|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/11: آمادگي ايران براي بازسازي شبكه برق سوريه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4438 11/7/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


گزارش 
آمادگي ايران براي بازسازي شبكه برق سوريهدنياي اقتصاد : وزير نيرو در نشست با وزير برق سوريه از اعلام آمادگي ايران براي كمك به توسعه انرژي هاي تجديدپذير در سوريه خبر داد و گفت: بخش هاي خصوصي ايران به ويژه در حوزه انرژي هاي پاك علاقه مند به حضور فعال در برنامه هاي تامين انرژي و بازسازي شبكه برق سوريه هستند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، رضا اردكانيان در نشست با زهير خربوطلي افزود: در شرايط فعلي سوريه كه نياز شديد و وسيعي به بازسازي و توسعه دارد، كشورها و شركت هاي زيادي علاقه مند به مشاركت در اجراي پروژه هاي بخش توليد، توزيع و انتقال برق هستند. وي ادامه داد: طبيعتا اين شركت ها بايد علاوه بر دانش، تخصص و تجربه و به ويژه عملكرد مناسب در اجراي پروژه هاي پيشين خود، ضمانت نامه هايي مبني بر حسن اجراي كار به كارفرماي خود ارائه بدهند. وزير نيرو گفت: با توجهدولت و مجلس مكلف شده ايم تا سه سال آينده ظرفيت نصب شده انرژي هاي پاك ايران را به چهار هزار مگاوات برسانيم. شركت هاي ايراني متعددي در بخش اجراي اين واحدها فعال هستند كه اميدواريم در جريان اين سفر مقدمات اجراي طرح هاي مربوط به اين بخش در سوريه فراهم شود.

اردكانيان با تاكيد بر اينكه شروع همكاري هاي دو كشور در حوزه انرژي هاي تجديدپذير اتفاق بسيار بزرگي است، عنوان كرد: هر چند ظرفيت فعلي اجراي نيروگاه هاي تجديدپذير ما در سوريه حدود 50 مگاوات است ولي با توجه به موقعيت جغرافيايي سوريه اين عرصه در آينده مي تواند امتيازات زيادي را به همراه داشته باشد تا مردم سوريه بتوانند از جنبه هاي مثبت انرژي هاي پاك بهره مند شوند. وي عنوان كرد: براي اجراي طرح هاي بزرگ تر منتظر امضاي موافقت نامه راهبردي ميان دو كشور هستيم كه اميدواريم در فصل بازسازي سوريه نيز برگ زرين و روشني در كارنامه همكاري هاي دو دولت و ملت ايران و سوريه رقم بخورد. وزير برق سوريه در ديدار با وزير نيرو گفت: در برنامه هاي توسعه و بازسازي شبكه برق كشورمان شركت هاي خصوصي و دولتي ايران در اولويت خواهند بود. زهير خربوطلي گفت: در جريان جنگ ظالمانه عليه كشور ما يكي از اهداف اصلي تروريست ها شبكه برق سوريه بوده است كه حدود 50 درصد از آن نابود و موجب تحميل سه هزار ميليارد ليره خسارت به شبكه برق سوريه شده است. وي با تاكيد بر اينكه اين اقدام موجب بر هم خوردن توازن ميان توليد و مصرف برق در سوريه شده است، ادامه داد: نياز مصرف برق در سوريه به صورت مستمر در حال افزايش است بنابراين در تلاش براي بازسازي شبكه برق خود هستيم تا آن را به وضعيت پيش از جنگبرسانيم.  خربوطلي اظهار كرد: درصدديم تا از ايران در جريان بازسازي شبكه برق سوريه كمك بگيريم. بنابراين در برنامه هاي توسعه و بازسازي شبكه برق كشورمان شركت هاي خصوصي و دولتي ايران در اولويت خواهند بود.

وزير برق سوريه با تاكيد بر اينكه نيروگاه 540 مگاواتي لاذقيه با مشاركت گروه مپنا به اجرا در خواهد آمد، ادامه داد: نيروگاه هزار و 560 مگاواتي حلب در جريان حمله داعش به اين شهر خسارت هاي جدي ديده است و عملا هيچ نيروگاهي در اين شهر بسيار مهم سوريه براي توليد برق فعال نيست و ناچاريم از طريق خطوط ولتاژ بالا برق را از ساير استان ها به اين منطقه منتقل كنيم. بنابراين نيازمند راه اندازي نيروگاه جديد اين شهر براي پاسخگويي به نيازهاي روزافزون شهر حلب به انرژي هستيم كه اين مهم در جريان همكاري ها ميان دو كشور نيز پيگيري خواهد شد. وي تاكيد كرد: ما آمادگي داريم با تعداد بيشتري از شركت هاي خصوصي و دولتي ايران وارد مذاكره شويم تا در زمينه اجراي پروژه هاي راهبردي سوريه در بخش توليد، انتقال، توزيع و انرژي هاي تجديدپذير به توافق برسيم و آنها را به مرحله اجرا برسانيم.  خربوطلي با تاكيد بر اينكه تجربه بسيار موفقي در همكاري با شركت هاي ايراني داشته ايم، ادامه داد: اقدامات بسيار مثبت گروه مپنا تاكنون منجر به افزايش 900 مگاواتي ظرفيت برق كشور ما شده است كه روند اين همكاري همچنان ادامه دارد. همكاري هاي وزارت نيرو و گروه مپنا براي احداث اين 900 مگاوات ظرفيت جديد در حالي بوده است كه تروريست ها در نزديكي محل اجراي اين طرح ها حضور داشتند. وي گفت: اگر همكاري وزارت نيرو و گروه مپنا براي ايجاد اين ظرفيت شكل نمي گرفت طبيعتا امروز با مشكلات بسيار جدي تري در سوريه روبه رو بوديم و بايد جيره بندي سختي را براي مصرف برق اعمال مي كرديم. وزير برق سوريه در پايان با اشاره به اينكه براي راه اندازي نيروگاه 50 مگاواتي بادي با گروه مپنا به توافق رسيده ايم، گفت: در اين زمينه نيز مذاكرات متعددي صورت گرفته است تا پس از اجراي اين طرح بتوانيم برق را از گروه مپنا خريداري كنيم.

بر اساس اين گزارش، وزير نيرو در حاشيه امضاي تفاهم نامه با وزير برق سوريه گفت: در جريان همكاري وزارت نيرو با وزارت برق سوريه، بخش دولتي تنها يك تسهيل كننده و پشتيبان است و همه نقش بر عهده بخش خصوصي است. اردكانيان در جمع خبرنگاران با بيان اينكه قرارداد همكاري امضا شده با وزير برق سوريه معادل 411 ميليون يورو ارزش دارد، افزود: ظرفيت هاي واجد شرايط ايران در صحنه بازسازي سوريه، هم در بخش برق و هم آب و فاضلاب فعالانه حضور خواهند داشت. وي همچنين از امضاي موافقتنامه بين گروه مپنا و شركت برق سوريه درخصوص احداث نيروگاه 540 مگاواتي لاذقيه در روز جاري خبر داد و افزود: موافقتنامه راهبردي بلندمدت بين دو كشور نهايي شده و آماده امضاست. اردكانيان خاطرنشان كرد: با امضاي اين موافقتنامه همكاري ها توسعه بيشتري خواهد يافت؛ همان گونه كه تاكنون همكاري هاي ما با سوريه برقرار بوده است. وي با اشاره به مذاكرات انجام شده با طرف سوري اظهار كرد: عرصه جديدي براي همكاري ها درخصوص نيروگاه هاي تجديدپذير فراهم شده و قرار است احداث يك نيروگاه 50 مگاواتي بادي در دستور كار باشد. وزير نيرو تصريح كرد: بالغ بر 800 مگاوات نيروگاه هاي مختلف در كشور سوريه براي مراحل بازسازي و تعميرات معرفي شده اند. شركت هاي تعميرات نيروگاهي ايران و ساير ظرفيت هاي تخصصي آمادگي دارند تا در اين زمينه كار را به مرحله امضا برسانند. وي در پايان اضافه كرد: در زمينه توسعه همكاري هاي دوجانبه در صنعت برق نيز مذاكرات خوبي انجام شده است. زهير خربوطلي، وزير برق سوريه نيز در جمع خبرنگاران گفت: شركت هاي ايراني اولويت و بيشترين سهم را در بازسازي سوريه خواهند داشت و زير برق سوريه ادامه داد: با توجه به افزايش تقاضا براي مصرف برق در سوريه و نياز به راه اندازي دوباره بخش هاي صنعتي، كشاورزي، خدماتي و گردشگري در اين كشور، برنامه زماني احداث نيروگاه 540 مگاواتي لاذقيه را با شركت مپنا به امضا رسانديم و قرار است عمليات اجرايي اين پروژه از آغاز سال آينده كليد بخورد.

وي افزود: طبق برنامه زمانبندي مقرر شده واحد اول گازي اين نيروگاه در 15 ماه، واحد دوم گازي در 24 ماه و واحد سوم بخار در 34 ماه تكميل شود. در كنار اين پروژه و به موازات آن خط لوله گاز به طول 70 كيلومتر احداث خواهد شد تا اين نيروگاه را تغذيهكند. وزير برق سوريه همچنين اضافه كرد: توافق ديگر، بازسازي نيروگاه حرارتي حلب است كه پس از تامين تجهيزات لازم در سال آينده آغاز خواهد شد.

آمادگي ايران براي بازسازي شبكه برق سوريه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4438 به تاريخ 11/7/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي فناوري اطلاعات مكاني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است