|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: تحليلگر بي پي پيش بيني كرد: دو سكانس از آينده نفت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


تحليلگر بي پي پيش بيني كرد: دو سكانس از آينده نفت
    
    دنياي اقتصاد : قيمت جهاني نفت هر روز رکوردهاي تازه اي را در مسير صعودي مي شکند. همين رکوردشکني ها نيز باعث شده است تا شرکت ها و سازمان هاي بزرگ بين المللي نفتي، يک صدا نسبت به اثرات مخرب تحريم هاي نفتي آمريکا عليه ايران بر بازار هشدار دهند. کمبود عرضه نفت خام و جهش قيمت ها در نتيجه کاهش صادرات نفت خام ايران، مهم ترين اثري است که بازار نفت تا پايان سال مي تواند با آن مواجه شود. با اين حال کارشناسان نسبت به وقوع «شوک تقاضا در بازار نفت» نيز هشدار مي دهند. اين شوک مي تواند در سال ۲۰۱۹ و با مشخص شدن اثرات جنگ تجاري آمريکا و چين بر رشد اقتصادي کشورهاي در حال توسعه و در شرايطي مشخص شود که احتمالا توليد روزانه نفت خام اوپک و آمريکا با افزايش همراه شده است.
    اما موضوعي که حالا و در آينده کوتاه مدت بازار نفت را با چالش مواجه خواهد کرد، به زعم بسياري از کارشناسان، چيزي نيست جز کاهش صادرات نفت خام ايران. از جمله چالش هايي که محدوديت آمريکا بر صادرات نفت خام ايران براي دنيا به همراه دارد و نشانه هاي آن نيز در حال آشکار شدن است؛ افزايش قيمت نفت، گران شدن هزينه خريد نفت براي مصرف کنندگان، افزايش قيمت سوخت، به سراشيبي افتادن قيمت ها و... است که مشکلاتي را بر سر راه کشورهاي مختلف دنيا از جمله خود آمريکا قرار خواهد داد.
    از اين رو پس از آنکه عربستان و روسيه در نشست الجزاير اعلام کردند برنامه اي براي افزايش توليد بيشتر ندارند، قيمت نفت از قله ۸۰ دلار بر بشکه عبور کرد و در معاملات روز گذشته نيز رکورد تازه اي در بازه چهار سال گذشته از خود به جا گذاشت. بي علاقگي عربستان و روسيه نسبت به افزايش توليد آن هم در شرايطي که تحريم هاي نفتي آمريکا کمتر از دو ماه ديگر عليه کشورمان اجرايي خواهد شد، پيام کاهش عرضه را براي بازار به همراه داشت. مدير بازارها و امنيت انرژي آژانس بين المللي انرژي، کيسوک ساداموري در اين زمينه عقيده دارد «اگرچه بازار نفت در حال حاضر در تعادل قرار دارد، اما ممکن است تا پايان امسال با چالش هاي فراواني مواجه شود زيرا اعمال تحريم هاي آمريکا عليه ايران مي تواند سمت عرضه را تحت فشار قرار دهد.» اين تنها هشداري نبود که روز گذشته نسبت به عواقب خروج نفت خام ايران از بازار عنوان شد. مدير تجارت نفت شرکت BP در آسيا ديگر کسي بود که ديروز در گفت وگو با رويترز با اشاره به اينکه «به زمان محدوديت عرضه در بازار نزديک مي شويم»، علت اصلي محدوديت عرضه را آغاز تحريم هاي نفتي آمريکا عليه ايران عنوان کرد.
    به گزارش «دنياي اقتصاد» روز گذشته نفت خام رکورد چهارساله خود را شکست. هر بشکه نفت خام برنت تا لحظه تنظيم اين گزارش (ساعت ۱۴:۳۰ به وقت تهران) با ۶۵ سنت رشد قيمت براي موعد تحويل در نوامبر به ۸۵/ ۸۱ دلار بر بشکه رسيد. هر بشکه نفت خام آمريکا نيز با ۴۲ سنت رشد قيمت، ۵۰/ ۷۲ دلار بر بشکه قيمت گذاري شد. رکوردشکني قيمت نفت خام در حالي همچنان ادامه دارد که از نگاه کارشناسان، کاهش عرضه نفت خام ايران در پي اعمال تحريم هاي آمريکا علت اصلي جهش قيمت ها است.
    
    عدم اطمينان به مازاد ظرفيت توليد عربستان
    آن طور که مدير بازارها و امنيت انرژي آژانس بين المللي انرژي در گفت وگو با اس اند پي پلاتس تاکيد کرده است، با نزديک تر شدن به موعد اجراي فاز دوم تحريم هاي آمريکا عليه ايران که مي تواند صادرات نفت خام کشورمان را کاهش دهد، تشديد روند افت توليد در ونزوئلا و اختلالات احتمالي از سمت توليدکنندگاني همچون ليبي، مي تواند تعادل بازار نفت را تا پايان سال به چالش بکشاند. از نگاه ساداموري، در چنين شرايطي ساير توليدکنندگان نفت خام بايد سطح توليدات خود را افزايش دهند. به اعتقاد نماينده آژانس بين المللي انرژي در نشست APPEC، تاثير کاهش صادرات نفت خام ايران بر بازار نفت از اين جهت مي تواند بسيار قابل ملاحظه باشد که ممکن است نسبت به آنچه پيش بيني مي شد، بيشتر باشد. اين کاهش در حالي ممکن است صادرات ۲/ ۱ ميليون بشکه نفت خام ايران را از بازار جهاني خارج کند که حالا و در شرايطي که تحريم هاي نفتي آمريکا عليه ايران به شکل کامل اجرايي نشده است، نفت رکورد چهارساله خود را شکسته است. بنابراين پيش بيني ها حاکي از آن است که با نزديک تر شدن به موعد ۵ نوامبر، قيمت ها با جهش بيشتري همراه خواهند شد. اين پيش بيني را مي توان در گزارش هاي بسياري از موسسات و بانک هاي سرمايه گذاري مشاهده کرد. در چنين شرايطي بحث جايگزين کردن نفت خام ايران بيش از پيش جدي به نظر مي رسد. با اين حال ساداموري با اشاره به عربستان سعودي، امارات متحده عربي، کويت و عراق به عنوان توليدکنندگاني که ممکن است ظرفيت اضافه توليد داشته باشند، به پلاتس مي گويد: ما نمي توانيم مطمئن باشيم که ظرفيت مازاد آن دسته از کشورهايي که مي توانند توليد خود را افزايش دهند، با چه سرعت و با چه ميزاني مي تواند به مرحله توليد برسد و مطابق با نياز بازار عرضه شود. به گفته ساداموري و بر اساس تخمين هاي آژانس بين المللي انرژي، ظرفيت مازاد عرضه عربستان سعودي ۶/ ۱ ميليون بشکه در روز است. اين ميزان در امارات متحده عربي ۲۰۰ هزار بشکه و در کويت نيز ۱۰۰ هزار بشکه است. عراق نيز ۱۵۰ هزار بشکه در روز مازاد توليد دارد. بنابراين اين انتظار وجود دارد که اين توليدکنندگان، در شرايط کمبود عرضه احتمالي، با افزايش توليد به تقاضاي بازار پاسخ دهند. اين انتظار در حالي وجود دارد که مطابق چشم انداز آژانس از ظرفيت مازاد عرضه از سمت توليدکنندگان نفت خام خاورميانه، بسياري از اين کشورها در سقف توليد قرار دارند و سرعت و ميزان افزايش عرضه عربستان سعودي نيز به شکل شفاف مشخص نيست. در نتيجه چنين شرايطي است که مشخص مي شود خروج دونالد ترامپ از توافق بين المللي برجام، با چه هزينه هاي سنگيني براي مصرف کنندگان نفت خام دنيا همراه بوده است. اما افزايش قيمت نفت در پي اعمال تحريم عليه ايران، تنها يک بعد از اقدامات آمريکا است. در بعد ديگر، تيره شدن روابط تجاري آمريکا با چين، رشد اقتصادي کشورهاي در حال توسعه و بازار نفت را با مخاطراتي مواجه خواهد کرد. تفاوت اثرات سياست هاي آمريکا در مقابل ايران و چين در بازه زماني اثرگذاري آنها است. از نگاه کارشناسان اثرات تحريم نفت ايران در کوتاه مدت به شکل جهش قيمت نفت خود را نشان خواهد داد در حالي که آثار جنگ تجاري با چين، در بلندمدت و به مرور اثرات منفي خود را نشان خواهد داد.
    
    شوک تقاضا در کمين بازار نفت
     مدير بخش تجارت انرژي در شرکت بي پي ديگر شخصي بود که روز گذشته بخشي از صحبت هاي خود از آينده بازار را متوجه ايران کرد. جانت کانگ، مدير بخش عرضه و تجارت نيمکره شرقي در BP با اشاره به اين نکته که بازگشت تحريم هاي نفتي آمريکا عليه ايران مي تواند افزايش قيمت ها را در پي داشته باشد، گفت: با اين حال اثرات منفي جنگ تجاري آمريکا با چين بر تقاضاي نفت خام، باعث خواهد شد قيمت ها بار ديگر کاهش پيدا کنند. اين اظهارنظر در حالي نقطه مقابل پيش بيني نفت ۱۰۰ دلاري از سمت موسساتي همچون شرکت تجاري سوئيسي مرکوريا (Mercuria) و ترافيگورا قرار دارد که نشانه هايي از کند شدن رشد توليد ناخالص داخلي دنيا مشاهده مي شود. تحليلگران و صندوق بين المللي پول پيش بيني کرده اند رشد توليد ناخالص داخلي جهان در سال آينده بين ۱/ ۰ تا يک درصد کاهش پيدا مي کند. اما اتفاقي که تا کنون در بازار نفت رقم خورده اين بوده است که نگراني از کاهش عرضه نفت خام ايران، اهرم قوي تري براي اثرگذاري بر رشد قيمت ها بوده تا جنگ تجاري دو غول اقتصادي دنيا
     کانگ با اشاره به اينکه «بازار بر کاهش عرضه تمرکز بسياري کرده است»، در حاشيه کنفرانس APPEC به رويترز گفت: به نظر مي رسد بازار در نتيجه تمرکز بر سمت عرضه، از نتايج جنگ تجاري و ميزان اثرگذاري آن بر اقتصاد جهاني چشم پوشي کرده است. در پي جنگ تجاري آمريکا عليه چين، با دستور دونالد ترامپ بر ۲۰۰ ميليارد دلار از کالاهاي چيني تعرفه واردات به ايالات متحده آمريکا وضع شده است که اقدام متقابل پکن را در پي داشته است. در نتيجه اين وضع «شوک تقاضا» در بازار نفت وضعيتي است که مدير بخش تجارت انرژي در شرکت بي پي نسبت به وقوع آن هشدار مي دهد. او در اين زمينه مي گويد: در شرايطي که ممکن است کاهش صادرات نفت خام ايران، عرضه و تقاضا در بازار نفت را طي سه تا شش ماه آينده بسيار به يکديگر نزديک کند، ممکن است تقاضاي نفت خام در سال آينده تحت تاثير جنگ تعرفه اي با کاهش مواجه شود. اين کارشناس همچنين عقيده دارد احتمالا تا ۱۲ ماه آينده و در شرايطي که بازار نفت با شوک تقاضا مواجه است، توليد و عرضه نفت خام نيز از سمت کشورهاي عضو اوپک و ايالات متحده آمريکا با افزايش همراه شود. آمريکا در سال جاري توليدات روزانه نفت خام خود را با افزايش ۳/ ۱ ميليون بشکه اي همراه کرده و مجموع توليد را به بيش از ۱۱ ميليون بشکه در روز رسانده است. شوک تقاضاي نفت خام مي تواند به معناي کاهش تقاضا براي ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز باشد.
    
    ريسک رشد قيمت نفت در اوج
     با وجود چشم اندازي که از کاهش تقاضا به دليل جهش قيمت ها و اثرات مخرب جنگ تجاري وجود دارد، نماينده ايران در هيات عامل اوپک در گفت وگو با رويترز گفت: روسيه و عربستان به دليل نداشتن ظرفيت مازاد عرضه نمي توانند توليد خود را به طور قابل توجهي افزايش دهند و در پي اين شرايط قيمت نفت افزايش خواهد يافت. به عقيده حسين کاظم پور اردبيلي، عربستان و روسيه نمي توانند و در عين حال هم نمي خواهند توليد خود را در کوتاه مدت افزايش دهند بنابراين در مقدار کمتر و در زمان ديرتر نفت خود را به بازار عرضه مي کنند تا قيمت ها بالا بماند. کاظم پور اردبيلي تاکيد کرد «آنها سبب شدند که قيمت ها افزايش يابد و در عين حال خواهان اين هستند که از اين سطح هم بالاتر نرود.» اظهار نظرهاي کاظم پور اردبيلي در حالي بود که بسياري از بانک ها و موسسات سرمايه گذاري نيز چشم اندازشان از بازار نفت در آينده نه چندان دور، رشد قيمت ها در اين بازار است.
     با اين حال، نگاهي به گزارش رويترز از پيش بيني قيمت ها نشان مي دهد چشم اندازها همگي بر قيمت هاي ۸۰ تا ۱۰۰ دلار بر بشکه تاکيد دارند. اشلي کلتي، تحليلگر نفت در شرکت خدمات مالي کانتور فيتز جرالد در اين زمينه گفت: قيمت نفت به زودي ممکن است به ۹۰ دلار در هر بشکه صعود کند، ما باور نداريم که اوپک بتواند توليد خود را در کوتاه مدت به ميزان قابل توجهي افزايش دهد، زيرا ظرفيت توليد شناور فيزيکي در اين سيستم چندان بالا نيست.
    بانک آمريکا مريل لينچ نيز پيش بيني خود از ميانگين قيمت نهايي در سال ۲۰۱۹ را از ۷۵ به ۸۰ دلار افزايش داد. اين بانک پيش بيني خود براي ميانگين قيمت وست تگزاس اينترمديت را نيز ۲ دلار افزايش داده و ۷۱ دلار اعلام کرد. اين بانک اعلام کرد مساله ايران در کوتاه مدت همچنان در بازار تاثيرگذار بوده و باعث جهش قيمت ها به ۹۵ دلار در نيمه اول سال ۲۰۱۹خواهد شد.
    
    زيان مصرف کنندگان نفت از تحريم ايران
     تصميم پالايشگاه هاي هندي براي کاهش واردات در بحبوحه بالارفتن قيمت نفت خام، افزايش قيمت سوخت در اين کشور و همچين رشد قيمت بنزين در کره جنوبي از ديگر چالش هايي است که مي توان آن را به کاهش صادرات نفت خام ايران و فشار آمريکا بر متحدانش براي صفر کردن واردات نفت ايران مرتبط کرد. هند و کره جنوبي دو مشتري بزرگ نفت خام و ميعانات گازي ايران هستند و از سمت آمريکا با فشار زيادي براي کاهش خريد اين محصولات از ايران مواجهند. فشار آمريکا بر اين کشورها در حالي است که بهاي آن را پالايشگاه ها و مصرف کنندگان سوخت در اين کشورها بايد بپردازند. پس از انتشار اخباري مبني بر رشد قيمت سوخت در هند، اين بار نوبت به کره جنوبي رسيد تا اخبار گراني آن منتشر شود. کره جنوبي تنها کشوري است که در ميان تمام مشتريان نفت خام ايران، طي سه ماه گذشته هيچ نفتي از ايران وارد نکرده است.
    اما مساله رشد قيمت سوخت در کره جنوبي، در کنفرانس APPEC نيز مطرح شد. بر اساس گزارش هاي موجود، با توقف واردات ميعانات پارس جنوبي که همواره يکي از اقتصادي ترين خوراک هاي پالايشگاه هاي کره اي براي توليد بنزين بوده است، قيمت اين سوخت در کره جنوبي افزايش پيدا کرده است. منابع صنعتي در سئول اظهار کردند دسترسي محدود به ميعانات پارس جنوبي پالايشگاه هاي بزرگ کره جنوبي را وادار کرده گريدهاي ديگري از اقيانوسيه، آفريقا، آمريکا و اروپاي شمالي را با هزينه بالاتر تهيه کنند. در نتيجه قيمت بنزين داخلي و فروش خارجي آن تحت فشار صعودي قرار گرفته است. اسکات شفلد، رئيس هيات مديره شرکت آمريکايي «پايونير ريسورسز» در کنفرانس APPEC اظهار کرد ميعانات ايگل فورد گزينه خوبي به جاي ميعانات پارس جنوبي براي کاربران نهايي آسيايي است و انتظار مي رود توليد اين گريد فوق سبک آمريکايي در کوتاه تا ميان مدت، به دو ميليون بشکه در روز برسد. با اين حال معامله گران آسيايي مي گويند يافتن جايگزيني براي ميعانات پارس جنوبي با قيمت مشابه دشوار خواهد بود زيرا اين گريد ايراني همواره اقتصادي ترين ميعانات براي کاربران نهايي در خاوردور به شمار مي رفت. يک معامله گر ميعانات در يک شرکت بازرگاني ژاپني در حاشيه کنفرانس APPEC گفت: پارس جنوبي به دليل ارزاني و فراواني، معمولا گزينه شماره يک براي کاربران نهايي آسيايي بود که قادر به فرآوري اين نوع گريد بودند. آمار اس اندپي گلوبال پلاتس نيز نشان مي دهد که ميعانات ايراني همواره قيمت ارزان تري نسبت به ساير گريدهاي صادراتي خاورميانه و اقيانوسيه مانند ميعانات قطر و استراليا داشته است.
    تحليلگر بي پي پيش بيني کرد: دو سکانس از آينده نفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات محيط زيست، منابع طبيعي و توسعه پايدار
متن مطالب شماره 7، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است