|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: توفان بورس ادامه دارد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
توفان بورس ادامه دارد


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران در جريان معاملات روز سه شنبه نيز به رشد توفاني خود ادامه داد و با ثبت بازدهي بيش از ۵/ ۳ درصدي رکورد جديدي را در بازار به ثبت رساند. به اين ترتيب شاخص کل در روز گذشته با رشد ۵هزار و ۹۹۳واحدي به ۱۷۴هزار و ۶۱۸ واحد رسيد. در بازار ديروز شاخص سهام آزاد شناور نيز با افزايش ۶۵۴۷ واحدي به رقم ۱۸۶ هزار و ۳۶۸ واحد دست يافت.
    در ميان اخبار مهم روز گذشته، هيات مديره جديد فرابورس ايران در نخستين جلسه خود در مهرماه ۱۳۹۷ به ابقاي امير هاموني به عنوان مديرعامل فرابورس راي داد. در اين جلسه امير هاموني به عنوان مديرعامل ابقا شد و محمدحسن ابراهيمي سروعليا، مديرعامل کارگزاري بانک ملي به عنوان رئيس و علي تيموري شندي، مديرعامل تامين سرمايه لوتوس پارسيان به عنوان نايب رئيس هيات مديره فرابورس انتخاب شدند. در بازار ديروز گروه پتروشيمي، يک منبع آگاه با اشاره به محاسبه قيمت خوراک پتروشيمي ها با دلار ۳۸۰۰ توماني و ارز بازار ثانويه از مخالفت جدي وزارت نفت با افزايش تسعير ارز خوراک معادل بازار ثانويه خبر داد. اين منبع آگاه به خبرگزاري فارس گفت: در جلسه اخيري که در هيات دولت برگزار شد، وزارت نفت رسما با افزايش نرخ خوراک به بهانه نبود سرمايه گذار مخالفت کرد.
    وي افزود: در حال حاضر پتروشيمي ها درآمد بسيار کلاني را از مابه التفاوت نرخ ارز حاصل از فروش محصولات و نرخ خوراک به دست مي آورند که انتظار مي رود دولت و ستاد اقتصاد مقاومتي سريعا نسبت به اين موضوع واکنش نشان دهند. وقتي که شرايط در بورس با حذف سقف رقابت رو به بهبود است، مشخص نيست چرا تصميم گرفته مي شود تا محصولات پتروشيمي از بورس خارج شود.
     در گروه پتروشيمي همچنين مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي در باره صادرات صنعت پتروشيمي گفت: عرضه محصولات پتروشيمي در ۶ ماه نخست امسال نسبت به نيمه نخست پارسال ۲۴ درصد افزايش داشته است که وضع بازار حکايت از اين موضوع دارد و اکنون عرضه مشکلي ندارد. در گروه بانکي، بانک ملت درباره ارتباط با پرونده سکه ثامن توضيح داد و نسبت خانوادگي متهم با رئيس يکي از شعب را تکذيب کرد؛ به گزارش روابط عمومي بانک ملت در واکنش به انتشار خبري درباره نامحدود بودن سقف تراکنش ها و ارتباط خانوادگي متهم پرونده موسوم به سکه ثامن با صدور اطلاعيه اي اعلام کرد: پايانه پرداخت اينترنتي سکه ثامن نزد اين بانک براساس مقررات و شرايط حاکم بر فعاليت شرکت هاي ارائه دهنده خدمات پرداخت(PSP) بوده و سقف مبلغ هر تراکنش در پايانه هاي اينترنتي براي اين پذيرنده مانند ساير پذيرندگان ۵۰۰ ميليون ريال و در پايانه هايUSSD دو ميليون ريال بوده و تفاوتي با ساير پذيرنده ها و مشتريان اين بانک نداشته است. همچنين تخصيص پايانه پرداخت اينترنتي به شرکت مذکور به استناد مجوزهاي نماد اعتماد الکترونيکي(enamad) و ساير مستندات براساس الزامات شاپرک بوده و براساس بررسي ها، وجود هرگونه نسبت خانوادگي متهم پرونده با رئيس شعبه يا کارکنان بانک ملت نيز تکذيب و تاکيد مي شود ساز و کارهاي فني و نظارتي در سامانه هاي اين بانک به گونه اي است که امکان اثرگذاري شخص در عمليات بانکي و تراکنش هاي غيرحضوري اساسا و مطلقا وجود ندارد.
    در گروه ساختماني ديروز سرمايه گذاري شاهد تعديل منفي داد. باتوجه به توضيحات ارائه شده درگزارش تفسيري مديريت شرکت، علت اصلي کاهش سودخالص شرکت اصلي ناشي از عدم تحقق کامل سود پيش بيني شده شرکت هاي زيرمجموعه بوده است. مطابق يادداشت هاي همراه صورت هاي مالي، درآمد حاصل از سرمايه گذاري ها درشرکت هاي زيرمجموعه بالغ بر ۲۸ميليارد و۴۰۰ميليون تومان است. اين در حالي است که سود ياد شده در بودجه مصوب حدود ۴۴ميليارد تومان برآورد شده است.
    در گروه تصفيه نفت ديروز نفت تبريز رسما به جمع توليدکنندگان روغن خودرو پيوست. براساس اعلام اين شرکت، مقدار حدودا ۱۵هزار ليتر از روغن موتور بنزيني و ديزلي در حال حاضر توليد و اقدامات لازم جهت اخذ پروانه بهره برداري و علامت استاندارد از سازمان استاندارد انجام و به اتمام رسيده است. در حال حاضر مراحل بازار يابي و فروش محصولات مزبور در حال انجام است. همچنين شرکت تاکيد کرده که تاثير سود و زياني روغن هاي مزبور متعاقبا اعلام خواهد شد. همچنين با توجه به تقاضاي بازار امکان افزايش توليد تا سقف ۱۲۰ هزار تن در سال ميسر است. گفتني است اين روغن موتور با برند آريا عرضه خواهد شد.همچنين در ميان ديگر صحبت هاي مهم ديروز، سرپرست اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمايه اي سازمان بورس به بيان نکاتي درخصوص معافيت هاي مالياتي افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي دارايي پرداخت.
    ميثم طهاسب زاده در گفت وگو با «سنا»، با اشاره به بستر قانوني ايجاد شده مطابق بند (ز) تبصره ۱۰ ماده واحدۀ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کشور، جهت برخورداري شرکت هاي مشمول ماده ۱۴۱ لايحه قانوني اصلاح قسمتي از قانون تجارت از معافيت مالياتي افزايش سرمايه از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي ها و خروج از شموليت ماده ياد شده، عنوان کرد: شرکت هايي مي توانند از اين معافيت استفاده کنند که طبق صورت هاي مالي عملکرد سال ۹۶ (لغايت ۲۹ اسفند۹۶) مشمول مفاد ماده ۱۴۱ اصلاحيه قانون تجارت شده باشند. به اين ترتيب درمجموع بازار ديروز، بازاري مثبت بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکي و اوراق مشارکت) در بورس به هزار و ۷۳۱ميليارد تومان و در فرابورس به ۶۸۸ميليارد تومان رسيد.
    جنب پل حافظ : توفان بورس ادامه دارد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بارآثار ديگري از " همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش و توسعه جنگل
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است