مانده در برجام «تحريم هاي ثانوي» آمريکا را مورد انتقاد شديد قرار داده اند. هنوز مشخصات و نحوه کار «وسيله منظور ويژه» مشخص نشده است و فدريکا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا، گفته است که کشورهاي باقي مانده در برجام «هنوز» مشغول بررسي جزئيات و امکانات فني اين نهاد هستند اما تاکيد ورزيد که قطعا در نظر دارند يک «موجوديت قانوني» را تاسيس کنند. خانم موگريني گفت: «از لحاظ عملي، تصميم کشورهاي موردنظر اين است که اتحاديه اروپا يک نهاد حقوقي را براي ايجاد تسهيلات مبادلات مالي مشروع با ايران ايجاد کنند و اين نهاد به شرکت هاي اروپايي امکان خواهد داد تا براساس قوانين اتحاديه به معامله با ايران ادامه دهند و در آن به روي ساير شرکاي ما نيز باز خواهد بود.» پس از تکميل ساختار و نحوه عمل اين نهاد جديد مشخص خواهد شد که تاثير آن در جلوگيري از توقف قابل توجه در نقل وانتقالات مالي ايران چه خواهد بود و اين نهاد چه تفاوتي با پيشنهاد قبلي اتحاديه اروپا خواهد داشت.
    آنچه که از اظهارات موگريني برمي آيد اين است که علاوه بر شرکت هاي کشورهاي عضو اتحاديه اروپا، شرکت هاي روسي و چيني و احتمالا ساير کشورها نيز امکان استفاده از تسهيلات جديد را براي برقراري ارتباط مالي با ايران خواهند داشت. اگرچه ممکن است چنين امکاناتي مشکل ارتباط مالي با ايران از طريق مجاري عادي بانکي را تاحدودي کاهش دهد، اما تاثير آن بر روابط تجاري از جمله آمادگي مشتريان خارجي براي خريد نفت مشخص نيست.
    طبق عرف تجاري در اروپا، فعاليت نهادهاي تجاري و مالي بايد کاملا شفاف باشد و در نتيجه، شرکت ها و اشخاصي که در صدد استفاده از تسهيلات اروپايي جهت انتقال پول به اين کشور باشند، از جمله خريداران خارجي نفت ايران، مشخص خواهند بود. با توجه به اينکه ايالات متحده صنايع نفتي ايران را هم مشخصا تحريم کرده است، چنين موسساتي ممکن است به خاطر ارتباط تجاري با جمهوري اسلامي با تنبيهاتي از سوي آمريکا مواجه شوند. مقامات ايران هنوز در مورد سازوکار جديد و اينکه تا چه اندازه خواهد توانست نگراني آنها را کاهش دهد اظهارنظري نکرده اند.
    
    بيانيه مشترک ظريف و موگريني
    مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا پس از نشست ۱+۴ و در بيانيه مشترک با ظريف در جمع خبرنگاران گفت که ۱+۴ از پيشنهادهاي عملي براي حفظ و توسعه کانال هاي پرداخت به ايران حمايت کردند. به گزارش خبرگزاري تسنيم، فدريکا موگريني در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به درک فوري و نياز براي نتايج ملموس، شرکت کنندگان در اين نشست از پيشنهادهاي عملي براي حفظ و توسعه کانال هاي پرداخت به ويژه ابتکار ايجاد راهکاري به همين منظور براي تسهيل پرداخت هاي مرتبط با صادرات ايران از جمله نفت استقبال کردند. او که درکنار ظريف بيانيه پاياني نشست ايران و ۱+۴ را قرائت مي کرد، افزود که تصميم ايجاد اين مکانيزم ويژه از قبل اتخاذ شده بود. مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا اضافه کرد: شرکت کنندگان در اين نشست تاکيد کردند که همانند ۱۲ گزارش قبلي آژانس بين المللي انرژي اتمي، ايران بايد کاملا و به صورت موثر تعهدات هسته اي خود را اجرا کند.
    رويداد: اکران طرح اروپا براي دور زدن تحريم ها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه متن پژوهي ادبي
متن مطالب شماره 79، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است