|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: چگونه بورس ناجي اقتصاد مي شود؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


ديدگاه 
چگونه بورس ناجي اقتصاد مي شود؟


نويسنده: سليمان كرمي

دنياي اقتصاد : بورس تهران در اوج رونق خود به سر مي برد. اين رونق چندان نشان از وضعيت اقتصادي کشور ندارد، بلکه دقيقا از وضعيت بي ثبات اقتصاد کشور حکايت دارد. سيل نقدينگي در کل اقتصاد کشور مشاهده مي شود. در اين شرايط گسيل نقدينگي به سمت سهام جاي بسي خوشحالي دارد؛ نقدينگي به سمت بازاري هدايت شده که امکان کنترل آن با ابزارهاي موجود فراهم است. مجموع ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس در ۱۰ روز معاملاتي اخير به بيش از ۱۸ هزار ميليارد تومان مي رسد. در اين مدت شاخص کل بورس تهران رشد نزديک به ۱۹ درصدي را تجربه کرده است. به طور قطع بازدهي قابل توجه حرکت نقدينگي به سمت سهام را منجر شده است. اما اين رشد قيمتي تا حدود زيادي نگران کننده از وضعيت آينده است. در حالي که بازار عمق بسيار اندکي را دارد با هجوم نقدينگي رشدهاي افسارگسيخته اي را تجربه مي کند. اما در همين حين برنامه ريزي از سوي مقام ناظر و مقامات دولتي و حکومتي امکان استفاده از فرصت به وجود آمده در بورس تهران را فراهم مي آورد.
    ارزش کل بازار بورس و فرابورس کشورمان به حدود ۷۸۰ هزار ميليارد تومان مي رسد. حال اين که بخش اندکي از اين سهام قابليت معامله ميان عموم را دارد؛ درصد شناوري سهام در بورس تهران به کمتر از ۲۰ درصد مي رسد. بر اين اساس کمتر از ۱۵۶ هزار ميليارد تومان از سهام در مجموع قابليت معامله را دارند که البته بسياري از آن نيز در معناي واقعي شناور نيستند و ميزان سهام قابل معامله بسيار کمتر از اين ارقام است.
    در اين شرايط طبيعي است که افزايش ارزش معاملات راهي جز جهش هاي متوالي ارزش سهام را فراهم نمي کند. اما وضعيت کنوني شرايط را براي کنترل افسار نقدينگي فراهم مي آورد. شايد در مرحله نخست سياست گذار بايد وضعيت بحراني اقتصاد کشور را بپذيرد. در اين شرايط سرعت تصميم گيري بايد بالا باشد؛ چون آنچه در سيستم دولتي به وضوح سال هاست که مشاهده مي شود، رويه کند تصميم گيري است. فرصت هاي بسياري در وضعيت کنوني سهام وجود دارد که استفاده از آن از سوي رئيس سازمان و طرح ايده در مورد آن مي تواند نقش موثري در کاهش تلاطم کنوني اقتصاد کشور ايفا کند.
    
     فرصت افزايش تعداد عرضه هاي اوليه
    طي ماه هاي اخير بارها بر لزوم افزايش تعداد عرضه هاي اوليه تاکيد شده است. اما تيم کنوني مديريت سازمان بورس در برنامه ريزي براي اين موضوع ضعيف عمل کرده است. اگر برنامه ريزي دقيقي در اين خصوص وجود داشت در شرايط کنوني بورس تهران به صورت هفتگي ميزبان يک عرضه بزرگ از شرکت هاي بزرگ پتروشيمي، حمل و نقل دريايي يا ساير مواردي بود که مالکيت آنها در اختيار دولت است و سال ها است که انتظار براي عرضه آنها و افزايش شفافيت در آنها وجود دارد. ممکن است يکي از دلايل اصلي رويه کند عرضه اوليه عدم شفافيت لازم در شرکت ها باشد. رفع اين گره نيز جز با تلاش تيم سازمان بورس و همکاري با وزارت اقتصاد امکان پذير نيست.
    
     بانک ها دندان طمع را بکشند
    يکي از مشکلات ديگري که در بورس تهران وجود دارد عدم توجه سهامداران عمده به الزامات قانوني است. براي مثال يکي از بانک ها در آخرين اطلاعيه خود از فروش بلوک ۵/ ۲ درصدي فولاد مبارکه خبر داده است. اما نکته جالب قيمت ۶۰۰ تومان براي عرضه اين سهم است (در حالي که قيمت بازاري اين سهم در معاملات امروز پس از رشد ۱۷۰ درصدي در يک سال گذشته حدود ۵۷۵ تومان بود). در حالي که مديران اين بانک احتمالا تا سال گذشته خودشان نيز فروش اين سهم را با قيمت هاي کنوني تصور نمي کردند در شرايط کنوني نيز اعلام قيمت بالا براي اين سهم به معناي واگذار نکردن آن است. اين در حالي است که اعداد عجيبي از افزايش اضافه برداشت بانک ها از حساب خود نزد بانک مرکزي به گوش مي رسد. در حالي که بانک ها چنين دارايي هاي نقدشونده اي را در اختيار دارند و بايد هر چه زودتر به دنبال نقد کردن آن باشند اما با قيمت هاي رويايي موجب عقب نشيني فروشنده مي شوند. علت عدم عرضه خرد سهام از سوي اين بانک و ديگر نهادها نظير سرمايه گذاري هاي بزرگ مشخص نيست.
    در حالي که بانک ها در شرايط کنوني با افزايش استقراض از بانک مرکزي به رشد پايه پولي دامن مي زنند، علت عدم برخورد نهاد ناظر با اين رويه مشخص نيست. اين موضوع به يک بانک محدود نمي شود و براي مثال يک بانک ديگر و نهاد زيرمجموعه آن نيز از منابع داخلي بانک در جهت حمايت از قيمت سهام اين بانک و همچنين سهام زيرمجموعه استفاده مي کنند. نظارتي از سمت بانک مرکزي نيز در بانک ها مشاهده نمي شود. بانک ها در وضعيت کنوني که به نظر براي پاسخگويي به موج برداشت سپرده ها به سمت افزايش برداشت از بانک مرکزي هجوم برده اند بايد به فکر فروش اموال خود باشند نه اين که بار ديگر سيکل معيوب چندين و چند ساله سيستم بانکي را تکرار کنند و همچنان با چشم اندازي تورمي به دنبال شناسايي سودهاي موهومي در آينده باشند. اجبار بانک ها بدون دخالت نهاد ناظر امکان پذير نيست.
    
     توهم نهادهاي بزرگ دولتي و عمومي
    نکته عجيب ديگر توهم نهادهاي دولتي و نيمه دولتي در وضعيت کنوني است. به نظر مي رسد هيچ گونه نظارتي بر اين نهادها وجود ندارد. صندوق هاي بازنشستگي و صندوق تامين اجتماعي بخش قابل توجهي از افزايش هزينه عمومي در بودجه دولت را در ساليان اخير به خود اختصاص داده اند. در شرايط کنوني مشخص نيست که علت عدم عرضه سهام توسط اين نهادها چيست. براي مثال صنايع پتروشيمي خليج فارس در تيرماه اقدام به عرضه پتروشيمي پارس کرد.
    اين عرضه با استقبال قابل توجه معامله گران همراه شد اما نکته عجيبي که مشاهده شد عدم عرضه صف هاي خريد سنگين توسط اين هلدينگ بود. در حالي که الزام قانوني به افزايش درصد شناوري به بيش از ۲۰ درصد از سوي سازمان بورس و همچنين تلاش براي خصوصي سازي واقعي بايد عرضه سهام در بازار افزايش يابد، پس از آن امکان افزايش عرضه فراهم نيامده و در شرايط کنوني نيز بعضا اين هلدينگ اقدام به حمايت از سهام زيرمجموعه مي کند در حالي که بايد با عرضه سهام تلاش خود را براي جذب نقدينگي سرگردان افزايش دهد. طرح هاي بسياري در دل هلدينگ فارس محتاج نقدينگي هستند که مديران اين هلدينگ مي توانند با کنار گذاشتن روزمرگي به دنبال رسيدن اهداف بلندمدت و الزامات قانوني باشند.
    در شرايط کنوني ممکن است مديران بسياري از ارگان هاي دولتي، نيمه دولتي يا وابسته به نهادهاي عمومي از عرضه سهام خودداري کنند؛ بار ديگر تاکيد مي شود اين موضوع در بازار سهام به صورت شفاف مشخص است اما اصل ماجرا احتمالا به پشت پرده و عدم تمايل به عرضه ساير اموال اين شرکت ها بازمي گردد. توهم کسب سود اين نهادها را به ادامه سهامداري ترغيب کرده است. به نظر مي رسد نهادهاي ناظر بايد دقت بيشتري براي برخورد با چنين رفتارهايي از سوي اين نهادها و همچنين بانک ها داشته باشند. در وضعيت بنيادي ادامه سياست هاي اشتباه پيشين قابل قبول نيست. حال اينکه با افزايش عرضه سهام به هر طريقي، بازار در مسير توسعه عرضي قرار مي گيرد. توهم ضربه به بازار واقعا قابل قبول نيست و همچنان برخي بدون داشتن اطلاعات کافي چنين دلايلي را مطرح مي کنند. بايد گفت اگر در صدد استفاده از فرصت کنوني در بازار سهام نباشيم اين نقدينگي مي تواند با شتاب بيشتري بار ديگر به ساير بازارها بازگردد. بر اين اساس لزوم تصميم گيري هر چه سريع تر در اين خصوص وجود دارد.
    ديدگاه: چگونه بورس ناجي اقتصاد مي شود؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بارآثار ديگري از " سليمان كرمي"

  سيگنال بورس به آغاز اصلاح بانكي؟
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  مرداد داغ بورس تهران / شاخص سهام بهترين عملكرد ماهانه در ۱۵ سال اخير را تجربه كرد
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 3/6/97
مشاهده متن    
  فرصت رانت زدايي از اقتصاد / سوبسيدهاي دولتي از كانال بورس شناسايي شدند
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 27/5/97
مشاهده متن    
  تناقض دولتي حذف رانت «خوراك» / «دنياي اقتصاد» چالش هاي آزادسازي ارز در صنايع پتروپالايشي را بررسي مي كند
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 21/5/97
مشاهده متن    
  سه مانع بهبود وضعيت سهام شناسايي شدند : رصد رونق از «بهار» بورسي ها
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 30/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم پيراپزشكي و توانبخشي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است