|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: صعود دسته جمعي بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


صعود دسته جمعي بازار سهام
9 7 درصد شركت هاي بورسي سبز شدند؛ شاخص 5 9 9 4 واحد پريد

نويسنده: فاطمه اسماعيلي

دنياي اقتصاد : تداوم رکوردشکني شاخص بورس طي معاملات روز گذشت، سقفي جديد در کارنامه اين نماگر ثبت کرد. به اين ترتيب ديروز به دنبال رشد ۵۹۹۴ واحدي شاخص سهام (معادل بيش از ۵/ ۳ درصد)، اين نماگر در ميانه کانال ۱۷۴ هزار واحدي قرار گرفت. اين چهارمين رشد متوالي شاخص سهام به شمار مي رود. در اين مدت (از ابتداي هفته تا کنون)، نماگر بورس تهران با جهش ۱۱ درصدي، موفق به عبور از ۱۷ کانال شد. در اين ميان، ورود بي وقفه نقدينگي تازه، ضمن رکوردشکني تاريخي ارزش معاملات خرد سهام، بيش از ۵۰ درصد نمادهاي بورسي را با صف هاي خريد پرحجم همراه کرد. در مجموع به نظر مي رسد در شرايط کنوني ورود نقدينگي تازه، رونمايي از عملکرد شهريور شرکت هاي سهامي و سيگنال هاي مساعد سياسي از سمت کشورهاي اروپايي و تصويب لوايح مرتبط با FATF در مجلس، چهارمين جهش متوالي شاخص را طي اين هفته رقم زده است.
    ارزش معاملات خرد سهام که طي روزهاي معاملاتي اخير، نشان از ورود نقدينگي تازه به بازار سهام دارد، سرانجام روز گذشته به رکوردي تاريخي دست يافت و يک هزار و ۶۴۱ ميليارد تومان نقدينگي در ميان سهام بورسي دست به دست شد. به اين ترتيب ميانگين ارزش معاملات خرد سهام طي ۱۰ روز معاملاتي اخير، از يک هزار و ۱۰۰ ميليارد تومان نيز فراتر رفت. اين در حالي است که پيش تر اين ميزان از ارزش معاملات دور از ذهن بود.هر چند اين موضوع نويدبخش، افزايش توجه سرمايه گذاران به اين حوزه سرمايه گذاري است، اما تداوم اين شرايط نيازمند توجه سياست گذاران سازمان بورس اوراق بهادار است. در حال حاضر، نقدينگي موجود در بازار تشنه ورود به سهام بورسي و کسب سود است. اين در حالي است که بازار همچنان از عمق کافي برخوردار نيست. نگاهي به وضعيت نماد معاملاتي شرکت هاي حاضر در بورس تهران نشان مي دهد تا پايان خردادماه سال جاري، تنها ۱۵ درصد از سهام اين شرکت ها قابليت معامله در بازار سهام را دارند. در فرابورس ايران نيز اين رقم به ۳۵/ ۱۳ درصد مي رسد. به اين ترتيب، در شرايط فعلي که شاهد ورود نقدينگي سرگردان به بازار سهام هستيم، فرصتي مناسب براي افزايش شناوري آزاد سهام با افزايش عرضه از سوي سهامداران عمده بازار ايجاد شده است. موضوعي که در قيمت هاي فعلي، نقدينگي قابل توجهي از آن سهامدار عمده بازار مي کند.
    افزايش عرضه هاي اوليه به ويژه عرضه سهام شرکت هاي دولتي و نيمه دولتي در راستاي خصوصي شدن واقعي اين شرکت ها، خود از ديگر ضرورت هاي کنوني بورس تهران است. موضوعي که متاسفانه مورد غفلت از سوي مقام سياست گذار قرار گرفته است.
    
     دامنه نوسان و تحليل گريزي
    همان طور که اشاره شد روز گذشته شاهد ثبت رکوردي جديد در متغير ارزش معاملات خرد سهام بوديم. از نکات قابل توجه معاملات ديروز اما تشکيل صف هاي خريد پرحجم در بيش از ۵۰ درصد نمادهاي بورسي بود. به طوري که از ۲۹۴ نماد معامله شده در روز گذشته، ۱۵۵ شرکت بورسي با افزايش تقاضا در سقف مجاز قيمتي همراه شدند. ارزش اين صف هاي خريد بيش از ۳۳۰ ميليارد تومان برآورد مي شد که در نوع خود قابل توجه بود. در اين ميان صرف نظر از نقدينگي تازه وارد شده به بازار، قوانين دست و پاگير سازمان بورس است که سبب شده تا معاملات با چاشني هيجان همراه شود. به طوري که معامله گران بدون توجه به پشتوانه هاي منطقي (چه بنيادي و چه تکنيکال) و تنها با نگاه به ميزان تقاضاي ايجاد شده در سقف هاي قيمتيَ، به جمع صف هاي خريد مي پيوندند. يکي از عمده دلايل ايجادکننده اين شرايط، محدوديت دامنه نوسان است. اين موضوع به ويژه در زماني که بازار با خبرهاي مثبت يا منفي مواجه مي شود، هيجاني کاذب را بر کليت بازار حاکم مي کند. اين شرايط به ايجاد موج هاي سفته بازي نيز کمک زيادي توجهي مي کند. شايد به جرات بتوان اذعان کرد، در شرايطي که اين قوانين دست و پاگير دامنگير معاملات سهام است، تنها سفته بازان هستند که مي توانند بازدهي قابل توجهي را کسب کنند. به ويژه در سهم هاي کوچک تر که به دليل ارزش بازار پايين، با حجم کمي از نقدينگي نيز نوسانات شديدي را تجربه مي کنند.
    به هر ترتيب موج اقبال به معاملات سهام در روز گذشته سبب شد تا ۹۷ درصد از نمادهاي بورسي با رشد قيمت همراه شوند. اين رشدهاي بدون اصلاح و سراسيمه که با تزريق بي وقفه نقدينگي شدت گرفته است، اما کمي نگران کننده به نظر مي رسد؛ چرا که اين پول هاي تازه از سوي معامله گران بعضا جديد و با تصور صعود بي وقفه قيمت سهام، وارد گردونه معاملات شده اند. اين در حالي است که فعالان بازار بر اين امر واقفند که پس از اين رشدهاي پرشتاب، موج اصلاحي دور از انتظار نيست. تداوم هيجانات فعلي بدون پشتوانه بنيادي، زيان قابل توجهي را به اين دسته از معامله گران تحميل مي کند. رفع قوانين تشديدکننده هيجان در کنار افزايش عرضه از سوي سهامداران عمده بازار اما مي تواند با کاهش تلاطم موجود، از اصلاح قابل توجه در آينده اي نزديک ممانعت کند تا رونق فعلي بازار تداوم يابد.
    
     سيگنال هاي مساعد سياسي براي بورس
    همان طور که اشاره شد ارسال سيگنال هاي مساعد سياسي يکي ديگر از عواملي بود که سبب شد تا بورس تهران به جهش متوالي خود ادامه دهد. تا پيش از اين احتمال اخذ رفتاري منفعلانه از سوي اروپايي ها درخصوص برجام، تنها سناريوي بدبينانه پيش روي بازار سهام به شمار مي رفت. حال اما روزنامه وال استريت ژورنال در گزارشي اعلام کرد مقامات اروپايي در حال بررسي روش هاي مقابله با تحريم هاي آمريکا و محافظت از شرکت ها در برابر جريمه هاي آمريکا هستند و قصد دارند با حفظ کانال هاي انتقال پول و تجارت، ايران را براي ماندن در برجام متقاعد کنند. فرانسه، انگليس و آلمان قصد دارند، از روند کاهش پيوندهاي اقتصادي با ايران جلوگيري کنند. از جمله طرح هاي ادعايي که هنوز در اروپا در حال بررسي است، ايجاد کانال هاي مالي مستقل از نظام مالي آمريکا به منظور حفظ مبادلات مالي با ايران است. رايزني هايي هم درباره مجاز کردن بانک هاي ايراني براي فعال کردن مجدد حساب هايشان در بانک هاي مرکزي کشورهاي اروپايي انجام شده است.
    اين روزنامه همچنين اذعان کرد: تفکر غالب فعلي کشورهاي اروپايي اين است چنانچه ايران بتواند تا سال ۲۰۲۰ در برابر فشارهاي آمريکا مقاومت کند، راي دهندگان آمريکايي ممکن است رئيس جمهور جديدي انتخاب کنند که روال کار را تغيير خواهد داد.
    در عين حال يکي ديگر از خبرهاي موثر بر روند روز گذشته بازار سهام، تصويب لوايح مرتبط با FATF در مجلس شوراي اسلامي بود. جايي که لايحه اصلاح قانون مبارزه با پولشويي و لايحه الحاق به کنوانسيون مبارزه با جرائم سازمان يافته فراملي (پالرمو)، اعاده شده از شوراي نگهبان، با راي اکثريت قاطع نمايندگان به تصويب رسيد.
    
     رشد تقاضا با سوخت گزارش هاي ماهانه
    همان طور که در گزارش هاي پيشين مورد تاکيد قرار گرفت، خوش بيني معامله گران به بهبود متغيرها در گزارش هاي شهريورماه بورسي ها يکي از عواملي است که سبب افزايش اقبال به بازار سهام شده است. تاکنون نيز گزارش هاي منتشر شده روي سامانه کدال، غالبا با افزايش نرخ فروش محصولات همراه شده است. روز گذشته به دنبال انتشار گزارش فعاليت ماهانه پتروشيمي خارک، تقاضاي گسترده اي در نمادهاي هم گروه اين شرکت ايجاد شد. «شخارک» در ۶ ماه نخست سال مالي موفق به فروش يک هزار و ۱۷۸ ميليارد توماني شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان دهنده رشد ۷۲ درصدي بوده است. مبلغ فروش شهريور ماه اين پتروشيمي نيز نزديک به ۳۹۰ ميليارد تومان بوده که نسبت به ميانگين ماهانه پنج ماه گذشته، نزديک به ۵/ ۲ برابر شده و نسبت به شهريور سال قبل بيش از ۳ برابر افزايش يافته است. عمده ترين محصول شرکت متانول است که در ۶ ماه نخست سال مالي حدود ۵۵ درصد از سبد فروش شرکت را در برداشته است. «شخارک» در اين برهه زماني مجموعا ۳۱۳ هزار تن متانول فروخته است که نسبت به ۳۳۶ هزار تن فروش مدت مشابه سال قبل با کاهش ۷ درصدي همراه بوده است، اما رشد نرخ فروش محصولات اين کاهش مقداري را جبران کرده و موجب رشد مبلغ فروش آن شده است. (نرخ فروش متانول در شهريور ماه ۲۸۶۰ تومان به ازاي هر کيلوگرم بوده است که نسبت به ميانگين نرخ فروش ۶ ماه نخست سال جاري ۳۸ درصد افزايش يافته است). اين گزارش توانست به ميزان مطلوبي، انتظارات بازار را برآورده کند و تمامي نمادهاي زيرمجموعه گروه محصولات شيميايي را با رشد قيمت همراه کند. اثر مثبت گزارش هاي ماهانه بر اقبال سهامداران به بورس در شرايطي صورت مي گيرد که به طور قطع روند قيمت سهام بدون پشتوانه بنيادي در نهايت با محتواي عملکرد ماهانه تطبيق مي يابد و اين مي تواند يک هشدار براي سهامداران باشد.
    
     نگاهي به بازارهاي جهاني
    با توقف روند نزولي ارزش دلار آمريکا، از ميزان تقاضا براي فلزات از سوي خريداران غيردلاري در بازارهاي جهاني کاسته شد. در عين حال ديروز آمريکا و چين به صورت رسمي اجراي دور دوم از برنامه اخذ تعرفه وارداتي بر کالاهاي يکديگر را آغاز کردند. موضوعي که سبب شد قائم مقام وزير بازرگاني چين نيز از دشوار بودن ادامه مذاکرات تجاري با آمريکايي ها سخن گويد. وانگ شوون در اين خصوص گفت تا زماني که آمريکا خنجري را زير گلوي چين قرار داده، ادامه مذاکرات ميان دو طرف بسيار سخت خواهد بود. اين اظهارات نيز بر نگراني موجود ميان فعالان اقتصادي بازار فلزات دامن زد.
    به اين ترتيب (در ساعات معاملاتي بورس تهران)، هر تن آلومينيوم در معاملات آتي لندن با افت ۲/ ۰ درصدي در سطح ۲۰۴۱ دلار در هر تن قرار گرفت. بهاي روي نيز با کاهشي به ميزان ۴/ ۰ درصد به ۲۵۰۴ دلار در هر تن رسيد. قيمت در تن مس نيز با کاهش ۸/ ۰ درصدي، به ۶۲۴۴ دلار رسيد.
    در بازار نفت نيز پس از رسيدن قيمت طلاي سياه به سقف ۴ ساله در شامگاه دوشنبه، اين محصول کمي از مواضع خود عقب نشيني کرد اما در محدوده مثبت باقي ماند. در زمان تنظيم گزارش (ساعت ۱۵ روز سه شنبه) قيمت هر بشکه نفت خام برنت براي تحويل در ماه دسامبر با رشدي ۸/ ۰ درصدي در سطح ۸۱ دلار و ۸۸ سنت قرار داشت. نفت خام وست تگزاس در قراردادهاي ماه نوامبر با افزايش ۵/ ۰ درصدي به ۴۱/ ۷۲ دلار رسيده است.
    
     از ديگر صنايع بورسي چه خبر؟
    بررسي روند صنايع بورسي طي معاملات روز گذشته نشان مي دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسي، ۳۶ صنعت با افزايش شاخص همراه شدند و در مقابل تنها شاهد افت شاخص يک صنعت بورسي بوديم. در اين ميان گروه لاستيک و پلاستيک بيشترين رشد روزانه در ميان صنايع بورسي را به ميزان حدود ۷ درصد تجربه کرد. رشد قيمت لاستيک در ماه هاي اخير، مهم ترين دليل رشد قيمتي تمامي نمادهاي زيرمجموعه گروه لاستيک و پلاستيک بود. شاخص گروه محصولات کاني غيرفلزي نيز در اين روز با رشد ۴/ ۶ درصدي همراه شد و در رتبه دوم جدول پربازده ترين صنايع بورسي قرار گرفت. گروه محصولات کاغذي در توقف نماد معاملاتي صنايع کاغذسازي کاوه، تنها صنعتي بود که معاملات روز گذشته را با افت به پايان رساند.
    همان طور که عنوان شد، اين روزها نگاه فعالان بازار به سامانه کدال و انتشار گزارش هاي شهريورماه شرکت ها دوخته شده است. در همين راستا نگاهي به گزارش عملکرد برخي شرکت هاي بورسي طي شهريورماه خالي از لطف نيست.
    نفت بهران روز گذشته گزارش شهريورماه خود را روانه کدال کرد. «شبهرن» در شهريور ماه به فروش ۲۰ هزار و ۵۶۲ متر مکعبي رسيد که ۴۵ درصد نسبت به ماه گذشته کاهش داشته است. مبلغ فروش اين شرکت نيز در شهريور ماه به ۱۴۶ ميليارد تومان رسيد که نسبت به ماه گذشته ۳۰ درصد کاهش را نشان مي دهد. با اين حال نرخ فروش روانکار اين شرکت، رشد ۲۱ درصدي را نسبت به ماه گذشته به خود ديده است. در مجموع عملکرد ۶ ماهه ابتدايي سال جاري «شبهرن» نيز، اين شرکت به مقدار فروش ۲۰۲ هزار و ۴ متر مکعب و مبلغ فروش ۹۲۲ ميليارد تومان رسيده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به ترتيب رشد ۶ و ۳۸ درصدي داشته است.
    در گزارش ماهانه پتروشيمي جم نيز، ميانگين نرخ فروش شهريورماه اين شرکت نسبت به ماه قبل ۳ درصد رشد را نشان داد. مقدار فروش «جم» اما در اين ماه ۱۲۸ هزار و ۶۰۷ تن بوده است که ۸ درصد افت را نسبت به ماه قبل نشان مي دهد. اين مقدار نسبت به ميانگين فروش ماهانه پارسال هم افت ۱۶ درصدي را نشان مي دهد. در نتيجه مبلغ فروش پتروشيمي جم در شهريورماه با کاهش ۵ درصدي، نسبت به مرداد به ۵۸۶ ميليارد و ۵۷۸ ميليون تومان رسيده است. مبلغ فروش شرکت در ۶ ماه نخست امسال به ۳ هزار و ۴۸۰ ميليارد تومان رسيده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱درصد رشد را نشان مي دهد که ناشي از افزايش ۵۵درصدي نرخ ميانگين محصولات در عين کاهش ۹ درصدي مقدار فروش است.
    «کچاد» در گزارش شهريور ماه خود نسبت به ماه قبل، محصول فولاد خود را ۲۰ درصد گران تر فروخته است. اين در حالي است که نرخ گندله آن ۳ درصد افزايش يافته است. گزارش شهريور نشان مي دهد شرکت فولاد خود را در خارج از بورس کالا با قيمت هاي بالاتري فروخته است.
    
     همگام با بازيگران
    روز سه شنبه، براي شانزدهمين روز متوالي، خالص تغيير مالکيت به نام معامله گران خرد بازار رقم خورد و بيش از يک ميليارد و ۵۹۰ ميليون سهم به ارزش ۴۲۷ ميليارد تومان از پرتفوي حقوقي ها به سبد سهام معامله گران حقيقي افزوده شد. بيشترين خالص خريد توسط سهامداران خرد در نمادهاي زيرمجموعه گروه فرآورده هاي نفتي به ثبت رسيد. به اين ترتيب خالص خريد حقيقي ها در ميان صنعت پالايشي به ۶۲ ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان رسيد. گروه چندرشته اي صنعتي نيز در اين روز شاهد تغيير مالکيت ۴۹ ميليارد و ۲۰۰ ميليون توماني به نفع حقيقي ها بودند. پتروشيمي ها ديگر گروهي بودند که با خالص خريد ۴۸ ميليارد و ۱۰۰ ميليون توماني توسط معامله گران خرد بازار همراه شدند.
    در صدر خريد معامله گران حقيقي، تمايل به جمع آوري سهام شرکت ملي مس ايران قرار داشت. خالص خريد حقيقي ها در نماد مزبور به ۵۲ ميليون و ۷۰۰ هزار سهم به ارزش حدود ۲۳ ميليارد و ۲۰۰ ميليون تومان بالغ شد. نماد معاملاتي بانک سينا نيز در اين روز شاهد جابه جايي ۱۵۲ ميليون سهم به ارزش ۲۱ ميليارد و ۸۰۰ ميليون توماني در مسير حقوقي به حقيقي بود. نماد معاملاتي شرکت سرمايه گذاري غدير از ديگر نمادهاي ديروز بورس تهران بود که مورد اقبال معامله گران خرد بازار قرار گرفت. به اين ترتيب ديروز بيش از ۱۰۴ ميليون و ۷۰۰ هزار سهم «وغدير» به ارزش ۲۱ ميليارد تومان به پرتفوي حقيقي ها اضافه شد.
    در آن سوي بازار نماد معاملاتي آهنگري تراکتورسازي ايران شاهد جابه جايي ۶ ميليون و ۶۰۰ هزار سهم خود به ارزش ۴ ميليارد و ۱۰۰ ميليون تومان در مسير حقيقي به حقوقي بود. نماد معاملاتي پتروشيمي فجر از ديگر نمادهاي بازار سهام بود که مورد توجه سهامداران حقوقي قرار گرفت. بر اين اساس ۵ ميليون و ۵۰۰ هزار سهم «بفجر» به ارزش ۴ ميليارد و ۱۰۰ ميليون تومان از سبد سهام حقيقي ها به پرتفوي معامله گران حقوقي افزوده شد. در مجموع خريد حقوقي ها نيز گروه تامين آب، برق و گاز با خالص خريد يک ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان قرار داشت.
    
    
صعود دسته جمعي بازار سهام / ۹۷ درصد شرکت هاي بورسي سبز شدند؛ شاخص ۵۹۹۴ واحد پريد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بارآثار ديگري از " فاطمه اسماعيلي"

  رونق سنجي بورس با سه نشانه / شاخص سهام ۲۳۶۲ واحد صعود كرد
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  كورس بورس با ارز و سكه / بازدهي بازار سهام از ۵۰ درصد گذشت
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  جريان شناسي پول ها در سهام / «دنياي اقتصاد» نقدشوندگي در ۳۷ صنعت بورسي را بررسي مي كند
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  فاز احتياطي در بازار سهام / شاخص بورس ۲۷۰ واحد كاهش يافت
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  شاخص سهام ۱۵۸۲ واحد صعود كرد: چرخش بورس با دو اهرم
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه نظم و امنيت انتظامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است