|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: هشدار جلوگيري از بازارسازي رسمي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 14 (بورس - كالا) > متن
 
 


هشدار جلوگيري از بازارسازي رسمي
معاملات روز گذشته محصولات پتروشيمي آشفته بود

نويسنده: محمدحسين بابالو (mhbabaloo@hotmail.com)


    
    دنياي اقتصاد : بازار پليمرها در دو روز اخير شرايط مبهمي داشت و البته پس از چندين روز پياپي، جرقه هاي رشد قيمت جديدي به ثبت رسيد که جريان غالب در بازار را تغيير داده است. شتاب رشد قيمت ها متفاوت بود يعني براي برخي گريدهاي PVC رشد زيادي ثبت شد ولي براي کل بازار اين رشد نرخ چندان برجسته نبود؛ به عبارتي مي توان گفت که اين روند افزايشي هنوز قدرت نمايي گسترده اي نداشته است. به عنوان نمونه در روزهاي اخير شاهد هستيم که دلار ۱۶ هزار توماني ثبت شد ولي رشد قيمت پليمرها تناسبي با اين نرخ نداشت و کمتر از اين رقم بود. اين مطلب نشان مي دهد که بازار پليمرها تاثيرپذيري کمتري از بازار ارز دارد با اين حال پتانسيل هاي رشد قيمتي هنوز در بازار وجود دارد.
     اين در حالي است که انتظار از بالا بودن حجم عرضه ها در بازار داخلي وجود دارد و معاملات بورس کالا نيز وضعيت نسبتا مطلوبي را نشان مي دهند، با اين حال داده هاي بنيادين در بازار از رشد قيمت ها حمايت نمي کند ولي بهاي پليمرها در حال تجربه رشد نرخ است. رمزگشايي از اين پارادوکس هم واقعيت هاي بازار را تعيين کرده و هم مي تواند چهره شفاف تري از دورنماي بازار ارائه کند.
    همان گونه که در گزارش پيشين عنوان شد حجم معاملات PVC در بورس کالا در هفته گذشته کاهش يافت اگرچه اين وضعيت براي سنگين تزريقي ( ۵۲۵۱۸)، پت نساجي و پلي پروپيلن شيميايي هم تجربه شد. اين مطلب به معني پتانسيل رشد بيشتر بهاي اين گروه هاي کالايي در بازار آزاد است که کم و بيش همين ادعا خودنمايي کرده است. بنابراين رشد قيمت PVC منطقي به نظر مي رسد اگرچه اما و اگرهاي جانبي در اين بازار هم مزيد بر علت شده است. البته رشد حجم معاملات پلي پروپيلن هاي نساجي در هفته گذشته نيز چندان برجسته نبود که بستري براي رشد قيمت اين کالا در بازار آزاد ايجاد کرد. اين موارد يعني تاثيرگذاري حجم عرضه ها در بورس کالا بر قيمت هاي معاملاتي در بازار آزاد از رشد قيمت ها نسبتا حمايت کرده است ولي واقعيت هاي معاملاتي به اين موارد محدود نمي شود.
    هفته گذشته حجم عرضه پليمرها در بورس کالا نزديک به ۷۲ هزار و ۵۰۰ تن بود که اين رقم عرضه، بالاترين حجم در ۹ هفته گذشته بود. اين شرايط عمومي به اين معني است که حجم عرضه ها در بورس کالا بالا بوده و مي تواند از وضعيت عمومي در بازار حمايت کند. از سوي ديگر حجم عرضه پليمرها طي هفته جاري جمعا به بيش از ۷۵ هزار تن رسيده يعني رکورد قبلي را پشت سر گذاشته و رکورد جديدي ثبت مي کند که بالاترين حد در ۱۰ هفته اخير است. اگر اين روند عرضه باز هم ادامه يابد به معني حمايتي تمام قد از بازار آزاد است و مي تواند به افزايش بيشتر حجم معاملات در بورس کالا منتهي شود.
    يعني در شرايطي که بازار با رشد قيمت ها همراه است نشان مي دهد که تشنه عرضه هاي جديد است و مي توان با تغذيه کافي از مواد اوليه، از حجم توليد در صنايع تکميلي حمايت کرد. اين داده در صورت تداوم قطعا تاثيرگذاري خود را بر بازار اثبات مي کند و در نهايت اجازه چنداني به رشد قيمت ها نخواهد داد. از سوي ديگر معاملات بورس کالا آزادي نسبي مطلوبي پيدا کرده و کشف نرخ با آرامش بيشتري در اين بازار صورت مي گيرد. اين در حالي است که قيمت پاياني (متوسط نرخ کشف شده ميانگين موزون) در آمارهاي بورس کالا به عنوان قيمت نهايي مورد محاسبه قرار مي گيرد و براي بازار مهم خواهد بود بنابراين بهتر است در سيستم هاي کارگزاري بي دليل قيمت هاي بالا ثبت نشود. اين شرايط در معاملات اخير براي برخي از انواع گريدها ديده مي شود و واقعا مشخص نيست که دليل اين رويکرد معاملاتي چه بوده و هست؛ زيرا جريان سازي در بازار آزاد با اين سيگنال آن هم به صورت مقطعي و البته به کمک حجم معاملات محدود با اوج نرخ در بورس کالا چندان هم قدرتمند و دائمي نخواهد بود.
    
     بازارسازي يا رقابت
    معاملات روز گذشته پليمرها در بورس کالا به رغم حجم نسبتا بالاي عرضه ها به نرخ هايي بعضا نجومي منتهي شد. به عنوان يک نمونه مشخص براي خريد PVC با قيمت پايه ۳ هزار و ۸۰۰ تومان، بالاترين نرخ کشف شده بيش از ۱۱هزار تومان است. اين رقم يک پرده از واقعيت هاي معاملاتي است اگرچه همه بازار از اين شرايط برخوردار نيستند. هميشه اوج قيمت ها براي محموله هاي کوچکي است که بعضا براي رشد نرخ پا به عرصه رقابت گذاشته اند. پلي اتيلن سنگين اکستروژن هم با قيمت پايه ۸ هزار و ۸۷۵ تومان، در نهايت بالاترين قيمت آن ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان قيمت گذاري شد ولي در برابر عرضه ۲ هزار تني، بيشترين قيمت با حجم معامله ۱۰ تني ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان را ثبت کرد. اين در حالي است که اختلاف قيمتي بين معاملات بيش از حالت طبيعي است؛ يعني مثلا اختلاف نرخ بين دو معامله بعضا ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان است که نشان مي دهد فرآيند رقابت از حالت طبيعي و معمول آن خارج شده است. اين وضعيت تنها به معني تزريق التهاب از بورس به بازار خواهد بود و نتيجه اي جز رشد قيمت ها نخواهد داشت. از سوي ديگر قيمت هاي کشف شده اين ۴ هفته بر پايه بخشنامه ها به قيمت هاي پايه هفته هاي آينده بدل مي شود يعني اين روند عمومي تنها در يک مسير افزايش نرخ به حرکت خود ادامه مي دهد و بازگشتي در اين مسير حرکت قيمت ها وجود نخواهد داشت. اختلاف قيمت ها در معامله تنها يک کالا، مطلبي نيست که بتوان از کنار آن به سادگي گذشت زيرا اين قيمت دقيقا نرخ هاي کشف شده آينده صنايع تکميلي در کشور را تعيين خواهد کرد.
    اختلاف قيمت ها در معاملات بورس کالا حتي براي يک کالاي خاص، نرخ هاي بالاي بازار آزاد و عدم توان خريد از سوي صنايع تکميلي، افزايش مجدد قيمت دلار و تاثير رواني آن بر بازار آزاد، بالابودن موجودي انبارها و پتانسيل برتري عرضه بر تقاضا و در نهايت فرآيند مشهود بازارسازي در معاملات مواردي است که واقعيت هاي اين بازار را ترسيم مي کند و اگر هر رخداد پيش بيني نشده جديدي در اين وضعيت اتفاق بيفتد چيزي جز شکست بازار نخواهد بود. به صورت دقيق تر هم اکنون که قيمت ها در بازار بالاست و با اهرم رشد قيمت دلار، افق هاي قيمتي بالاتري براي بازار تصوير شده است اگر بحث هاي حاشيه اي همچون خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا يا تغيير در شرايط فروش و کاهش شفافيت معاملات مطرح شود ديگر جايي براي حمايت از بازار و صنايع تکميلي باقي نمي ماند و آينده نگران کننده اي را براي اين صنايع به همراه خواهد داشت.
    مشاهده هاي ميداني نشان مي دهد که دلار ۱۵ هزار توماني خارج از حد تحمل اغلب صنايع تکميلي است و نمي توانند رشد قيمت تمام شده محصولات نهايي را در افزايش نرخ فروش خود دخالت دهند. اين شرايط به معني ضرورتي همچون کاهش حجم توليد خواهد بود و آينده وخيمي را براي اشتغال در صنايع تکميلي ترسيم مي کند. هشدار امروز شايد اولين هشدار نسبت به دورنماي صنايع تکميلي است که توان همخواني با دلار ۱۵ هزار توماني را نداشته و با رشد قيمت مواد اوليه به سمت سراشيبي حرکت خواهد کرد.
    هشدار جلوگيري از بازارسازي رسمي / معاملات روز گذشته محصولات پتروشيمي آشفته بود
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 14 (بورس - كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بارآثار ديگري از " محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه زيست شناسي دريا
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است