|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/4: حامد سلطاني نژاد تشريح كرد: افزايش شفافيت به واسطه تقويت بورس كالا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4432 4/7/97 > صفحه 14 (بورس - كالا) > متن
 
 


حامد سلطاني نژاد تشريح كرد: افزايش شفافيت به واسطه تقويت بورس كالاشفاف سازي يکي از اصول مهم توسعه اقتصادي به شمار مي رود به طوري که کشورهاي داراي اقتصاد پيشرفته، شفاف تر هستند؛ اقتصاد کشور ما اکنون در مرحله گذار از روش هاي اقتصاد سنتي به شيوه هاي مدرن و الکترونيکي قرار گرفته است و به طور حتم، بازار سرمايه يکي از بسترهاي اصلي در اين انتقال به شمار مي رود.
    به گزارش«کالاخبر»، حامد سلطاني نژاد در گفت وگو با اخبار فلزات اعلام کرد که اقتصاد کشورهاي پيشرفته به اين دليل تا حد زيادي شفاف است که ابزارها و بازارهاي پيشرفته و نويني در اختيار دارند. يکي از اين ابزارهاي نوين بورس هاي کالايي است که در اقتصاد کشورهاي پيشرفته نقش بسزايي ايفا مي کنند. به گفته وي، در کشور ما به دليل مشخص نبودن ميزان دقيق توليد و مصرف، به اين نتيجه رسيدند که براي شفاف سازي ميزان عرضه و تقاضا، بورس کالا راه اندازي شود. اما متاسفانه عده اي از همان ابتدا که منافع خود را در خطر مي ديدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعي در خدشه دار کردن اين نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل گفت وگوي «اخبار فلزات» با مديرعامل بورس کالاي ايران را در ادامه مي خوانيد.
    
     جايگاه شفاف سازي اطلاعات و داده ها در بخش هاي گوناگون و به ويژه بازار سرمايه را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
    امروزه عبور از سنت هاي اقتصادي به مدرنيته صنعتي در بسياري از جوامع رخ داده يا در حال رخ دادن است. اين امر در کشورهاي در حال توسعه و در ايران نيز خواه ناخواه با سرعت به وقوع خواهد پيوست. اقتصاد کشور ما اکنون در مرحله گذار از روش هاي اقتصاد سنتي به شيوه هاي مدرن و الکترونيکي قرار گرفته است و به طور حتم، بازار سرمايه يکي از بسترهاي اصلي در اين انتقال به شمار مي رود. از اين رو، در سال هاي گذشته ايران شاهد توسعه بازار سرمايه و شفاف سازي اطلاعات شرکت هاي حاضر در اين بازار بوده است. همچنين بررسي تجربيات گذشته و ساير کشورها باعث شده تا همگان به اين نتيجه برسند که شفافيت اطلاعات و قيمت ها تنها از طريق بازارهاي رسمي امکان پذير بوده و در نتيجه تضعيف اين بازارها، هيچ سودي براي اقتصاد کشورهاي گوناگون نداشته است.
    
     به نظر شما نهادي مانند بورس کالا چگونه به شفافيت اطلاعات در کشور کمک مي کند؟ چه ابزارهايي براي شفاف سازي در اختيار اين نهاد قرار دارد؟
    بورس کالا چهره واقعي دادوستد و شرايط عمومي عرضه و تقاضاي کالاهاي گوناگون را در کشور نشان مي دهد. زماني که معاملات در اين بورس با جديت از سوي توليدکننده و مصرف کننده انجام شود، به طور حتم، با فضايي شفاف و واقعي روبه رو خواهيم بود؛ اما در نقطه مقابل، بديهي است خارج شدن کالاها از فضاي معاملاتي شفاف و واقعي، موجب قدرت گرفتن بازارهاي غيرشفاف و کاذب و برخي افراد سودجو و منفعت طلب خواهد شد. بدون شک اگر محصولات گوناگون در بورس کالا عرضه نشوند و کالاها در فضايي غيرشفاف، نامشخص و به شکل زيرزميني معامله شوند، به سرعت شاهد ايجاد انحصار در بازار کشور خواهيم بود و در نتيجه، زمينه کسب سودهاي نامتعارف بيشتري براي عده اي خاص فراهم مي شود.
    در همين حال در معاملات بورس کالا، تمامي روندها و مشخصات کالاها از جمله ميزان عرضه، تقاضا، قيمت، کيفيت و... در دسترس عموم قرار دارد و در هر لحظه براي همگان قابل رديابي و مشاهده است. علاوه بر اين، دو طرف معامله نيز قادر خواهند بود براساس عدالت به معامله در بستري شفاف بپردازند. در اين ميان نکته حائز اهميت، قرار گرفتن کل عرضه محصولات در مقابل تقاضا براي مصرف است که در صورت تحقق اين مهم براي همه کالاهاي توليدشده در کشور، مسوولان سياست گذار به راحتي مي توانند با مشاهده آمارهاي بورس کالا يعني عرضه، تقاضا و معامله، نسبت به تنظيم بازار محصولات و کمبود يک محصول و نياز به واردات يا دادن مجوز صادرات تصميم گيري و اقدام کنند.
    
     چرا با وجود اقدامات انجام شده در بورس کالا، همچنان برخي افراد به عدم شفافيت در اين بازار معترض هستند؟
    هجمه به بازارهاي رسمي از هجمه به علم اقتصاد چيزي کم ندارد؛ اعتراض به بازارهاي رسمي در واقع از بين بردن شفافيت واقعيت هاي قيمتي و رخدادهاي معاملاتي تلقي مي شود. متاسفانه در چند ماه گذشته پس از نابساماني هاي اقتصادي، به جامعه اين گونه القا شده که بورس کالا و سازوکارهاي موجود در آن مشکل آفرين است. از اين رو، بايد جلوي اين نگرش و ديدگاه منفي که بازارهاي رسمي خود بخشي از مشکلات هستند، گرفته شود. از يکسو بايد توجه کرد که همواره بازارهاي رسمي نشان دهنده چهره شفاف و واقعي دادوستد و شرايط عمومي عرضه وتقاضاي کالا در کشورهاي گوناگون به شمار مي روند و از سوي ديگر، در تاريخ علم اقتصاد اثبات شده کساني که همواره به فکر حذف بازارهاي رسمي هستند، بيشترين منفعت را از حذف آن مي برند؛ اين يعني افرادي که تنها به فکر منافع خود هستند، بيش از همه بازارهاي رسمي را زيرسوال مي برند، اگر چه ممکن است در ابتدا خود را با سياست گذار نيز هم راستا و هم داستان نشان دهند. متاسفانه در اين چرخه کساني برنده ميدان رقابت خواهند بود که آگاهي دارند و در چرخه منابع کشور خود نيز دخيل بوده و اين در نهايت به معني کسب منافع بيشتر تنها براي عده اي خاص است. اين امر نشان دهنده آن است که احتمال دارد سياست هاي حمايتي ناخواسته باعث توزيع بيشتر فرصت هاي کسب سود نامتعارف در ميان برخي افراد شود. بايد توجه کرد که اين وضعيت در شرايط سخت اقتصادي اهميت بيشتري پيدا مي کند، از اين رو، جلوگيري از اين وضعيت، به هوشمندي بيشتري از سوي مسوولان نياز خواهد داشت.
    
     به نظر شما چه عواملي مانع ايجاد شفافيت در بورس مي شوند؟ راهکارهاي برطرف شدن اين موانع را چه مي دانيد؟
    پاسخ به اين پرسش را بايد در زيرساخت هاي اقتصادي کشور جست وجو کرد. بايد توجه داشت که کشور ما سال هاي متمادي با اقتصاد دولتي و دخالت اين نهاد در موضوع ها و بخش هاي گوناگون اقتصادي دست و پنجه نرم کرده و در نهايت نيز پيامدهاي اين امر، به خصوصي سازي و بهره گيري از ظرفيت هاي بازار سرمايه منجر شده است.به گونه اي که در سال۸۲ و پس از مشخص شدن و وضوح بالاي فساد در معاملات فلزي و فولادي و بي بهره ماندن توليدکنندگان و مصرف کنندگان واقعي و نهايي در بخش فولاد کشور، مسوولان به ايجاد بازاري متشکل با نام بورس فلزات راي دادند. به اين ترتيب هر چه در اقتصاد به جلوتر گام بر مي داريم و به سمت پيشرفته شدن مي رويم، همه نخبگان و فعالان اقتصادي کشور بر لزوم کوچک شدن سهم دولت در اقتصاد و واگذاري امور اقتصادي و به ويژه توليد به بخش خصوصي صحه مي گذارند. در همين راستا، بورس کالا نيز در سال هاي تشکيل خود، با تاکيد بر اقتصاد شفاف و حضور پررنگ بخش خصوصي، سوار بر کشتي بازار سرمايه، در مسير پيشرفت قرار گرفته است. اين امر در حالي رخ مي دهد که متاسفانه در برخي مواقع به ويژه در زمان بحران هاي اقتصادي در کشور، شاهد اعلام برخي نظرها مبني بر بازگشت به سازوکارهاي قديمي و منسوخ شده در اقتصاد مانند قيمت گذاري دولتي و دخالت در امر تعيين قيمت ها هستيم که بايد توجه کرد در نهايت اين حاصلي جز سوءاستفاده از وضعيت موجود نخواهد داشت. از اين رو، در حال حاضر از اصلي ترين موانع شفافيت در مسير بورس ، از جمله بورس کالا و تضعيف بازارهاي رسمي، بها دادن به افرادي است که همواره خواهان معاملات زيرزميني بوده و در نهايت دستوري شدن امور در حوزه کالاها را مجدانه پيگيري کرده اند. البته مسوولان و نخبگان کشور به طور حتم مانع از عقبگرد اقتصادي کشور در اين زمينه خواهند شد و استفاده از روش هاي مدرن و کارآ به منظور تنظيم بازار را به دولت توصيه خواهند کرد تا جلوي چنين رخدادهايي را در اقتصاد کشور بگيرد.
    حامد سلطاني نژاد تشريح کرد: افزايش شفافيت به واسطه تقويت بورس کالا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4432 به تاريخ 4/7/97، صفحه 14 (بورس - كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه بشارت
متن مطالب شماره 121-122، مهر الي دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است