|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: تفاوت سازمان هاي مجازي و سنتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


معنا مديريت 
تفاوت سازمان هاي مجازي و سنتي


نويسنده: PRAVIN DURAI
مترجم: مريم حاج سيدجوادي

اگر چه سازمان مجازي شكل مبتني بر وب سازمان سنتي است، اما ويژگي هاي متعددي دارد كه منجر به تفاوت آن با سازمان سنتي مي شود. در واقع، ويژگي هاي منحصر به فرد سازمان هاي مجازي مانند پراكندگي (به معناي محل پراكنده كاركنان) ، توانمندسازي، پويايي و وابستگي متقابل، آنها را با سازمان هاي سنتي متفاوت مي سازد. در اين تعريف، پراكندگي، به محل پراكنده كاركنان سازمان اطلاق مي شود؛ توانمندسازي به قدرت و آزادي عمل كاركنان در مسووليت هايشان اشاره دارد؛ پويايي به تغييرات مداوم در شيوه هاي سازماني، سياست ها و ويژگي هاي تيم اشاره مي كند و وابستگي متقابل، به شبكه و وابستگي متقابل كارمندان به يكديگر به منظور دستيابي به هدف اشاره دارد. در ادامه به تفاوت هاي سازمان هاي مجازي و سنتي با يكديگر پرداخته مي شود.

? سازمان هاي مجازي معمولا هيچ گونه حضور و فعاليت فيزيكي ندارند؛ در حالي كه سازمان هاي سنتي داراي حضور و فعاليت فيزيكي و تداوم در فعاليتشان هستند؛ مانند دفاتر دنياي واقعي.

? هيچ گونه ارتباط رودررو ميان اعضاي سازمان هاي كاملا مجازي وجود ندارد و اشتراك گذاري اطلاعات فقط از طريق ارتباط الكترونيكي صورت مي گيرد، در حالي كه در سازمان هاي سنتي ارتباط رو در رو و تماس فيزيكي ميان كاركنان برقرار است.

? عضويت در سازمان هاي مجازي به علت پيوستن و ترك سازمان به هنگام آغاز و پايان هر نقش، پوياست؛ در حالي كه عضويت در سازمان هاي سنتي معمولا پايدار و مستقل از تكميل پروژه يا فعاليت خاصي است.

? سازمان هاي مجازي، سلسله مراتبي افقي دارد و بر تعهد و انضباط داوطلبانه اعضاي خود تاكيد مي ورزند؛ در حالي كه در سازمان هاي سنتي، سلسله مراتب، عمودي بوده و سيستم انضباطي مشخصي بر آن حاكم است.

? در سازمان هاي مجازي، ارزيابي عملكرد و كنترل كار به صورت مجازي و دشوار است؛ اما در سازمان هاي سنتي ارزيابي عملكرد به صورت حقيقي و آسان است.

? در سازمان هاي مجازي، دپارتمان منابع انساني معمولا مبتني بر وب است و بر پايه مشاركت شكل مي گيرد؛ اما در سازمان هاي سنتي اين دپارتمان فيزيكي است و بر پايه مديريت پرسنل شكل مي گيرد.

? در سازمان هاي مجازي، تعهدات منابع انساني حاكم بر عملكرد كاركنان روشن و موثر نيست، بلكه متغيرند؛ در حالي كه اثربخشي اين تعهدات در سازمان هاي سنتي به خوبي اثبات شده است.

? رهبري و كنترل در سازمان هاي مجازي امري خود به خودي است؛ در حالي كه در سازمان هاي سنتي، اين امر بر پايه كنترل و فرمان خارجي صورت مي گيرد.

? در سازمان هاي مجازي، مهارت و دانش كاركنان معمولا از طريق فرآيند يادگيري الكترونيكي توسعه مي يابد؛ اما در سازمان هاي سنتي، پيشرفت در اين زمينه معمولا از طريق برنامه هاي آموزشي حقيقي صورت مي گيرد.

? در سازمان هاي مجازي، قدرت كاركنان بستگي به نقش آنها در روند كسب وكار دارد؛ اما در سازمان هاي سنتي، اين امر به موقعيت هاي اشغال شده در سلسله مراتب، توسط كاركنان بستگي دارد.

انواع تيم هاي مجازي

تيم مجازي به گروهي از كارمندان گفته مي شود كه امور مشخصي را در زمان و مكاني جدا از يكديگر، در حالي كه از طريق ابزار الكترونيكي مانند ايميل، ويدئو كنفراس و ساير دستگاه هاي مبتني بر وب به يكديگر متصل هستند، به انجام رسانند. اعضاي اين گونه تيم ها، با ادغام در عملكردها، سازمان ها، فرهنگ ها و مناطق، دست به دست هم مي دهند و مهارت ها و دانش خود را براي رسيدن به اهداف و مقاصدي كه به منظور آن گرد هم آمدند، با يكديگر تركيب مي كنند. سنجش كارآيي اين تيم ها معمولا به لحاظ بهره وري، انعطاف پذيري، خلاقيت و وحدت صورت مي گيرد. بر اساس بررسي هاي صورت گرفته، به نظر مي رسد به طور كلي سه نوع تيم در سازمان هاي مجازي كارآيي داشته باشند: تيم پروژه اي، تيم خدماتي و تيم فرآيندي.

? تيم پروژه اي: تيم پروژه اي، براي تكميل پروژه اي مشخص، با محدوديت زماني شكل مي گيرد و مدت آن به طول پروژه بستگي دارد. تركيب تيم براساس شرايط و مهارت هاي خاص و مورد نياز پروژه، مشخص مي شود و حتي ممكن است زيرگروه ها، به منظور تكميل نمونه يا كار مشخصي در پروژه شكل گيرند. هنگامي كه تيم پروژه در قالب چند زيرگروه عمل مي كند، لازم است اعضاي تيم، جلسات دوره اي براي برنامه ريزي و هماهنگ سازي فعاليت هاي مختلف پروژه داشته باشند. همچنين تيم پروژه، در صورت لزوم مي تواند از خدمات ساير اعضاي سازمان كه عضو تيم نيستند، بهره گيرد.

? تيم خدماتي: هدف اصلي از تشكيل يك تيم خدماتي، رسيدگي به مشكلات خاص مشتريان است. تخصص تيم خدماتي ممكن است براي مشتريان تعدادي از سازمان ها، مكان ها و كشورها در دسترس باشد. به همين دليل، منبع استعداد تيم خدماتي ممكن است وابسته به مكان يا سازمان خاصي نباشد. به عبارت ديگر، يك تيم خدماتي معمولا تنها قادر به ارائه مشاوره تخصصي به چند سازمان در چند كشور است. پشتيباني آنلاين فناوري اطلاعات ارائه شده به سازمان هاي مشتريان، يكي از وظايف معمول تيم هاي خدماتي است. يكي از ويژگي هاي اصلي تيم خدماتي، اين است كه اين تيم، مبتني بر نياز است. بنابراين هنگامي كه مشكلي از جانب سازمان يكي از مشتريان گزارش شود، تيم خدماتي براي رفع آن، تشكيل مي شود و هنگامي كه مشكل مرتفع شود، تيم منحل مي شود. بنابراين فعاليت كاري اين تيم به صورت مستمر نيست.

? تيم فرآيندي: تيم فرآيندي زماني شكل مي گيرد كه اهداف سازمان مبتني بر پاسخ مداوم به چالش هاي بلندمدت تجارت باشد. از آنجا كه بازه زماني اين چالش ها قابل پيش بيني نيست، دوره كاري اين تيم نيز نامشخص و عضويت در آن منعطف و پوياست. ماهيت و نوع تعامل در ميان اعضاي تيم فرآيندي، معمولا به هدف آن بستگي دارد و از آنجا كه هدف آن مبتني بر زمان خاصي نيست، ممكن است تا زماني كه هدف سازمان گسترش بازار باشد، اين تيم به حيات خود ادامه دهد. تيم هاي مديريتي تشكيل شده براي ايجاد استراتژي، براي تداوم گسترش عمليات تجاري در بازار نمونه هايي از تيم فرآيندي هستند.

تهيه شده در موسسه معنا

تفاوت سازمان هاي مجازي و سنتي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني كاتاليز
شماره 2 (پياپي 902)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است